• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -1 °C

Çizmeci: Airport TV'ye anlattı

Çizmeci: Airport TV'ye anlattı
Airport Tv'de Ali Kıdık'ın hazırlayıp sunduğu 'Sorun Cevaplasın' programında TÖSHİD Başkanı Yavuz Çizmeci bilinmeyenleri anlattı.

İSTANBUL- Airport Tv'de yayınlanan ve Genel Koordinatör Ali Kıdık'ın hazırlayıp sunduğu 'Sorun Cevaplasın' programının bu bu haftaki konuğu TÖSHİD Başkanı Yavuz Çizmeci'ydi. Yavuz Çizmeci 3 saat süren program boyunca bilinmeyenleri anlattı. Merak edilenleri yanıtladı ve Türk Sivil Havacılığınınj bugünü değerlendirdi.SULTAN HAVAYOLLARI NASIL KURULDU
Sultan Havayolları bir efsanedir. Kuruluşu ve çöküşüyle her aşaması ilginç hikayelerle doludur. Ben finans sektörüyle ilgilenirken bir İngiliz, bir Hollandalı ve İsveçli arkadaşlar Türkiye"de havayolu kurmak istediklerini söyleyip bizden finans anlamında destek istediler. Bu konuda onlara yardımcı olmaya çalışırken yüzde ellisinden fazlasına ortak olmaya karar verdim. O dönemde Ahmet Özal ve Semra Özal da dolaylı yollardan Sultan Havayolları'nın içindeydi. Sultan havayollarını kurduktan sonra doğru hamleler ve operasyonlarla sektörde var olduk. 8 adet kendi uçağımız, 4-5 adet de Rus uçağına sahiptik. Rus ucakları o dönemde doğru altenatiflerdi. Sektörde hızla ilerliyor olusumuz bazı kanatlarda ses getirdi ve 1992 yılında General Elektrik bize ortak oldu ama krizler nedeniyle bu ortaklıktan ayrılmak zorunda kaldı.SULTAN HAVAYOLLARI ÇÖKÜŞ SÜRECİ

Zamanın iktidarı olan Sayıl Turgut Özal"la ilişkilerimiz oldukça iyiydi. İşimizi doğru hamlelerle sürdürüyor oluşumuz iktidar tarafından da takdirle karşılandı. Ama daha sonra baş gösteren ekonomik ve siyasi kriz bizi olumsuz etkiledi. 1992 yılında gelen erken seçimin ardından iktidarın değişmesiyle bazı şeyler ters döndü. Gelen iktidar bize bedel ödetti. Özal dönemindeki iyi ilişkilerimiz onları rahatsız etmiş olacak ki bizi fazlasıyla engellediler. Bu sebeplerden dolayı 94 yılında şirketi kapatmak zorunda kaldık.MNG HAVAYOLLARI"NIN BAŞINA NASIL GEÇTİ?

Mehmet Nazif Beyle çok yakın arkadaştık. Havacılığa girdiğinden haberim yoktu. 2 uçakla havacılığa girmişti. Beni aradı bu işle ilgilenmemi istedi. Uçak tipleri doğru tercihlerdi ama iş bulma eksikliği vardı. Ben MNG Havayollarına girdiğimde iş bulma konusunda doğru ve planlı davranmaya çalıştım. Nitekim 1999-2006 yılları arasında 34 uçağa yükseldik. Bununla birlikte yan işler de üretmeye çalıştık. Örneğin gümrüksüz antrepo kurduk. Hala en kârlı antrepodur. Bunun dışında MNG Technic"i kurduk ki bu teknik hala Türkiye"nin ilk özel bakım uçak bakım merkezidir. Türkiye için çok önemli bir bakım merkezidir. Düşüncelerimiz ve projelerimizi hep önceden düşünerek gerçekleştirdik. Uçakları iş ürettikten sonra getirdik.
Yolcu taşıma faalitlerine de değinen Çizmeci, “Bu bir riskti. Rekabet büyüktü. Bu nedenle yolcu taşıma faaliyetinde fazla kalmadık ve çekildik”.

