• BIST 94.831
  • Altın 261,911
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Dünya taşımacıları İstanbul'da

Dünya taşımacıları İstanbul'da
Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU)'nun 31. Dünya Kongres, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

İSTANBUL - Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU)'nun 31. Dünya Kongres, 15-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Kongreye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanısıra, Sovyetler Birliği'nin son Başkanı Mihail Gorbaçov ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Jacques Barrot, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu İdari Sekreteri ve Polonya Eski Başbakanı Marek Belka katılacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin(TOBB) öncülüğünde, Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) ile Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) işbirliğiyle, 15-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek IRU'nun 31. Dünya Kongresi"nin öncesinde, düzenlenen basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yarısının kara yoluyla taşındığını belirterek, dünyada en çok TIR karnesi kullanan ve TIR sisteminden en fazla yararlanan ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.

TOBB'un bu sistem içinde Türkiye'nin kefil kuruluşu olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, ''Bu nedenle sadece 2007 yılında TOBB'un üstlendiği riskin mali boyutu yaklaşık 40 milyar dolardır. Birliğimiz, bu riski ülkemiz ekonomisi için, ihracatımız için ve uluslararası kara yolu taşımacılık sektörümüz için üstlenmiştir'' diye konuştu.

2007 yılında yaklaşık 2,1 trilyon dolara ulaşan Çin'in toplam dış ticaret hacmi karşısında, bölgedeki limanların kapasitesi ve alt yapısının artık yetmediğinden Avrupa'ya karadan da ulaşım imkanlarının araştırıldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,

"Bu noktada ülkemiz için yeni bir fırsat penceresi açılmaktadır. Zira Türkiye, sahip olduğu coğrafi konumu ve 40 bini aşkın araca sahip kara yolu filosuyla yeniden canlanması beklenen İpek Yolu güzergahında önemli bir ülke olma potansiyeline sahiptir'' dedi.

Doğu ile batıyı bağlayan tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılmasının, doğu kaynaklı üretim ve batı kaynaklı tüketim merkezlerinin tam ortasında yer alan Türkiye'yi küresel alanda bir lojistik ve ulaştırma merkezine dönüştürebileceğini anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu fırsatların değerlendirilmesi için 31. IRU Dünya Kongresine paralel bir de ulaştırma bakanları toplantısının düzenlenmesine karar verildiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, bu toplantının gündeminin de ''Yeniden Canlanan İpek Yolu'' olacağını, toplantıya yaklaşık 50 ülkeden bakan ve

temsilcinin heyetleriyle birlikte katılmasının beklendiğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, kongre kapsamında bir lojistik fuarının da düzenleneceğini belirtti.

Kongreye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, kongre aracılığıyla 70 ülkeden yaklaşık 2 bin kişinin Türkiye'de misafir edileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, misafirler arasında Sovyetler Birliği'nin son başkanı Mikhael Gorbaçov, AB Komisyonunun Başkan Yardımcısı ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Jacques Barrot ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Genel Sekreteri ve Polonya Eski Başbakanı Marek Belka gibi kişilerin de olacağını duyurdu.

UND Başkanı Tamer Dinçşahin ise, Türkiye'nin karayolu taşımacılığında sahip olduğu avantajları, küresel ölçekte karşı karşıya kaldığı önemli güçlükler ve engeller nedeniyle kazanca dönüştüremediğini dile getirdi. Türkiye'nin geçmişte Tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzekrgahın kilit noktalarında bulunmuş ve farklı coğrafyaların birbirine bağlanmasında doğal birer köprü görevi gördüğünü hatırlatan Dinçşahin, şöyle konuştu: "Ancak, geçmişteki bu konum ve ülke potansiyeli bölge ülkelerini de ilgilendiren akılcı ve öngörü sahibi politikalar ile Türkiye'de ve bölge çapında somut tüm taşıma türlerini entegre eden ulaşım ve lojistik projelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte bu alanda Türkiye'nin büyük potansiyelinin ve bölgedeki lider konumunun uluslar arası alanda iyi anlatılması halinde gerçekleşebilecektir" Dinçşahin, kongrenin Türkiye'nin sektördeki avantajlarının anlatılması için iyi bir platform olacağını vurguladı.

 

IRU

IRU, 23 Mart 1948 tarihinde Cenevre'de kurulmuş olup, dünya çapında uluslararası karayolu taşımacılığı sektörünün çıkarlarını temsil eden bir uluslararası kuruluştur. Farklı ülkelerdeki ulusal derneklerden meydana gelen üyeleri otobüs ve turist otobüsü işletmecilerini ve her büyüklükteki eşya nakliyecilerini temsil etmektedir. IRU'ya bugün beş kıtadaki 70 ülkeden 180 meslek örgütü üyedir. IRU, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası Dünya Gümrük Teşkilatı, Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı, Avrupa Komisyonu başta olmak üzere pek çok hükümetlerarası kuruluş ile yakın çalışma ilişkisi içerisinde bulunmaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.