• BIST 104.862
  • Altın 229,975
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

Draghi: Euro'dan geri dönüş olamaz

Draghi: Euro'dan geri dönüş olamaz
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin “Euro'dan geri dönüş olamaz” çıkışıyla yoğun değerlendirmeler ve euronun tekrar hayat bulacağının işaretleri vardı.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 30 Temmuz- 3 Ağustos 2012
İSTANBUL-
Geçtiğimiz haftanın gündeminde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin “Euro'dan geri dönüş olamaz” çıkışı nedeniyle yoğun değerlendirmeler ve euronun tekrar hayat bulacağının işaretleri vardı.
Draghi’den bir gün önce Citibank ve Morgan Stanley AB ile ilgili piyasaların moralini bozan açıklamalar yapmıştı. Draghi’nin cesaret verici açıklamaları zamanında ve yerinde yapıldı. Citibank Yunanistan’ın 12 ila 18 ay içinde Euro Bölgesi’nden çıkma olasılığının yüzde 90’a yükseldiğini belirtiyordu.

emens-2.20120728111048.jpg

RİSK DAHA YÜKSEK

Raporda, Euro Bölgesi borç krizine dair hâlâ karamsar olduğunu belirten banka, İspanya ve İtalya’nın da AB’den tam ülke yardımı isteyeceği tahmininde de bulundu. Morgan Stanley ise hazırladığı bir notta, “Stres Avrupa’ya geri döndü. Ama artık risk daha yüksek. İspanya Yunanistan değil. Kısa vadede şartlar büyük ihtimalle daha kötüleşecek” yorumunu yapmıştı.. Başkan Draghi'nin konuşması bu yorumlara cevap niteliği taşıyor.
Draghi euronun desteklenmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını açıkladı. Başkanın güçlü mesajı Avrupa hisse senedi borsalarında olumlu etki yarattı ve euronun değeri arttı. Açıklama hazine bonosu faizlerinde de düşüş sağladı. İspanya'nın 10 yıllık hazine bonosu faizi yüzde 7,6'lık rekor düzeyden yüzde 7'ye indi.Londra FT100 Endeksi %1 değer kazanırken, Alman Dax endeksi yaklaşık %2, Fransa'da Cac endeksi %3 değerlendi. New York'ta da gün başlangıcında hisse senetleri değer kazandı.

ECB TOPLANTISI MERAKLA BEKLENİYOR
Draghi, Olimpiyatlar dolayısıyla Londra'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Euro bölgesinin parçalanıp dağılmasını önlemek için ne gerekiyorsa yapılacağını, bunun için hükümetlerin borçlanma maliyetlerini düşürmek için de harekete geçilebileceğini söyledi. Net bir şekilde birlik bünyesinde euro kullanımından geri dönülmeyeceğini vurguladı. Bu hafta yapılacak ECB Toplantısı merakla bekleniyor.
Avrupa Merkez Bankası başkanının konuşması ardından euro, dolar karşısında yüzde 0,5 değer kazanarak 1,22 dolara çıktı.
Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Draghi'nin hazine bonosu faizleri konusundaki sözlerinin "çok olumlu olduğunu" belirtti.

BARRASO ATİNA'YA GİDİYOR
Bu haftanın diğer önemli bir gelişmesi Barraso'nun Atina'ya gidecek olması. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Yunanistan'a verilecek kredinin yeni dilimiyle ilgili görüşmeler yapacak. Barraso'nun üç yıl sonraki bu ilk ziyaretinde Yunanistan'a Euro bölgesinde kalması gerektiği mesajını vermesi bekleniyor. Ancak yorumcular, kapalı kapılar ardındaki görüşmelerin çetin geçmesinin beklendiğini söylüyor.
Yunanistan AB liderlerinin Yunanistan hakkında kendi aralarında çok, ama Yunanistan ile az konuştuklarından şikayetçiler. Barraso'nun bu ziyareti o açıdan da önem kazanıyor. Komik olan taraf Komisyon Başkanı aylardır battı batacak dediğimiz AB üyesi ülkeye üç yıl sonra ilk defa gidiyor.(!)
Yunanistan'a kredi sağlayan diğer kuruluşların temsilcileri de bütçe açığını kapamaya yönelik önlemler konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Atina'da. Aylar süren siyasi kriz ve iki erken genel seçimin ardından Yunanistan, kabul ettiği kurtarma paketindeki ekonomik hedeflere ulaşma çabasında.
AB ve IMF denetçileri, Yunanistan'ın bir sonraki kredi dilimini alabilmek için gereken adımları atıp atmadığına karar vermeye çalışıyor. Avrupa Komisyonu, Yunanistan'ın Ağustos ayındaki mali ihtiyaçlarının karşılandığını; ancak daha sonraki ödemeler için Eylül başında karar alınması gerektiğini belirtti.

