• BIST 99.326
  • Altın 236,589
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C

Dünya gazetecileri Antalya'da

Dünya gazetecileri Antalya'da
Rusya Gazeteciler Federasyonunun 2009 yılı kongresi ve Uluslararası Medya Forumu, Antalya'nın Beldibi beldesinde yapıldı.
ÜNAL BAŞUSTA- TÜRKİYE TURİZM

ANTALYA- Türkiye, Rusya ve çeşitli ülkelerden medya yöneticileri, gazeteciler ile Dünya Gazeteciler Federasyonu ve UNESCO yetkililerinin katıldığı “Rusya Gazeteciler Birliği 2009 yılı Kongresi ve Uluslararası Medya Forumu” Beldibi beldesinde bulunan Ak-ka Antedon De Luxe Otel"de yapıldı.
Birleşik Devletler Topluluğu ve Rusya"dan gelen 259 gazetecinin de hazır bulunduğu toplantı ile Türkiye"nin tanıtımı konusunda da önemli bir rol oynaması bekleniyor.
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha, dünyanın ekonomik kriz ve artan terör olaylarının etkisinde olduğunu belirterek, medyanın sert eğilimleri yumuşatması gerektiğini söyledi.
Rusya Gazeteciler Federasyonunun 2009 yılı kongresi ve Uluslararası Medya Forumu, Antalya'nın Beldibi beldesinde yapıldı.Birleşik Devletler Topluluğu ve Rusya"dan gelen 259 gazetecinin de hazır bulunduğu toplantının Türkiye"nin tanıtımı konusunda da önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Özgür Özaslan, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak, Uluslar arası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Bumella, Rusya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Vselovod Bogdanov, Kazakistan, Azerbaycan Gazeteciler Birliği Başkanları, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır"ın da katıldığı toplantının açılışında konuşan Rusya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Vselovod Bogdanov, Gazetecilerin tüm dünyanın gözü, kulağı ve dili olduğunu söyledi.

GAZETECİLER İÇİN ÖZGÜRLÜK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR

Rusya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Vselovod Bogdanov, şunları söyledi: “Gazeteciler için özgürlük yok edilmiş ve öldürülmüştür. Bu deyimin şu anda yaşadığımız devri çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Bir hafta boyunca burada çalışacağız. Daha sonra da dünya Gazeteciler Federasyonu"na sunacağımız bir dosya hazırlayacağız. Talebimizi ortaya koyacağız. Özellikle Gazetecilerin elde etmesi gereken haklar konusunda çalışmalarımız olacak.” dedi.
Tüm dünyada gazetecilerin güven kaybı yaşadığını da vurgulayan Bogdanov, güven kaybının masaya yatırılması gerekliliğini vurgulayarak, gazetecilerin sosyal statülerinin yükseltilmesi için de çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Bogdanov konuşmasının ardından organizasyonun yapımında emeği geçen ve “Yakın dostum” dediği AKTOB eski Başkanı ve Cahmpion Tatil Köyü sahibi Osman Ayık"a, yine organizasyonun düzenlenmesini sağlayan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni"ye ve AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır"a teşekkür plaketi verdi.


GAZETECİLERİN SORUNUNU GAZETECİLERDEN BAŞKASI ÇÖZMEZ
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gazetelerde yapılan bütçe kesintileriyle gazetecilere para akışının kısıtlandığını söyledi. Gazetecilerin krizden önceki standartlarına sahip çıkması gerektiğini belirten Boumelha, ''Eski sistemi birçok bakımdan korumalıyız. Bizler gazeteciler olarak global sorunların merkezindeyiz'' dedi.Gazetecilerin, sorunlarını ancak kendilerinin çözebileceğini belirten Boumelha, şunları söyledi:
''Kendinize ve meslektaşlarınıza iyi çalışma şartları sağlayabilirsiniz. Bizim için kimse problemlerimizi çözmez. Çok büyük bir kriz, iklim değişikliği ve artan terör ortamındayız. Yine de değişik kültürlerin insanları olarak biliyoruz ki dünyayı daha iyi hale getirebiliriz. Medya sert eğilimleri yumuşatmalı ve farklı kültürleri dikkatli şekilde uyumlu hale getirmelidir.''EKONOMİK KRİZ VE GAZETECİLER
Rusya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Vselodov Bogdanov da kongrede ''Gazetecilik ve Medya Piyasası: Global Sorunlar ve Perspektifler'' konusunun ele alınacağını söyledi. Global kriz nedeniyle dünyanın çok karmaşık ve zor günler yaşadığını belirten Bogdanov, politikacıların, bu zorlukları yenerek birçok değişikliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Gazetecilik mesleğinde de birçok değişiklikler olduğunu belirten Bogdanov, tüm ülkelerde en önemli konuların yozlaşma ve yolsuzluk haline geldiğini belirterek, ''Gazeteciler, herkesin gözü, kulağıdır. İyi niyet çerçevesinde vicdanla çalışmaları gerekmektedir'' dedi.
Kongrede, insan haklarıyla ilgili çalışmalar da yapacaklarını belirten Bogdanov, gazetecilerin sosyal statüsünün yükseltilmesi için uğraş vereceklerini ifade etti.
Global kriz nedeniyle vatandaşlarda güven kaybı yaşandığını ve bunun tek bir ülkeye has olmadığını vurgulayan Bogdanov, ''Kriz nedeniyle devletlere duyulan güven yitirilmemelidir. Kamu güveni, tüm ulusların en büyük zenginliği olmalıdır'' dedi.

