• BIST 101.565
  • Altın 260,280
  • Dolar 5,6719
  • Euro 6,3597
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 26 °C

CIA’nın yeni başkan adayına Drone tepkisi

CIA’nın yeni başkan adayına Drone tepkisi
Obama çocuk ve sivil aldırmadan uzaktan vuran Drone’nin mücidi Brennan'ın ülkedeki en becerikli ve saygıdeğer istihbarat lideri olduğunu söylemişti

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 11-16 Şubat 2013
İSTANBUL
- Başkan Obama’nın CIA için aday gösterdiği Brennan’ın çocuk ve sivil aldırmadan uzaktan vuran “drone” programını savunması protestolara sebep oldu.
Obama'nın CIA başkanlığına aday gösterdiği Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı ve ölüm listelerinin mucidi John Brennan'ın Senato'da gerçekleşen onay oturumuna protestolar damga vurdu.
Senato İstihbarat Komitesi'nde gerçekleşen oturumda eylemciler insansız hava araçlarının saldırılarını ve ağır sorgulama yöntemleri eleştirdi.
Brennan'ın konuşmasıyla harekete geçen protestocular ardı ardına 4 farklı eylem yaptı. Eylemlerini tek tek gerçekleştirdiği görülen protestocular her defasında konuşmasını sürdürmeye çalışan Brennan'ın sözünü kesti.
Konuşmacılar özellikle Ortadoğu ve Asya'da CIA yönetimindeki insansız hava araçlarının gerçekleştirdiği saldırıları protesto etti. Eylemcilerden birinin elindeki oyuncak bebeği yukarı kaldırarak "Sizin insansız hava araçları politikanız yüzünden çocuklar ölüyor" diye bağırması dikkat çekti.

O Zaman Obama’nın Bush’dan ne farkı kalır

Obama geçtiğimiz ay aday gösterdiği Brennan'ın ülkedeki en becerikli ve saygıdeğer istihbarat lideri olduğunu ifade etmişti.
Brennan Senato'da, insansız hava araçlarının sadece bir caydırıcı unsur olarak, yakın ve büyük terörist tehditler için kullanıldığını savunurken, suda boğulma hissi yaratan CIA'nin sorgulama yöntemi ''Waterboarding''i ise ''menfur'' bir yöntem olarak tanımladı.
Geçtiğimiz haftanın gündemine oturan bu konu, sulh vadeden ve denizaşırı ülkelerdeki askerleri çekeceğini vadeden Obama’nın “”drone” uygulaması ile eski başkan Bush’dan ne farkı var tartışmalarını gündeme taşıdı.

ABD Hükümeti S&P Derecelendirme Şirketine karşı dava açtı

ABD Hükümeti nihayet 2008 krizin sorumlularına karşı harekete geçti. Derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’un sahibi McGraw-Hill aleyhine tazminat davası açıldı. McGraw-Hill hisseleri borsada %20’lere yakın çok sert değer kayıplarına uğradı. Hükümet dışında yatırımcılardanda açılabilecek davalar sözkonusu olabilecek..
Aynı şekilde açılan kredilere ait düzenlenen morgage kâğıtlarının değerliliği hakkında aşırı olumlu not veren bir diğer şirket Moody’s içinde aynı dava ihtimalleri arttığı için hisseleri borsada %10 değer kaybetti. Bu konuda asrın en büyük davası olmaya namzet bu davadan neticede avukatların çok büyük davalar kazanacağı muhakkak
Türkiye’de 2002 yılında 25 banka ya el konuldu. Onların herbirininde derecelendirme kuruluşlarından alınmış rating raporları vardı. Herşey çok olumlu gösteriliyordu. Ama BDDK 25 tanesini kapattı. Ancak yanlış rating veren bu şirketlere hiçbirşey yapılmadı. Yapanın yanına kar kaldı.Konunun ABD’ ki olaydan bizce hiçbir farkı yok. Halkın tasarruflarını ilgilendiren konulardaki düzenlemelerimiz uygulamaların hiçbir zaman önünden gitmiyor. Genellikle cezalandırmak için arkadan geliyoruz. Öyle oluncada rating dahil herşey göstermelik kalıyor.
Yarın bu ülkede Basel III kuralları uygulamaya başlanacak. Ratinge dayalı kredilendirme ve değerleme sistemi yürürlüğe girecek. Ayrıca bugün tahvil ihraçları aldı başını gitti. Önüne gelen finans kuruluşu tahvil çıkarıyor. Bir tahvil furyasıdır gidiyor. Özellikle ülkede derecelendirme sisteminin çok ciddi çalışması gerekiyor. . Vatandaşta bu derecelere çok dikkat etmek zorunda.Yoksa yeni finans batakları ile karşılaşabiliriz. Geçmişte yaşadığımız bu tür finans krizlerini çabuk unutmayalım.

