• BIST 105.268
 • Altın 163,674
 • Dolar 3,9702
 • Euro 4,6602
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C

Cemal Kızıltan: “TÜRSAB nerede?”

Cemal Kızıltan: “TÜRSAB nerede?”
TÜRSAB’IN acenteleri kaderiyle başbaşa bıraktığını belirten Tourismo Seyahat Acentesi Başkanı Cemal Kızıltan: “TÜRSAB nerede?” dedi.

İSTANBUL- Türk turizminin giderek dibe çökmesi ve seyahat acentelerinin birer birer kapanması karşısında sessizliği koruyan TÜRSAB’ın, seyahat acentelerini kurtarmak adına hiçbir faaliyette bulunmadığını ve herkesi kaderine terkettiğini ima eden Tourismo’nun Başkanı Cemal Kızıltan: “TÜRSAB nerede?” dedi.

Türk turizminin yenilikçi, deneyimli isimlerinden Tourismo Seyahat Acentesi Başkanı ve tursapnet adlı turizmin güçlü platformunun kurucu moderator Cemal Kızıltan “Nerede bu devlet, nerede TÜRSAB, neredesin insanlık?” diyerek turizmdeki gidişata sessiz kalınmasına isyan etti. Tursapnet’teki yazısında şunları dile getirdi.:
“Güzel ve yalnız ülkemizin bahtı kara turizmcilerinin dertleri bitmez, bitemez, çünkü dümensiz, kaptansız tekne gibiyiz, sağa yalpa, sola yalpa, dalga nereye sürüklerse oraya… Sabah kalkıyoruz TÜRSAB’ın müze işinde mağdur ettiği, bunca zamandır kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemediği çalışanlardan gelen mesaj, işe gidiyoruz Ankara’dan telefon geliyor, biri yana yakıla malum şahsın işeri nasıl karman çorman yaparak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı olup bitti ye getirdiğini uzun uzadıya anlatıyor. O bitiyor bir başkası “aman Kuşadası’ndaki tiyatro Gaziantep’te de sahneye konmak üzere diye dert yanıyor. Hepsi haklı, hepsi vahim, o halde bunları yazmak gerek!..”

TÜRSAB’IN BATIK YATIRIMI
Cemal Kızıltan’ın ““Nerede bu devlet, nerede TÜRSAB, neredesin insanlık?”başlıklı yazısı şöyle devam ediyor:

2013 yılında açılan TÜRSAB’ın bir diğer batık yatırımı (Efes Kongre Merkezi) KOMER' i hatırlayacaksınız.. Web sitesinden gördüğümüz kadarıyla 2013 yılında "Sınıf Öğretmenliği Etkinliği" ve 2015 yılında yapılmış “Canlı Hayvan Fuarı" dışında bir etkinlik yapmayan kadük bir işletme.. KOMER’ de inşaatı yapan firma ve bununla ilintili şahıslar dışında herkes mağdur anlayacağınız.. Merkezin işletilmesi için ihale açılmış, ama ilgilenen olmadığı için işletme Başaran Ulusoy’un elinde kalmıştı. Aslında Başaran Ulusoy kongre işlerini çok iyi bilir, ama işletmecilik kısmını değil, sadece aday olduğu seçimli kongreleri kazanma işi ile ilgilenir, sonrası saldım çayıra, mevlam kayıra… Zaten birkaç meczup dışında hesap soran yok.. Ehh meydanı boş bulunca ne yaparsın? Yanıt veriyorum; HATA!.. Evet, sadece hata yaparsın. Hatalı yatırımlar, dostluğa ve üyelerin yararına değil, menfaate dayalı ilişkiler, kibir, hırs adama hata yaptırır!

Peki bu hataların bedelini kim öder?

Biz!..