DÜNYA GAZETECİLER KONGRESİ KRİZ NEDENİ İLE ERTELENDİ

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, 2009 yılında Dünya Gazeteciler Kongresini yapmak için çaba sarf ettiklerini ancak, Dünya Kongresini kriz nedeni ile 2010 yılına ertelemek zorunda kaldıklarını vurgulayarak şöyle konuştu; “Antalya"nın dünyadaki önemini biz biliyoruz ama bunu dünyaya da anlatmamız gerekiyor. Bu anlamda, bu toplantı son derece önemlidir. Meslektaşlarımız ülkemizi daha iyi tanıma fırsatı bulacaklar” dedi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye"de de gazetecilere duyulan güvenin erozyona uğradığını dile getiren Yeni, “Ülkemizde de gazetecilere güven çok azalmış durumda. Ülkemizde güven duyulmayanlar sıralamasında siyasetçilerle birlikte gazeteciler sondan iki sırayı oluşturuyor” dedi.
GAZETECİLER DÜNYA PARLAMENTOSU OLUŞTURDU

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de dünyanın en önemli kurumlarından birinin medya olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi; “Hukuk ve hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, demokrasi kavramları dünkü gibi konuşulmuyor. Nasıl oldu da yeni bir sahne kuruldu ve yeni bir oyun oynanıyor. Bu oyunda kimlerin katkısı var. Açık toplum yaratmada, katılımcı yapıyı temin etmede, evrensel bir yapının tezahüründe bir tek güç vardır, o da medya. Dünya gazetecileri açık bir toplum yarattı. Herkes tartışıyor. Basın tartışıyor ve tartıştırıyor. Evrensel bir yapının oluşmasına bu meslek katkı sağlıyorsa herkesin basını alkışlaması gerekir”


ANTALYA, RUSYA"NIN OTURMA ODASIDIR

Dün sanatın ve müziğin yaptığı barış elçiliği görevini bugün turizmin yaptığını vurgulayan Vali Yüksel, “Rus ve Türklerin buluşması Antalya"da gerçekleşiyor. Gazeteci dostlarımızın, Rus vatandaşlarına Antalya halkının selamlarını götürmelerini diliyorum. Emin oldun evlerinizde oturma odanızdan salonunuza nasıl bir rahatlıkta geçiyor ve bu bizim evimiz diyorsanız, Antalya"da sizin oturma odanız ve evinizdir. Bu şehir tüm Rus dostlarımızın rahat edeceği bir şehirdir. Dünyanın her ülkesinden herkesle kucaklaşıyoruz. Bu şehri Rus dostlarımızla paylaşmaktan ve onlarla kucaklaşmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Ülkenize döndüğünüzde bizim bu duygularımızı Rus halkına iletmenizi rica ediyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan da, kamu çalışmalarında basının desteğinin önemli olduğunu söyledi.4 TURİSTTEN BİRİ RUS
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye'yi ziyaret eden turistler arasında Rusya Federasyonu'ndan gelenlerin oranının 2002 yılında yüzde 11 olduğunu hatırlattı. Bu oranın geçen yıl yüzde 25'e çıktığını belirten Çorabatır, Antalya'ya gelen her 4 misafirden birinin Rus olduğunu hatırlattı.
Anadolu'nun birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Çorabatır, turizmciler olarak dünya miraslarını gelecek nesillere aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, toplantıya katılan UNESCO Temsilcisi Genrix Yushkyavichyus, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Jim Boumelha, Rusya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Vselodov Bogdanov ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni'ye plaket verdi.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.