AMERİKA VE KANADA’DA KAR FIRTINASI

emen2.20130210175958.jpg

Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusu ve Kanada'nın doğusunda yaşanan şiddetli kar fırtınası ulaşımda aksamalara ve elektrik kesintilerine neden oluyor.

Massachusetts, Rhode Island, New York, Connecticut ve Maine eyaletlerinde yetkililer halkı acil bir durum olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.
Massachusetts Valisi Deval Patrick gerekli durumlar haricinde araçla trafiğe çıkılmasını yasakladı. Meteoroloji uzmanları, fırtınanın son yıllarda yaşanan en şiddetli fırtına olduğunu söylüyor.
New York'un üç büyük havaalanından yapılan seferler de dahil olmak üzere 4,300'den fazla uçak seferi iptal edildi. Trenyolu işletmesi Amtrak ülkenin kuzeyine giden tüm tren seferlerini iptal etti. Fırtına bölgede yaklaşık 25 milyon kişiyi etkiliyor. Yetkililer halka yiyecek ve ilaç gibi ihtiyaçları stoklamaları çağrısında bulundu. . Fırtınanın saatte 120 kilometreye kadar çıkabildiği ve kar kalınlığının 90cm'yi bulabileceği belirtiliyor.

AVRUPA DOSYASI

AB Liderleri 2014-2020 Bütçesi üzerindeki toplantılarını bitirdiler ve önemli bütçe kısıntılarına gittiler. Bu konunun Avrupa Parlementosunda fırtına koparması bekleniyor.
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Brüksel'de uzun süren görüşmelerde Avrupa Birliği'nin 2014-2020 dönemi bütçesi için ortaya koyduğu son öneride, harcama taahhütleri için tavanın 960 milyar euro olmasını istemesi sürecin yumuşamasında önemli etken oldu. Konuya dair yapılan açıklamada, gerçek ödemelerin ise 908.4 milyar euro ile sınırlanacağını belirtildi.

emen3.20130210180037.jpg

Yapılan açıklamada Avrupa Birliği’nde yapılacak harcamalar şu anda yapılanlardan çok farklı olacak. Yardıma muhtaç ülkelere yapılacak yardım neredeyse aynı düzeyde kalacak. Altyapı çalışmaları için Avrupa Komisyonu öneride bulunmuştu, özellikle bu alanda kesintiye gidilecek.
İngiltere Avrupa Birliği’nin 2014-2020 bütçesinde kesintiye gidilmemesi halinde bütçeyi veto etmeye hazır olduğunu belirtmişti. Toplantılar esnasında İngiltere Başbakanı David Cameron toplantılarda sunulan rakamların çok yüksek olduğunu liderlerin bu dünyanın dışındanmış gibi davrandığını belirtti.

