• BIST 95.953
  • Altın 239,194
  • Dolar 5,8388
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

Çikolata ve şekerde kaliteliyiz

Çikolata ve şekerde kaliteliyiz
Türkiye'de üretilen şekerli ve çikolatalı Mamullerin D-8'e üye diğer ülkelerde üretilenlere göre daha "kaliteli ürünler" olduğu bildirildi.

ANKARA - İhracatı Geliştirme Etüd Merkezinin (İGEME) D-8 Ülkeleri Şekerli ve Çikolatalı Mamuller Pazar Araştırmasında, Türkiye'de üretilen şekerli ve çikolatalı Mamullerin D-8'e üye diğer ülkelerde üretilenlere göre daha "kaliteli ürünler" olduğu bildirildi.
İGEME'nin araştırmasında, Türk ürünlerinin çok uluslu şirketlerle pek çok ülkede rekabet edebildiği gibi D-8'e üye ülkelerle de rekabet ettiği belirtildi.
Araştırmaya göre, Türkiye'nin sakızlı ve jöleli diğer şeker mamullerinin en fazla ihraç edilen ürünler olduğu kaydedildi.
Araştırmada, Türkiye'nin bölgesinde en gelişmiş Şekerli ve Çikolatalı Mamuller sektörüne sahip bir ülke olduğu ve net bir şekilde "Şekerli ve Çikolatalı Mamul İhracatçısı" olduğu belirtildi. Buna göre, Türkiye'nin şekerli ve çikolatalı mamullere ihracatı 2008'de 643 bin 491 dolar olurken, ithalatı ise 96 bin 971 dolar oldu.
Geçen yıl 132 milyar dolar olarak gerçekleşen toplam ihracatın yaklaşık yüzde 0,5'ini Şekerli ve Çikolatalı Mamuller ihracatının oluşturduğu bildirilen araştırmaya göre, 2008 yılında Türkiye'nin şekerli ve çikolatalı mamullerde en çok ihracatı çikolatalı ve kakaolu ürünlerde olurken, en az ihracatı sakı zlı şekerlerde oldu.
Araştırmada, Türkiye'nin 2008 yılında en fazla ihraç edilen ürünlerin sırasıyla jöleli şekerler, kakao içermeyen diğer şekerli mamuller, helva ve son sırada lokumun yer aldığı dile getirildi.
İGEME'nin araştırmasında, çikolatalı mamuller ihracatının ise en yüksek seviyesine 2008 yılında ulaştığı belirtildi. Ülkeler itibariyle Türkiye'nin 2008 yılı şekerli ve çikolatalı mamuller ihracatında, şekerli mamuller toplam 288 bin 5 dolar olurken, çikolatalı mamullerin ise toplam 355 bin 486 dolar olduğu kaydedildi.
Araştırmada, ülkeler itibariyle Türkiye'nin 2008 yılı şekerli mamuller ihracatında en çok ihracat payı 26 bin 634 dolarla Irak, ikinci sırada İngiltere, ABD ve son sırada Kazakistan'ın yer aldığı ifade edildi.
Çikolatalı mamuller ihracatında ilk sırayı ise Irak, son sırayı İsrail aldı.
Ayrıca, araştırmaya göre Türkiye'de şekerli mamuller ihracatında çikletin ö nemli bir yeri bulunuyor.
Türkiye'nin çiklet ihracatının yöneldiği en önemli ülkenin Kırgızistan olduğu kaydedilen İGEME araştırmasında, 2008 yılında 5,69 milyon dolara ihraç yapıldığı ve bunu sırasıyla takip eden ülkelerin Kosova, Romanya, Azerbaycan ve Irak olduğu bildirildi.
İGEME'ye göre, Türk Gıda ürünlerinin, Müslüman bir ülkede üretiliyor olması, ülkeler arasında tarihi ve kültürel bağların bulunması nedeniyle, üye ülkelerin tüketicilerince sempati ile bakıldığı da belirtildi.
Araştırmada, üye ülkelerin içinde en fazla dış ticaret hacmine sahip olan ülkenin Malezya olduğu, bu ülkeyi sırasıyla Türkiye, Endonezya ve İran'ın izlediği ifade edildi.
İGEME'nin araştırmasında, 2007 yılında en fazla ihracat yapan ülkelerin sırasıyla, Malezya'nın 19, Endonezya'nın 32, Türkiye'nin 33, İran'ın 37 ve Nijerya'nın 41. sırada yer aldığı kaydedildi.
Araştırmaya göre, Türkiye'den 2006 yılında Endonezya'ya ihraç edilen toplam Şekerli ve Çikolatalı Mamullerin tutarının 200 bin dolar olduğu, Bangladeş'in 2008 yılında Türkiye'den ithal ettiği ürünlerin toplam tutarın ın 475 bin dolar olduğu kaydedildi.
Türkiye'den Malezya'ya 2008 yılında 80 bin dolarlık çikolatalı mamul ihraç edildiği, aynı yıl Türkiye'den Malezya'ya çiklet ve şekerli mamul ihraç edildiği ifade edilen Araştırmada, Mısır'ın çiklet ve şekerli mamul ithalatını en fazla Türkiye'den gerçekleştirdiği kaydedildi. Araştırmada, Mısır'ın 2007 yılında Türkiye'den yaklaşık 1,5 milyon dolarlık şekerli mamul ithal ettiği bildirildi.
Türkiye'nin de yer aldığı D-8 ülkelerini Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan oluşturuyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.