• BIST 94.244
  • Altın 251,821
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Danıştay'dan Bodrum'a engel

Danıştay'dan Bodrum'a engel
Danıştay Bodrum Yarımadası'nda turizmde beş kat ve SİT alanlarındaki golf sahalarına aşırı yapılaşmaya izin veren maddelerin yürütmesini durdurdu.

BODRUM- TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği´nın açtığı davayı ele alan Danıştay 6. Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı´nca hazırlanıp onaylanarak yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi 1 / 25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın turizm tesislerinde beş kat ve SİT alanlarındaki golf sahalarına aşırı yapılaşmaya izin veren maddelerinin yürütmesini durdurdu.
Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Mahmut Yıldırım, Danıştay 6. Dairesi´nin planın 5.4 maddesinde yer alan ``Turizm Tesis Alanlar'' ile 5.4.3 maddesinde yer alan ``Golf Tesisleri'' notlarının yürütülmesini durdurma kararının son derece önemli olduğunu ifade etti.

Daha önce de Ortakent - Yahşi Belediyesi´nin açtığı davanın sonunda Bakanlığa plan hazırlama yetkisi ile Bodrum Yarımadası´nda beş kata kadar imar izni verilmesinin yürütülmesinin durdurulduğunu anımsatan Yıldırım ``Bakanlığın hazırladığı bu planın iptalini ve öncelikle yürütmesinin durdurulmasını istedik. Çünkü plan notlarında (5.4 turizm tesis alanları) başlığında yer alan (Turizm tesislerinde bodrum katlar yapılabilir. Yapının kot aldığı nokta altında her yönden görünen bodrum yüksekliği iki katı geçemez) denilerek mimarlıktaki bodrum bölümüne yeni bir tanım getirilmiştir. Bu durum, aslında inşaat alanını iki kat artırmanın başka bir ifadesi olmuştu. Bodrum'un tipik Akdeniz mimari yapısını bozup beton yığınına çevirecek olan kararı durdurduk. Planda (5.4.3 golf tesisleri) başlığı altında yer alan ve ekteki plan notuna göre golf alanlarında 'Golf sahasının parkur alanı 50 hektardan az olamaz,' ibaresi yer alıyor. Bu da golf tesislerinin emsal hesabı golf tesis alanının bütünü gözönüne alınarak hesaplanır. Bu kapsamda şahıs mülkiyetindeki bir golf tesisinde maksimum emsal: yüzde 9, kamu mülkiyetindeki bir golf tesisinde de maksimum emsal: yüzde 6, konaklama tesislerinde maksimum bina yüksekliği h: 10.50 (3 kat)(etkilenme geçiş alanları dahil). SİT alanlarında h maksimum:7,50 (iki kat) tanımlaması yapılarak bir golf alanı çevresi otomatik olarak 45 bin metrekare kapalı alan yapımına ve de yapının SİT alanı üzerine yapılmasına olanak sağlamıştır,'' şeklinde konuştu.

``SİT ALANI BETON YIĞININA DÖNMEYECEK''

Açılan davanın sonunda, 14 Ağustos´ta Danıştay 6. Dairesi´nin 2008/7311 Esas Numaralı kararıyla yürütmenin durdurulmasına karar verdiğini yineleyen Mahmut Yıldırım ``Bu kararla SİT alanlarının beton yığınına çevrilmesi önlendi. Plan maddelerinde kelime oyunlarıyla ranta yönelik hesaplar Danıştay'dan geri döndü. Bakanlık tarafından Bodrumlu sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimlerin görüş ve önerilerini ciddiye ve dikkate almadan hazırlanan planların ne kadar hatalı ve yöreye zararlı olduğu bir kez daha ön plana çıktı. Ancak Bodrumlular olarak planlara itiraz ve mahkemelerde dava açarak biz zaman kaybettik, Bodrum zaman kaybetti,'' dedi.

``DAHA BÜYÜK TEPKİLER VERİRİZ''

Mavi Yol Girişimi adına açıklama yapan Filiz Dizdar ise Bakanlıkça hazırlanan planın zararlarını, Bodrum Yarımadası genelinde seçimler öncesi sivil toplum örgütleri ve belediyelerle birlikte hazırlanacak panel, toplantı, gösteri ve eylemlerle yediden yetmişe herkese anlatacaklarını bildirdi ve ``Plana olan itirazımızı geçtiğimiz yıl 130 bin imza toplayıp bilimsel raporlarla birlikte aktardık. Ancak Bodrum'un yerel yöneticileri ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri arasında yer alan bir madde bile dikkate alınmadı. Şimdi ortak akıl zamanı, artık bu planın sürekli delinerek, deşilerek tekrar, tekrar gündeme getirilmemesi için daha geniş ve büyük tepkiler vermek için hazırlık yapacağız. Umarız Bakanlık artık Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının ardından Bodrumluların tepkisini ciddiye alır,'' görüşünü dile getirdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.