• BIST 86.072
  • Altın 251,252
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C

Ekonomi tunelinde tren görülüyor

Ekonomi tunelinde tren görülüyor
Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için daralma tahminini yüzde 2'den 5.5'e çıkararak, tünelde ışık değil tren gördüğünü ilan etti.

ANKARA- Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için daralma tahminini yüzde 2'den 5.5'e çıkararak, tünelde ışık değil tren gördüğünü ilan etti. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın "Tüneldeki ışık araba da olabilir" açıklamasına Sanayi Bakanı ve iş dünyası "O ışık" yanıtını vermişti
Geçen haftanın gündemini oluşturan "Tünelin sonunda görünen ışık mı, araba mı?" tartışmasına Dünya Bankası da farklı bir şekilde dahil oldu. Yıllık ''Küresel Kalkınma Finansmanı'' raporunu açıklayan banka, Türkiye'nin bu yıl yüzde 5.5 küçüleceğini öngördü. Bankanın Mart ayındaki daralma tahmini yüzde 2 seviyesindeydi. Bu değişiklikle Türkiye, 3.5 puanla Meksika'dan sonra en kötümser büyüme revizyonunda ikinci oldu. Meksika'nın daralma tahmini de yüzde 2'den yüzde 5.8'e çıkarıldı. Dünya Bankası, Kasım ayında yayımlanan raporunda ise Türkiye'nin bu yıl yüzde 1.7 büyüyeceğini tahmin etmişti. Türkiye'nin 2010 büyüme tahmininde değişiklik yapmayan bankaya göre Türkiye ekonomisi gelecek yıl yüzde 1.5, 2011 yılında ise yüzde 3 büyüyecek. Uluslararası Para Fonu da (IMF) Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5.1 daralacağını tahmin ediyor.

'2010'DA YÜZDE 3 BÜYÜRÜZ'
Revizyonun beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten ekonomistler 2010 yılı için bankanın tahminlerine katılmıyor. Finansbank Başekonomisti İnan Demir "Biz 2010'da büyümenin yüzde 3 seviyesinde olabileceğini öngörüyoruz. Diğer gelişmekte olan ülkelere göre Türkiye'nin toparlanma da bazı avantajları var" dedi.

GÖRÜNÜM BELİRSİZ
Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi ise "Bu yıl sonunda ekonomik küçülmeminin yüzde 5.7 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2010 için ise birşey söylemek şimdiden zor. Bunun için IMF anlaşmasının yapılıp yapılmayacağı veya hangi şartlar yapılacağı etkili olacak" dedi. Dünya Bankası, dünyanın bazı bölgelerinde ortaya çıkan iyileşme belirtilerine rağmen küresel ekonomide görünümün "alışılmamış ölçüde belirsiz" olmaya devam ettiğini açıkladı ve Türkiye'nin yanısıra pek çok ülke için 2009 büyüme tahminlerini düşürdü. Banka, küresel ekonomi için Mart ayında öngördüğü yüzde 1.7 daralmayı daha sonra yüzde 2.9 daralmaya revize etti.

Dünya Bankası'na göre Türkiye bu yıl yüzde 5.5 küçülecek

Dünya Bankası tarafından hazırlanan 'Küresel Kalkınma Finansmanı' raporunda Türkiye'nin bu yılı kötü geçireceği ancak 2010'da canlanma yaşayacağı belirtilip, 'Türkiye 2010 yılında yüzde 1.5, 2011 yılında ise yüzde 3 reel GSYİH büyümesi yakalayacak' denild 

Dünya Bankası Küresel Kalkınmanın Finansmanı raporuna göre Türkiye ekonomisi bu yılı kötü geçirecek, 2010"da ise canlanma başlayacak. Dünya Bankası raporunda Türkiye"deki GSYİH"nın 2009 yılında reel olarak bir önceki yıla göre yüzde 5.5 azalacağı, 2010 yılında yüzde 1.5, 2011 yılında ise yüzde 3 artacağı tahmin edildi. Türkiye, Avrupa ve Orta Asya"da, kısa vadeli borçları rezervlerine oranla en düşük bulunan ülkeler sıralamasında en iyi durumdaki ülke konumunda. Dünya Bankası"nın sözkonusu raporunda Türkiye"nin cari işlemler açıklarının ise bu yıl ve 2010 yılında GSYİH"sının yüzde 1.9"u, 2011 yılında ise yüzde 2"si düzeyinde olacağı tahmin edildi.
Dünya Bankası tarafından hazırlanan raporun "Küresel Ekonomi İçin Olasılıklar" başlıklı bölümünde finansal kriz salgınının yatırımların büyük ölçüde likiditasyonuna, dünya çapında zenginlikte önemli kayıplara, küresel kredi verme koşullarında sıkılaşmaya ve belirsizlikte büyük çaplı bir artışa neden olduğu da bildirildi. Sözkonusu raporda özetle şu tespitlerde bulunuldu:

* “Ekonomik etkinlikte en keskin düşüş özellikle dayanıklı tüketim malı ve yatırım malı üretmede uzmanlaşmış ülkeler ile önceden oluşmuş ciddi makroekonomik zayıflıkları bulunan ülkelerde yoğunlaştı.

