• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Düşmanlar menfaat çarkında buluşuyor

Düşmanlar menfaat çarkında buluşuyor
Bu dünyayı tanımak zorlaştı. Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasal gelişmeler, ülke ekonomisine ilişkin beklentileri bozuyor,

MURAT EMEN- EMEN&EMEN
Haftalık Ekonomik Bülten 23-28 Haziran2014
İSTANBUL-
Bu dünyayı tanımak zorlaştı. Dünün düşmanı ABD ve İran bugün menfaatler gerektirince işbirliği içindeler. Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasal gelişmeler, ülke ekonomisine ilişkin beklentileri bozuyor, güvensizliği artırıyor ve kırılganlığı güçlendiriyor. Sermaye girişlerinin dalgalı bir şekilde azalması, ihracat pazarlarımızdan bir kısmının daralması, küresel anlamda bizim gibi ülkeler ekonomilerine bakışların olumsuzlaştığını görmezden gelmenin bedeli ağır olabilir.

TÜRKİYE DOSYASI

CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞI
Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandı. Muhalefetin çatı adayı açıklandı ve genel bir kabul gördü. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu ,  Erdoğan’ın karşısına ciddi bir aday olarak çıkacak.

cati_adayi_ekmeleddin_ihsan.jpg

Donanımı, özellikle islam dünyasındaki popülaritesi ile öne çıkan İhsanoğlu’nun belirlenmesi Türk demokrasisinde önemli bir dönüm noktasıdır. CHP ve MHP’nin anlaşarak belirlediği ismin, Türkiye çapında ses getirmesi bekleniyor. Tarafsız Cumhurbaşkanlığı olgusunun devamı açısından Türk halkı önemli bir sınav verecek.Bütün mesele halka İhsanoğlu’nun adaylığının önemi anlatılabilmelidir. Yoksa Erdoğan’ın karşısında, birisi yaptıklarını yapacaklarını anlatırken, diğerinin halka neler söyleyebileceği önem kazanıyor.Bunun bir iktidar kavgası değil, Cumhurbaşkanlığı yarışı olduğu iyi tanımlanmalıdır. Ama Erdoğan’ı tanıyanlar bu yarışın nasıl geçeceğini iyi tahmin ediyorlar. İhsanoğlu” Erdoğan bu söylediklerini Başbakan olarak yapma şansına sahiptir.

isid-militanlari.jpg

REHİNELER İŞİD’İN ELİNDE DURUYOR

Musul’un İŞİD tarafından işgalinin yankıları devam ediyor. ABD şimdilik sessizliğini koruyor. Ancak Obama’nın kara harekatını düşünmediği muhakkak. Sanki Irak’ın üç ayrı bölgeye bölünmesi bekleniyormuş gibi bir hareketsizlik var. Meselenin baştanberi petrol konusu olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Petrolun kimde olduğu önemli değil. Yeter ki petrol çıkarılsın ve satılsın. Sahibi Kürtler oluş, İŞİD olmuş o kadar önemli değil büyük devletler için.
Bizim açımızdan konu İŞİD elinde bulunan rehineler sebebiyle ayrı bir önem arzediyor. Rehinelerin sağ salim kurtarılmaları en büyük dileğimiz. Her türlü gayretin gösterildiğini biliyoruz ama gene de içimiz rahat değil.Bunun yanında tehlikeli bölgede bulunan Türkmenlerin durumu da bizim açımızdan önemli. O konuda ne yapıldığını gerçekten merak ediyoruz.
Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan siyasal gelişmeler, ülke ekonomisine ilişkin beklentileri bozmakta, güvensizliği artırmakta ve kırılganlığı güçlendirmektedir. Sermaye girişlerinin dalgalı bir şekilde azalması, ihracat pazarlarımızdan bir kısmının daralması, küresel anlamda bizim gibi ülkeler ekonomilerine bakışların olumsuzlaştığını görmezden gelmenin bedeli ağır olabilir.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
FED’İN PİYASALARI RAHATLATMASI İLE BİZDE DE İŞLER YOLUNA GİRDİ.

