• BIST 85.310
  • Altın 248,356
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

Danıştay: Liman devrediliyor

Danıştay: Liman devrediliyor
Danıştay ihalenin iptaline ilişkin davayı reddeden kararına ilişkin, Özelleştirme tebliği ile evir işlemlerini tamamlama aşamasında olduklarını bildirdi.

İZMİR - İzmir Limanı'nın işletme hakkını, açılan ihaleyle kazanan Global-Hutchison-EİB Ortak Girişim Grubu tarafından bu amaçla kurulan İzmir Liman İşletmeciliği A.Ş, Danıştay'ın ihalenin iptaline ilişkin davayı reddeden kararına ilişkin, kararın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca kendilerine tebliğinin ardından, devir işlemlerini tamamlama aşamasında olduklarını bildirdi.
İzmir Limanı A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, TCDD'ye ait İzmir Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına devrine ilişkin açılan davada, doğrudan taraf olmadıklarını ve bu konuda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından da kendilerine bugüne kadar bir bildirimde bulunulmadığı belirtildi.
Bugün basında yer alan haberlerden, ''ihalenin iptali amacıyla Danıştay nezdinde açılan davayı esastan inceleyen Danıştay 13. Dairesi'nin, İzmir Limanı özelleştirme ihalesinin mevzuata uygunluğunu tespit ederek söz konusu ihalenin iptali için açılan davayı reddettiğinin anlaşıldığının'' ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:
''İhale Şartnamesi'ne ve sürecine uygun olarak imtiyaz sözleşmesi hakkında Danıştay 1. Dairesi'nin uygun görüşü alındıktan sonra İzmir Limanı'nın Ortak Girişim Grubu'na devredilmesi beklenmektedir.
Ortak Girişim Grubu;nun işletici şirket olarak kurduğu İzmir Liman İşletmeciliği A.Ş. (İzmir Liman), Özelleştirme İdaresi'nden gelecek tebliği müteakip limanı devralmak üzere çalışmalarını sonlandırma aşamasındadır.
İzmir Liman, ihalenin sonuçlandığı 03 Mayıs 2007 tarihinden bu yana geçen yaklaşık 17 aylık sürede, devrin aksaksız gerçekleşmesi ve devir sonrasında liman müşterilerine en yüksek derecede yarar sağlayacak uluslararası seviyede bir faaliyet sürdürebilmek amacıyla, ihracatçı ve ithalatçı şirketler, gemi acenteleri ve gümrük müşavirleri ile yakın bir koordinasyon içerisinde çalışmalarına devam etmektedir.''

''ÖNCELİKLİ HEDEF: LİMAN ALT YAPISINI İYİLEŞTİRMEK''-
Açıklamada, İzmir Limanı'nda bir süredir alt yapı yetersizlikleri dolayısıyla yaşanan hizmet sıkıntılarına dikkat çekilerek, devir işleminin ardından öncelikli hedefin, liman alt yapısının iyileştirilmesi olacağı bildirildi.
Stratejik konumu ve konteyner elleçlemede yüzde 20'lik payıyla Türkiye'nin en önemli dış ticaret kapılarından biri olan İzmir Limanı'nda, ihracat rakamlarıyla birlikte artan iş yüküne karşın gerekli alt yapı yatırımlarının yapılamaması sonucu önemli ölçüde sıkışıklık yaşandığının dile getirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
''İzmir Liman'ın öncelikli hedefi, limanın devrini müteakiben, yeni ekipman ve sistemlerin yanısıra gerçekleştirilecek alt yapı yatırımlarıyla da liman tesislerini iyileştirmek olacaktır. İzmir Liman'ın kısa vadeli planı, işletmeye geçişin ilk yılları içerisinde limanın yıllık elleçleme kapasitesini 1.2 milyon TEU seviyelerine çıkartacak olan modern vinç ve saha ekipmanlarına yatırım yapmaktır.
İzmir Liman ayrıca, limanda mevcut bulunan beş vincin ve diğer saha ekipmanlarının iyileştirmesini gerçekleştirecek ve bunlara ek olarak rıhtım ve istifleme alanı inşaatlarını da yürütecektir. İzmir Liman, bunların ötesinde, liman faaliyetlerinde en yüksek verimliliğe ulaşmak amacıyla yeni bilgi sistemleri kuracak ve uluslararası işletme standartlarını uygulayacaktır.''

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.