TÜRKİYE TEPKİLİ

Başbakan Erdoğan AB konusunda son zamanlarda müthiş tepkili. En son söyleminde “Biz kapıda bekletilecek bir ülke değiliz” dedi. Son Avrupa gezisi sırasında gittiği her ülkede bu konuyu gündeme taşıyan Başbakan alternatifler üzerinden gözdağı vermeye çalışıyor. Ama aldıran yok. Shanghay Beşlisi’ne göz kırpan Erdoğan’a AB liderlerinden tık yok.
Sn. Başbakan iktidar olduğundanberi geçen on yılda AB kapısında beklemekten sıkıldığını sıklıkla yenilemesine rağmen, Sarkozy gitti ama Merkel Almanya’nın başında olduğu sürece AB kapısından girme şansımız olmadığını kendi de biliyor. Merkel’in sonbahardaki seçimlerde kaybetme olasılığının hesapları yapılmağa başlandı gibi.

ECB “Güçlü Euro” yu takibe aldı

ECB Başkanı Mario Draghi, gösterge faizini 0.75’te tutma kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, güçlü euronun etkilerini yakından takip edeceklerini söyledi. Euronun fiyat istikrarı ve büyüme için önemli olduğunu söyleyen Draghi, faizleri değiştirmeme kararını oybirliği ile aldıklarını, Euro bölgesinde ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğunu, enflasyonun önümüzdeki aylarda %2’nin altına düşmesini beklediklerini ve piyasa güveninin büyük ölçüde sağlandığını söyledi.
Euronun değerlenmesinin büyük ölçüde güvene dayalı olduğunu belirten Draghi,”dööviz kuru hedef değil,kur temelleri yansıtmalı.” “Reel efektif ve nominal Euro kuru uzun vadeli ortalamalara yakın. Kur büyüme ve fiyat istikrarının önemli bi,r parçası. Başta bankacılık olmak üzere diğer sektörlerde olumlu gelişmeler görüyoruz. Sorunlu ülkelerde toparlanma görülsede hassasiyet ve kırılganlk devam ediyor.
Bu demecin arkasından (ECB’nin euronun yükselmesinden endişe duyduğu) söyleminin ardından Euro/dolar paritesinde dolar lehine gelişmeler gözlendi ve parite 1.34’ün altına indi.

UZAKDOĞU DOSYASI
Çin Yılan Yılına Girdi


emen4.20130210180104.jpg

10 Şubat'ta Yılan Yılı'na giren ülkede, aynı zamanda bahar bayramının da etkisiyle 40 günlük tatile çıkıldı. Ülkede yılbaşı öncesinde büyük bir hareket yaşandı.Bu yıl 220 milyon Çinlinin trenle seyahat yapması beklenirken on binlerce kişi sıfırın altındaki soğuk havaya aldırış etmeden günlerce seyahat için bilet bulabilmenin telaşı içinde.
Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri tatil süresince 840 bin otobüs, 13 bin geminin çalıştırılacağını belirtirken, Çin'deki havayollarının ise 35.5 milyon seyahati aşacağı, bu rakamın geçen yıla oranla yüzde 4.9 arttığı ifade ediliyor.

12 Hayvandan oluşan Çin Burç Sistemi dünyanın ilgisini çekmeğe başladı
.
emen5.20130210180130.jpg

Çin ve Asya bu 10 şubatta ejderha yılından çıkıp ve yerini küçük biçimli
ejderha olan yılana bıraktı.


Çin geleneksel hayvan yıllarının başlangıç tarihleri ay takvimine göre belirlendiğinden Ocak sonu, Şubat başlarına denk geliyor. Asya ülkelerinin geneli bu takvimi kullanıyorken Japonya’da ise geleneksel takvim hep daha önce oluyor. 10 yılda her şeyin hızlı değiştiği bu ülkede bu geleneksel bayram da hem içeriğiyle hem de sosyolojik olarak çok değişti.
Ancak bu değişim sınırları da zorlamaya başladı. Mesela ABD nüfusunun yüzde 4-5'ini oluşturan Asyalılar, hükümetten Çin Yılbaşısının resmi olarak kullanılmasını talep ettiler.Eskiden Çin Yılbaşısı Asyalılarındı ve dünya pek bilmezdi.
Ancak Çin sayesinde Atlantik yüzyılından Pasifik yüzyılına geçilmesiyle ve elbette iletişim kanallarının da çoğalıp çeşitlenmesiyle Asyalıların bu eğlencesi dünyanın da ilgisini çekmeye başladı. Artık Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm dünya liderleri Çin'in yılbaşısını kutlamayı ihmal etmiyorlar.
Çin'de her yıl seyahat edenlerin sayısı hep arttı. Daha önceleri 2 milyar dolayında olan seyahat sayısı bu yıl 3.4 milyarın üzerinde çıkacak deniliyor.Bunda elbette, başta hızlı tren olmak üzere tüm ulaşım yollarına durmaksızın yapılan alt yatırımla doğrudan ilintili.Elbette Çinlilerin zenginleşmesi de başka bir etken ve bu Çin yılbaşısının da içeriğini değiştirdi.

