• BIST 104.595
  • Altın 228,770
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 12 °C

Dünya piyasalarında Fed plânı sevinci

Dünya piyasalarında Fed plânı sevinci
Wall Street ve Asya'daki kazanımların ardından İngiltere, Almanya ve Fransa'da da borsalar güne %1,5'luk artışla başladı.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görüntüsü 17-22 Eylül 2012
İSTANBUL-
ABD Merkez Bankası Fed'in yeni canlandırma planı dünya piyasalarını yükselişe geçirdi.Wall Street ve Asya'daki kazanımların ardından İngiltere, Almanya ve Fransa'da da borsalar güne %1,5 civarında artışla başladı. Türkiye'de ise İMKB 100 endeksi %1,28 oranında değer kazanarak dünkü kayıplarını kapattı.
Ayrıca Euro, dolar karşısında 1,30'un üzerine çıkarken, altının onsu da son yedi ayın en yüksek değeri olan 1,770 doları geçti.
Fed ikinci bir açıklamaya kadar her ay 40 milyar dolar değerinde mortgage (konut kredisi) tahvili alacağını duyurmuş, faiz oranlarını da %0,25'in altında tutmuştu.
Amaç uzun vadeli iş kredisi ve bireysel kredi faizlerini düşürmek.Kararın ardından Dow Jones ve S&P endeksleri dünü %1,55 artışla kapattı. Bu sabah da Japonya'nın Nikkei endeksi %1,8, Güney Kore'nin Kospi'si ise %2,9 yükseldi.Hong Kong'un Hang Seng'i de %2,7'lik bir artış gördü. İspanya ve İtalya'nın borç faizleri de düştü ve büyük borç yükü altındaki bu iki ülkeyi rahatlattı.

DÜNYANIN DÖRT YANINDA CANLANDIRMA PAKETLERİ
Yatırımcılar alınan bu önlemlerin ABD ekonomisinin canlanmasını sağlayacağını düşünüyor. ABD dünyanın en büyük ekonomisi; Avrupa ve Asya ihracatlarının büyük bir kısmını buraya yapıyor. Merkez Bankası'nın piyasalara ayda 40 milyar dolar pompalama vaadinde bulunurken bir bitiş tarihi vermemesi, ucunu açık bırakması da yatırımcıları sevindirdi.Danışmanlık şirketi Hamilton Place Strategies'den Tony Fratto ''Ekonominin benzininin bitmeyeceğini garanti ediyorlar, ihtiyacınız olduğu sürece destek burda olacak diyorlar'' dedi.
Uzun zamandır global ekonominin gidişatıyla ilgili endişeler vardı.
• ABD ekonomisinin toparlanma hızındaki yavaşlık ve Euro bölgesinin bir türlü atlatamadığı borç krizi yatırımcıların gözünü korkutuyordu.
• Ayrıca dünyanın ikinci büyüğü olan Çin ekonomisinin de yavaşlamaya başlaması bu korkuları güçlendirmişti. Bu korkuları gidermeye çalışan yetkililer bir süredir piyasaları hareketlendirmek için çeşitli önlemler alıyor.
Amerikan Merkez Bankası'nın açıklaması, Avrupa Merkez Bankası'nın planını açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi.
• Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi'nde borç yükü altındaki ülkelerin tahvillerini satın alacağını açıklamıştı.
• Bu arada Çin, Haziran'dan bu yana faiz oranlarını iki kez düşürdü.Pekin ayrıca bankaların zorunlu rezerv miktarını da azalttı.
• Bu hafta Güney Kore de ekonomisini hareketlendirmek için iki plan açıkladı.
Uzmanlar yapılan bu hamlelerin yatırımcıları ve piyasaları global ekonominin yoluna gireceği konusunda ikna ettiğini söyledi.
Uzmanlar , ''Tüm dünyada ekonomiyi canlandırma çalışmaları görüyoruz. ABD'nin aldığı kararlar Avrupa Merkez Bankası'nın planını açıklamasının ardından geldi. Çin'den de benzer bir plan açıklamasını bekliyoruz'' dedi.