emens-barosso.jpg

Atina gerektiği ölçüde ilerleme sağlayamazsa, Yunanistan için ayrılan kurtarma paketinin 31,5 milyar euroluk son diliminin verilmemesi olasılığı var.
Bu hafta başlarında Başbakan Samaras, Yunanistan'ın bu yıl tahmin edilenden daha derin bir ekonomik gerileme yaşayacağını söylemiş ve ekonominin yüzde 7 oranında küçülmesinin beklendiğini kaydetmişti.

ALMANYA'NIN AAA'SI TEHLİKEDE
Avrupa'daki borç krizinde düşük euro sayesinde ihracatı artan ve ekonomisi büyüyen Almanya'da, rating kuruluşlarından nasibini alıyor. Moddy's borç krizinin etkilerinin Almanya, Hollanda ve Luxemburg için de tehdid oluşturduğunu belirterek, bu ülke kredi notu görünümlerini pozitiften negatife çevirerek AAA olan notlarını kaybedebileceklerini uyarısı yaptı.. Moddy's göre tek istikrarlı ülke Finlandiya.

ABD SEÇİM SÜRECİNDE
Obama-Mitt Romney çekişmesi devam ediyor. Kasım ayında yapılacak seçimler zor geçeceğe benziyor. Bu arada ABD ekonomisi büyüme hedeflerini yakaladı.
ABD'nin ikinci çeyrek için revize edilen büyüme rakamlarında beklenti yüzde 1.3 olurken gelen veri yüzde 1.5 oldu. ABD'nin ikinci çeyrek büyüme verisinin revize edilmiş rakamlarında yüzde 1.5 büyüme kaydedilirken beklenti rakamın yüzde 1.4 gelmesi yönündeydi. ABD'de 2010 yılı GSYH verisi yüzde 3.0'den yüzde 2.4'e revize edildi. 2011 yılı için ise büyüme oranı yüzde1.7'den yüzde1.8'e revize edildi

ABD'de tüketici harcamaları 2011 2'nci çeyrekten bu yana görülen en küçük artışı yaşadı ve özel tüketimde yüzde1.5 arttı, beklenti yüzde1.3 artış olması yönündeydi.

2. çeyrekte enflasyon yüzde1.6 artarken beklenti yüzde1.5 artış olacağı yönündeydi ve çekirdek enflasyonda artış yüzde 1.8 oldu. ABD'de tüketim harcamaları 2. çeyrekte 2011 2. çeyrekten bu yana en düşük artışı gösterdi.

ABD ekonomisinde dikkati çeken önemli bir gelişme; Büyük dev firmaların karlarında önemli düşmeler yavaşlama işaretleri. Bazıları “Ben karlılığımı koruyorum” diyorsada eleman çıkararak, fabrika kapatarak, masraf kısarak karlılığı korumak makro açıdan arzulanan değil. Büyük tantanalarla 38 dolardan halka açılan facebook 'un piyasa değeri zarar beyan ettiği için 23,84 dolara geriledi. Bu gelişmede çok ilginç. Bir yıl önceye göre gelirde %32 artış var. bir yıl önceye göre kullanıcı sayısında artış %29 olmasına rağmen Facebook 157 m. USD zarar açıkladı. Bu zararın gerekçesi yüklü hisse bazlı compensation masrafları diye açıklandı.(!)

