• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

Ciliv: Türkiye, 3G ile demokratik

Ciliv: Türkiye, 3G ile demokratik
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 3G'nin demokrasiyi güçlendirdiğini belirterek, "Bugün Türkiye 3G sayesinde daha demokratik bir ülkedir" dedi.

İSTANBUL -Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 3G'nin demokrasiyi güçlendirdiğini belirterek, "Bugün Türkiye 3G sayesinde daha demokratik bir ülkedir" dedi.
Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi serbest bölgesi içerisinde yer alan Turkcell Teknoloji'de bir basın toplantısı düzenleyen Ciliv, Turkcell'in yeni dönemdeki hedeflerini ve bu süreçte ortaya çıkacak ve çalışmaları hala devam eden, yeni teknolojileri anlattı.
Ciliv, Turkcell Teknoloji'nin daha çok yazılım alanında çalışmalar yaptığına işaret ederek, yazılımın mobil iletişim içinde çok ö nemli bir katma değer olduğunu düşündüklerini belirtti.
Turkcell Teknoloji'nin bugün Türkiye'deki en önemli yazılım merkezlerinin başında geldiğini belirten Ciliv, "Burası kurulduğundan bu yana çalışan arkadaşlarımız 3 milyon saati geçirdiler. Gerçekten Turkcell'e çok büyük katkıda bulundular. Ama bundan sonra da önümüzde büyük fırsatlar var. Kendilerinden bu katkıları önümüzdeki günlerde de bekliyoruz" dedi.
Süreyya Ciliv, şunları kaydetti:
"1 yıldır 3G'yi artık herkes sahipleniyor ama bu teknolojinin yaratacağı köklü değişimi öngöremeyip 2 yıl ihalenin ertelenmesine neden olan operatörler vardı. Oysa başından beri 3G'yi toplumsal bir görev olarak gördük. Çünkü insanımıza teknoloji sayesinde fırsat eşitliği sunmamız gerektiğine yürekten inandık. Bugün Türkiye 3G sayesinde daha demokratik bir ülkedir. Erzurum'da dağda mahsur kalmış bir aracın içini, tüm Türkiye anında görebiliyorsa fark oluşturmuşuz demektir. Artık Türkiye'nin dört bir yanındaki vatandaşlarımız için bilgiye ulaşmak çok daha kolay. İnsanlarımız istedikleri anda istedikleri noktada bilgiye ulaşma özgürlüğüne sahip.
2009 Dünya Raporu şöyle diyor; (Mobil internet zaman içerisinde dengeli eşit ve yaşam standartlarını yükselten bir gelişime yol açabilir) Biz bu öngörüyü daha bugünden Türkiye için gerçekleştirdik."
Ciliv, bugün dünya nüfusunun 6,8 milyar olduğunu hatırlatarak, 6.8 milyar insandan yaklaşık 5 milyarının cep telefonu ile birbirine bağlandığını belirtti.
"Dünyada bir çok stres olmasına rağmen bunların içinden gü zel bir haber de, bu 5 milyar insan birbirine cep telefonu ile bağlı olmasıdır. ' 10' rakam çevirirseniz, dünyanın öbür ucundaki insanla konuşabiliyorsunuz" diyen Ciliv, insanlara ulaşabilmenin bilgiyi ulaştırmak olduğunu anlattı.
Dünya sağlığını geliştirecek en önemli 3 itici güçten birinin mobil iletişimi olduğunu dile getiren Ciliv, şunları kaydetti:
"Türkiye'de, Turkcell 34 milyona yaklaşan kullanıcısı ile açık fark ile 1.'dir. Dünyadaki sıralı operatörlerden biriyiz ve Avrupa'da ise 34 milyon müşterimiz ile Avrupa'daki en büyük 3. operatörüz. Bunun yanında 8 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 8 ülkedeki abone sayımız ise 62 milyondur. Türk mühendisleri gittiler ve o ülkelerde çoğu zaman en başarılı, şirketleri kurdular, operasyonları gerçekleştirdiler.
Bu yüzden de halen Türkiye dışında en fazla faaliyet gösteren ve New York borsalarındaki tek kote Türk şirketiyiz. New York Borsası'nda bu yıl 10. yılımız ve biz bu borsanın küçük firmalarından değil büyük firmalarından birisiyiz. Bu yüzden de New York Borsası bizi birçok yerde örnek gösteriyor."
Ancak kendilerini heyecanlandıran unsurun önlerindeki fırsatlar olduğunu anlatan Ciliv, "Yeni bir dönem, yeni bir dünya. Biz Turkcell'in hikayesinde birinci bölümü sabit telefondan mobil telefona geçiş olarak görmüştük. Şimdi ise ikinci bir dönem başladı. Bu ikinci dönem ise sabit internetten, masa üstü mobil internete geçiş dönemidir" şeklinde konuştu.
Süreyya Ciliv, ses işine ek olarak data işini gördüklerini ve data i şleri ile sesten çok daha hızlı bir büyüme kaydettiklerini ifade etti.