Japonya’da neler oluyor

Japon ekonomisinin ciddi anlamda gerilediğini söylemek mümkün. Bir zamanlar ticaret fazlası veren tasarruf oranı çok yüksek ve yaratıcı Japon ekonomisi artık kronik açıklar veren, tasarruf oranı çok düşen başta elektronik olmak üzere lider olduğu pekçok sektörü başka ülkelere devretmiş bir ekonomi konumuna geriledi.
Şimdi yeni başbakanı Abe ile yeni bir hamlenin eşiğinde. Yeni uygulama ile Japon Yeni kısa vadede bekleneninde ötesinde inanılmaz değer kaybına uğradı
Bu kur savaşı nedeniyle ticaret ilişkisi olduğu ülkelerin tepkisini çekmeğe başladı. Dostlarından ciddi tepkiler gelmesi muhtemel.Ciddi baskılar karşısında kalan Merkez Bankası başkanının erken istifasını sevinçle karşılayan Japonya’da sorunun sadece Merkez Bankası olmadığı, sonucun kısmen temel veriler bozulduğu için ekonomik sorunlardan doğduğunun anlaşılması yakın gözüküyor.
Japonya’da ilk defa enflasyon %1’in üzerine çıktı. Ülkenin en büyük emeklilik fonu ilk defa %2 enflasyon hedefi nedeniyle bono portföyünü küçültebileceğini ifade etti.

TÜRKİYE DOSYASI
Başkanlık sistemi ve ABD Örneği


emen6.20130210180204.jpg

Başkanlık sistemi tartışmaları sıcak gündemi teşkil ediyor. TBMM’de getirilmesi düşünülen başkanlık sistemine uygun yapılaşmalar komisyonlarda görüşülüyor. Örneğin üst yargı sistemini oluşturan Yargıtay ve Danıştay’ın Temyiz Mahkemesi adı altında birleştirilmesi gibi bazı konular var.
Başkanlık sistemine örnek gösterilen ABD gerçekten kuruluşundan buyana yürürlükte olan bu sistemi başarı ile sürdürüyor. Sistemin kendi içinde dinamikleri, dengeleri var. Örneğin yasama tamamen kongrenin, yürütme tamamen Başkanın yetkisinde. Birbirlerine müdahaleleri sözkonusu değil. Buna rağmen sistem gerektiğinde kilitlenebiliyor. Bugün olduğu gibi.
Başkan Obama borçlanma tavanı konusunda Kongre’nin kıskacında. Ya taviz verecek ya da ülkenin harcama yapamaz haline tahammül edecek. Ayrıca ülke herbiri devlet diye tanımlanan kendi anayasa ve meclisleri olan ayrı ayrı 50 devletten oluşuyor. İşlerin önemli kısmı eyaletlerde dönüyor.
Bize getirilmek istenen sistemin adı dışında ABD modeline benzeyen bir tarafı yok. Mısır’daki Başkan Mursi’nin dayattığı ve büyük gösterilere sebep olan ve onu arap baharına ihanetle suçlayan tek adam modelinin hemen hemen aynısı.
Sokaktaki tarafsız adam mevcut sistemimizin ne zorluğu var ki değiştirilmek isteniyor diye merak ediyor. Seçimle gelen ve yetkileri temsilin ötesine geçmeyen ve yürütmenin başı olan bir başbakan yani mevcut sistemin işleyişinde bir sorunlamı karşılaşıldı diye soruyor. İşe göre adam değil, adama göre iş modeli uygulamanın ciddi devlet yönetimlerinde yeri olmadığını herkes kabul ediyor ama kimse fazla ses çıkaramıyor. Özetle Sn. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Ama başbakanlıktaki yetkilerini de aynen oraya taşımak istiyor.Olayın özeti bu.

