• BIST 94.499
  • Altın 243,975
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C

Çürüyen tesis turizme açılıyor

Çürüyen tesis turizme açılıyor
Kızılkum'da 30 bin metrekarelik Köy Hizmetleri Kampı mahkeme kararıyla Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü’ne geçince özel idare alanda tadilat yapma kararı aldı.

MARMARİS- Marmaris’in İçmeler Beldesi Kızılkum mevkiinde bulunan 30 bin metrekarelik Köy Hizmetleri Kampı mahkeme kararıyla Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü’ne geçmesinin ardından, özel idare alanda tadilat yapma kararı aldı. Yıllardır atıl vaziyette bekleyen kampta 2 prefabrik, 31 betonarme olmak üzere toplam 171 yatak kapasitesine sahip. Denize sıfır olan tesisin kapladığı alan Marmaris’in en değerli arazisi olarak gösteriliyor.

curuyen-tesis-turizmde-2.jpg

Arazi, 1982 yılında Köy Hizmetleri ve Kooperatifler Bakanlığı Genel Müdürlüğü'ne 49 yıllığına, personel eğitim merkezi tesisi yapılması için Orman Bakanlığı tarafından bedelsiz olarak tahsis edildi. Uzun yıllar Köy Hizmetleri personeline hizmet veren tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kaldırılmasının ardından, Muğla Tarım İl Müdürlüğü'ne devredildi. 2005 yılından sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü Marmaris Eğitim ve Dinlenme Tesisi olarak hizmet vermeye başlayan tesis, 2008 yılında ise mahkeme kararıyla Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredildi. Dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak'ın girişimleri ile Muğla İl Özel İdaresi, Muğla 1. İdare Mahkemesinde dava açarak, ''5286 Sayılı Kanunun geçici 1. maddesi uyarınca kaldırılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne tahsisli eğitim ve sosyal amaçlı tesislerin Muğla İl Özel İdaresi'ne devredilmesi gerektiğini'' öne sürdü. Çevre ve Orman Bakanlığı ise mahkemeye gönderdiği savunmada, ''49 yıl süre ile izin verilen orman sahasının orman arazilerinin tahsisi hakkındaki yönetmeliğe aykırı bir şekilde bakanlığın izni olmadan Muğla Tarım İl Müdürlüğüne devredildiğini ve davanın reddini'' istedi. Tarafların savunma ve isteklerini değerlendiren mahkeme heyeti, ''5286 sayılı yasa uyarınca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmiş taşınmazların il özel idarelerine devredileceği açıkça belirtildiği için'' tesisin Muğla İl Özel İdaresine devrine oy birliği ile karar verdi.

curuyen-tesis-turizmde-3.jpg

2012 TURİZM SEZONUNA YETİŞECEK

Muğla İl Genel Meclisi’nce 7 Temmuz 2011 tarihinde tesisle ilgili çalışma yapılması için konu Plan ve Bütçe Komisyonu ile Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonlarına havale edildi. Muğla İl Genel Meclisi Ağustos ayı üçüncü toplantısında, “Köy Hizmetleri Kampı”nın gerekli tadilat ve bakımının yapılarak 2012 turizm sezonuna yetiştirilmesi için görüş birliğine varıldı. Komisyon raporunu okuyan Turizm Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Suat Esin, Marmaris ilçesine bağlı İçmeler beldesindeki eski Köy Hizmetlerine ait turizm tesisin şu anda atıl bir şekilde durduğunu söyledi.

171 YATAK KAPASİTESİNE SAHİP

Dünyanın en güzel yerinde bulunan tesisin, hem turizme kazandırılması, hem de Özel İdare’ye artı bir değer kazandırması gerektiğini anlatan Suat Esin, “Orman Bakanlığı tarafından Köy Hizmetlerine Eğitim ve Sosyal Tesisler olarak 49 yıllığına tahsis edilmiş 30 dönümlük bir arazidir. 2005 yılında Köy Hizmetlerinin İl Özel İdaresine geçmesiyle Tarım Müdürlüğüne devredildi. Daha sonra İl Genel Meclisinde verilen bir önerge sonunda yargı yoluna gidilmiş ve mahkeme yolu ile söz konusu yer Özel İdareye kazandırıldı. Orman’dan tahsisli olduğu için üçüncü bir şahsa kiraya verme olanağımız yoktur. Sosyal Tesis de; 31 adet betonarme ev, 2 adet prefabrik ev, 171 yatak, su deposu, çamaşırhane, personel yemekhanesi, restoran, kafeterya, market, spor salonu, mescit, depo, ambar, kuaför salonu, müdür ve muhasebeci odası, bilardo ve pinpon salonu, santral ve güvenlik odası bulunmaktadır” dedi.

TESİS YILLARDIR ATIL VAZİYETTE BEKLİYOR

Esin, doğa harikası yerde bulunan tesisin adeta çürümeye terk edildiğini ve atıl durumdan bulunan tesisin kurtarılmasını gerektiğini belirterek, “Tesisin daha fazla çürümeden gerekli önlemler alınarak, 2012 yaz sezonuna hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Eylül-Ekim aylarında bir keşif yapılarak bunun sonucunda da gerekli ödeneğin 2012 bütçesinde değerlendirilmesi komisyonlarımızca uygun görülmüştür” diye konuştu.

Komisyon raporunun okunmasının ardından tesisin yeniden turizme kazandırılması yönünde yapılan oylama oy birliğiyle kabul edildi.

DEVİR VE KİRALAMA YAPILAMIYOR

1982 yılında Orman Bakanlığından 49 yıllığına kiralanan 30 dönüm arazi üzerine yapılan tesisler üçüncü bir kişiye kiralama ve devir yapılamıyor. 1982’de yapılan sözleşme gereği sadece tesis üzerinde hak sahibi olan kurum tarafından işletilebiliyor. İl Genel Meclisi üyeleri, tesisin mecburen İl Özel İdare tarafından işletilmesi gerektiğini belirtirken, CHP Grup Başkanvekili Dursun Kaplan ise bu gibi yerlerin işletme ve denetiminin zor olduğunu, birçok kesim tarafından bu yerlerin arpalık olarak görüldüğünü ve buruda buna izin vermeyeceklerini açıkladı.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.