• BIST 96.711
  • Altın 223,215
  • Dolar 5,3604
  • Euro 6,1111
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C

Efes Pilsen turizmin hizmetinde

Efes Pilsen turizmin hizmetinde
Anadolu Grubu’nun lokomotiflerinden Efes Pilsen, ‘Gelecek Turizmde’ anlayışıyla geçen yıl başlattığı DATUR ile bölgeye değerli katkılar sunuyor.

İSTANBUL- Felsefesini “Anadolu"dan kazandığını Anadolu ile paylaşmak” üzerine kuran Anadolu Grubu"nun lokomotiflerinden Efes Pilsen, "Gelecek Turizmde" anlayışıyla geçen yıl başlattığı DATUR ile bölgeye değerli katkılar sunuyor. Daha birinci yılında; başta ev pansiyonculuğu olmak üzere yöreye yeni istihdam alanları kazandıran DATUR, doğrudan bölge insanının içinde yer aldığı turizm örgütlenmeleri ile de yerel bilincin oluşturulmasını sağlıyor.

 

DATUR"dan sürdürülebilir turizm modeli

Sürdürülebilir kalkınmada turizmin öneminden hareket eden Efes Pilsen, DATUR projesi ile Çoruh Vadisi"nin atıl durumdaki benzersiz doğal ve kültürel değerlerini de günyüzüne çıkarıyor. Bölgede yeni trekking yollarından mağara turizmine yönelik yeni alanlara, kuş gözlem noktalarından yürüyüş parkurlarına kadar geniş bir yelpazede başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çoruh Vadisi"nin kültürel yapısında önemli yer tutan kilise ve manastırların turizme kazandırılması amacıyla tanıtımlarına yer verilirken, yörenin bilimsel açıdan da değeri bulunan canlı ve bitki envanterlerinin hazırlanmasına başlandı. Bu çerçevede yöreye özgü kanser tedavisinde etkisi kanıtlanan yabani iğde türünün pazarlanması için çalışmalar başladı.

 

Geçen yılın mart ayında başlatılan DATUR projesi, 2.5 yılı kapsayan proje dönemi içinde, daha ilk yılında somut sonuçlara ulaşırken, bölge insanı için yeni umut kaynağı haline geldi. Bunun en güzel örneği de İspir, Uzundere, Tortum ilçe merkezleri ve köylerde kurulan yerel turizm komiteleri oldu. Yerel yönetimlerle ortaklaşa oluşturulan turizm odaklı dernek ve kulüpler ile bölge insanı doğrudan çalışmaların içine katıldı. İspir"in Sırakonaklar köyünde, atıl durumdaki köy okulu, yöre insanının katılımı ile konaklama tesisine dönüştürüldü ve önümüzdeki aylarda hizmet vermeye başlayacak. Yine bölgede özellikle gençlere yönelik; trekking rehberliği, kampçılık, dağcılık, mağara gezileri konularında eğitimler verildi ve verilmeye devam ediliyor. Bölgenin işsizlik ve göç sorunu dikkate alındığında, bu tür yerel istihdama yönelik eğitimlerin önemi apaçık ortaya çıkıyor.

 

Eğitim ve Örgütsel Kapasite Geliştirme

 

DATUR Projesi, Çoruh Vadisi"nde zengin biyo çeşitlilik, kültürel ve tarihi miras, yaban hayatı ve açık hava sporları açısından alternatif bir turizm merkezi olma yolunda yöre insanlarını da içine alacak şekilde ilerlemesini sürdürürken; üç ana temel üzerinde yükseliyor. “Eğitim ve Örgütsel Kapasite Geliştirme Çalışmaları”, “Ürün Geliştirme” ve “Tanıtım ve Pazarlama Çalışmaları” başlıklarındaki omurga; turizm ve doğa uyumunu gözetiyor. “Eğitim ve Örgütsel Kapasite Geliştirme Çalışmaları”, yerel turizm örgütlenmelerini içerirken, Çoruh Vadisi"nin turizm potansiyeli ve sağlayacağı istihdam alanları açısından da farkındalık ve bilinç oluşturmayı amaçlıyor. Köylerde ve ilçelerde düzenlenen turizm çalıştaylarında; öncelikle yörenin konaklama sorunlarının çözümü için yerel işbirlikleri ve projeler ele alındı. Kadın girişimcileri de öne çıkaran bu çalışmalar içerisinde; yerel işbirlikleri ile turizm için olmazsa olmaz konaklama tesisleri oluşturulmasında atılacak adımlar saptandı. Mevcut tesislerin çevreye uyumlu hale getirilmesine yönelik planlamalara danışmanlık hizmeti verilirken, kullanılmayan köy evlerinin de pansiyonculuğa kazandırılması amaçlanıyor.