Merkez Bankaları sorgulanıyor

Bağımsız merkez bankalarının zaman zaman siyasi iktidarlar tarafından sorgulanmaları özellikle günümüzde karşımıza çıkan gerçeklerden. Son örneği Japonya’da görüldü. Yeni gelen başbakan Abe mevcut Japon Merkez bankasının para politikasını beğenmediğini açık açık belirterek cephe aldı. Sonunda Merkez Bankası teslim oldu ve hükümet programı yönünde uygulama başladı.Arkasındanda görev süresi Nisan ayında bitecek olan Merkez Bankası Başkanı erken istifasını vermek durumunda kaldı.
Bizde de zaman zaman ihracatçıya sahip çıkan Ticaret ve Sanayi bakanının Merkez Bankası başkanını sert demeçlerle kritik ettiği durumlar olmuştur. Hatta son günlerde Bakan Çağlayan’ın Davos öncesi galiba” o bir bürokrat. Geldiği gibi gider” tarzı oldukça sert söylemini gazeteler yazdılar.
Konu TCMB’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı “Merkez Bankası ve Bağımsızlık” konulu kitapçıkla tekrar gündem konusu oldu. Banka’nın bağımsızlıktan ne anlaşılması gerektiğini açıklamayı hedeflemiş olan kitapçık “araç, amaç,finansal ve kurumsal” olmak üzere dört bağımsızlık sınıflaması olduğu kaydedilen kitapçık bu bağımsızlık sınırlarını ve bunlar onaya gerek olmadığını anlatıyoe.
Merkez Bankamızın uygulamalarına baktığımızda üç önemli hedefinin olduğunu görüyoruz.
Birincisi enflasyon. 2013 enflasyon hedefi %5.3 olan Merkez bunun için gayret sarfediyor. Ocak ayı 7.3 geldi. Hedefinçok üstünde.
İkincisi bankalardaki kredi genişlemesini %15 civarında tutmaya çalışıyor. O da ocak ayı rakamlarına göre %20’ler civarında. Kısaca hem enflasyon hem kredi hacmı hedefin oldukça üstünde. Enflasyona tepki vermeğe şimdilik gerek yok. Yılsonu hedefine uyumlu bir gidiş esasen mevcut. Ancak kredi hacmı konusunda da ufak ufak karşılık ayarlamaları ile hareket ediyor. Eğer %20 hacmı kalıcı bir seyir izlerse tekrar karşılıklarla oynayacaktır.
Üçüncü ve önemli hedef TL nin aşırı değerlenmesi konusu. Buradaki otokontrol aracı TCMB’nin “Reel Kur Endeksi”. Bu endeks Türkiye’deki fiyat seviyesinin ticari ilişkide bulunduğu ülkeler fiyat seviyelerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması olarak hesaplanıyor. Reel efektif kurun artışı TL nin reel olarak değer kazandığını gösteriyor. Başka bir anlatımla türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor.İşte ocak ayında reel kur ilk defa yüksek enflasyon nedeniyle ilk kritik eşik sayılan 120’nin üstüne çıktı. Bu son iki yılın en yüksek düzeyi. Banka TL nin aşırı değerlenmesini hiç istemiyor. Bunuda çok yakından takip ediyor.
Şimdilik aksine bir gelişme olmadıkça özellikle TL nin değerliliği konusunda ve diğer iki hedefi için TCMB’nin acil bir tepki vermesi söz konusu değil. Piyasalar şimdilik böyle düşünüyor.
TCMB Reservi rekor düzeyde 125 milyar 234 milyon $
