• BIST 101.993
  • Altın 228,290
  • Dolar 5,3210
  • Euro 6,0301
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Değişiklik yapan yeni yasa

Değişiklik yapan yeni yasa
Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki 5904 sayılı yasa TBMM tarafından kabul edildi.

ANKARA- Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki 5904 sayılı yasa 16.06.2009 tarihinde yapılan oturumla TBMM tarafından kabul edilmiştir. 41 ana 2 geçici maddeden oluşan söz konusu yasa da son yıllarda alışıla geldiği üzere vergi yasaları açısından "Torba yasa" görüntüsünü vermekte olup sırası ile;
* Gelir Vergisi Yasası'nda,
* Kurumlar Vergisi Yasası'nda,
* Katma Değer Vergisi Yasası'nda,
* Özel Tüketim Vergisi Yasası'nda,
* Vergi Usul Yasası'nda,
* Amme Alacaklarının Tahsil Usulu Hakkında'ki yasada,
* Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında'ki yasada,
* Veraset ve İntikal Vergisi Yasası'nda,
* Emlak Vergileri Yasası'nda,
* Gider Vergileri Yasası'nda,
* Türkiye-Radyo Televizyon Kurumu Gelirleri Yasası'nda,
* Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Yasası'nda bazı değişiklikler ve eklentiler yapılmıştır.
Ayrıca Türk Ticaret Kanunu'nun 404'üncü maddesine eklenen fıkra ile "Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 19'uncu maddesine göre yapılacak bölünmelerde bu madde hükmünün uygulanmayacağı" hususu özel nitelikte olarak hükme bağlanmıştır. Bilindiği üzere Türk Ticaret Yasası'nın 404'üncü maddesi hükmü gereği olarak "Ayın karşığı olan hisse senetlerinin şirketin tescilinden itibaren iki yıl geçmeden başkalarına devri hükümsüz" sayılmaktadır.
Diğer yandan "Bazı Dernek ve Kurumların Bazı Vergilerden, Bütün Harç ve Resimlerden Muaf tutulmasına ilişkin yasanın birinci maddesinin birinci fıkrası sonuna kadar eklenen cümle uyarınca" bu muafiyetlerin, Türkiye Kızılay Derneği'nin 11.04.2007 sayılı kanuna göre yürüttüğü faaliyetleri hariç olmak üzere, bu kuruluşlara ait iktisadi işletmelere şumulü" olmayacaktır. Bu hüküm 01.01.2010 tarihinde yürürlüğe girecektir.
Avukatlık Yasası'nın 168'inci maddesinin ikinci fıkrasına, birinci cümleden sonra gelmek üzere eklenen cümle ile de"... hazırlanan tarifede; genel bütçeye, il özel idareleri, belediye ve köylere ait vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler ve bunların zam ve cezaları ile tarifelere ilişkin davalar ve ... Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un uygulanmasından doğan her türlü davalar için avukatlık ücreti maktu olarak" belirlenecektir.
Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki 5904 sayılı yasanın TBMM'de görüşülmesi sırasında yapılan görüşmeler ve tartışmalardan da anlaşılacağı üzere vergi yasalarında yapılması öngörülen değişikliklerin büyük bir bölümü uygulamada yeni tartışmalara ve görüş farklılıklarına neden olacaktır. Konuya ilişkin görüşlerimizi gelecek günlerde sizlere aktarmaya çalışacağız.
Sözü edilen yasal değişiklik çerçevesinde 5904 sayılı yasanın geçici birinci maddesi hükmü uyarınca Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescilli olan motorlu taşıtlarla ilgili olarak 01.07.2008 tarihinden önce tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergisi, bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezaları ile Bazı Dernek ve Kurumların Bazı Vergilerden, Bütün Harç ve Resimlerden Muaf Tutulmasına İlişkin Kanun'un birinci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların iktisadı işletmeleri adına 31.12.2008 tarihinden önceki vergilendirme dönemlerine ilişkin tahakkuk ettirilen Kurumlar Vergisi ile Kurumlar Vergisi ve geçici vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezalarının; bu alacaklarla ilgili olarak açılmış bulunan tüm davalar ile Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 67'nci maddesinin uygulanmasına yönelik açılmış tüm davalardan 5904 sayılı yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar vazgeçilmesi şartıyla tahsilinden vazgeçilecektir. Bu madde kapsamına giren alacaklara ilişkin tarhiyat yapılamayacak ve yapılmış olan tarhiyatlarda yukarıda belirtilen koşulların yerine getirilmesiyle terkin edilecektir. Bu bağlamda terkin gereken alacaklara karşılık, 31.12.2005 tarihinden sonraki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak tahsil edilmiş tutarlarda red ve iade edilecektir.
Söz konusu uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi ise Maliye Bakanı'na aittir.
Daha önce Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre yeniden yazımı başlanan Gelir Vergisi Yasası ile ilgili olarak kamuoyuna bilgi akışı bir süredir durmuş bulunmaktadır. Buna karşın 5904 Sayılı yasa ile hem vergi yasalarında hem de vergi yasası dıyında kalan bazı yasalarda önemli değişiklikler ve eklentiler yapılmış bulunmaktadır.
Ancak yapılan bu değişiklikler sözü edilen yasaların bütünlüğünü önemli bir şekilde bozmakta, yasa maddeleri arasında olması gereken bağlantıyı da geçersiz hale getirmektedir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.