TÜRKİYE RAPORU
Geçtiğimiz haftaya iki önemli gündemle girmiştik. Birincisi Alman Anayasa Mahkemesinin ESM konusundaki kararı bekleniyordu. Alman Hükümetinin ESN sistemine para aktarabilmesi mahkemelikti. Karar sınırlıda olsa olumlu çıktı. Arkasından FED Toplantısı çok önemliydi. O da beklentileri fazlasıyla karşıladı. Dünya piyasaları ile birlikte Türkiye piyasasıda rahatladı.
IMKB hemen kayıplarını telafi edip yükselişe geçti. Haftayı 68.180 ile kapattı. Bu haftada bu yükselişini devam ettirecek gözüküyor. Geçtiğimiz haftanın önemli bir gelişmesi Euro/dolar paritesinin Euro lehine değişmesi idi. 1.26’larda dolaşan parite FED kararını takiben 1.3120 seviyelerinden kapandı. TL/dolarda bu değişimden etkilenerek, 1.7968 seviyelerine geriledi. Faizlerde 7.18 olarak belirdi.
Türkiye’de geçtiğimiz haftanın önemli tartışması büyüme rakamlarıydı.TÜİK açıklamasına göre; Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %2.9 ile beklentilerin altında büyümüştü.. Buna göre ilk altı aylık büyüme rakamı %3.1 olarak hesaplandı. İç tüketimin %0.5 gerilediği görüldü.
Büyümenin kaynağını, ithalattaki düşüş ve İran’a yönelik tartışmalı altın ihracatı ile artan “net ihracat” oluşturdu. Bu katkı olmasaydı ekonomide %2.1 küçülme yaşanacaktı.

osman-arolat.20120916143735.jpg

AÇIK SÖYLEMEK GEREKİRSE BÜYÜMÜYOR KÜÇÜLÜYOR

Dünya Başyazarı Osman Arolat “açık söylemek gerekirse büyümüyor küçülüyoruz” diyor geçen haftaki başyazısında. Bilindiği gibi büyümeye en büyük katkı net ihracatın içindeki petrol ihracatından daha doğrusu Iran’dan yaptığımız petrol ithalatının altınla ödenmesinden kaynaklandı. Bu tür ödeme amaçlı altın kaleminin ihracat kalemleri içinde yeralamayacağı tartışma konusu.
Bu açıdan bakılırsa yazar, “ büyümüyor küçülüyoruz “ demekte haklı gözüküyor.
Diğer taraftan Gazeteci Tevfik Güngör nam-ı diğer Üstadımız Güngör Uras yazısında “Beklenen yavaşlama gerçekleşti (sevinelim mi üzülelim mi) ” diyor.
%4 büyüme Ankara’nın hedefi idi diyor yazar.büyümeyi bilerek yavaşlattığımıza göre sevinelim mi üzülelim mi sorusu manidar.

Ankara neden büyümeyi yavaşlatmak istedi?
Çünkü büyüme cari açığı (döviz açığını) artırıyor.Büyüme önemli ölçüde ithalattan basleniyor. Görülüyor ki cari açık küçülürse büyümede küçülüyor. Büyümede talep önemli. İç ve dış talep olmazsa yatırım ve üretim artmaz. Önemli olan önümüzdeki yıllarda gene %4 büyümeyemi razı olacağız yoksa büyümeyi hızlandırmayamı çalışacağız. Bunu Ankara tayin edecek.

BABACAN: KARŞILIKSIZ BASILAN PARA GÖRÜLMEMİŞ BOYUTLARDA
TOBB Uluslararası İş Forumu’nun açılışında bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, konuşmasında değişik konulara değindi.
İş dünyasının, şirketlerin, bankaların, finans dünyasının, halkın tüketiminin durduğu bir ülkede ekonomik büyümenin elde etmenin imkansız olduğunu vurgulayan Babacan, şunları söyledi: ”Şu anda pek çok ülkede dünyada bunu izliyoruz. Dünyadaki pek çok ülkede maalesef bir öngörülebilirlik eksikliği var. Bakıyoruz devlet harcamaları pek çok ülkede oldukça artırılmış, bütçe açıkları zaten artırılmış durumda. Maliye politikası üzerinden sözüm ona hareketlendirme, canlandırma adına atılabilecek adımlar atılmış, hatta orada da denizin sonuna gelinmiş. Orada hareket alanı kalmamış durumda.