Ülkemize baktığımız zaman, Sn. TCMB Başkanı'nın hafta içi açıklamalarında olumlu bir mesaj vardı. Öncelikle Merkez enflasyon tahminlerini .30 basepoint çekmekle duruma hakim olduğunu gösterdi. Gıda ve özellikle petroldeki dalgalanmaya güvenebilse tahminini dahada çekebilirdi. Bu düşürme işleminde petrol fiyatlarının 120 dolardan 110 dolara düşmesinin ve gıda fiyatlarındaki düşmenin önemli payı var.

Başçı ayrıca iki ay zamanlama koyarak faiz koridorunun üst bandında değişiklik olacağının sinyalini verdi. 5.75 gösterge faizinin biraz üstünde bir faiz oluşturma beklentisi var. Dolar 1.83'lere doğru çıkarken çok kalıcı olmayacağı intibaı verdi.
Nitekim hemen geriledi.
Geçtiğimiz hafta ISO 500 açıklandı. Tüpraş her zamanki gibi liste başı. Bilanço büyüklüklüklerine baktığımızda kurlardaki artış ve yükselen faizlerin 2011 yılında sanayi kuruluşlarında mali yapının bozulmasına neden olduğunu görüyoruz. Özetle 2011 yılında borçlar artmış karlar düşmüş, katma değer azalmış.

JAPONYA'DA DEV TİCARET AÇIĞI
Japonya, yılın ilk altı ayında rekor düzeyde ticari açık kaydetti.

emens-japonya.jpg

40 milyar doları bulan açığın temel sebebinin, ihracatın zayıflaması ve enerji tesislerinin işletilmesinde kullanılacak doğal gaz ve petrol talebindeki artış olduğu belirtildi.
Japonya'da geçen Mart ayında Fukuşima nükleer santralında yaşanan felaketin ardından 62 nükleer reaktörün sadece 2'si kullanımda bulunuyor.
Uzmanlar, Avrupa'dan talebin düşmesi ve Çin'de büyüme hızının yavaşlamasının da bu durumda rol oynadığı görüşünde. Öte yandan Japonya, Haziran ayını petrol fiyatlarındaki düşüşün ihracat maliyetini düşürmesi sayesinde ticaret fazlasıyla kapamıştı.
Dünyanın en büyük ekonomiye sahip üçüncü ülkesi olan Japonya, ekonomik büyüme için büyük ölçüde ihracata bel bağlamış durumda. Küresel ekonomide yavaşlamanın Japonya'yı da etkileyebileceği kaygıları hakim.
Japon üreticilerinin en büyük kaygılarından biri yenin güçlü olması. Japon malları, ithalatçılar için pahalı hale gelerek rekabet gücünü azaltıp ihracatı olumsuz etkilediği gibi, ihracatçıların dışarıda edindikleri kârlar da ülkeye girdiğinde kayıp yaşıyor. Fakat bu yıl başından beri yenin dolar karşısında yüzde 4 zayıflamış olması Japon üreticilere nefes alma olanağı verdi.

ÜLKEDEN HABERLER
Tapu hizmetlerinde 'aracılık ' dönemi başlıyor

Tapu Müdürlüklerinde iş takibi ve işlemleri Aracı Lisansına sahip kişiler tarafından yürütülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Taşınmaza Yönelik Aracılık Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik' Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, Tapu Müdürlüklerinde taşınmaza yönelik aracılık faaliyetlerini yürütecek ve tapu işlerine aracılık edenlere lisans verilecek. Aracılar; Tapu ve Kadastro taşra birimlerinin tapu sicilini ilgilendiren iş ve işlemlerine yönelik aracılık faaliyetlerini yürütecekler. Aracılar en az 2 yıllık yükseköğretim kurumu mezunu ve lisans sınavında başarılı olması gerekiyor.
Aracılık lisansına sahip olanlar, emlakçılık kapsamına giren faaliyetleri yürütemeyecekler. Lisans sahibi hariç, hak sahibi veya temsilcisi tarafından Noterlik Kanununa göre düzenlenen vekaletnameyle verilmiş yetki bulunmaksızın Tapu Müdürlüklerinde iş takibi yapılması veya aracılık faaliyetlerinde bulunulması yasak.
Aracı lisans sahibinin hizmeti karşılığında alacağı ücreti gösteren asgari ücret tarifesi, her yıl ocak ayının ilk haftasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek.

