• BIST 103.262
  • Altın 227,043
  • Dolar 5,3290
  • Euro 6,0432
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

Demir İpekyolu inşaatı başlıyor

Demir İpekyolu inşaatı başlıyor
Asya'nın 28 ülkesini birbirine bağlayan ve toplam uzunluğu 114 bin 300 kilometreyi bulan Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nın inşası süreci başladı.

BANGKOK- Hükümetlerarası Trans-Asya Demir Yolu Ağı Anlaşması resmen yürürlüğe girdi.  Böylece Asya'nın 28 ülkesini birbirine bağlayan ve toplam uzunluğu 114 bin 300 kilometreyi bulan Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nın inşasına aşamalı şekilde geçilmesi için süreç başlamış oldu.
Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre Trans-Asya Demir Yolu Ağı Anlaşması Kamboçya, Hindistan, Moğolistan, Güney Kore, Rusya, Tacikistan, Tayland ve Çin'de de onaylandıktan sonra resmen yürürlüğe girdi.
Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nce dün Bangkok'ta düzenlenen kutlama etkinliğinde, adı geçen sekiz ülkenin konuyla ilgili yetkilileri video bağlantısıyla birer konuşma gerçekleştirdi.
BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Konseyi İcra Sekreteri Noellen Heyzer de Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nı tarihi bir proje olarak niteledi ve şunları söyledi:
"114 bin kilometreyi bulan ve 28 ülkeyi birbirine bağlayan Trans-Asya Demir Yolu Ağı 141 bin kilometreyi bulan Asya Hızlı Demir Yolu Ağı'yla birlikte, bölgenin ticari can damarını oluşturacak. Bu nedenle Trans-Asya Demir Yolu Ağı Anlaşması'nın bölgenin ekonomik ve ticari gelişmesi ile stratejik bütünleşmesini hızlandıran önemli bir unsur olduğunu söyleyebiliriz."
"Demir İpekyolu" olarak da adlandırılan Trans-Asya Demir Yolu Ağı düşüncesi ilk olarak 1960'lı yıllarda ortaya atılmıştı.
Projesi 40 yıl boyunca çeşitli değişimler geçiren Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nın kuzey koridoru, güney koridoru, kuzey-güney koridoru ve ASIAN-Hindiçini olmak üzere dört ana hattan oluşması kararlaştırıldı.
Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nın yalnızca Asya ülkelerini birbirine değil, Asya'yı Rusya üzerinden Avrupa'ya, İran üzerinden de Orta Doğu'ya bağlayarak Asya ile Avrupa arasında ticaret koridoru haline gelmesi bekleniyor.
Asya ülkelerindeki ekonomilerin genel olarak sahil bölgelerinde yer almasından dolayı Trans-Asya Demir Yolu Ağı, bu ülkelerin başkentleri önemli sanayi kentleri, tarım merkezleri, önemli deniz ve hava limanları, konteyner dağıtım merkezleri ve ulaşım merkezlerini birbirine bağlayacak.
Denizden uzak kalan ve hiçbir limana sahip olmayan Moğolistan için Trans-Asya Demir Yolu Ağı'na katılmak, ülkenin ekonomik gelişmesi bakımından son derece büyük önem taşıyor.
Trans-Asya Demir Yolu Ağı Anlaşması en az sekiz ülkede onaylanması gerektiği ve sekizinci ülkenin onayını izleyen 90 günde yürürlüğe gireceği hükmünü taşıyor.

Çin sekizinci ülke olarak anlaşmayı 13 martta onayladı.
Buna göre Trans-Asya Demir Yolu Ağı Anlaşması 11 haziran günü resmen yürürlüğe girmiş oldu.
Çin Demir Yolu Bakanlığı!na bağlı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü Cın Cuemin, konuşmasında şunları kaydetti:
"Çin demir yolları Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve Vietnam'dan oluşan beş ülkenin demir yollarına doğrudan bağlı ve bu demir yollarında hem yolcu hem de yük taşınıyor. Trans-Asya bölgesindeki uluslararası demir yolu ulaşımına büyük önem veren Çin, Trans-Asya Demir Yolu Ağı Hükümetlerarası Anlaşması'nı zamanında onayladı. Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nın Hunming'den Singapur'a uzanan koridorunun Çin'dek, kısmının inşası, ülkenin orta ve uzun vadeli demir yolu ağı programına alındı ve ilgili inşaat projeleri uygulanmaya başladı."
Trans-Asya Demir Yolu Ağı'nda mevcut olan demir yolunun uzunluğunun 106 bin kilometreyi bulduğu ve inşa edilmesi beklenen 8300 kilometrelik yolun 25 milyar ABD dolarına mal olacağı, bu paranın Asya-Pasifik Ekonomik ve Sosyal Konseyi'ne üye ülkelerin yanısıra Asya Kalkınma Bankası ve özel kuruluşların kredi ya da yatırımlarıyla sağlanacağı bildirildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.