13.20120916143903.jpg

Merkez bankalarının karşılıksız bastıkları para yakın tarihimizde görülmemiş boyutlara ulaşmış durumda. Buna rağmen ciddi problemler devam ediyor. Büyüme, kalkınma konusunda pek çok ülkede ciddi sıkıntılar görüyoruz.”
Pek çok ülkede, siyasi karar vericilerin çok kısa vadeli hesaplarla hareket ettiğini ifade eden Babacan, siyasi karar vericilerin, ’sonra bakalım kim öle, kim kala’ dediklerini, bu kısa vadeli politikaların ciddi problemleri beraberinde getirdiğini kaydetti.
-”Günü kurtaralım yaklaşımı, doğru değil”- Babacan, ’Biz günü kurtaralım da, yarını sonra düşünürüm’ yaklaşımının şu anda yaşanılan ekonomik sorunların temelindeki en önemli konulardan birisi olduğunu belirtti.
Babacan, konut kredilerinde yüzde 25 peşinat kuralı getirdiklerini, tüketici kredilerinde yabancı para cinsinden borçlanmayı yasakladıklarını, bir bakıma bankaların çok daha emniyetli, kontrollü bir şekilde kendi işlerini yapmasını sağlayan adımlar attıklarını söyledi.

untitled-3.20120916143931.jpg

ABD’NİNDE NOTU KIRILIRMIŞ
Derecelendirme kuruluşu Egan- Jones ABD’nin notunu kırdı

Egan-Jones, ABD'nin borçlanma notunu AA'dan AA-'ye düşürdü . Kuruluştan yapılan açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıkladığı tutsat (mortgage) destekli tahvil alma kararının ekonomiye muhtemelen yarardan çok zarar getireceği öngörüsü dile getirildi.
Açıklamada, Fed'in kararının, doların değerini düşüreceği, petrol ve diğer emtiaların fiyatlarını artıracağı belirtilerek, bunun da işletmeleri ve tüketicileri zarara uğratacağı kaydedildi.
Egan-Jones, geçen nisan ayında da ABD'nin notunu AA seviyesinden AA'ya düşürmüştü. Kuruluş, geçen yılın temmuz ayında da ABD'nin en yüksek derece olan AAA notunu, AA 'ye indirmişti.
Egan Jones, Standard & Poor's, Moody's ve Fitch Ratings'in ardından en büyük dördüncü kredi derecelendirme kuruluşu olarak biliniyor.

untitled-7.20120916144019.jpg

BÜYÜME YAVAŞLARKEN YABANCI PORTFÖYÜ ARTIYOR

Dünya gazetesinin araştırmasına göre; ekonomi yavaşlarken yabancıların IMKB ,DISB ve bankalardaki mevduat portföylerin büyüdüğünü gösteriyor.
Borsada Amerikalıların payının toplam içersinde %20.8 ile ilk sırada yeraldığını gösteriyor.İngilizler %13.9 ile ikinci sırada yeralıyor. Sıcak para grubuna giren bu bölümün daha ziyade kurumsal ve emeklilik fonları ağırlıklı olmasıda sevindirici.

