• BIST 99.326
  • Altın 236,802
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Design Turkey 2010 başlıyor

Design Turkey 2010 başlıyor
Bu yıl 2'incisi gerçekleştirilecek olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin ikincisi için başvurular 12 Temmuz’da başlayacak.

ANKARA – Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin ikincisi için başvurular 12 Temmuz"da başlayacak.
TURQUALITY® Programı dahilinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK)işbirliğiyle bu yıl 2'incisi gerçekleştirilecek olan Design Turkey için başvurular 12 Temmuz itibariyle alınacak. Bu yıl düzenlenecek olan tasarım değerlendirme sistemi Design Turkey programı çerçevesindeki "Kavramsal Tasarım" ödüllerinin teması ise “Topluma Faydalı Tasarım” olarak belirlendi. Ödüller, ”İyi Tasarım", "Üstün Tasarım" ile "TURQUALITY® Tasarım" aşamalarında değerlendirilecek.

-KİMLER BAŞVURABİLİR?-

Ürün tasarımı ödülleri için başvuru, üretici, marka sahibi firma yetkilisi veya tasarımcı tarafından yapılabilecek. Adayların yarışmaya katılabilmesi için ürünlerinin en fazla üç yıl önce piyasaya sürülmüş olması gerekiyor. El yapımı ürünler veya prototipler ise ödül için aday olamayacaklar.
Design Turkey ürün değerlendirmesine, şu ürünler aday olabilecek:
"-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tasarımcılar tarafından tasarlanan ürünler.
-Türkiye"de ikamet eden tasarımcılar veya Türkiye"de ticaret odasına kayıtlı tasarım şirketleri tarafından tasarlanan ürünler.
-Türk Ticaret Kanununa veya Borçlar Kanununa göre kurulmuş şirketler tarafından üretilen ürünler.
-Markası Türk Ticaret Kanununa veya Borçlar Kanununa göre kurulmuş şirketler tarafından tescil ettirilmiş ürünler."

Design Turkey Hakkında
Ülkemizde üretim altyapısı güçlenmekte, iç ve dış pazarlara yeni ürünler sunma potansiyeli giderek artmaktadır. Bugün küresel pazarda rekabet eden çok sayıda üründe ülkemizdeki kaliteli üretimin damgası bulunmaktadır. Şirketlerin, Ar-Ge yatırımları sonucunda üründe gerçekleştirdikleri teknolojik yenilik ve iyileştirmelerin somut sonuçları da giderek daha fazla izlenmektedir. Öte yandan kaliteli üretim ve teknolojik yenilikler, sonuç ürüne ancak endüstriyel tasarımın sağladığı artı değer ile yansıtılabilmektedir. Endüstriyel tasarımı etkin bir araç olarak kullanmanın şirketlere rekabette en büyük güçlerden birini sağladığı her geçen gün biraz daha anlaşılmaktadır.

Tasarım, teknolojinin ve üretimin olanaklarının yanı sıra toplumun, insanın ve çevrenin ihtiyaçlarını iyi analiz etmeyi gerektirir. Endüstriyel tasarımcı, yeni bir ürün fikrini üretime uygun şekilde projelendirirken, ürünün işlevsel, kullanılabilir ve dürüst olmasını, insan sağlığına, güvenliğine ve çevreye zarar vermemesini, kullanıcının ihtiyacına ve beğenisine cevap vermesini, kullanıcıya sunduğu fayda ile maliyetinin orantılı olmasını ve kaliteli bir üretim için uygun tasarım detaylarını geliştirmeyi hedefler. Bir tasarımın iyi olup olmadığını değerlendirirken tüm bu unsurları gözönüne almak gerekir.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye"de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla TURQUALITY® Programı dahilinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle düzenlenen bir tasarım değerlendirme sistemidir.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin iki ana kategorisi vardır:
Ürün Tasarımı Ödülleri
Kavramsal Tasarım Ödülleri
Design Turkey Ürün Tasarımı Ödülleri, üretilmiş ve piyasaya sürülmüş, tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibi T.C. kökenli olan ürünleri sektörel bazda değerlendirir; “iyi tasarım” ölçütlerini yerine getiren tasarımlara İyi Tasarım Ödülü, “üstün tasarım” ölçütlerini yerine getiren tasarımlara Üstün Tasarım Ödülü verir. Ödüllü tasarımlara ödül işaretini ürünün üzerinde veya reklamında kullanma izni verilir. Ödül alan tasarımlar, sergiler ve yayınlar aracılığıyla tanıtılır.
Design Turkey Kavramsal Tasarım Ödülleri, endüstriye gelecek için yön gösterecek yaratıcı fikirleri teşvik etmek amacıyla iki yılda bir belirlenen tema çerçevesinde, üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirir

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.