Gıda ve petrol fiyatı düştü
* Düşük gıda ve akaryakıt fiyatları, azalmış ekonomik etkinliğin yoksullaşma etkisini hafifletti ve gelişmekte olan ülkelerde petrol ithalinin cari işlemler üzerindeki baskısını azalmasına yardımcı oldu. Gelişmekte olan petrol ihraç eden ülkelerin kazançlarında ise gayrı safi iç hasılalarının yüzde 17"si kadar bir azalmaya yol açtı.

* 2009 yılında mali dengenin yüksek gelirli ülkelerde gayrısafi iç hasılanın yüzde 3"ü, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 4"ü dolayında kötüleşmesi bekleniyor.

* Ekonomik etkinlikteki düşüş, gelişmekte olan ülkelere daha zayıf sermaye akışıyla birleşince, düşük ve orta gelirli pek çok ülkeyi ciddi finansal zorluklar içine soktu. Birçok ülke ihracattan yeterli döviz kazanma ya da ithalat talebini karşılayacak yeterli borç sağlama güçlüğüne girdi. Gelişmekte olan ülkeler için genel borçlanma gereksiniminin net sermaye akışlarını aşması beklenirken, birçok ülke bu finansman boşluğunu iyi günlerde oluşturduğu uluslararası döviz rezervlerini aşağı çekerek karşıladı. Ancak bu stratejinin sürdürülebilirliği belirsizdir.

* 2008 Eylül ayından bu yana 16 ülke dış rezervlerinin yüzde 20"sini ya da daha fazlasını tüketti. Bu arada toplam 18 ülkede halihazırdaki rezerv stokları, ithalatlarının dört aydan az bir bölümünü karşılayabilir.

* Cari işlem açıkları ve kötüleşen mali pozisyonlar en fazla, kısmen durgunluğun en derin biçimde görülmesi beklenen yerler olmalarından dolayı, Avrupa ve Orta Asya bölgesinde kronik bir şekilde yayıldı.
Bunda birçok ülkenin son yaşyanan global finansal krize gayrı safi iç hasılalarına göre iki haneli cari işlemler açıklarıyla girmesi ve yüksek kamu borçları da rol oynamıştır. Söz konusu ülkelerde iç-dış dengelerin oluşturulması için talebin bastırılması ve para değerinin düşürülmesi gerekebilir.

* Yüksek gelirli ülkelerde gayrı safi iç hasılalardaki hızlı düşüşe karşın 2009 yılının ilk üç ayı boyunca bir dizi gösterge ekonomik iyileşmenin başladığına işaret etti. İstikrara kavuşan hatta iyileşmeye başlayan dünya borsaları, kimi ülkelerdeki ihracatta görülen ılımlı iyileşmeler, sağduyulu mali teşvik önlemlerinin hala süren talep patlaması yapan etkileri ve bunun yanı sıra tüketici talebinde yaşanan bir artış iyileşmenin başladığına işaret eden faktörler arasındadır.”

İyileşme tahminlerden kötü
Dünya Bankası"nın söz konusu raporunda küresel ve Türkiye dahil ülkeler için öngörülen büyüme tahminlerinin dayandığı temel senaryonun, global finansal kriz ardından gelen bir ekonomik çöküş yaşanmasından dolayı “Daha durgun bir iyileşme” öngördüğü belirtilirken şöyle denildi:

* “Sözkonusu senaryoya göre küresel gayrı safi iç hasıla 2009 yılında yüzde 2.9"luk rekor bir düşüşten sonra ılımlı bir şekilde 2010 yılında yüzde 2 düzeyinde, 2011 yılında ise yüzde 3.2 düzeyinde iyileşecek.
Bu arada bankacılık sektöründe konsolidasyonlar, negatif zenginleşme efektinin devam etmesi, yüksek işsizlik oranları ve riskten kaçınmanın, tahmine konu olan dönem boyunca talep üzerinde ağırlıklarını hissettirmeleri beklenmektedir.

* Gelişmekte olan ülkeler arasında büyüme oranları, daha güçlü verimlilik ve nüfus artışları dolayısıyla daha yüksektir, ancak 2009"dan 2011"e kadar sırasıyla yüzde 1.2, 4.4 ve 5.7 oranlarında gerçekleşecektir.

* Yavaş iyileşme nedeniyle kötüleşebilecek cari işlemlerin baskısı, özellikle birçoğu Avrupa ve Orta Asya ülkesini, yerel paranın değerinin önemli oranda düşürülmesi ve iç talepte acı veren kesintiler şeklinde karakterize olan ve daha az düzenli iyileşme sürecine zorlayabilir.”

Petrol fiyatı yükselecek
Raporda dünya ticaret hacminin bu yıl yüzde 9.7 oranında düşeceği, ticaret hacminin ise gelecek yıl yüzde 3.8, 2011 yılında ise yüzde 6.9 oranında artacağı öngörüldü. Bu arada global piyasalarda petrolün varil fiyatı bu yıl için ortalama 55.5 dolar, 2010 yılı için 63 dolar, 2011 yılı içinse ortalama 65.9 dolar olarak tahmin edildi. Rapora göre bu yıl Çin yüzde 6.5, Hindistan yüzde 5.1, Endonezya yüzde 3.5 büyüyecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.