• BIST 102.494
  • Altın 226,892
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Dome Hotel için araştırma

Dome Hotel için araştırma
KKTC, Turizm Emekçileri Sendikası’na devredileceği söylenen Dome Hotel ile ilgili araştırma komitesi kurulmasını oybirliğiyle kabul etti.

LEFKOŞE-KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Girne'de hizmet veren ve otel çalışanlarına ve/veya Turizm Emekçileri Sendikası’na devredileceği söylenen Dome Hotel ile ilgili araştırma komitesi kurulmasını oybirliğiyle kabul etti.

Bugünkü toplantısında UBP Milletvekili Hasan Bozer’in grubu adına sunduğu “Dome Hotel’in Vakıflar İdaresi’nden alınıp Dome Hotel çalışanlarına ve/veya Turizm Emekçileri Sendikası (TES)’na devredileceği yolunda, basında çıkan haberlerin araştırılmasıyla ilgili meclis araştırması açılması önergesinin ön görüşmesini gerçekleştiren Cumhuriyet Meclisi, önergeye onay verdi.

Önergesi üzerinde söz alan Bozer, Dome Hotel ile ilgili rahatsızlıkların var lduğunu, uzun zamandır söylentiler dolaştığını anlattı.

Otelin kiralanmasıyla ilgili sürecin personelde huzursuzluk yarattığını, ikiye böldüğünü, çalışma şevklerini bozduğunu belirten Hasan Bozer, birkaç kişinin bu huzursuzluk yüzünden emekli olduğu iddiaları dolaştığını bildirdi.

Bozer, Turizm Emekçileri Sendikası’nın yüzde 51, çalışanların yüzde 49 hisse sahibi olması ilkesine dayalı bir şirket kurulmaya çalışıldığını belirtti.

Son iki yılda zarar eden otelin özelleştirilmesini doğru bulmadıklarını belirten Hasan Bozer, otelin niye illa ki elden çıkarılmak istendiğinin araştırılmasını istedi.

Sendikanın otel işletmesinin dünyada pek görülmemiş bir uygulama olduğunu ifade eden Hasan Bozer, “Kıbrıs Türk halkının malı olan Dome Hotel’in sendikaya devrine halk ve Vakıflar İdaresi karşıdır. Ekonomik akıl da buna karşıdır” dedi.

Hasan Bozer, otel illa devredilecekse kanuni zemin yani ihale şartlarının oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Eskiyen otelin ciddi yatırıma ihtiyaç duyduğunu belirten Bozer, otelin maceraya sürüklenmesinin ülke için hoş olmayacağını söyledi.

Bozer, Dome Hotel’le ilgili araştırmaya meclisin onay verilmesi talebini dile getirdi.

Önergenin lehine söz alan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, söylenti üzerine talep edilen araştırma önergesinin gerçeğe dayanmadığını, otelde yıllardır neler yaşandığının ortaya çıkması için önergeye olumlu oy vereceklerini açıkladı.

idarenin dedikoduya dayalı bir yaklaşımla zan altında bırakılmasının doğru olmadığını, bunların da ortaya çıkması için araştırma komitesi kurulmasına evet diyeceklerini kaydeden Başbakan Soyer “Alnımız açıktır bu konuda,” dedi.

Soyer, bazı kavramların çarpıtıldığını belirterek, Dome Hotel’in elden çıkarılacağı, devredileceği söylentilerinin doğru olmadığını; Vakıflar İdaresi’ne ait olan otelin işletmesiyle ilgili bir düzenlemeye gidileceğini söyledi.

Başbakan Soyer, otelin çalışanlara devrinin dünyada örneği olmadığını söyleyen Bozer’i hayret içinde dinlediğini belirterek, söylentiye dayalı iddiaları eleştirdi. Soyer, Türkiye’den, Avrupa’dan ve diğer ülkelerden çalışanlara devredilen işletmelerle ilgili onlarca örnek sayabileceğini kaydetti.

Dome Hotel’in “Bayram Karaman’a devredileceği” yönündeki yayınları ve söylentileri de eleştiren Soyer, insanların ailelerini de hedef alan yayınlardan kaçınılmasını istedi.

Başbakan Soyer, Dome Hotel’in ne kadar zarara uğratıldığının da meclis komitesince ortaya çıkarılması için gereken her şeyin yapılacağını kaydederek, “Kesin olan Dome Hotel yaşayacak” dedi.

Soyer “Bir yabancı yatırımcı sermaye grubu kaçtı memleketten. Bu kadar tantanadan sonra altın verseniz bile durmaz. Bunu başaranlara yeni başarılar kazandırmamak görevimizdir” dedi.

Aleyhte konuşma talebi olmayınca Dome Hotel’le ilgili araştırma açılması önergesi oylandı ve oybirliğiyle kabul edildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.