• BIST 95.953
  • Altın 239,137
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5746
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

Dünya, sağlığı Türkiye'de de arıyor

Dünya, sağlığı Türkiye'de de arıyor
Sağlık turizmini geliştirme çabalarına yedi yıl önce başlayan Türkiye, bu alanda 20 yıldır çalışan ülkeleri geride bırakarak 5'inci sıraya yükselmiş bulunuyor

İSTANBUL- Sağlık turizmini geliştirme çabalarına yedi yıl önce başlayan Türkiye, bu alanda 20 yıldır çalışan ülkeleri geride bırakarak 5'inci sıraya yükselmiş bulunuyor. Ancak gözünü bu alanda daha da yukarılara diken Türkiye, ABD ve Almanya’nın ardından 3'üncü sıraya yerleşmeyi hedefliyor.
Bu sektöre yaptığı yatırımlar ve dinamik pazarlama yapısıyla markalaşan Türkiye, 2005 yılında 126 bin olan sağlık turisti sayısını 2010 yılında 487 bine çıkararak 2.4milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. 2011 yılında gelindiğinde ise sağlık için Türkiye’ye gelen 587 bin turist ekonomiye 3.4 milyar dolarlık katkı sağladı. 2012'de ise bu rakam daha yukarılara tırmandı. Şimdi hedef dünya birinciliği oldu.

TIP TURİZMİ YÜKSELİŞTE
Bunun bir kısmının fizik tedavi ve termal turizm ancak daha büyük kısmının ise tıp turizmi amaçlı olduğu biliniyor. Eskiden Türkiye’ye gelen vakalar genelde göz, diş ve estetik cerrahi gibi alanlarken artık daha ağır vakalar için de turistler Türkiye’de tedaviyi seçiyor.
Özellikle son dönemde Arap Baharı etkisinde olan ülkelerden Türkiye’ye çok sayıda hasta hareketi olduğunu ifade eden sağlık çevreleri şu değerlendirmede bulunuyor:
“2012 sonunda da sağlık turisti sayısında yüzde 35 oranında artış olacağı tahmin ediliyor. Türkiye bölgenin bir anlamda sağlıkmerkezi haline geldi. Son dönemdeOrtadoğu gibi Afrika ülkelerinden de çok sayıda hasta şifa bulmak için Türkiye’deki sağlık tesislerine geldi. Örneğin geçen yıl 25 bin Libyalı Türkiye’de tedavi oldu. Türkiye’nin coğrafi avantajı, insan kaynakları ve tıbbı tecrübelerinin desteğiyle gelen sağlık turisti sayısının 2023’te 2 milyona çıkması bekleniyor.”

ORGAN NAKİLLERİ DİKKAT ÇEKTİ
Son dönemde Türkiye’de yapılan yüz nakli, çift kol nakli, dünyada ilk kadavradan rahim nakli gibi operasyonlar ülkemizin sağlık alanında dünya çapında tanınırlığını artırdı. Bu operasyonlar Türkiye’deki hekimlerin ciddi altyapı ve birikimlerinin olduğunu da ispatlamış oldu.
Dünyada 100 milyar doları bulan medikal turizm pastasından yüzde 5 pay alan Türkiye için, tıp tarihine geçen bu uygulamaların yarattığı yankıların daha çok pay olarak geri dönmesi bekleniyor. Yabancı hastaların artan ilgisinin Türkiye’nin bölgesinde artan etkinliği ile paralel olduğunu düşünen Türkiye Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Balaban, dış siyasette izlenen aktif politikaların özellikle Ortadoğu ve Afrika ülke vatandaşları tarafından Türkiye’nin tercih edilmesinde etkili olduğu görüşünde.

DİZİLERİN ETKİSİ DE VAR
Ortadoğu ülkelerinde yayınlanan Türk yapımı yerli dizilerin bile bu ilgiyi artırdığını dile getiren Balaban, “Potansiyel ülkelerde bulunan dış temsilciliklerimizde, sağlık ataşesi bulunmalı. Böylece Türkiye’ye tedavi olmak için gelmek isteyen yabancıların yaşadığı vize sorunu azalır, yabancı sağlık kuruluşları ile yerli kuruluşlarımız arasında koordinasyon sağlanabilir” önerisinde bulunuyor.
2020 yılına kadar Türkiye’de sağlık turizminden yıllık 10 milyar dolar gelir sağlanmasının hedeflendiğini be- lirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Turizmi İş Konseyi Başkanı Ruşen Yıldırım ise, 51 ülkede milli sektör ilan edilmiş olan sağlık turizminin Türkiye’de demilli sektör kabul edilmesi için girişimlerde bulunacaklarına vurgu yapıyor.

TIP TURİZMİ ÖNE GEÇTİ
Sağlık amaçlı seyahatler üç alt başlıkta toplanıyor: Termal ve spa-wellness turizmi, ileri yaş ve engelli turizmi ilemedikal, yani tıp turizmi. Termal turizm büyük bir potansiyel taşımakla birlikte, sağlık turizmiyle entegrasyonunun sağlanamadığına işaret ediliyor. Termal kaynaklarıyla tanınan Türkiye’de, son dönemdemedikal turizm başlığı yeni bir kavramve çalışma alanı olarak karşımıza çıkıyor.
Medikal turistlerin tedavi alanlarında ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre göz, beyin cerrahisi ve ortopedi ve kardiyoloji bölümlerinin yüzde 80’lerin üzerinde bir paya sahip olduğu görülüyor. Diş branşı da ilk sıraları alan tedaviler arasında yer alıyor. 2007 yılına kadar ülkemize daha çok termal turizmiçin fizik tedavi amaçlı turist girişi olduğunu ancak bu oranın 2010’da tersine dönerek tıp turizminin öne geçtiğini söyleyen Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, “Ülkemizde termal doğal su destekli fizik tedavi henüz çok oturmuş değil. Yeni yatırımlar bu alandaki gelişmeleri daha da tetikleyecek” diyor. 2015’te bir milyon sağlık turisti ile 10 milyar dolar, 2023’te ise iki milyon sağlık turisti ile 20milyar dolar elde edilmesinin hedeflendiğine de vurgu yapan Çakmak, bugün ülkemize 94 ülkeden hasta geldiğini belirtiyor.

BEŞ KAT GELİR BIRAKIYOR
Türkiye’ye gezi ve deniz için gelen turistin ortalama kişi başı 600-800 dolar gelir bırakmasına karşın, sağlık turistlerinin bu rakamın beş katına varan harcama yaptığına dikkat çekiliyor. Örneğin Ortadoğu’dan gelen turistlerin Avrupa’dan gelen turistlere nazaranminimumyaklaşık beş kat gelir bıraktığı belirtiliyor. Hatta onkoloji, organ nakli ve kemik iliği gibi ileri teknoloji ve üst düzey deneyim gerektiren branşlarda bu oran çok daha yükseliyor. Öte yandan, Arap turistler, Avrupa’dan gelen turistlere nazaran yaklaşık 10 katı kadar gelir bırakabiliyor. Türkiye’de sağlık hizmetleri fiyatlarının birçok ülkeye göre neredeyse üçte bir oranında düşük olması yabancıları tedavi için Türkiye’ye çekiyor. Tedavi için Türkiye’yi en çok tercih eden ülkeler ise Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika gibi Avrupa ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler, Orta doğu, Balkan ülkeleri ve bazı Afrika ülkeleri ile Doğu Bloğu, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan ülkeleri olarak sıralanıyor.

Özlem Bay Yılmaz

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.