• BIST 95.421
  • Altın 266,060
  • Dolar 5,7800
  • Euro 6,5815
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

Ege’de barışa dev katkı

Ege’de barışa dev katkı
Türk-Yunan Dostluğuna Kokkalis ve Bilgi desteğiYunan Kokkalis Vakfı ve Bilgi Üniversitesi Ege’nin iki yakasını buluşturuyor

İSTANBUL- Kokkalis Vakfı ve Bilgi Üniversitesi Türk-Yunan dostluğu için işbirliği yapma kararı aldı. Türk-Yunan İlişkileri"nde yüksek yapacaklara burs verilecek, Ege"de barışın geliştirilmesi için seminer, konferans, sempozyum gibi alternatif projelere destek verilecek…..
Kokkalis Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü (Türk – Yunan İlişkileri Bölümü) Türk ve Yunan ilişkileri alanında işbirliği yapacaklarını açıkladı.
Vakıf ve Enstitü, 2008 ve 2010 yılları arasındaki akademik dönemlerde her iki kurumun gayelerinin ortak gelişimi adına işbirliği oluşturmaya karar verdi. Kokkalis Vakfı, İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Türk – Yunan İlişkileri Bölümünü Türk-Yunan İlişkileri odaklı Uluslararası İlişkiler yüksek lisansı yapan Yunan öğrencilere burs vererek destekleyecek.
Proje, Kokkalis Vakfı"nın misyonu olan Güneydoğu Avrupa ülkeleri ve çevre bölgelerde yardımlaşmayı teşvik edici bir köprü olmanın yanı sıra uluslararası ittifak ve kardeşliği kolaylaştırmayı hedefliyor. Bunu özellikle eğitim programları ve araştırma projeleri gibi faaliyetler düzenleyerek gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Kurumlar ortak ilgi alanları dahilinde müşterek araştırma ve gelişim projelerinin yanı sıra seminer, konferans, sempozyum ve diğer proje fırsatlarını da değerlendireceklerini açıkladı.
Türk-Yunan İlişkileri, 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Enstitüsü himayesinde öğretim ve araştırma birimi olarak kuruldu. Bölüm, iki ülkenin akademik çevreleri arasındaki kurumsal dayanışmayı desteklerken müşterek seminerler, konferanslar, yaz programları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları sayesinde mevcut ikili ilişkileri uzlaştırmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Üniversite ve Enstitü aynı zamanda Türk-Yunan ilişkilerine odaklanan Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programını açmıştır. Program, Uluslararası İlişkiler disiplininde sağlam bir temel oluşturmayı hedeflerken Türk-Yunan ilişkileri alanına odaklanıyor. Müfredat öğrencilerin uluslararası ilişkiler teori ve uygulamaları hakkındaki genel bilgilerini geliştirip Türkiye ve Yunanistan"ın uluslararası ilişkileri ve politikaları hakkında uzmanlaşmalarını sağlayarak bu iki temel hedefe ulaşmak üzere tasarlanmıştır. Dünyada türünün tek örneği olan bu programda sınıf yarı yarıya Türk ve Yunan öğrencilerden oluşmakta; programbu anlamda da dünyada bir ilke övünerek imza atmaktadır. Program eğitim vermek ve araştırmalara katılmak üzere Türkiye, Yunanistan ve diğer ülkelerden üniversiteyi ziyaret edecek olan tanınmış akademisyenleri de bir araya getiriyor.
Türk-Yunan İlişkileri ile Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) arasında müşterek aktivitelerin organizasyonuna ve Yunanistan"da bulunan öğrenci ve akademisyenleri kazanmaya yönelik stratejik bir ortaklık kurulmuştur. Ayrıca, London School of Economics and Political Science"a bağlı Yunan Rasathanesi, St. Anthony Üniversitesi"nin Türk-Yunan Ağı, Oxford Üniversitesi, Kıbrıs Üniversitesi"nin Türk ve Ortadoğu Enstitüleri Bölümleri gibi önemli bazı Yunan üniversiteleri ve diğer uluslararası öğretim ve araştırma merkezleri ile yakın ilişkilar kurulmuştur.
Kokkalis Vakfı Hakkında
Kokkalis Vakfı 1997 yılında vakfın başkanı olan Socrates P. Kokkalis tarafından sivil toplum örgütü ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Yunanistan"ın başkenti Atina"da kuruldu. Kokkalis Vakfı"nın ana hedefi bilgi ve eğitimi yaygınlaştırmak; bölge halkının kültürel ve bilimsel yaşamını geliştirmek ve beşeri sermayeyi arttırmak suretiyle Güney Doğu Avrupa"nın yüksek barış, demokrasi ve refah seviyelerine ulaşmasını teşvik etmektir. Kokkalis Vakfı bölgedeki hedeflerini eğitim ve araştırma girişimleriyle gerçekleştirmek üzere 1997 yılından bu yana Harvard Kennedy Okulu Yönetimiyle işbirliği yapmaktadır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için: http://www.kokkalisfoundation.gr ve www.hks.harvard.edu/kokkal

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.