• BIST 99.326
  • Altın 236,873
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C

Davraz Kongresi başlıyor

Davraz Kongresi başlıyor
Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nce düzenlenen I. Uluslararası Davraz Kongresi yarın başlıyor.

ISPARTA- Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nce düzenlenen I. Uluslararası Davraz Kongresi  başlıyor. 
Etkinlikle ilgili olarak yayınlanan Kongre Yürütme Kurulu Başkanı, SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan İibicioğlu şöyle dedi:
"Tarihin hiçbir döneminde bireyler, toplumlar, dinler, kültürler ve ülkeler arasında küresel diyaloğa günümüzdeki kadar ihtiyaç duyulmamıştır. Umutsuzluğa yol açan devasa sorunların çözümü ise küresel işbirliklerinden ve ortak hareketten geçmektedir. İşbirliği köprülerinin inşa edilmesi ise ötekileştirdiğimiz toplumlar ve kültürleri anlamaya çalışmak ile mümkün olacaktır. Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik küçük ama iddialı bir katkı da gerçekleştirilecek olan uluslararası Davraz Kongremiz aracılığıyla ortaya konulacaktır.
Hızla büyüyen ve bütünleşen dünyamızda insanlığın ortak kaygısı olan küresel kaynakların sınırlılığı ve paylaşımı konusu insanlık önünde en büyük tehdit olarak algılanmaktadır. Ancak bunun insanlığa 'dayatılmış ve öğretilmiş' bir yetersizlik olup olmadığı yeterince tartışılmamaktadır. Bu tartışmaların sadece şimdiye kadar alışılageldik zirvelerde değil 'Davraz'da da tartışılabileceğine olan inancımız bizleri cesaretlendirmiştir
Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından ilki düzenlenen Uluslar arası Davraz Kongresi bugüne kadar yukarıda sözü edilen sorunlara yönelik olarak geliştirilen taraflı ve tek tip çözüm modellerine alternatif modellerin tartışıldığı bir bilgi platformu olarak tasarlanmıştır. Kültürel farklılıklardan kaynaklanan medeniyetler çatışmasının hâkim olduğu günümüzde alternatif çözüm arayışları içinde artık sadece 'Batılı' söylemlerin ve bakış açılarının değil farklı ve yeni bakışların da dikkate alınması gerektiği vurgulanmaya çalışılacaktır. Bu durum medeniyetler arasındaki sürtüşmeyi yok ederek pozitif bir sinerjinin oluşmasına katkıda bulunacaktır.
Kongremiz çözüme sağlayacağı katkılar yanında, bir bilim ve kültür şehri olan Isparta'nın farkındalığını ortaya koyması açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Minicik iplerin dokunarak ihtişamlı halıların oluşturulduğu güller diyarı şehrimizde Davraz Kongresi, medeniyetler arasında işbirliği sağlanmasına yardımcı olarak kültürler arası dokunun daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Şehrimizin, ekonomik ve sosyal alanlarda geleceğe yön veren tartışmaların ve düşüncelerin ortaya konulduğu bir forum merkezi olması ümit edilmektedir.
Farklı düşüncelere, önemli katılımcılara ve kritik konulara ev sahipliği yapacak olan Üniversitemizde, Davraz Kongresi aracılığıyla tüm disiplinlerden Küresel Diyalog temalı aşağıdaki konular tartışılacaktır.
- Demokratikleşme, İnsan Hakları, Kimlik
- Kalkınma, Enerji, Çevre Sorunları ve Ekonomik Sistem Arayışları
- Uluslararası Göç ve İnsan Kaçakçılığı
- Din, Kültür ve Medeniyet
- Terör ve Güvenlik
- Bilim, Teknoloji ve Yenilik
- Yeni Yönetim Tartışmaları
Üç gün sürecek olan kongrenin açılışına Mehmet Ali Şahin (TBMM Başkanı), Nihat Ergün (Sanayi ve Ticaret Bakanı), Cevdet Yılmaz (Devlet Bakanı), Mehmet Aydın (Devlet Bakanı), Yusuf Ziya Özcan (YÖK Başkanı), Tevfik Bilgin (BDDK Başkanı), İbrahim Turhan (Merkez Bankası Başkan Yrd.), Rifat Hisarcıklıoğlu (TOBB Başkanı), Prof. Dr. A. Thirwall, Prof. Dr. Richard Alan Nelson, Prof. Dr. Rıdvan Karluk, Prof. Dr. Erdoğan Alkin, Prof. Dr. Ahmet İncekara, Prof. Dr. Recep Kök, Prof. Dr. Cemal Şanlı, Prof. Dr. İlhan Tekeli, Prof. Dr. Ahmet Yaman, Prof. Dr. İhsan Bal, Prof. Dr. M. Raquib Zaman, Doç. Dr. Sedat Laçiner, Yrd. Doç. Dr. Erkan Polat'ın da aralarında olduğu çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı beklendiği bildirildi
Ayrıca ikinci ve üçüncü gün uluslararası arenada söz sahibi olan akademisyen ve düşünürlerin yukarıda sözü edilen kongre konuları hakkındaki tebliğ ve fikirlerinin yer alacağı ifade edildi.
Süleyman Demirel Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Doğu Kampüsü, Çünür-Isparta 0 246 2113192
Kongre Basın Koordinatörü:
Yrd. Doç. Dr. Ali Yavuz 0 505 7450174 aliyavuz_99@yahoo.com
Kongre Ofisi İletişim:
Tlf: 0 246 2114494 Fax: 0 246 2370920
Web: http://idc.sdu.edu.tr e-mail: idc@sdu.edu.tr

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.