• BIST 104.595
  • Altın 229,171
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 9 °C

Çeşme'nin önü tıkanıyor

Çeşme'nin önü tıkanıyor
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ÇDP planının ele alınacağını, izmir'in turistik llçesinin önünün 2,5 yıldır tıkandığını kaydetti.

ÇEŞME- Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çeşme Çevre Düzeni Revizyon Planı (ÇDP)'nın İzmir İl Genel Meclisi'nin eylül ayı toplantılarında ele alınacağını bildirdi ve planla ilgili bazı eleştirilerin eksik bilgiden kaynaklandığını söyledi.Belediye Başkanı Tütüncüoğlu, izmir'in turistik llçesinin önünün 2,5 yıldır tıkandığını kaydetti. 
Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme Belediyesi olarak 1 Nolu Tabiat Varlıkları Kurulu'nun SİT alanlarının derecelerini değiştirmesinin doğurduğu zorunluluk üzerine, 2006 yılında Türkiye'nin en iyi ekiplerinden birine ÇDP hazırlattıklarını ancak farklı gerekçelerle Haziran 2009'a kadar özellikle İzmir İl Özel İdaresi'nce bekletildiğini ifade etti.
''İki buçuk yıl boyunca Çeşme'nin gelişiminin önü tıkandı,'' diyen Tütüncüoğlu, İzmir İl Genel Meclisi Başkanı ve ekibinin eski döneme oranla kıyaslanamayacak kadar hızlı ve iyi niyetle çalıştığını ancak ÇDP'de bazı aksaklıkların var olduğu iddialarının yeterli bilgiye sahip olmamaktan kaynaklandığını söyledi.ÇDP'yi değerlendirenlerin hazırlayanlar kadar bilgi sahibi olmamasının sorun yarattığını ifade eden Tütüncüoğlu, ''Revizyon Planımız çok iyi hazırlandı. Daha iyisini hazırlayacak bir ekip varsa bile ben tanımıyorum. Çeşme zaman kaybediyor, bu iş bir an önce bitsin, herkes de yoluna devam etsin'' diye konuştu.
ÇDP'nin ağustos toplantılarında oylanmamasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını, Çeşme'de 2010 yazına yönelik bazı yatırımları da tehlikeye düşürdüğünü söyleyen Tütüncüoğlu ''Revizyona tabi alanlarda şahsıma ait bir metrekare alan yok, bunun da özellikle altını çizmek istiyorum,'' dedi."BAZI ELEŞTİRİLER VİCDANSIZCA"
Basında ÇDP'ye yönelik vicdansızca bazı açıklama ve eleştiriler gördüğünü ifade eden Tütüncüoğlu, ÇDP revizyonuyla Çeşme'nin betonlaşacağını ve yeşil alanların plan ile büyük ölçüde azalacağı yönündeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Yeşil alanların 1/25 binlik planlarda görülmediğini, oysa plandaki her alanın yüzde 40'ının yeşil alan olarak kabul edildiğini belirten Tütüncüoğlu, tarım arazilerinin azalacağı yönündeki söylemlerin de üzücü olduğunu kaydetti.
ÇDP'de tarım alanlarının azalmasının söz konusu olmadığını ifade eden Tütüncüoğlu, ''Bir yerin tarım alanı olmadığını göstermek için, 8 ayrı yerden o arazinin tarıma elverişli olmadığı yönünde görüş almalısınız, gerekli görüşler eksiksiz alınmıştır ve ÇDP ile birlikte teslim edilmiştir'' dedi.
''Çeşme betonlaşıyor'' şeklindeki iddialarıysa vicdansızca olarak nitelendiren Tütüncüoğlu, şöyle konuştu:
''Nasıl bir betonlaşmadan söz ediyorlar? Diğer turizm kentlerine bakın, Çeşme gibisini bulamazsınız. İlçede 6,5 metrenin üzerinde yapılaşma yok. Tüm turizm bölgeleri içinde en düşük yoğunluğa Çeşme sahiptir. Her bin metrekarenin yalnızca 125 metrekaresini yapılaşma için kullanabilirsiniz.''
Tütüncüoğlu, ÇDP ile Çeşme'nin turizm anlamında istediği açılımları gerçekleştirebileceğini de sözlerine ekledi.ÇEŞTOB BAŞKANI ÖNCEL

Çeşme Turistlik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel de revizyon projesinin 2,5 yıldır ötelendiğini, nihayet İl Genel Meclisi'ne sunulduğunu söyledi ve ''Turizmcinin önünün açılması için, projenin olumlu ya da olumsuz sonuçlandırılması gerekiyor,'' dedi.
ÇDP'nin içeriğini ayrıntılı olarak bilmediğini ifade eden Öncel, şöyle konuştu:
''Planın bugüne kadar neden askıda kaldığını anlayabilmiş değilim, masaya yatırılır, olumlu ya da olumsuz sonuçlandırılır, yanlışlar varsa düzeltilir ama yatırımcının mağdur edilmemesi için sonuçlandırılması lazım.''
Çeşme'nin turizm potansiyelinin tam olarak kullanılamdığını söyleyen Öncel, ilçenin planlı ve programlı ilerlemek kaydıyla butik tarzda kaliteli yatak sayısını artırma ihtiyacı olduğunu kaydetti.DEĞİRMENCİ: İLK GÜN GÜNDEME GETİRDİK

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Bayındırlık ve İmar Komisyonu Başkanı Hüseyin Mumcuoğlu ile önceki gün düzenlediği basın toplantısında, ÇDP'nin İl Özel İdaresi'nden 1 Haziran 2009 tarihinde geldiğini ve aynı gün gündeme alındığını, çalışmaların sürdüğünü ve eylül ayı toplantılarında görüşüleceğini bildirmişti.
Değirmenci ''Benim dönemim için konuşuyorum evrak beklememiştir, bir soru yöneltilecekse o dönemde sorumlu mevkide olanlara yöneltilebilir, bunların muhatabı bazı yerlerde iddia edildiği gibi ben ya da komisyon başkanı değildir. 2,5 yıl gündeme alınmamış konuyu meclisin ilk gün gündeme getirdik, süreç devam ediyor,'' şeklinde konuşmuştu.
Toplantıda çalışmalar hakkında bilgi veren Mumcuoğlu ise 7 bin hektarlık alanı kapsayan revizyonun aynı zamanda önemli bir rant olduğunu öne sürerek kurum olarak ayrıntılı çalışma gerektiğini, çalışmaların ancak eylül ayında tamamlanmasını beklediklerini söylemişti.
Mumcuoğlu, ÇDP'de kentsel ve yöresel yeşil alanların 23 hektar, ağaçlandırılacak alanın 16,4 hektar, makilik ve fundalık alanların 65,5 hektar, tarım alanlarının 83 hektar azalması öngörülürken 250 hektarlık alanın konut yapımına açılmasının planlandığı bildirmişti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.