• BIST 96.779
  • Altın 223,198
  • Dolar 5,3756
  • Euro 6,1235
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 2 °C

Ege ve İzmir'siz turizm olmaz (6)

Ege ve İzmir'siz turizm olmaz (6)
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Ege ve İzmir'in devreye girmemesi halinde bu rakamlara ulaşmanın hayal olacağını vurguladı.

İZMİR- FVW'nin Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve SunExpress Havayolları işbirliği ile düzenlediği Ege Workshop(çalıştay) İzmir'de gerçekleştirildi. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Türkiye'nin gelecek yıllara yönelik olarak 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi olduğunu, Ege ve İzmir'in devreye girmemesi halinde bu rakamlara ulaşmanın hayal olacağını vurguladı.

Ahmet Barut, İzmir'in EXPO 2015'i alamamış olmasını bir travma olarak değil, bölgede neler yapılabileceğinin oraya çıkarılması için vesile olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya'nın en önemli turizm dergilerinden FVW"nin, Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) ve SunExpress Havayolları işbirliği ile düzenlediği FVW Ege Çalıştay'ında, değişen trendler ve Ege'nin sorunları tartışıldı. Çalıştay'da, Ege ve İzmir'in turizmde geleceğine yönelik yol haritası üzerinde çalışmalar da gerçekleştirildi.

Expo 2015'e yönelik çalışmalardan sonra İzmir"de gerçekleştirilen en büyük aktivite olarak değerlendirilen ve 9-13 Nisan tarihleri arasında organize edilen FVW Ege Çalıştay'ı çerçevesinde ilk üç gün, Almanya'daki turizm acentesi temsilcilerinden oluşan 50 kişilik heyet, İzmir ve  çevresinde incelemelerde bulundu. 

12 Nisan 2008 Cumartesi günü İzmir Crowne Plaza'da gerçekleştirilen etkinlikte de heyet, yaptığı incelemeler sonrası bölge turizminin gelişimi konusundaki önerilerini katılımcılar ile paylaştılar.

ETİK Başkanı Haluk Nişlioğlu, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özaslan, Sun Express Genel Müdürü Paul Schwaiger, FVW Medya Grubu Matthias Schuiz'un da konuşmacılarının arasında olduğu çalıştay, çok sayıda sektör temsilcisi, yatırımcı, işletmeci, akademisyen ve medya temsilcisi tarafından ilgiyle izlendi.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, İzmir ve çevresinin turizmden aldığı düşük paydan- özellikle de Alman pazarından aldığı paydan- hiç memnun olmadıklarını belirterek, "Almanya, Türkiye'nin en büyük pazarı. Her yıl yaklaşık 4 milyon Alman turisti Türkiye'de ağırlıyoruz. Ama bu 4 milyon Alman turistten İzmir'in yüzdesel olarak aldığı pay sadece 5.6, Muğla'nın da 4.8. Bu oranlar İzmir ve Ege'nin potansiyeli göz önüne alındığında son derece küçüktür. Hedefimiz bu oranları yükseltmek olmalı." dedi. Daha önce FVW Dergisi ile birlikte düzenlenen ilk iki çalıştay'ın, Antalya ve İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatan Ahmet Barut, bu yıl bilinçli olarak Ege'yi, İzmir'i seçtiklerini, yapılan bu çalıştay'ın Ege ve İzmir için yeni bir başlangıç olmasını dilediklerini vurguladı.

Bu konuda hedefin, Türkiye'ye gelen 4 milyon Alman turistten bölgeler olarak alınan payı artırmak olmaması gerektiğini vurgulayan Ahmet Barut, "Bilakis, ülkemize gelen Alman turist sayısını artırarak İzmir'in, Ege'nin payını artırmanın yollarını bulmalıyız. Bunun yolu, Ege'nin, İzmir'in, Antalya, İstanbul veya başka bir bölgeyle ile rekabet etmesi olmamalıdır. Çünkü Ege, kendine özgü zenginlikleri, farklılıkları olan bir ürün. Burada hem kitle, hem butik turizm yapılabilecek olanaklar bulunuyor. Önemli olan bu farklılığın farkına vararak bunu turizm piyasalarına sunabilmektir." dedi.

Ahmet Barut şunları söyledi: "Antalya ve İstanbul son yıllarda en hızlı büyümeyi başarmış destinasyonlar. Ve Ege için çok güzel örneklerdir. Örneğin "İstanbul'da ne oldu da son üç yılda patlama yaparak performansını 2 misline çıkardı?" sorusunun yanıtları Ege ve İzmir için bir veri oluşturabilir. Antalya da Ege'nin resort bölgeleri için örnektir. Ama burada özellikle altını çizmek isterim ki ben taklit etmekten değil, önümüzdeki örneklerin iyi analiz edilmesi ve bunun paralelinde bir yol çizilmesi gereğinden söz ediyorum."

Türkiye'nin gelecekteki yıllara yönelik olarak 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi olduğunu söyleyen Ahmet Barut, Ege ve İzmir'in devreye girmemesi durumunda bu rakamlara ulaşmanın hayal olacağını belirtti.

Ahmet Barut, "Ben bu 50 milyonluk turist sayısı içerisinde 10 milyonunu Ege'ye ayırıyorum. Bunun 4 milyonunu da İzmir sağlar beklentisindeyim. Çünkü İzmir, Aydın, Muğla, Türkiye'de turizmin başladığı yerler. Ege, ülkemizin nadide ve büyük potansiyele sahip bir bölgesi" dedi.

İstatistiki verilerin, İzmir ve Ege'nin son yıllarda Almanların biraz ilgi alanının dışına çıktığını gösterdiğini vurgulayan Ahmet Barut şunları söyledi: "Tabii ki bu arada bize, hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Buralarda Alman turistin beklentilerine yanıt verecek ürünleri yaratmalı ve tanıtmalıyız. Gastronomi, termal kaynaklar, Ege yaşam tarzı ve benzeri ürünlerle pazarlama avantajları kullanılmalıyız. Ben bu workshop'un bölgenin tanıtımına da, Ege bölgesinin hakettiği noktaya ulaşması için nelerin yapılması gerektiğinin belirlenmesine de büyük katkı yapacağına inanıyorum. Alman dostlarımızdan da Ege ve İzmir'i daha çok gündemlerinde tutmalarını, Ege ve İzmir'i daha çok programlarına almalarını, özetle; Ege ve İzmir'i yeniden keşfetmelerini istiyorum."  

 

Moderatörlüğünü FVW Dergisi Yönetmeni Klaus Hildebrandt'ın yaptığı toplantıda; aralarında; Öger Temsilcisi Wybcke Meier, TUI Temsilcisi Melih Yetiş, FTI Temsilcisi Hicabi Ayhan, GTI Temsilcisi Tunç Özler, Alltours Temsilcisi Peter Wennel'in de bulunduğu Türk ve Alman turizm profesyonelleri, öncelikle İzmir'in turizmde ne yapmak istediğine karar vermesi gerektiğinin altını çizerek, Ege'nin Alman pazarında az tanındığını ve bu nedenle en az tercih edildiğine dikkat çektiler.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.