BİST İstanbul 78.000-82.000 bandında hareket halinde. Esasen 82bin seviyesini görünce bir kar realizasyonu bekleniyordu. Irak olayları buna vesile oldu. 82bin seviyesi çok ciddi bir direnç noktası.
Türkiye’de gözler bu hafta yapılacak PPK Toplantısında. Uzun zamandır tartışılan faiz indirimi konusu gündemdeki yerini koruyor. Piyasa en az .50 baz puan indirim bekliyor. Üst limit 1.00 puana kadar çıkabilirdi eğer Musul olayı patlak vermese idi. Enflasyonda da beklentiler ramazan vesilesiyle pek hoş değil.

prof.-robert-shiller.jpg

PROF. ROBERT SHILLER: TÜRKİYE BALONU ŞİŞMEYE BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta 2013 Nobel Ekonomi ödülünün sahibi Prof. Robert Shiller bir konferans için Turkiye’de idi. Ekonomideki balonlar konusundaki çalışmalarıyla ünlenen Prof. Schiller
“Türkiye global ekonomik şartlara bakıldığında iyi gidiyor. Özellikle konut fiyatları AB’ye göre geride. Bu alanda oluşmuş bir balon yok. Amerika ve Avrupa’dan daha iyi durumda ama balonun şişmeye başladığını da söyleyebilirim. Özellikle enflasyondaki artışın emlak fiyatlarını da etkilemesi beklenebilir. Ama şu an için alarm veren bir durum yok” diyerek yüreklere su serpti.
Gazeteciler Prof. Shiller’e TCMB Başkanı Erdem Başçı ile Başbakan Erdoğan arasındaki faiz tartışması hakkında düşüncelerini sorduklarında ”Bu tartışmayı duydum. Bana ilginç geldi.Başbakan Erdoğan’ın ekonomist olduğunu bilmiyordum. Eğitimli bir ekonomist mi?”diye sormuş. “Örneğin Barack Obama, bağımsızlığını zedeler diye düşündüğü için FED’i eleştirmez. Başkan olarak faiz oranlarının ne olacağına karar vermenin kendi işi olmadığını bilir. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı önemli. Bu tür eleştiriler yapılmasa daha iyi olur. Çünkü ben Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının başarı hikayesinin bir parçası olduğunu düşünüyorum”.diyerek ironik bir mesaj verdi.
Geçtiğimiz hafta bir konferansta konuşan Erdem Başçı “Bu salı toplantısından ölçülü faiz indirimi kararı çıkacağının sinyalini verdi. Ölçülü tabirinden piyasalar 25.50, 75 baz puanlık indirimi algılıyor diye konuştu.
Merkez Bankası’nın bir vesayet kurumu olmadığının altını çizen Başkan, enflasyon hedefinde başarının ise uzun dönemli gerçekleştirmelerle ölçülebileceğine işaret etti. TCMB bir acentedir, siyasetin dışındadır, şeffaftır. Başçı, enflasyon hedefi için iddialı konuştu “2015 sonunda %5’i göreceğim” dedi.

GLOBAL EKONOMİ
FED’DEN GELEN SİNYAL PİYASALARI SEVİNDİRDİ

Büyüme ve enflasyon verilerinde sınırlı revizyon yapan Fed, ekonomiye düşük faizle desteğe devam kararı aldı. Parasal genişlemeyi 10 milyar dolar daha azaltarak aylık 35 milyar dolara düşürmesinin ardından ekonomiye ilişkin yaptığı tahminler dünya borsalarında ralliye neden oldu. Uluslararası piyasalarda doların ateşi düşerken, petrol ve altın yükselişe geçti.
- Dünya borsaları coştu
- Tahvil faizi geriledi
- Altın ve petrol destek buldu
- Dolar tek kaybedendi

yellen1d.jpg

VERİLER OLUMLU GELMEĞE DEVAM EDİYOR.