MNG"DEN NEDEN AYRILDI?
Başarıyı ve başarızlığı paylaşmak gerekir. Emeklerimizin boşuna gittiğini düşündük ve ayrılma kararı aldık. Ama Nazif Beyle hiçbir sorunumuzun olmadığını da belirtmek isterim. Hala görüşür ve sohbet ederiz.
Kendi kargo şirketinizi kurmayı düşündünüz mü şeklindeki soruya ise Çizmeci; “Öyle bir şey düşünmedim. Bazı şeyler tadında kalmalı” dedi.
Yavuz Çizmeci, bir gün kendi uçağımızı da yapabileceğimizi de sözlerine ekledi.

ACT"YE GİRME SÜRECİ
MNG Havayollarından ayrıldıktan sonra hiç bir projem yoktu. Ayrılışımın hemen ardından Cangut Bagana ve Selim Durlu beni aradı. 30 yıllık arkadaşım olan Cangut Bagana ve Selim Bey farklı tekliflerde bulundu. Cangut Bey bir havacılık geçmişimizin bulunduğunu ve bu nasıl değerlendirebileceğimizi sordu. Ben de farklı tekliflerde ve alanlarda değil de hep beraber olmak maksadıyla üçümüz oturduk ve durum değerlendirmesi yaptık. Bu görüşmenin ardından ACT Havayolları"nın belli bir kısmını satın aldık. 2 yılda uçak sayımızı 2"den 7"ye çıkardık.

MY TECHNIC KURULMA AŞAMASI
My technic çok doğru bir yatırımdır. Bu yatırımın fizibilitesini de Cankut Beyle hazırladık. Türkiye bir sivil havacılık ülkesidir. Bir köprüdür. Bu köprüyü, bu ülkeyi nasıl değerlendiririz onu düşündük ve planladık. Türkiye"de şu an itibariyle 261 uçak bulunuyor. Bu uçaklara bakım gerekiyor. Biz bu eksikliği gördük 20 yıllık tecrübemizle hamlemizi yaptık. Gelinen noktada girdiğimiz bu işten çok memnunuz.
My technic"in açılışının gecikmesi konusuna da açıklık getiren Çizmeci; “Kriz yaşadğımız yönünde spekülasyonlar çıktı. Ama biz kriz yaşamadık. İnşaat alanındaki sorunlar nedeniyle gecikme yaşandı. Biz, şirketimizi açmadan önce gerekli bütün yatırımlarımızı yapmıştık. Personelimizi, alet ve ekipmanlarımızı henüz iş başı yapmadan aldık. 15 ay boyunca para kazanmamış olmamıza rağmen maaşları tam zamanında ödedik. Bizim para kazanmaya başlama dönemimiz sertifa sürecini atlattıktan sonra oldu. 2 yıl boyunca kimseyi mağdur etmedik. 15 aylık bu dönemin ardından sertifika sürecinde maaşlar bazen parça parça ödendi. Ama artık bu dönemi de atlattık. Uğraşlarımızın karşılığını alıyoruz. Çalışan teknisyenlerimiz de sivil havacılık tarafından yetkili insanlardan oluşuyor.

WORLD FOCUS HAVAYOLLARI"NA GEÇİŞ
Biz World Focus"a girmek istediğimiz dönemde iyi durumda değillerdi. 2 uçakları çalışamaz durumdaydı. Türk Bayrağı taşıyan bir şirketin bu durumda olması bizi üzdü. 52 gün boyunca sahipsiz teknisyenler gördük. Bu duruma çözüm ürettik. Plan yaptık. 2 uçağı olan ama adım atamayan bir şirketti. Bu sıkıntıyı çözdük ve şirketin yüzde 50"sini satın aldık.
Fakat düşündüğümüz model tutmadı. Şanssızlık yaşadık. Bizim düşüncemiz uçakları kiralamaktı. Planlarımız ve projelerimiz uçak kazasıyla alt üst oldu.