TURİZME BİR DARBE DE TURSAB’DAN ; BOOKING.COM MUAMMASI

TURSAB’ın harika zamanlaması (!) ile online rezervasyon devi booking.com’un, Türkiye'den gerçekleştirilen rezervasyon faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik alınan ihtiyati tedbir kararını biliyoruz. Bununla ilgili firma bir açıklama yapmış, 10 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada, mahkeme heyetinin itiraza ilişkin bir karar vermediği ve duruşmayı 26 Mayıs 2017 tarihine ertelediği bildirilmiş. Açıklamada şu ifadelere de yer verilmiş; "Türk müşterilerimiz tüm dünyada açık ve şeffaf konaklama seçeneklerine ulaşmasına ve bunları kıyaslamasına imkan tanıyan bir online rezervasyon sitesi ve teknolojisi geliştiricisi olarak, ihtiyati tedbir kararına katılmadığımızı yinelemek isteriz. Nitekim, Türkiye'de işbirliği yaptığımız birçok otel işletmesi, bu kararın işlerine verdiği ekonomik zararı ve Türk turizmi üzerinde yarattığı olumsuzlukları ifade etmek amacıyla kendi iradeleriyle hukuki sürece müdahil olmayı seçmişlerdir. Hukuki süreç boyunca, Türkiye'de 13 binden fazla konaklama sağlayıcısının Booking.com işbirliğinden hem müşterileri, hem kendi işletmeleri, hem de Türk turizm endüstrisi için sağladığı katma değerin öneminin sağduyulu ve doğru bir şekilde değerlendirileceğine dair inancımızı sürdürmekteyiz." Demiş. Yahu bu nasıl bir olaysa memleketin koca Bakanı bile müdahil olmak zorunda hissetmiş, beyanat üstüne beyanatlar veriliyor, ricalar ediliyor. Velhasıl olay tam da “delinin biri kuyuya bir taş atmış” modunda ilerliyor, bizler de derin bir karamsarlıkla seyrediyoruz.


MÜZE BİLETLERİ REZALETİ

TÜRSAB alsın diye defalarca ertelenen, tekrarlanan ihaleyi farklı bir firma alınca bizimkinin etekleri tutuştu, çünkü “nasıl olsa bi şekil hallederim” diye karşılıksız biletler için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verdiği çeklerin ödeme tarihleri yaklaşıyordu. Ama hakkını vermek gerekir arkadaşın bu işlere kafası acayip çalışır, allem etti, kallem etti, karşılıksız çekler bir tur atıp, kendisine geri geldi. İlginç değil mi, madem başladık yazmaya onu da anlatalım bari “Başaran Ulusoy'a ihale şartnamesine aykırı olarak TÜRSAB' ın müze biletleri sonsuza kadar geçerlidir” diye akla zarar bir yazı veren, onun en çetin işlerini bir çırpıda halleden Bakanlık temsilcisi gene devrede imiş; Malum, TÜRSAB sözleşme gereği DÖSİMM' e peşin ödenmesi gereken müze bilet bedellerini çekle ödemişti, ama vadesi gelip, çekler ödenmeyince Başaran Ulusoy kendini kurtarmak için her zamanki gibi dolambaçlı yollara başvurdu ve Haziran 2016’da, kendi kontrolündeki KOMER' in sermayesini 200 Milyon TL’ den 300 Milyon TL’ ye çıkartarak sermaye artırımı yaptı. DÖSİMM' e bilet bedeli olarak verdiği çekleri sermaye artırımının bakanlık payı adı altında DÖSİMM’ den geri aldı. Kendisi ve çekler kurtuldu, ödeme yapılmadı, bilet paraları buhar oldu.. “Bana ne?” demeyin, onca para ile sektöre ne hizmetler verilirdi, bir düşünün..
Duyduğumuza göre operasyon devam ediyormuş ve Başaran Ulusoy DÖSİMM üzerinden bakanlık ile yaptığı tüm işlerde “Sektörü temsil ediyorum” görüntüsü ile bakanlığı fahiş zararlara uğrattığı ortada iken, şimdide Bakanı ikna edip, KOMER’ deki TÜRSAB hisselerini DÖSİMM' e satmak için uğraşıyormuş. Doğrudur, yanlıştır bilemeyiz, biz söyleyenlerin yalancısıyız, ama merak eden araştırsın, bulsun.