Güvercin-Ultra Güvercin tabirleri piyasalara yerleşti. FED ve Yellen “güvercin” tutumlarını devam ettiriyor. Her nekadar bu ayda 10 milyar fonlamayı düşürse de, olumlu tavrını sürdürüyor. Faiz artırımı konusunda aceleci davranmayacağı sinyalini veriyor. Fonlama düşmeğe devam etse de FED bilançosu büyüklüğünü aynen devam ettiriyor. Faiz artırımı 2015 yılının gündeminde.
Aynı şekilde ECB’de güvercin tutumuna devam ediyor. Ancak ECB konuşmanın ötesinde fazla birşey yapmadı. Şimdilik bankaların stres testlerinin sonucu bekleniyor. Muhtemelen Eylül ayında fonlama başlayacak
Gerek FED gerekse ECB kendilerinin ötesinde dünya dengesinide bozmamaya itina gösteriyorlar. Bu nedenle zaman zaman güvercin olmanın ötesine geçip Ultra güvercin oluyorlar. Onlarda biliyorlar ki, dünya dengesinde gelişmekte olan ülkelerin koşulları çok önemli.

kuridistan2.jpg

MISIR’DA DARBE BAŞARILI OLDU, LİBYA VE IRAK DARMADAĞIN OLDU.

Petrol fiyatları şimdilik dikkat edilen bir gösterge. Şimdilik 120 dolara doğru giden Petrol fiyatlarının Irak-IŞID gelişmelerine göre seyretmesi bekleniyor. ABD’nin havadan nokta atışları yapması gün meselesi. IŞID’in nereye kadar yürüyeceği önemli.Ama özellikle bizim petrol fiyatlarında daha fazla yükselmeğe tahammülümüz yok.

map_of_iraq1a.jpg

ABD’nin Irak politikası kendi iç politikalarında çok ciddi kritik ediliyor. Saddam’ı devirip Irak’ın omurgasını yokeden ABD, şimdi kenara çakilip seyretme hakkına sahip değil deniyor. Alelacele her şeyi yüzüstü bırakıp çekilen Obama bu durumun sorumlusu görülüyor.. Arap baharı adı altında ortadoğu’yu hallaç pamuğu gibi sallayan olaylar zinciri, hiçbir şeyi çözmedi. Esad ayakta. Mısır’da darbe başarılı oldu. Libya ve Irak darmadağın oldu. Başlarında Saddam ve Kaddafi gibi iki diktatör vardı ama, o zaman her iki ülkede de ayakta duran bir devlet vardı. Şimdi her iki ülkeninde omurgası kırık. İflah olmaz durumdalar. Her ikiside bölünmenin eşiğindeler. Olayları bu noktaya getiren ABD kenara çekilip, seyretme lüksüne sahip değil. Bu açıdan Başkan Obama ve Irak politikası, başta Eski Başkan Yarrdımcısı Dick Cheney olmak üzere, ABD Senatosunun şahinleri tarafından ciddi bir şekilde kritik ediliyor.

bp1.jpg

IRAK DURDU, FİRMALAR BORÇ YAPILANDIRMASI İSTİYOR

İrak’ta faaliyette bulunan firma temsilcileri adına yapılan açıklamada; Irak’ta muhtelif bölgelere yayılmış 500-600 türk firmanın bulunduğu tahmini yapıldı.Olaylardan enaz etkilenen firmanın %50 iş kaybına uğradığını, önemli boyutunun işlerinin tamamen durduğu belirtilen açıklamada, bu firmaların tahsil edemedikleri 500 milyon dolar alacakları bulunduğunu, dolayisiyle içerde borçlarını ödemekte zorlandıkları ifade edildi. Devletin bu konuda borçlarının ertelenmesine destek olmasını istediler.

mehmet-buyukeksi.jpg

BÜYÜKEKŞİ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi geçtiğimiz hafta yıllık seçimini yaptı ve eski başkan Mehmet Büyükekşi, oyların tamamını alarak dört yıllığına yeniden TİM Başkanı seçildi.
Büyükekşi yaptığı sunuş konuşmasında “Kahinlerin krizden bahsettikleri bu dört yıllık dönemde aktif ihracatçı firma sayısını 48binden 60bine çıkardıklarını, ekonomiye 553 milyar dolar döviz kazandırdıklarını ifade etti. Ingiltere’den Nigerya’ya Güney Kore’den Brezilya’ya 57 farklı ülkede, 169 ticaret heyeti ile 70binin üzerinde ikili ticaret görüşmesi gerçekleştirdiklerini dile getiren Büyükekşi;
2009 yılında 102 milyar dolara gerileyen ihracatı 2013 yılında 152 milyar dolara taşıdıklarını belirtti. 2023 yılının ihracat hedefi 500 milyar dolar.