 

Ürün Geliştirme

 

DATUR"un ikinci adımında ise "ürün geliştirme" başlığı yer alıyor. Bölgeyi, yerli ve yabancı turistler açısından ilgi gören bir merkez haline getirecek ve bölge halkına gelir sağlayacak potansiyel ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi olarak ifade edilen temel amaca uygun biçimde gerçekleştirilen çalışmalar sonucu; 16 trekking noktası belirlendi. Çoruh Vadisi"nin kuş gözlemciliği açısından sunduğu zenginlikler tespit edildi, bölgeye özgü kuş çeşitleri ile ilgili envanter çalışması tamamlandı. Yeni kuş gözlem noktaları belirlendi. Vadinin hayli değerli botanik yapısı bilimsel biçimde raporlandı. Bölgedeki tarihi eserler ile ilgili envanter çalışmaları sonucu Öşk, İşhan, Barhal, Tekkale ve Haho Manastırları"na ait tanıtıcı broşürler hazırlandı. Mağara turizmi için yeni alanlar saptandı.

 

Tanıtım ve Pazarlama

 

Bir yandan yöre insanı için istihdam alanları, öte yandan zengin kültürel ve doğal varlıkların ortaya çıkarılması açısından önemli olan DATUR projesinin son ayağını ise “tanıtım ve pazarlama” oluşturuyor. Önce yöre insanının farkındalığını sağlayan bilinçlendirme ardından da yurtiçi ve yurtdışı tanıtım faaliyetleri ile Çoruh Vadisi, Türkiye"nin gözde turizm merkezleri arasında yerini almaya hak kazanacak. Proje sunumları yazılı ve görsel basın ile paylaşılırken; afiş, poster ve kartpostallar başta olmak üzere tanıtım dokümanları bastırıldı. Proje, her yıl turizm sektöründen çok sayıda kişinin katıldığı EMMIT Fuarı"nda tanıtıldı. 7 – 10 Eylül 2007 tarihleri arasında Erzurum"un İspir ve Uzundere ilçelerinde Kuş Gözlem Festivali düzenlendi. Mart ayında Uzundere"de Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla “Ağaçlandırma Şenliği” adı altında etkinlikler düzenlendi. Doğa derneklerinin de desteğiyle, ülke genelinde alternatif spor ve doğa meraklılarına bu etkinlikler duyurularak bölgeye ilgi oluşturulmaya başlandı. Antalya/Side-Belek-Kaş gibi turizm merkezlerinde Çoruh stand"ları kurularak, bölge fotoğrafları sergilendi.

 

Turizm sektörüne insan gücü desteği: Efes Pilsen Turizm Eğitimleri

 

Birinci yılında DATUR, Çoruh Vadisi"nin çehresinde önemli değişimlere imza atarken, Efes Pilsen “Gecelek Turizmde” ifadesiyle somutlaşan sosyal sorumluluk anlayışını ücretsiz turizm eğitimleri ile sürdürüyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliği ile ortaklaşa düzenlenen ücretsiz “Efes Pilsen Turizm Eğitimleri”, 2006 yılı sonundan bu yana devam ediyor. Türkiye genelini kapsayan proje ile sektöre eğitimli insan gücü yetiştirilmesi amaçlanıyor. Akademik kadronun tespitleri ışığında turizm potansiyeli bulunan yörelerde eğitim programları devam ediyor. Geçen yıl Şanlıurfa, Antakya, Adıyaman, Mardin ve Erzurum"da gerçekleştirilen program çerçevesinde 800 kişiye turizm eğitimi verildi. İlk iki ayağı Gaziantep ve Mersin"de tamamlanan proje ile yıl sonunda toplam 1.000 kişiye ulaşılması hedefleniyor. “Efes Pilsen Turizm Eğitimleri” katılımcıları, eğitimler sonunda Boğaziçi Üniversitesi'nden sertifika almaya hak kazanıyor. Projenin eğitim başlıkları arasında; misafir karşılama ve ağırlama, yiyecek- içecek organizasyonu, mutfak sunumu, hijyen, pazarlama, etkin satış yöntemleri ile müşteri memnuniyeti konuları bulunuyor.

 

Efes Pilsen"den bir destek de arkeolojiye…

 

Efes Pilsen, Anadolu kültür mirasının gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla arkeolojik kazılara verdiği desteği sürdürüyor. Efes Pilsen, Anadolu kültür miraslarının gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla 1995 yılından bu yana Assos/Behramkale'de ve 1998 yılından beri de Çanakkale/Gülpınar'da sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarını destekleme

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.