KOMER YETMEDİ, YANINA BİR DE GOMER VERELİM

KOMER fiyaskosu ortada iken Başaran Ulusoy kendine yeni bir kurban bulmuş bile.. Bu anlatacağım taze ve teyid edilmiş bilgi ; Görünen o ki bizim iş bilir başkanın sıradaki kurbanı Gaziantep Belediyesi; Başaran Ulusoy, kendini usta kongre merkezi işletmecisi olarak pazarlayarak, şimdilerde Gaziantep Belediyesini bir kongre merkezi yapmaları için ikna etmeye çalışıyormuş. Bu amaçla Mersin ve Kuşadası’na tetkik gezileri yapılmış. Amaç doğru, bölgenin böyle bir yatırıma ihtiyacı var, ama, “Aman dikkat Başaran Ulusoy inşaat yapmaktan başka şey bilmez, zaten ötesiyle ilgilenmez de.. Velhasıl, bizimkinin kafası ile giderse, Kuşadası’nın KOMER’ inden sonra, Gaziantep Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin hanımın da bir GOMER batağı olmak üzere.. Biz uyaralım da..

KAÇAK TUR DÜZENLEYİP, 24 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN SORUMSUZA GÖRE “SİSTEM BÖYLE ÇALIŞIYOR”MUŞ

İzmir'den geçen Cumartesi Anneler Günü kutlaması için yola çıkan, kadın ve erkeklerin bulunduğu, 34 yolcu taşıyan, midibüs, Muğla-Marmaris karayolunun Sakar Geçidi'nde kontrolden çıkmış ve onlarca masum hayatını kaybetmiş.
Bu kaçak turu düzenleyen Murat Ceylan sokakta elini, kolunu sallayarak dolaşıyor, henüz hakkında hiçbir cezai işlem yok, bunla da kalmamış, düzenlediği tur sisteminin nasıl çalıştığını basın mensuplarına anlatmış. “Büyük acı yaşıyorum, mahallede beni iyi bildiklerini biliyorum, kazadan sonra da suçlamamışlar. Murat Ceylan, kendisinin turları düzenleme yetkisi verilen turizm belgesine sahip olmadığını da itiraf etmiş ve “30 yolcu kapasiteli bir ticari aracım var, insanlar bu tür geziler için benim aracımı kiralarlar. Bu gezide de öyle oldu. Benim aracımın kapasitesi tamamen doldu, ancak tura gelmek isteyen kişiler, benden yeni bir araç bulmamı istedi, ben de bu arkadaşın bulunmasına aracılık ettim. Turizm belgem yok, sadece vatandaşlar toplanıp, kiraladıkları zaman giderim. Zaten o gün, o yolda giden benimki gibi 100 aracı durdursan, ancak bir ya da ikisinde turizm belgesi bulunur. Sistem böyle çalışıyor. İnsanlar böyle yapıyor. Ben de 5 yıldır bu şekilde yolcu taşımacılığı yapıyorum. Organizasyonlar için sadece aracımı kiralıyorum. Ondan önce de gittiğimiz yerler oldu." İzmir'den kaza günü çok sayıda araç Marmaris yönüne gidiyordu, eşim ve ben otelin ayarlanmasına aracılık ettiğimiz için kimlikleri topluyorduk”. Kazadan dolayı gerek psikolojisinin, gerekse de moralinin çok bozuk olduğunu söylemiş ve kazanın neden olduğunu yönelik bir gerekçe bulamadığını belirtmiş. Aklım almıyor, yahu bunca can gitmiş, adam açıkça her şeyi itiraf ediyor ve sokakta, elini, kolunu sallayarak dolaşıyor?

Nerede bu devlet, nerede TURSAB, neredesin insanlık?

Cemal Kızıltan
Kurucu Moderatör
TURSAPNET
yahoogroups.com/tursapnet
facebook.com/tursapnet
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.