• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C

CHP'li Oran'dan yeni THY iddiası

CHP'li Oran'dan yeni THY iddiası
CHP'li Oran “Çalışandan eylem zararı diye 2 milyon doları tazmin etmeye çalışan üst yönetim kendisi için özel sigorta yaptırdı mı?” diye sordu.

ANKARA- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, THY üst yönetimi ile ilgili yeni iddiaları gündeme getirdi. Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, “Çalışandan eylem zararı diye 2 milyon doları tazmin etmeye çalışan üst yönetim kendisi için özel sigorta yaptırdı mı?” diye sordu.
Türk Hava Yolları’nda (THY) 305 kişinin işten çıkarılmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Oran Başbakan ve Maliye Bakanı’na iki ayrı soru önergesi yöneltti. THY’de yapılan eylemin 2 milyon dolar zarara sebep olduğu iddia edilerek, işten atılan THY emekçilerinden bu rakamın tahsili için girişimde bulunulduğunu savunan Oran, aynı yöntemin, şirket zararına yol açtığı gerekçesiyle THY yöneticileri için de bugüne kadar uygulanıp uygulanmadığının açıklanmasını istedi. Oran, Erdoğan’a şu soruları yöneltti:
“THY yöneticilerinin hatalı ve hukuk dışı kararlarından doğan zararları tahsil etmemek için THY yöneticilerinin verdiği kararların sigorta kapsamına alındığı doğru mudur? Bu sigorta işlemi için hangi firmaya ne kadar prim ödemesi yapılmıştır? Sigorta kapsamında, sigorta şirketince üstlenilen şirket zararı ne kadardır? Söz konusu şirket zararı hangi yöneticilerin hangi karar ve tasarruflarından kaynaklanmıştır?”

-"SPK TEBLİĞİNE NİÇİN UYULMUYOR?"-

SPK’nın “Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar” başlığını taşıyan tebliğinin “Doğrulama Yükümlülüğü” başlıklı 8. maddesinde, basın yayın organları veya kamuoyunda çıkan haber ve söylentilerin doğruluğu ve ya yeterliliği konusunda ortaklıklarca bir açıklama yapılmasının zorunlu olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Oran, “Bu nedenle yüzde 50.88’i halka açık bir şirket sıfatı ile SPK denetimine tabi olan THY’nin son dönemde basında yer alan akçalı ve idari iddialarla ilgili “kamuoyuna açıklama yapma” zorunluluğu yok mudur?” dedi. THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun ve THY üst yöneticilerinin de aylık giydirilmiş ve giydirilmemiş ücretlerini açıklamamak zorunluluğunun doğduğunu belirten Oran, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Hamdi Topçu ve diğer THY üst düzey yöneticilerinin THY ve yan şirketlerinden yıllar itibarı ile ne kadar aylık veya huzur hakkı almıştır? Topçu, yurtdışı ve yurtiçi görev gezileri için kaç gün üzerinden toplam ne kadar harcırah almıştır? Makam aracının aylık kirası nedir? Şoförünün aylığı ve fazla mesaileri ne kadardır? 9 yılda kurum bütçesinin temsil ve ikram faslından ne kadar harcama yapmıştır? Yönetim organlarının tamamı kamu tarafından atandığı halde denetiminin kamu hükümlerine tabi olmadığı başka bir kamu kurum kuruluşu var mıdır? Sadece geçen yıl 1milyar TL zarar ettiği halde bu sistemde ısrar edilmesi ve sorumlulardan hesap sorulamamasının nedeni nedir? Bu zararın THY yönetim ve denetim kurularına rücu edilmesi düşünülmekte midir?”

-"HEM ARABULUCU HEM DANIŞMAN MI?"-

Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın, hangi tarihten itibaren THY’ye hukuk danışmanı olarak hizmet verdiğini de soran Oran, Prof. Dr. Şahlanan’a bu hizmetleri karşılığında yıllar itibarı ile ne kadar ödeme yapıldığının açıklanmasını istedi. Prof. Şahlanan, THY ile Hava-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşme süreçlerinde “tarafsız arabulucu” olarak görev yapmadığının belirlenmesini isteyen Oran, önergesinde, “Bakanlığın tarafsız arabulucu listesinde yer alan bir akademisyenden ücretli danışman olarak yararlanılması hukuken ve ahlaken doğru mudur? 19 Kasım 2002’den bu yana THY’de hangi tarihte kaç kişi hangi pozisyonlarda işe alındı,kaç kişi emekli oldu, kaç kişi kurumdan ayrıldı? Yıllar itibariyle bu sayılar kaçtır?” sorularını yöneltti.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.