Başbakan Erdoğan TCMB reservlerinin rekor kırdığını belirterek , görevi devraldıklarında 27 milyar dolar olan reservin ülkenin ekonomik gücünü gösterdiğini belirtti.
Reservin bu boyutlarda olması güzel birşeyde bunun ülke ekonomisine olan faiz maliyetinide düşünmek lazım. Ülkeye dışarıdan gelen sıcak paranın nihai yeri TCMB kasaları oluyor. Bu paraya yurda girişte ödenen faiz ile TCMB reservinin yurtiçi ve dışı bankalarda hangi faizle tutulduğunun ve ikisi arasındaki marjın hesabınıda TCMB yapmalı bizce.
Bank Pozitif Şubelerini kapattı, İnternetten kredi verecek
Bank Pozitif şubelerini kapatıp, sadece teknolojik kanallardan kredi verme yöntemine döndü. Yatırım bankası olarak uzun zaman, mevduat toplama izni için bekleyen Bank Pozitif, umudunu kesmiş olmalı ki, havlu atıp şubelerini kapatmayı tercih etti. Her zaman orijinal olmayı deneyen Bank Pozitif’in bu davranışı ve alacağı neticeyi piyasalar merakla bekliyor.Bank Pozitif açılışından itibaren modern bankacılık konusunda hep yeniliklerin peşinde olmuş bir bankadır. İlk klasik şube yapısını değiştiren ve banka şubelerini dizayn açısından resmi devlet dairesi havasından kurtaran da Bank Pozitif olmuştur.
İnternet kullanımının daha beklenen kadar olmadığını zannedenlerdenim. Profil olarak o düzeylere henüz gelmediğimize inanıyorum.. İnsanlar bilgi almak, danışmak ve yön bulmak için bankanın şubelerine giderler. Sadece müracaat etmek için şube gerekli değildir. Asıl olan müşteriyi bilgilendirmedir. Kredi gibi sorumluluk içeren konularda face-to-face temasın gerekliliğine inanıyorum. İnsanlarımızı ATM’lere dahi tam alıştıramadık. Aksini düşünürseniz pazarlama dediğiniz olayı inkar etmiş olursunuz.
Bu yöntemin tasarruf sağlayıcı olduğuna eminim. Ancak bireysel kredilerdeki rekabet gözönünde bulundurulursa stratejinin doğru olup olmadığını anlamamız zaman alacaktır. Bize şimdilik yeniliklere öncülük eden Bank Pozitif’e başarılar dilemek düşüyor.

PİYASALAR
Borsa


Borsa 80.000 etrafındaki valsine devam ediyor. Dar aralıkta yatay seyir hakim. 80705-80500 ve 80054 görüldü. Ancak perşembeden itibaren direnç seviyesi kırıldı işler terse döndü ve IMKB Haftayı 78.683’den kapattı. Bunda Moddys rating beklentilerinin gerçekleşmemesinin yabancı alımlarını etkilediğini düşünüyorum.Bu hafta dış verilere bağlı bir seyir bekleniyor.
Faiz
Kısa vadeli kıymetlerde alıcılı bir seyir görüldü. Carry ticareti hareketli. Gecelik repo oranı 4.76 oldu. İki yıl vadeli kağıtlarda gösterge faiz 5 hp aşağıda 5.73 oldu. Faizler haftayı 5.68 olarak kapattı.
Döviz
Reel kur yükselmesi kritik ediliyor. Son iki yılın en yüksek seviyesinde. Kritik aşama olan 120’yi geçmesine rağmen TCMB’nin fazla bir şey yapması beklenmiyor.Sepet bazında TL 2.0757 oldu. Dolar haftayı 1.7709, Euro 2.3674 olurken Euro/dolar paritesi 1.3366 oldu.
Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) .

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.