• BIST 94.499
  • Altın 244,473
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

DİSK, istihdam raporunu açıkladı

DİSK, istihdam raporunu açıkladı
DİSK, istihdam raporuna göre işsizlik verileri konusunda kamuoyuna pompalanmaya çalışılan iyimser tablo, Türkiye gerçekleri ile bağdaşmıyor.

ANKARA- Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü, Aralık 2010 dönemi için istihdam raporunu açıkladı. Raporun sonuçlarına göre işsizlik verileri konusunda kamuoyuna pompalanmaya çalışılan iyimser tablo, Türkiye gerçekleri ile bağdaşmıyor.
DİSK-AR"ın TÜİK Hanehalkı İşgücü Anketi Aralık 2010 dönem sonuçları üzerinden yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, başta umutsuzluk olmak üzere çeşitli nedenlerle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olan umudu kesik işsizlerin de hesaba katıldığı, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 18.07 oldu. 1 saat bile çalışsa işsiz sayılmayan, yetersiz ve eksik zamanlı istihdam edilen gizli işsizler ilave edildiğinde bu oran yüzde 22 düzeylerine ulaşıyor. İşsiz sayısı ise resmi 2 milyon 929 bin rakamına karşın, umutsuz işsizlerle 5 milyon, gizli işsizlerle 6 milyon 65 bin düzeyinde. İşsiz sayısı 2007 Aralık dönemi ile karşılaştırıldığında 464 bin, umudu kesik işsizler dahil edildiğinde 853 bin artmış durumda.
Rapor yüksek işsizlik oranları ile boğuşan Türkiye"de geçici bir işte çalıştığı için işsiz kalanlarında yaşadığı trajediye dikkat çekiyor. Rapora göre geçici bir işte çalışan her 10 kişiye karşın, geçici bir işte çalıştığı için işsiz kalmış yaklaşık 4 kişi bulunuyor. Buna göre geçici işçiler için işsizlik oranı yüzde 39 düzeyinde, geçtiğimiz ay bu oran yüzde 34 düzeyindeydi. Resmi işsizlerin yüzde 32,6"sını da (955 bin kişi) geçici işte çalıştığı için işsiz kalanlar oluşturuyor.
Aralık 2010 döneminde resmi işsizlerin yüzde 15"ini işten çıkartılanlar, yüzde 16.7"sini ise kendi isteğiyle işten ayrılanlar oluşturuyor. İşyerini kapatan 196 bin kişi ise henüz iş bulabilmiş değil. Öğrenimine devam eden veya yeni mezun işsizlerin sayısı ise 310 bin düzeyinde.
İstihdamda temel sorun geçici iş ilişkisi olarak görülüyor. Bu anlamda güvencesiz geçici işlerin yoğunlaşması işsizlik verilerini olumsuz etkiliyor.

ÇARESİZLİĞE DÖNÜŞ, İŞSİZLİĞİ GİZLEDİ

Rapora göre Türkiye"de kriz dönemi ile birlikte tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısında bir patlama yaşandı. 2007 Aralık dönemi ile karşılaştırıldığında yaratılan istihdamın yaklaşık yarısı tarım kesiminde gerçekleşti. Türkiye"de yoksulluğun en yoğun olarak yaşandığı tarım kesiminde yaşanan bu artış, krizde halkın çaresizliğinin bir göstergesi oldu. Krizin yıkıcı etkisi neden ile çaresizliğine sığınan yüzbinlerce kişi, işsizlik girdabına kapılmamak için tarımsal alana yöneldi.
Son 3 yıllık dönemde yaratılan 2 milyon 550 bin kişilik istihdamın, 1 milyon 282 bini tarım kesiminde gerçekleşti. Tarımın istihdam içindeki payı yüzde 21.38"den yüzde 24.68"e fırladı. Tarımda istihdam edilenlerin yarısından çoğu kadın olurken, bunların 4"te 3"ü ücretsiz aile işçisi olarak istihdama katılmış sayıldı. Az gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen tarımsal istihdamda bu artış yaşanmasa idi, işsizlik oranları için olumsuz tablo iyice kendini gösterecekti. Bu durum istihdam artışının dayandığı zeminin son derece olumsuz olduğunu ortaya koyuyor
Toplamda ise yeni istihdama dâhil olanların yaklaşık dörtte biri ücretsiz aile işçisi olarak en kötü koşullarda çalışma yaşamına dâhil oldu.
Yine son 3 yıllık dönemde umudu olmayan işsizlerin sayısı diğer nedenlerle birlikte işsiz sayılmayan ama çalışmaya hazır olanlarla birlikte 379 bin kişi arttı. Bu kişiler işsiz sayılmadıkları için işsizlik verilerine dâhil olmadılar. Kayıtdışı çalışanların sayısı ise 1 milyon 40 bin kişilik devasa bir artış gösterdi. Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerin sayısı ise kriz öncesinin 464 bin üzerinde. Geçici işlerde çalışanların sayısı da kriz öncesi döneme göre 287 bin kişi arttı.

KAYITDIŞI 1 MİLYON KİŞİ ARTTI

Raporun sonuç bölümünde, işsizlikle mücadele konusunda ortaya konulan tablonun eksik kaldığına, işsizlik oranlarının korkutucu düzeylerde seyretmeye devam ettiğine dikkat çekilerek, İstihdam artışı adı altında ortaya konulanın, güvencesiz, esnek ve kuralsız, kötü çalışma koşullarının yaygınlaşması olduğuna işaret edildi. Raporda şu görüşlere yer verildi: “Çalışma koşullarının giderek ağırlaşması, düzenli bir gelir getiren, güvenceli işlerde yaşanan azalış, yaygınlaşan taşeron uygulamaları ve düşük ücretler nedeni ile çalışma yaşamı bir cehenneme dönüştü. 3 yılda 1 milyon kayıtdışı istihdam yaratmayı, insanların çaresizlikleri nedeni ile tarımsal kesimine sığınmalarını övünç vesilesi haline getirmek doğru bir yaklaşım değildir.
Özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırma, kısaca örgütsüzleştirme politikaları, sendikal haklara ulaşmayı, dolayısıyla işçinin güvenliği ve işyerlerinin denetimini olanaksızlaştırmaktadır.
Bütün bunlar, emekçilerin büyük bir kesiminin, çalışma ilişkilerinde sınırsız esneklik ve keyfiliğin hüküm sürdüğü koşullarda, kuralsız ve güvencesiz olarak çalıştırıldıklarını göstermektedir.”

Raporda işsizlikle mücadele için çözüm önerileri de sunuldu:

1.Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 40 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.
2.Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır.
3.Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır.
4.Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
5.Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalıdır
6.Kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.
7.Taşeronlaşma ve kayıtdışı istihdam engellenmelidir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.