• BIST 104.595
  • Altın 229,038
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 9 °C

Dev ucubeye izin verildi

Dev ucubeye izin verildi
İstanbul Taksim’de, önce izin verilen, daha sonra şehrin görüntüsü bozuluyor diye durdurulan ve yıllardır kaba inşaat halinde bekleyen Park Otel’e izin çıktı.

İSTANBUL- İstanbul Taksim’de, önce izin verilen, daha sonra şehrin görüntüsü bozuluyor diye durdurulan ve yıllardır kaba inşaat halinde bekleyen Park Otel’e izin çıktı.
İstanbul Taksim'de bulunan ve 22 yıldır kaba inşaatı ve çirkin görüntüsü ile tartışma konusu olan Park Otel inşaatı için Anıtlar Kurulu'ndan izin çıktı. Bu haliyle gerçekleşirse otele kat çıkılmayacak, şu an orada duran devasa iskelet, otele dönüştürülecek.

Karışık ilişkiler, bozulan kentsel doku
Eski Park Oteli ilk alan Sürmeli Grubu, yapmak istediği otelin imar planına aykırı olduğu ve İstanbul'un silüetini bozacağı için, o haliyle yapımına izin verilmemesi üzerine inşaatı 1994'te durdurulup 20 katı yıkılmıştı. Uzun yıllar yarım inşaat halinde bırakılan yapıyı 2005 yılında Mehmet Kutman'ın da ortak olduğu Ofer Ailesi'ne ait Boğaziçi Holding satın aldı. Buradaki ilişkiler yumağı ise tam olarak aydınlatılmış değil. Boğaziçi Holding'de Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman'ın da 20 oranında hissesi bulunduğu biliniyor ancak ortakları arasında dünyanın en zengin ikinci adamı Warren Buffett'ın olduğu da söyleniyor.
Ofer'in yarım kalan inşaatı satın alırken kendisine burayı istediği gibi yapabileceği güvencesi verildiği, kendisinin de bu güvence üzerine satın almayı gerçekleştirdiği söyleniyordu. İsrailli işadamı Sami Ofer’in eski İstanbul’u piyasaya açmak ve Galataport gibi projelerle yeniden düzenleme hevesi ise biliniyor.
Ancak 2008 yılında TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu Danıştay 6. Dairesi, Park Otel Turizm Merkezi'ne rezidans ve alışveriş merkezi yapılmasına vize vermedi. Danıştay, verdiği kararda, planla getirilen ve mevcut durumda var olan yapılaşmanın silüete olumsuz etkide bulunacağı yönündeki bilirkişi görüşlerinin değerlendirmeye esas alınamadığını belirterek, "Dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler bilirkişi raporundaki tespitlerle birlikte değerlendirilmesi üzerine, dava konusu 1/5000 ölçekli plan değişikliğinde şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" görüşünü dile getirdi.

Dev ucubeye sonunda izin verildi
Park Otel son olarak geçtiğimiz temmuz ayında CVK Grubu tarafından satın alındı. Şirket, Bölge Turizm alanı olduğundan ve daha önce başka projeler bu sebeple iptal edildiğinden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na mevcut inşaata kat çıkmadan otel olarak düzenlemek üzere proje sundu. Bakanlığa bağlı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan koruma planında 735 ada 25 parsel, İstanbul Park Otel Turizm Merkezi olarak gösterildi. İstanbul 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na sunulan plan, geçtiğimiz günlerde gündeme alındı. Kurul planı uygun bularak Park Otel'in faaliyete geçmesi için vizeyi verdi.

"Şu anda siluete uygun mu?"
22 yıldır içinden çıkılamayan “park otel” sorununda gelinen son nokta inşaata izin verilmesi oldu. CVK Grubu'nun sahibi Mahmut Çevik, yaptığı açıklamada "Oteli Ofer Ailesi'nden 100 milyon doların biraz üzerinde ve tamamını özsermaye ile satın aldık. Kentin siluetini bozmadan ve ilave kat çıkmadan güzel bir yapı olarak inşa edeceğiz. İstanbul'a yedi yıldızlı şık bir otel kazandıracağız" dedi.
Anıtlar kurulunun kat çıkılmadan yenilenen projeyi kabul etmesi şehrin dokusuna zarar vermeyeceği kanaatine dayanıyor. Oysa Park Otel’in bu haliyle bile tarihi doku üzerinde yeterince çirkin bir görüntü oluşturduğu biliniyor.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.