OECD :En hızlı Çin ve Türkiye büyüdü
OECD , en büyük 20 ekonominin oluşturduğu G20 grubunun mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre 2012 ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %3 büyüdüğünü açıkladı. OECD raporuna göre bir önceki çeyreğe göre en yüksek büyümeyi 1.8 ile Türkiye ve Çin gerçekleştirdi.

untitled-2.20120916144054.jpg

Türkiye ve Mısır'ın yakın işbirliği çerçevesinde, Mısır ekonomisini destekleyecek 2 milyar dolarlık finansman paketi üzerinde mutabakat sağlandı
Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşen ikili görüşme ve heyetler arası görüşmede Türkiye tarafına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Mısır tarafına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Essam Elhaddad başkanlık etti.
Görüşmede, Mısır Maliye Bakanı Mumtaz El Saaid ile Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ashraf Al Araby de hazır bulundu.
Edinilen bilgiye göre, toplantıda, Türkiye ve Mısır'ın yakın işbirliği çerçevesinde, Mısır ekonomisini destekleyecek 2 milyar dolarlık finansman paketi üzerinde mutabakat sağlandı.

12.20120916144125.jpg

DENİZBANK'TA İŞLEM TAMAM. DEVİR ONAYI ALINDI

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, Denizbank'ın satışına ilişkin sürecin kendileriyle ilgili kısmının tamamlandığını ve gerekli onayın verildiğini söyledi.
Ayrıca . BDDK tarafından yapılan açıklamada, "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin 13'üncü maddesi uyarınca Sberbank'ın Deniz Faktoring ve Deniz Finansal Kiralama'da dolaylı olarak pay sahibi olmasına izin verilmiştir" denildi. Dexia, Türkiye birimi Denizbank'ın, Rus Sberbank'a satışında fiyatın 1.33 çarpan değeriyle 2.82 milyar euro olduğunu ve tutarın 3.09 milyar euroya kadar çıkmasının öngörüldüğünü açıklamıştı.
Kuruluşundan itibaren Sn. Hakan Ateş’in yönetiminde ve son yıllarda büyük atak içinde olan Denizbank, Dexia’nın en karlı kuruluşlarından. Ancak yaşanan kriz nedeniyle dar boğazda olan Dexia bu karlı kuruluşunu satmak durumunda kaldı. Yeni ortak Rusya’nın en büyük ve en güçlü bankası.Denizbank ve çalışanları bankanın kazanacağı yeni güçle yukarılara tırmanacak bir beklenti içinde. Başarılar diliyoruz.

GALATASARAY YÜZDE 300 BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI
Galatasaray Sportif AŞ, 13 milyon 940 bin 422 TL olan sermayesini bedelli olarak yüzde 300 artıracak.
* Artırım sonrası şirketin sermayesi 55 milyon 761 bin 867 TL olacak.
* Operasyonun can alıcı noktası ise şu: Sermaye artırımında her 1 TL’lik hissenin rüçhan hakkı kullanımı 10 TL üzerinden yapılacak. Elinde 1 TL nominal değerli Galatasaray hissesi bulunan yatırımcı yüzde 300’lük sermaye artırımında rüçhan haklarını kullanmak için 30 TL ödeyecek. (Galatasaray hisseleri dün borsada 55 TL’den işlem gördü)
* Bu operasyonda Galatasaray Sportif’in yüzde 55’ine sahip olan Galatasaray Kulübü Derneği’nin, şirketteki payını korumak için 230 milyon liralık rüçhan hakkı ödemesi yapması gerekiyor. Kulüp kaynakları “Rüçhan hakkı ödemesi için herhangi bir sıkıntıları bulunmadığını” açıkladılar.

