• BIST 85.310
  • Altın 247,949
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun
Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" Atatürk Cumhuriyet Bayramı balolarında konuklarının arasında olurdu. (29 Ekim 1936)

ANKARA- 29 Ekim 1923 günü Türkiye devletinin yönetimi biçimi "Cumhuriyet" olarak, adı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi.  Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" oldu. Cumhuriyetin ilanı, yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. turkiyeturizm.com Cumhuriyet'in 85. yıldönümünde bu ülke için canını, kanını feda edenleri bir kez daha anarken, tüm Türkiye'nin Cumhuriyet Bayramı'nın kutlar ve Türkiye'yi dünyanın saldırılarından Türk insanını arkasına alarak kurtarıp pırıl pırıl bir ülke olarak bizlere bıraktığı için yeri doldurulamayan lider büyük Atatürk'ü saygıyla anar.EGEMENLİĞİN ULUSA DAYANDIĞI CUMHURİYET

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara başkent ilan edildi. Atatürk; egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz." dedi.
29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti.
Böylece, Türkiye devletinin yönetimi biçimi "Cumhuriyet" olarak, adı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" oldu. Cumhuriyetin ilanı, yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.Cumhuriyette Atatürk'ün de söylediği üzere, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." Millet, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Millet, seçimle yöneticileri seçebilir.
Cumhuriyet'te tek söz hakkı vardı. O da ulustur.
Millettir...
Atatürk Türkleri ve kim olursa olsun Türkiye çatısı altında toplayarak tek bir millet yapmak için çok çabaladı.
Bugünleri görse acaba ne derdi?
Cumhuriyetimizin 85. yılında böyleyiz...
100. yılında ne olacağız?


'Bir millette, özellikle bir milletin iş başında bulunan yöneticilerinde özel istek ve çıkar duygusu, vatanın yüce görevlerinin gerektirdiği duygulardan üstün olursa, memleketin yıkılıp kaybolması kaçınılmaz bir sondur.'
 Gazi M.Kemal ATATÜRK

'... Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi.Halbuki, hangi istiklal vardır ki yabancıların (IMF) nasihatleriyle, yabancıların (AB) planlarıyla yükselebilsin?..
Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!'
6 Mart 1922, TBMM  
Gazi M.Kemal ATATÜRK

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.