KARŞILIKSIZ ÇEKLERİN ORANI ARTMIYOR
Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürlüğü, yeni çek kanunu ile birlikte karşılıksız çek oranlarının arttığı yolundaki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Türkiye'de her zaman böyledir. Vatandaşın lehine bir düzenleme yapıldığı zaman, hemen bundan rahatsız olan kesimlerin karşı taarruzu başlar. Bunların yandaş köşe yazarları hemen karşı harekete geçerler. Bu seferde aynı şey oldu. Bu taarruza cevap en yetkili yerden geldi ve böyle bir artışın sözkonusu olmadığı, hatta çek kullanımında hissedilir bir düşme yaşandığı belirtildi.2007 yılında 35.5, 2008 yılında33.9, 2009 yılında29.2, 2010 yılında24.8,2011 yılında21.1 milyona gerilediği açıklandı. Bu düşüşün ana nedenleri alternatif kullanım araçları başta banka kartları, doğrudan borçlandırma sistemi ve alacak siğortası gibi yeni ödeme araç ve sistemleri olduğu belirtildi.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE SON DURUM
Bankacılık sektörü kredi hacmi haftalık verileri belli oldu. Merkez Bankası haftalık verilerine göre, bankacılık sektörü kredi hacmi, 13 Temmuz itibariyle bir haftalık süreçte 240,1 milyon lira artarak 697,2 milyar liradan 697,5 milyar liraya yükseldi.

Verilen kredilerin yüzde 77,3'ü (539,3 milyar lira) TL cinsi kredilerden oluşurken, yüzde 22,7'si (158,1 milyar lira) yabancı para cinsi kredi olarak gerçekleşti.

2011 yıl sonunda 639 milyar 97 milyon lira olan bankacılık sektörü kredi hacmi 1 Ocak - 13 Temmuz tarihleri arasında yüzde 8,9 oranında arttı. 2012 yılı ikinci çeyrekte ise bankacılık sektörü kredi hacmi yüzde 6,1 oranında arttı.

PİYASALAR
Borsa

TCMB enflasyon raporu açıklandı. Raporun temelinde dünyada yeni bir parasal genişlemeyi bekleyen bir TCMB senaryosu görüyoruz. TCMB faiz koridorunu yakın vadede daraltabilirim diyor. Bu hafta ECB ve FED toplantıları önemli. Buradan çıkacak mesaja göre TCMB ağustos toplantısı şekil bulacak. Genel olarak IMKB'de pozitif bir dönem tahmin ediyoruz. Borsa haftayı 0.52 artışla 64.170'den kapattı.

Faizler
Draghi'nin konuşmasının ardından başlayan küresel toparlanmaya bizde ayak uydurduk.7.90 seviyesindeki gösterge faiz 7.82'ye kadar geriledi.Gösterge tahvilde 7.60-7.75 bandı direnç olarak takip edilmeğe değer. Faizler haftayı 7.78 olarak kapattı.Uzmanlar “faizlerin bu haftadan geçerli olarak 7.70-8.00 bandında seyrini beklemek akıllıca olur” diyorlar.

Döviz
Dolar/euro paritesi Draghi sonrası 1.23'lere kadar çıktı. Bunun altını denedi ve haftayı 1.2284'le kapattı. Yukarı hareket ancak FED'in genişlemeci bir politika ilanı ile mümkün. Bizde 1.83'lere hareketlenen dolar/TL gerileyerek 1.8110'u gördü. Haftayı 1.8179 olarak kapattı.Dış piyasaların ve özellikle ECB ve FED toplantıları beklenecek. Özellikle ECB'nin getireceği yeni savunma sistemi ne olacak. Bu merak ediliyor.

Esenlikle Kalın.

