• BIST 96.886
  • Altın 237,225
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Economist: CHP’ye oy vermeye çağırdı

Economist: CHP’ye oy vermeye çağırdı
Türkiye'deki genel seçimlere geniş yer veren Economist, seçmenleri demokrasiyi geliştirmek için Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermeye davet etti.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü (6-12 Haziran 2011)
İSTANBUL
- Türkiye'deki genel seçimlere geniş yer veren Economist dergisi seçimleri bir başyazı ve uzun bir makalede ele aldı. Economist, seçmenleri demokrasiyi geliştirmek için Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermeye davet etti.
Dergi, AKP'nin ekonomi, dış politika ve ordunun siyasetin dışına itilmesi gibi alanlarda başarılı bir performans sergilediğini söylüyor. Economist bu sayede Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada ekonomik ve siyasi bir güç haline geldiğini belirtiyor.
Dergi, bu portrenin AKP'nin 2002'de devraldığı enkazdan çok farklı olduğuna dikkat çekiyor.

'Erdoğan'a destek kaygı verici'

Economist, bu durum karşısında Türk seçmenlerin yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelmesinin şaşırtıcı olmadığını söylemekle birlikte, bunun kaygı verici olduğunu da vurguluyor ve şöyle devam ediyor;
"Erdoğan kamuoyu yoklamalarında çok istediği üçte iki meclis çoğunluğuna yakın gözüküyor. Çünkü bu tek başına anayasa yapmasına izin verecek. Bu Türkiye için kötü olur. Bu yargının nedeni, Türkiye'yi bir teokrasiye dönüştürmeye çalıştığı gibi asılsız bir temele dayanmıyor. Ordu, çok sayıda İsrailli ve Amerikalının fısıldadıklarının tersine, AKP'nin genel anlamda hoşgörülü Türkiye'yi, bir sonraki hoşgörüsüz İran'a çevirmek istediğine dair çok az kanıt var"

'Kaygı din devleti değil, demokrasi'

AKP'nin kısıtlanmayan yönetimiyle ilgili asıl kaygının din değil, demokrasiyle ilgili olduğunu söyleyen dergi, Erdoğan'ın ordu ve yargıya karşı mücadelelerini kazandıktan sonra, çok az sınırlandırmayla karşılaştığını söylüyor.
Dergi şöyle devam ediyor;
"Bu durum Erdoğan'ın doğasından gelen eleştiriye karşı hoşgörüsüz tutumunu şımartmasına izin verdi ve otokratik içgüdülerini besledi. Yolsuzluk artıyor gibi görünüyor. Basın özgürlüğü saldırı altında. Türkiye'de Çin'dekinden daha fazla sayıda gazeteci hapiste. Erdoğan'ın kaygı verecek kadar çok sayıdaki karşıtı ve düşmanı, ki bunlara çok sayıda emekli subay da dahil, soruşturma altında. Bazı vakalarda da abartılı komplo suçlamalarıyla"
Economist, tüm bunlara ek olarak, Erdoğan'ın seçim kampanyasında da giderek milliyetçi bir söylem takındığını ve "Türkiye'nin en büyük ve hoşnutsuz azınlığı" diye tanımladığı Kürtlere ciddi öneriler yapmadığını söylüyor.

'Erdoğan Fransız sistemini istiyor'

Dergi ayrıca, Erdoğan'ın seçimde üçte iki meclis çoğunluğu kazanırsa Fransa'dakine benzer bir başkanlık sistemi kuracağına ve kendisinin başkan olacağına dair ipuçları verdiğini belirtiyor.

Economist'e göre zaten fazlasıyla merkeziyetçi bir yapıya sahip olan Türkiye'de bu bir hata olur.

