• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Dünya Hipertansiyon'u İstanbul'da

Dünya Hipertansiyon'u İstanbul'da
“Dünya Hipertansiyon Kongresi”ne bu yıl, Ea Organizasyon’un girişimlerinin sonucu olarak İstanbul ev sahipliği yapacak.

İSTANBUL- Dünyanın en büyük ve en önemli kongreleri arasında gösterilen “Dünya Hipertansiyon Kongresi”ne bu yıl, Ea Organizasyon’un girişimlerinin sonucu olarak İstanbul ev sahipliği yapacak. 27-30 Haziran 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan kongre, 2 milyon euro’ya malolacak. Yaklaşık 10 bin kişinin katılması beklenen ve 1000 kişiye istihdam sağlayacak olan kongrenin bir günü ise kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla ücretsiz olarak halka açık olarak gerçekleştirilecek. Böylece Ea Organizasyon, Türkiye’de bir tıp kongresini halka açık düzenleyerek bir ilke imza atmış olacak. Kongrenin cirosunun ise yaklaşık 20 milyon euro olması bekleniyor.
Dünyanın en büyük ve en önemli kongreleri arasında gösterilen, hipertansiyon konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan “Dünya Hipertansiyon Kongresi”ne bu yıl, Ea Organizasyon’un başarılı girişimlerinin sonucu olarak İstanbul ev sahipliği yapacak. Ea Organizasyon tarafından, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Dünya Hipertansiyon Kongresi öncesinde; kongrenin önemine dikkat çekmek ve organizasyon hakkında bilgi vermek amacıyla bugün düzenlenen basın toplantısına, Ea Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Yönetsel,Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı ve Dünya Hipertansiyon Ligi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İstemihan Tengiz ve Dünya Hipertansiyon Kongresi Başkanı Prof.Dr. Remzi Önder katıldı.

hipertansiyon-kongresi1.jpg

KİŞİ BAŞI HARCAMA 2 BİN 500 DOLAR

27 – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirecekleri kongreye, yaklaşık 10 bin kişinin katılmasını beklediklerini aktaran Tolga Yönetsel, “Dünya Hipertansiyon Kongresi”nin, Türkiye’nin en büyük yurtdışı katılımlı kongrelerinden biri olacağını söyledi. Ea Yönetim Kurulu Başkanı Yönetsel, dünya kongre sektöründe Türkiye’nin yeri hakkında bilgi vererek “Dünya Hipertansiyon Kongresi”nin İstanbul’un tanıtımına katkısı ve ekonomik açıdan yaratacağı katma değere yönelik açıklamalar yaptı. Düzenlendikleri destinasyonların; ekonomik, sosyal ve ticari hayatlarına katkısı nedeniyle kongrelerin tüm dünyada başlı başına bir sektör olarak değerlendirildiğini belirten Yönetsel, şöyle konuştu:
“Kıyı turizminde harcanan para kişi başı 600 – 700 dolar civarındayken, kongre katılımcılarının kişi başına harcadıkları para yaklaşık 2.500 dolardır. Bu gelirden ulaşım, konaklama, eğlence ve yiyecek-içecek sektörleri en büyük payı alıyor. Tıp Kongreleri ve ilaç sanayi toplantıları son 20 yıldır en çok para harcayan organizasyonlar. Bu çerçevede bizim kongremizin de İstanbul’a, ekonomik anlamda önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dünya çapındaki kongreler, düzenlendikleri şehrin tanıtımı açısından da çok etkili bir araç. Ea olarak biz de, Dünya Hipertansiyon Kongresi ile İstanbul’u dünyaya tanıtıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