Ek Bilgi;

YENİ TİCARET KANUNUNDA ANONİM ŞİRKET DEĞİŞİKLİKLERİ


• Anonim Şirketin kuruluş yollarından “Tedrici Kuruluş” kaldırılmıştır.
(Eski kanunda “ani” ve “tedrici” şeklinde ikiye ayrılmaktaydı.

• Anonim şirketin kurucu sayısı ile ilgili en az 5 ortak şartı kaldırılmıştır.
(Dolayısıyla anonim şirketi kurabilmek için tek kişi yeterli olacaktır.)

• Anonim şirkete getirilecek nakdi sermayenin en az ¼’ ünün tescilden önce, geri kalanının tescili izleyen 2 yıl içinde getirileceği düzenlenmiştir.
(Eski kanunda nakdi sermayenin en az ¼’ ünün tescilden itibaren 3 ay içerisinde,
geri kalanının 3 yıl içinde getirileceği belrtilmişti.)


• Yönetim kurulunun, en az 1 kişiden oluşacağı düzenlenmiştir.
(Eski kanunda en az 3 Y.K. üyesi olacağı belirtilmişti.)

• Yönetim Kurulu üyesi olabilmek için gerçek kişi ve pay sahibi olma zorunluluğu kaldırılmıştır. (Dolayısıyla tüzel kişiler ve pay sahibi olmayanlar da Y.K. üyesi olabileceklerdir.)

• Y.K. üyelerinin en az 1’ inin, T.C. vatandaşı olması ve üyelerin ¼’ ünün yüksek öğrenim mezunu olma şartları getirilmiştir.
(Eski kanunda bu zorunluluklar bulunmamaktadır.)

• G.K. toplantılarına elektronik ortamda katılabilme ve oy kullanabilme olanağı
getirilmiştir.
(Eski kanunda bulunmayan bir düzenlemedir.)

• Denetçilik organı zorunlu olmaktan çıkarılmıştır. Denetimi dış denetçiler (bağımsız denetleme kuruluşu veya yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir) yapacaktır.
(Eski kanunda en az 1 en fazla 5 denetçi seçilmesi zorunluydu.)

• Limited şirketler tek ortaklı olarak da kurulabilecektir. Ancak en fazla 50 ortak olma hükmü değişmemiştir.
(Eski kanunda en az 2 ortak gerekiyordu.)

• Asgari sermaye tutarı 10.000.TL’ ye çıkarılmıştır.
(Eski kanunda asgari 5.000.TL idi.)

• Şirketin nakdi sermayesinin kuruluş sırasında tamamen ödenmesi şartı getirilmiştir.
(Eski kanunda A.Ş. gibiydi.)

• Şirkete “intifa senedi” çıkarabilme ve sigortacılık yapabilme olanağı tanınmıştır.
(Eski kanunda düzenlenmemiştir.)
• Şirketin feshi ve payın devrinin yasaklanması için oyların 2/3’ünün varlığı aranmıştır.
(Eski kanunda çifte oran aranmaktaydı.)

• Sermaye şirketleri, sermaye şirketleriyle ve devralan olmak şartıyla kolektif ve komandit şirketler ile birleşebilecektir.
(Eski kanunda A.Ş ya A.Ş. ya da Paylı Kom.Ş.ile; Ltd. Ş. Sadece Ltd.Ş. ile birleşebiliyordu.)

• Şahıs şirketleri , şahıs şirketleriyle veya devrolunan şirket olmak şartıyla sermaye şirketleriyle birleşebilecektir.
(Eski kanunda Koll.Ş. ya Koll.Ş ile ya da Adi Kom.Ş. ile birleşebiliyordu.)

• Sermaye şirketleri ancak bir sermaye şirketine veya kooperatif şirkete dönüşebilecektir.
(Eski kanunda her tür şirkete dönüşebiliyorlardı.)

• Şahıs şirketleri her tür şirkete dönüşebilecektir.
(Eski kanundaki gibidir, yeni kanunda kooperatif şirkete de dönüşebileceği düzenlendi)

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.