KAZA SÜRECİNDE NELER YAŞADI?
Sabaha karşı bir arkadaşım beni aradı ve uçağın kaybolduğunu söyledi. Ama uçağın günümüz teknolojisinde uçağın kaybolmasının mümkün olmayacağını bildiğimiz için kazayı tahmin ettim ve kaç yolcu olduğunu sordum. Çok kötü günler geçirdik. Ölenler ve yakınlarına günlerce üzüldük ama yapabilecek fazla da bir şey yoktu.
Kaza olduktan sonra neden ortalarda görünmediniz şeklindeki soruya ise Çizmeci; “Bize gerek kalmadı. Resmi yetkililer gereken açıklamaları yaptı. Bu olayın ardından medya bize çok yüklendi. Söyleyeceğimiz çok şey var ve bunların hepsini kaza kırım raporunun açıklanmasının ardından söyleyeceğiz. Bu durumda yapabileceklerimiz arasında şirketi kapatmak da bir seçenekti bizim için. Ama kapatmış olsaydık spekülasyonlarla baş edemezdik. 8 ay boyunca firmayı yaşattık. Artık sınırlıydık ve 8 ayda sadece 350 saat uçuş gerçekleştirdik".
Hazirana kadar doğru düzgün uçuş yapamadık. Gelirimiz sıfır ama aylık giderimiz 500 bin dolardı. Eğer alacağı olan varsa bu alacaklılar bizden öncedir.

SHGM BİZE ESNEK DAVRANMADI
Haziran ayından itibaren tek uçakla kaldıklarını belirten Çizmeci açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Tek uçakla kalmamızın ardından Sivil Havacılıktan kaza nedeniyle bize opsiyon tanınmasını istedik ama bu opsiyon bize tanınmadı. Mağdur olduk. Tek uçakla da olsa personel maaşlarını ödeyebilmemiz için uçuşların sürmesi gerekiyordu ama izin alamadık. Sivil Havacılığın geliştiği hiçbir ülkede en 3 uçak olacak diye kural yoktur”.
Sigortadan alınan parayla uçak getirilemez miydi sorusuna Çizmeci; “Sigortadan alınan para bize ait değildi, çünkü uçak kiralıktı” cevabını verdi.
Yavuz Çizmeci, Ankair"i dondurduklarını ve kesinlikle yaşatacaklarını da sözlerine ekledi.

TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ DURUMU
Türkiye sahip olduğu avantajları değerlendirirse dünyada ilk 10"a girer. THY örneği önümüzde duruyor. Bugün itibariyle 100"ün üzerinde hazır uçağı, 70"in üzerinde ise siparişi var. Çok iyi bir Genel Müdür"e sahip. Şirketin geçmişine de sahip çıkıyor. Türk Havayolları Avrupa"nın en hızlı büyüyen havayolu konumunda. 5 yıl içinde ilk 5 havayolu arasına girecektir. Bu büyüme özel şirketler için de geçerli.

KRİZ TÜRK SİVİL HAVACILIĞINI NASIL ETKİLER?
Krizden artı yönde etkilenmek de mümkün. Yeter ki doğru adımlar atılsın. Türk Sivil Havacılığı sürekli büyüyor. Örneğin 2002"de iç hatlarda uçan yolcu sayısı 8.5 milyondan 25 milyona çıktı. Uçak trafiği ise yüzde 90"ın üzerinde artış gösterdi. Dış hatlarda ise bu artış yüzde 30 oranında. Özel sektör eğer planlarını ve projelerini doğru yapar, hamlelerini mantıklı yaparsa krizden olumlu yönde etkilenir. Havacılığın geliştiği bu dönemde kaybetmez çok zor. Türk Havayolları'nın özel şirketlerden pilot transferi konusuna da değinen Çizmeci; "Umuyorum THY bu konuda daha anlayışlı davranacaktır" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.