Bu noktada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na işaret eden dergi, Kılıçdaroğlu'nun partide Deniz Baykal döneminden kalan isimleri tasfiye ettiğini ve partinin ordunun siyasete müdahalesine sempatiyle bakan tavrını değiştirdiğini söylüyor.
'CHP'ye oy verin'

Ayrıca, CHP'nin daha önce zayıf olduğu Güneydoğu illerindeki seçim mitinglerinde, AKP'den daha büyük kalabalıklar topladığını belirtiyor. Yazı şu tavsiyeyle sona eriyor;

"AKP'nin bir sonraki hükümeti kuracağı kesin. Ama biz Türklere CHP'ye oy vermelerini tavsiye ediyoruz. Kılıçdaroğlu'nun partisinin iyi bir performans göstermesi, anayasayı daha da kötüleştirecek, tek taraflı değişiklik riskini azaltır ve muhalefete gelecekteki seçimleri kazanma adına daha adil bir şans verir. Bu Türkiye'de demokrasiyi garantilemenin açık ara en iyi yöntemi"

Erdoğan Economist'e sert çıktı

the-economist-chp-ye-fransizsin2.jpg

Partisinin Konya mitinginde konuşan Başbakan Erdoğan İngiliz The Economist dergisinde yer alan “CHP’ye oy verin” çağrısına çok sert tepki gösterdi.
Türkiye’deki genel seçimlere geniş yer veren Economist dergisi, Türk seçmenleri, AKP’nin seçimden sonra tek başına anayasa yapmasını önlemek için CHP’ye oy vermeye çağırmıştı.
Erdoğan şunları kaydetti:

Belli ki CHP Genel Başkanı’nın İsrail’e verdiği selam karşılığını bulmuş. Uluslararası bir dergi, adını da açıklayayım, The Economist. Bir yorum yayınlıyor. Doğrudan doğruya “Oyunuzu CHP’ye verin” diyor. Bu nasıl bir pervasızlık. Açıkca AK Parti’ye oy verin dese buna da karşı çıkardık. Bu derginin CHP’ye destek vermesi, nasıl bir proje olduğunu ortaya koyuyor. Neymiş CHP demokrasinin teminatıymış. Bunlar sadece Türkiye’ye değil, CHP’ye de fransızlar. Eğer CHP’yi biraz tanısınlar, demokrasi ile CHP’nin yan yana gelmediğini, gelemeyeceğini bilirlerdi. Ey The Economist sen bu ülkeye çok fransızsın. CHP sadece ulusal değil uluslararası bir projesiymiş. Biz CHP’yi sadece Türkiye’deki çetelerin projelerin parçası olduğunu biliyorduk uluslarası çetelerin de projesiymiş.

Yunanistan krizi Kıbrıs'ın kredi notunu düşürdü

emen-yunanistan.jpg

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'daki borç krizinden etkilenebileceği endişesiyle Kıbrıs'ın kredi notunu düşürdü.
Yunanistan'a borç vermiş Kıbrıs bankalarının kayıpları olabileceğini düşünen Fitch, Kıbrıs'ın notunu A-'den AA-'ye indirdi.
Yeni kredi notunun Kıbrıs'ın piyasalarda borç para bulmasını engellemeyeceği, fakat Kıbrıs'ın ileride daha yüksek faizle borçlanmak zorunda kalabileceği tahmin ediliyor.
Yunanistan'ın borçlandığı bankaların çoğunluğu, Kıbrıs'ın da dahil olduğu Avrupa bankaları.
Fitch, Kıbrıs'da bulunan bankaların varlıklarının yaklaşık üçte birinin Yunanistan'la bağlantılı olduğunu söylüyor.
Not düşürmesine karşın Fitch, Kıbrıs bankalarının Yunanistan borçlarından doğacak kayıpları emebilecek ''görece iyi bir yerde'' olduğunu kaydetti.
Mayıs başında bir başka derecelendirme kuruluşu olan Moody's Kıbrıs'ın notunun düşürülebileceği uyarısında bulunmuştu.
Standard & Poor's ise kasım ayından bu yana Kıbrıs'ın notunu iki kez indirmiş bulunuyor.
Zor günler geçiren Yunanistan'a bir kötü haberde Moddys'den geldi
Kredi derecelendirme kuruluşu Moddy's Yunanistan'ın kredi notunu B-1'den, içinde temerrüt riskini bulunduran Caa1'e düşürdü. Yeni not ülkenin temerrüt riskinin %50 olduğunu ima ediyor.
Moody's, görünümü negatifte bırakırken, Yunanistan'ın temerrüde düşme riskini yüzde 50 olarak gösterdi. Kuruluş, Yunanistan'ın borç durumunu düzeltme konusunda başarısız olacağına ilişkin artan bir risk olduğunu vurguladı.