Şuanda Türkiye'deki mobil internet payının yüzde 100 büyüme kaydettiğini bildiren Ciliv, "Mobil internetteki data hacmi son bir yılda 20 katı arttı. Müşterilerimizin internete ulaşmaları şimdi 3G sayesinde hem daha kolaylaştı hem de daha da ucuzladı. 3G Türkiye'ye gelince mobil internette patlama yaşandı. Bahsettiğim yeni dünyanın şekillenmesi 3G ile başladı" diye konuştu.
3G'yi, LTE sisteminin takip edeceğini ve LTE çalışmalarının da hı zlı bir şekilde devam ettiğini bildiren Ciliv, şunları söyledi:
"Yani mobil internet, data iletişim hızı her sene katlayarak yükselmeye devam edecek. Bu gelişmenin yanı sıra bilgisayarlarda gittikçe küçülmeye devam edecek. Artık bütün dünyada cep bilgisayarları hızla yayılmaya başladı . Biz bilgisayar ile cep telefonun birleşeceğini 4 yıl önce gördüğümüz için Turkcell Teknoloji'yi kurduk. Bu yeni platformda müşterilerimiz için yeni yazılımlar geliştiriyoruz. Turkcell Teknoloji sadece cep telefonları için yazılım geliştirmiyor. Aksine müşterilerine değecek her yenilik için yazılım geliştirme çalışmaları yapıyor."
Ciliv, gelişen akıllı cihazların yeni dünyanın temel taşlar ından olduğunu belirterek, bu akıllı cihazların satışlarının her geçen yıl artarak devam ettiğini kaydetti.
Akıllı cihazların satışlarının 2011'de Amerika Birleşik Devletleri'nde normal telefon satışlarını aşacağını ve 2012 de ise bütün dü nyada akıllı cihazların satışının, bilgisayar satışlarının üzerine çıkacağı nı savunun Ciliv, şöyle devam etti:
"Önümüzdeki dönemdeki stratejimiz, müşterilerimize çok daha fazla odaklanmak, onları daha iyi tanımak, yaşam tarzlarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamaktır. Bundan sonra işimiz onların ihtiyaçlarını karşılayacak gerçek bir çözüm oluşturmaktır. ve hedefimiz rakiplerimize karşı, diğer alternatiflere karşı müşterilerimiz için en fazla değeri yaratmaktır. Müşterilerimiz için oluşturulacak çözümler birçok katmandan meydana geliyor. Burada gördüğünüz uygulamalar önümüzdeki dönemde çok büyük önem taşıyor. Turkcell'in farkı en iyi kullanıcı deneyimini, en iyi müşteri deneyimini yaratmak. Bu yüzden Turkcell olarak bu vizyona inandığımız için senelerdir bu katmanların her birine uzun zamandır büyük yatırımlar yapıyoruz. O yüzden yeni dünyaya en hazı r vaziyetteyiz diye düşünüyorum. Yine Turkcell Teknoloji'nin, yarattığı yazılımlarla müşterilerimize birçok uygulamada katkısı oluyor. Turkcell Teknoloji, Turkcell grubunda fark yaratan bir ekip."
Ciliv, 2009 yılında kendi alanlarında Türkiye'de alınan tüm patentlerin yüzde 53'ünün Turkcell Teknoloji'ye ait olduğunu belirterek, 3 yılda 31 patente ulaştıklarını da ekledi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "360 mühendis 3 yıldı r haftada 40 saatten yılda 52 hafta çalıştı fazla mesailer iş ortaklarımızla beraber yürütülen çalışmalar (onların bizim için yaptığı Ar-Ge) = 3 milyon saat 3.000.000 /24 / 365 = 342 yıl. Yani: Turkcell teknoloji 3 yılda 342 yıllık Ar-Ge gerçekleştirdi" dedi.
Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı da dünyada 80 milyona yakın kullanıcının Turkcell Teknoloji'nin ürettiği teknolojiyi kullandığını belirterek, "Yani teknolojinin bizim sayemizde üretilerek, yurt dışına satılması herkes tarafından görülebilir bir durumda" dedi.
Turkcell Teknoloji'de geliştirdikleri ürün gruplarını tanıtan İncedayı, dünyada öncü olacak ve müşteri için değer yaratacak yeni teknolojiyi geliştirmeye odaklandıklarını belirtti.
Toplantıda, Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen "Tıkla Konuş" ve "Rumara" gibi servisler tanıtıldı. Yakın bir zamanda hayata geçirilerek, aktif bir şekilde kullanılması planlanan "Tıkla Konuş" servisi ile Turkcell kullanıcıları kendi cep telefon numaralarını açıklamadan, sosyal iletişim siteleri aracılığı ile iletişime geçebilecek.
"Rumara" servisi ile de, kişilerin sosyal bir siteye abone olmadan kişilerin birbiri Turkcell'den almış oldukları geçici numara ile iletişim kurmalarını sağlıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.