ulker-karamehmet.jpg

ÜLKER-KARAMEHMET GÖRÜŞMELERİ

Turkcell’de Rus Alfa Grubunun elindeki hisse senetlerini kurtarmak için bir aylık ek süre alan Çukurova bu konuda Ülker Grubundan finansman desteği istiyor. Çukuruva grubu ile Ülker’in Gözde Yatırımı arasında görüşmeler devam ediyor.
Konu hakkında açıklama yapan Murat Ülker ”Turkcell’e ortak olmamız sözkonusu değil. Yapılandırılmış şartlı finansman konuşuyoruz” diye açıklama yaptı. Konuşulan rakam 1.6 milyar dolar. Muhtemelen, bankalar desteği ile sorun çözülecek gözüküyor. Gözde Yatırım burada devreye finansör ve garantör olarak girebilir” deniliyor.

cristina-fernandez.jpg

ARJANTİN RESTİ ÇEKTİ, TEMERRÜT RİSKİ BÜYÜYOR

Temerrüde düştüğü 2002 yılının ardından 100 milyar dolar tutarındaki dış borcunu iki kere yeniden yapılandıran Arjantin, borçlarının yeniden yapılandırılmasını kabul etmeyen kreditörleri (hedge Fonlar) ile 12 yıldır devam eden bir yasal mücadele içinde bulunuyor.
ABD Yüksek Mahkemesi 2005 ve 2010 yıllarındaki borç yeniden yapılandırmasına katılmayan fonlara karşı, Arjantin’in temyiz talebini kabul etmedi. Bu kararın ardından Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez “Arjantin’in mahkeme kararına boyun eğmeyeceğini” açıkladı. Fernandez taraflar ile uzlaşmak istediğini fakat Arjantin’in 30 Haziran’a kadar tanınan mühlet içinde tüm meblağı ödemesinin mümkün olmadığını belirtti.
Arjantin talebini reddeden fonları “akbaba” olmakla suçluyor. Arjantin 30 Haziran’da vadesi dolacak tahvilinin borç servisinin mümkün olmadığını açıklayarak temerrüde düşebileceğini açıkladı. Durumun temerrüt olarak tanımlanabilmesi için 30 gün beklenmesi gerekiyor.

PİYASALAR

BORSA
FED RALLİSİ BİZE DE YARADI VE BORSA YÜKSELDİ

Endeks 78bin ile 82bin arasında hareket ediyor. Kar realizasyonu bekleniyordu. Irak olayları vesile oldu. Bankaların öncülüğünde artan endeks perşembe gününü 79.057’den kapandı. Cuma gününe de hareketli başlayan endeks, Irak gelişmelerinin gölgesinde kaldı. Hafta 78.400 olarak kapandı. Bu hafta borsalar gene hareketli olacak.Bu hafta TCMB faiz indiriminin miktarı ve etkisi tartışılıyor.

FAİZLER
Bileşikler tekrar %9’un altına indi. Bu hafta TCMB’nin ne kadar faiz indireceği merak konusu. Beklenti 50-75 baz puan.Sürpriz yapıp 0 baz puanda diyebilir. Başçı’nın Irak riskini iyi tartması gerekiyor. Sorun petrol fiyatları.

DÖVİZ
FED Kararı ile birlikte dolar geriledi. Tek kaybeden 2.1227 ‘ye kadar gerileyen dolar oldu.Perşembe gününü 2.1260 ile kapatan dolar, haftanın son gününde tekrar yükselerek 2.1417’lere yükseldi ve 2.14072den haftayı kapattı.Parite 1.36 olurken yen 2.9127 oldu.
Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda doların 2.15-2.25 aralığında olması idealdir deniliyor.
Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.