DÜNYA KONGRE PAZARINDAKİ YERİNİ GÜÇLENDİREN İSTANBUL

Dünya çapında kongre sektörünün cirosu 14 milyar dolar. 2001’de pazarın sadece yüzde 1’ine ev sahipliği yapan Türkiye, 2010 yılı raporlarına göre pazar payını iki katına çıkararak, 20. sıraya yerleşmiş bulunuyor. Kongre sektöründe Türkiye’nin adını dünyaya duyuran marka şehir İstanbul. Dünya kongre pazarındaki yerini güçlendiren İstanbul, yine 2010 yılı raporlarına göre dünya kongre sektöründe 7., Avrupa’da ise 6. sırada yer alıyor.”
Dünya Hipertansiyon Kongresi’nin İstanbul’a kazandırılmasını 3 yıllık bir çalışma ile sağladıklarını söyleyen Yönetsel, dört yılda bir yapılan “Dünya Hipertansiyon Kongresi” hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Dünya Hipertansiyon Kongresi’nin ana amacı hipertansiyon konusunda farkındalığı artırmak. Bunun dışında, ‘gizli katil’ olarak da adlandırılan bu hastalığa yakalanan insanların sahip olduğu bilimsel ve hayat tecrübelerini paylaşabilecekleri bir ortam hazırlamayı amaçlıyoruz. Diğer taraftan kongreden elde edilecek gelirle, Hipertansiyon Derneği’nin bu alanda yararlı çalışmalar yapmasına da katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

HALKA AÇIK İLK TIP KONGRESİ…

“İstanbul’da gerçekleştirilecek olan kongrenin en önemli özelliklerinden biri de kongrenin, profesyonellerle birlikte halka da açık olacak olması,” diyen Yönetsel, bu farkın, Ea Organizasyon’un sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmesinin bir sonucu olduğunu da vurguladı. Üç gün sürecek kongrenin bir günü bilinçlendirmek amacıyla ücretsiz olarak halka açık olacak.

TÜRKİYE’DE HER ÜÇ YETİŞKİNDEN BİRİ, HİPERTANSİYON HASTASI

Toplantıda konuşan Prof. Dr. İstemihan Tengiz de, hipertansiyon hastalığı ve hastalıkla mücadelede yaşanan son gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi:
“Günümüzde hipertansiyon, yüksek kan basıncı tanımlamasının çok ötesinde; kalp ve damar hastalıkları için bağımsız bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. Gerek sıklığı, gerekse yol açtığı kalp-damar hastalıkları bakımından hipertansiyon, çağımızın en önemli halk sağlığı sorunu olma özelliği taşıyor. Türkiye’de her üç yetişkinden biri hipertansiyon hastası. Ülkemizdeki tüm ölümlerin yüzde 25’inin de doğrudan sebebi hipertansiyondur.
Hipertansiyonun önemli bir sağlık sorunu haline gelmesinin bir diğer nedenini de; hastalığın toplum içindeki farkındalık durumunun, ilaç kullanım ve kan basıncının kontrol altında olma oranlarının düşüklüğü oluşturuyor. Tüm dünya sağlık kuruluşları hipertansiyon ile etkili mücadelenin, ancak bilinçlendirilmiş bir toplum zemininde mümkün olabileceğini kabul ediyor. Bu yüzden toplumun hipertansiyon konusunda bilinçlendirilmesi bir zorunluluk haline gelmiş bulunuyor.”

FARKLI PROJELER ÜRETMEK AMACIYLA KURULDU.

Ea Organizasyon Hakkında:Dünya Hipertansiyon Kongresi’ni İstanbul’a getirme başarısına imza atan Ea Organizasyon, 2003 yılında dernek danışmanlığı yapmak ve ilaç sektöründe pazarlama faaliyetlerine yaratıcı fikirler vererek, farklı projeler üretmek amacıyla kuruldu. Dernek danışmanlığı –AMC- (Association Management Company) departmanı ile faaliyetlerine devam eden şirket; 2004 yılında yatırım alanlarını ağırlıklı kongre turizmine yönlendirdi. Masanın iki tarafını da bilmenin avantajı ile tıp kongre ve toplantılarında sadece referans yöntemi ile profesyonel kongre organizasyon – PCO (Professional Congres Organizer) hizmeti verdi. Pazarlama kökenine rağmen hizmet sektöründe pazarlama yapmadan 10 yıldır yüzlerce toplantı organizasyon gerçekleştirmiştir. Ea Organizasyon 27 – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Hipertansiyon Kongresi’nin ardından, yine 2013 yılında Uluslararası Baş Boyun Kanserleri Kongresi’ni de organize ederek kongre turizmine katkılarını sürdürmeye devam edecektir.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.