Moody's'e göre Caa seviyesi, kredi notu açısından oldukça düşük bir seviye ve olası bir temerrüd riski barındırıyor.

Mevcut koşullarda piyasalardan borçlanma ihtimali kalmayan Yunanistan'ın toplam kamu borcu 341 milyar euro düzeyinde bulunuyor.

Borç ödemeleri nedeniyle 2013 sonuna kadar 91 milyar euro ilave kaynağa gerek duyan Yunanistan'ın bu sürede AB-IMF ortak paketi ve kendi gelirleri dışında 62 milyar euroya ihtiyacı olduğu hesaplanıyor.

Piyasalar şimdi IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası görevlilerinden oluşan Troyka heyetinin, bu ülkenin 110 milyar euroluk kurtarma paketinin koşullarını yerine getirip getirmediğine ilişkin raporu bekliyor.

Son Dakika:
Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yunanistan’ın 78 milyar dolarlık varlık satışı ve sonrasında yeni bir kurtarma fonu alması için devam eden incelemeler, olumlu bir havada sona erdi

Finansbank'ta etkilendi

Yunanistan'ın içinde bulunduğu çıkmazdan Yunan bankalarının dış yatırımlarıda etkilendi. Bank of Greece'in Türkiye'deki iştiraki Finansbank'tan ciddi boyutta mevduat çekilişi olduğu söyleniyor.

Rusya Avrupa'dan sebze ithalatını yasakladı, AB tepkili

ispanyol-salatasi.jpg

Avrupa'da çiğ sebze ve meyvadan geçtiği tesbit edilen ölümcül E-koli salgını, Avrupa'dan gıda ithalatı yapan ülkeleri alarma geçirdi. Salgına şimdiye kadar 1500'ü aşkın insan yakalanırken, 18 kişi hayatını kaybetti.AB ülkelerinden gönderilen sebzelerin dörtte birini alan Rusya, geçtiğimiz hafta sonu ithalatı durdurdu.
Rus yetkililer, E.koli salgını nedeniyle Avrupa Birliği'nden tüm sebze ithalatını ve satışını yasaklarken Avrupa Birliği, kararı orantısız diye niteledi.
Birleşik Arap Emirlikleri'de salgın kaygıları nedeniyle İspanya, Almanya, Danimarka ve Hollanda'dan yapılan salatalık ithalatını geçici olarak durdurdu.

Ali Babacan “Kelle koltukta gitmek istiyorlarsa kendileri bilir”

Devlet Bakanı Babacan, bankaların kredide Yüzde 25 hız sınırına uyması gerektiği üzerinde durarak kimsenin otorite ile kavgalı banka konumuna düşmek istemeyeceğini söyledi.

Bakan Babacan ayrıştırma talebine sıcak baktıklarını ancak....

Bankaların döviz getirici sektörler ile enerji kredilerinin yüzde 25 sınırının dışında tutulması talebine “Onlara “Tabi ayrıştırırız ama ortalaması %25'i geçemez “dedik.
Babacan'ın önemli bir mesajıda “TCMB'den gecelik alınan para ile 2-3 yıllık kredi veriliyorsa o kendi riskleri. Çok rahat olduklarını zannetmiyorum” dedi.

PİYASALAR

Enflasyon ürküttü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre tüketici anflasyonu Mayıs'ta yüzde 2.42 artarak 2008 ekim ayından bu yana en hızlı aylık artışını gerçekleştirdi. Tahminlerin çok üzerindeki bu artış giyim ve gıda fiyatlarındaki sert yükselişten kaynaklandı.
2011 Mayıs ayında aylık bazda enflasyon TÜFE'de yüzde 2.42, ÜFE'de ise yüzde 0.15 artış gösterdi. Piyasa beklentileri TÜFE'de 1.08 ÜFE de ise 0.95 yükseliş olacağı yönündeydi.
Bu verilerle, yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7.17, ÜFE'de yüzde 9.63 olarak g TÜFE'deki yüzde 2.42'lik yükseliş, 2008 Ekim ayından bu yana en yüksek aylık artış olarak kaydedildi.
Geçtiğimiz ay TÜFE'de artış yüzde 0.87, ÜFE'deki artış ise yüzde 0.61 olmuştu.
TÜFE'nin yüksek gelmesi, Merkez Bankası'nın yıl sonu için hedeflediği yüzde 5.5'in üzerine çıkılacağına yönelik tahminleri de güçlendirdi.

