• BIST 97.474
  • Altın 243,155
  • Dolar 6,2509
  • Euro 7,3635
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

CHP:Turizm ahlak yasası istedi

CHP:Turizm ahlak yasası istedi
CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Tarih, kültür ve çevreye tecavüz eden tesislere göz yuman tanlayışa karşı turizm ahlak yasası çıkartılması gerekiyor.

ANKARA- CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, turizm sezonuna girerken turizmde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. Tarih, kültür ve doğal çevre değerlerini dikkate almayan, kıyılara tecavüz eden tesislere göz yuman turizm anlayışını terk etmek, turizm ahlak yasası çıkartılması" şeklinde sıraladı.
Turizm sektöründeki gelişmenin yatak sayısı ile ilişkilendirildiğini ve başlangıçta hazırlanan fiziki plan ve kararların büyük ölçüde yatak sayısında artış sağlayacak bir şekilde revize edildiğini kaydeden Topuz, "yaşanan bu planlı değişiklik taşıma kapasitelerini zorlamakta ve doğal çevrenin bozulmasına neden olmaktadır" dedi.
Son yıllarda ormanların, yaylaların, kıyıların, zengin tarih ve kültürel mirasın her gün bir parçasının yok edilmesine tahribatına tanık olunduğunu kaydeden Topuz, buna örnek olarak ise "Muğla ili Yatağan ilçesi Turgut beldesinde "Lagina Antik Kenti' bölgesinde Bakanlar tarafından kazı çalışmaları sürdürülüyor olmasına rağmen Çalık grubu iştiraki olan ANTES'in yeni bir termik santral kurma çalışmalarına başlaması, Osmaniye ilinde "kutsal şehir' olarak anılan 2500 yıllık "Hierapolis Kastabala' yerleşim alanını ve "Kırmıtlı Kuş Cenneti'ni hem arsa hem de hammadde olarak kullanmaya aday bir çimento fabrikası için tam 14 ayrı kamu kurumundan "ön izin onayı'nın alınmış olmasını, Çanakkale Bababurun'dan Antalya'ya kadar olan bölümde mavi yolculukta kullanılabilecek 239 koydan 41 tanesinin kullanılamaz hale gelmesi"ni gösterdi.

Topuz, uygulanmakta olan her şey dahil sistemi ve yabancıların satın aldıkları evleri gizlice kiraya vermeleri ve vergi kaçırma olaylarını da gündeme getirerek "Ne yazık ki bu sistemin uygulanması, bir çok işyeri ve işletmenin kapanmasına ve işsiz sayısının artmasına neden olmaktadır" dedi. Türkiye genelinde tesis anlamında arz-talep dengesinde çok net bir arz fazlası olduğunu ifade eden Topuz, "Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi bir çok merkezimizde Antalya'daki aşırı yatak sayısı nedeniyle yabancı tur operatörleri istediği fiyatı en uygun şartlarda konaklama tesislerine kabul ettirebilmektedir. Antalya'da Muğla'da yüzlerce tesis satılmayı beklemektedir. Mayıs, Haziran ayları Avrupalı turistlere artık 2 veya 2 euro günlük maliyetle satılmaktadır. Hatta kimi tesis konaklamayı bedava verip, içki satışına umut bağlamaktadır" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı turizmin geleceğini doğrudan ilgilendiren bu olaylar karşısında sessiz ve ilgisiz kalmakla suçlayan CHP'li Topuz, "alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi ve turizmin tüm yıla yayılması konularında beklenen adımlarını atmaması, bunların yerine arazi tahsisine yönelik düzenlemelerde ısrar etmesi, bakanlığın gerçek bir plana ve politikala ve stratejiye sahip olmadığını göstermektedir" dedi. Topuz, turizm konusunda yapılması gerekenleri ise "turizm adına yapılan çevre katliamları gibi, esasen turizmi baltalayan olumsuzlardan ders almak, çevresel değerleri koruyan, özgün planlama anlayışına yönelmek, alt yapı tesislerini geliştirmek, plan dışı uygulamalara göz yuman, bu tesisleri koruyan, yapı ve tesisleri öngörüsüz düzenlemelerle yasal statüye kavuşturan düzenlemelerden kaçınmak, Tarih, kültür ve doğal çevre değerlerini dikkate almayan, kıyılara tecavüz eden tesislere göz yuman turizm anlayışını terk etmek, turizm ahlak yasası çıkartılması" şeklinde sıraladı.

Topuz, iki kez Turizm şurası düzenleyen Bakanlığı da şura kararlarını bir kez daha gözden geçirmeye, turizmi olumsuz etkileyen nedenleri ortadan kaldırmaya ve turizm politika ve anlayışını kamuoyuna samimiyetle açıklamaya çağırdı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.