TAPU HARCI VE KDV ARTARSA İNŞAAT SEKTÖRÜ DONAR
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yüzde 1,65'lik tapu harcının artması ve yüzde 1 olan KDV'nin yüzde 18'e yükseltilmesi halinde, zaten durgunluk yaşayan inşaat sektörüne darbe vurulmuş olacağını ifade etti. İnşaatta yılın ilk yarısında yüzde 1,5 büyüme oranı olsa da yıl sonunda sıfır büyüme veya küçülme yaşanacağı tahmininde bulunan Elmas, "KDV artışı olacaksa bu 5 yıllık süreye yayılmalı.
Stokların arttığı bu dönemde tapu harcını artırmak, yüzde 1 olan KDV'yi yüzde 18'e çıkarmak büyük bir yönetim hatası olur. Konuta talep ve ihtiyaç var, ancak konut kredi maliyetinin aylık yüzde 1 olması sebebiyle Türkiye ekonomisiyle birlikte sektör de soğudu. Eğer tapu harcı ve KDV'de yükselirse inşaat donar." dedi. Depreme karşı eski evleri yenilemek için başlatılacak kentsel dönüşüm ile KDV artışının taban tabana zıt olduğunu belirten Elmas, son çeyrekte canlanma bekleyen sektörün, alıcıyı caydırıcı düzenleme istemediğini söyledi.
Altan Elmas'a göre konut kredilerindeki yükselme, 50 adet ve altında konut yapan müteahhitleri daha olumsuz etkiliyor. Vatandaşın konut ihtiyacını beklemeye aldığı bu dönemlerde inşaat sektöründe elenme yaşanıyor. Kârına bakıp sonradan inşaata girenler arasından batanlar çıkıyor. Maliyetinin altında konut satanlar da 'bol reklamla piyasaya çıkmış olsa dahi' bu dönemde elenmeye çok yakın. "Maketten reklamla ev satan şirketler arasından batıklar çıkması halinde bunun kendilerini nasıl etkileyeceğiyle" ilgili soruya Elmas şu cevabı verdi: "Daha önce yapıp teslim ettiği işlere bakılan firmaları olumlu etkiler. Sektörde ise müşteri profiline göre ilk başta bir tedirginlik doğurabilir. Bizim müşterimizin eğitim seviyesi ve profili çok yüksek, ince eleyip sık dokuyor. Bizi olumsuz etkilemez."

10.20120916144213.jpg

HAVACILIKTA DEV BİRLEŞME ADIMI

Avrupa'nın en büyük uzay ve havacılık şirketi ADS (Airbus) ile İngiliz savunma devi BAE Systems görüşme birleşmeleri yaptıklarını doğruladı.
Gazeteport-The Lira’nın haberine göre birleşmeyle ortaya çıkacak olan 37 milyar euroluk yeni şirket, ABD'li Boeing firmasının en büyük rakibi olacak. Ancak her iki şirketin de devlet ortaklığında olan şirketler olması nedeniyle birleşme sürecinin önüne engeller çıkabileceği belirtiliyor. Yıllık cirosu 72 milyar euro olması beklenen şirketin, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya dahil olmak üzere dünya genelinde 220 bin çalışanı olacak. uzmanlar birleşmenin mali istikrar getireceğini söylüyor.

PİYASALAR
ABD Merkez Bankası'nın (Fed), topyekün tahvil alım programı yerine mortgage'a dayalı varlıklarda aylık 40 milyar dolarlık tahvil alımı gerçekleştireceği açıklaması dünya piyasalarında büyük heyecan yarattı. İMKB de dahil olmak üzere güne yükselişle başlayan dünya borsaları açıklamaları çok olumlu buldu.
Alım programının tutarı konusunda herhangi bir sınırlama konulmadı. Fed, 'işgücü piyasasında kalıcı bir düzelme yaşanana veya enflasyonda bozulma görülene kadar alımı' sürdürecek.

untitled-9.20120916144312.jpg

Aynı şekilde kısa ve uzun vadeli tahviller arasında değişimi sağlayan operation twist de yılsonuna kadar sürecek. Bu durumda da Fed'in, piyasalardan aylık tahvil alım tutarı 85 milyar dolar düzeyine yükselecek.IMKB haftayı 68.180 ile kapattı.Bu haftada yükselişin devamını bekliyoruz.Haftanın son gününe 1.29 seviyesinde giren Euro/dolar paritesi haftayı 1.3120 olarak kapattı.Dolar haftayı 1.79.68 ile kapatırken, bu hafta 1.78 alt bandına çekilmesini bekleyebiliriz.
Büyüme rakamlarının yarattığı hayal kırıklığı, önümüzdeki haftanın PPK Toplantısına etki edecek. Faiz aralığının en az bir puan düşürülmesi bekleniyor.
Faiz haftayı 7.18 olarak kapattı.
Esenlikle Kalın.

Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.