Rakamlar ürkütücü

Gelen verileri değerlendiren Royal Bank of Scotland’ın gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analistlerinden Tim Ash, "Türkiye’den ürkütücü rakamlar geldi. Piyasa yüzde 1’lik bir artış bekliyordu. Bu veriler, Merkez Bankası’nın uyguladığı alışılmışın dışındaki para politikası kararlarının ötesine geçmesinin gerektiğine işaret ediyor" dedi.
Ash, cari açığın GSYİH’nin yüzde 8'ine denk geldiğine ve ekonominin büyümeye devam ettiğine dikkat çekerken, hükümetin seçimlerden sonra mali politikasını sıkılaştırması gerektiğini de belirtti. Bu konuda ciddi kaygı ve ikazlar duyabileceğiz.

Dolar

Euro Bölgesindeki borç kaygılarının etkisiyle zor bir dönem geçiren dünya borsaları, geçtiğimiz haftanın ABD'den gelen kötü verilerden menfi etkilendi. Özellikle ABD istihdam verisi beklenenden çok düşük geldi. Sonuçlar ABD borsalarını aşağı çekerken, beklentilerin üstünde gelen işsizlik maaş başvurularıda doları vurdu. İşsizlik verisi öncesinde 1.4459 olan parite, veri sonrası 1.4471'e yükseldi. Kapanışı 1.4508
oldu.

Haftanın kapanışları : IMKB 62.787
Dolar 1.5835
Euro 2.2955
Parite 1.4508

Seçime bir hafta kaldı. Artık seçim sonrası senaryolar konuşuluyor. Seçim sonuçlarına göre şekillenecek bir siyasi ve ekonomik tablo var. AKP tek başına iktidar olur hatta anayasayı bile değiştirecek bir zaferle çıkarsa ; siyasi gündemde anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi var. İnan Kıraç'ın hayali doğru çıkarsa ortada çok farklı senaryolar olacaktır. İnan Kıraç gibi saygın bir işadamının söylemi mutlaka CHP oylarında bir toparlanma etkisi yaratacaktır.CHP’nin birinci parti olmasına ihtimal vermemekle birlikte, AKP'nin biraz çokça oy kaybedeceği, CHP'nin oylarını artıracağı ve MHP'nin mecliste olacağı bir tablo beklediğimizi belirtelim. Bağımsızlarında 23-25 arası milletvekili ile mecliste olabileceği varsayımı ile oluşacak tablo, The Economist’in temennisinin gerçekleşmesi demektir.

The Economist’in Türk seçmenine “CHP’ye oy verin” tavsiyesi bu haftanın gündemini meşgul edecek gözüküyor.

Seçim sonrasının ekonomi gündemi zorluklarla dolu.
• İşsizlik sorunu,
• Cari açık risklerinin arttığı,
• Çekirdek enflasyon göstergelerinin harekete geçtiği,
• Mali disiplinin kritik önem taşıdığı,
• zorunlu karşılıklarda hala yeterli hareket alanının olduğu,
• Bankaların işlerinin ve karlarının zorda olduğu,
• ithalatı daraltıcı ek vergilerin gündeme,
• daha başka sıkılaştırıcı tedbirlerin gündeme gelebileceği,bir ortama giriyoruz.

Hepimizi vatandaşlık görevimizi yerine getirmeye davet ediyoruz. Oyumuzu mutlaka kullanalım.

Herşeyin hayırlısı.
Önümüzdeki bültenimizde 12 Haziran sonuçlarını görmek üzere esen kalın.
 
(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.