• BIST 84.596
  • Altın 252,005
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Calista'dan: İyi tahlil gerekir

Calista'dan: İyi tahlil gerekir
GM ve Yönetim Dergisine Calista Genel Müdürü Ali Kızıldağ, Kriz dönemlerinde çok feryat figan ediyoruz. Öncelikle belli tespitleri yapalım, sonra çözeriz
SELÇUK MERAL-GM

ANTALYA- GM ve Yönetim Dergisi 2009'a girerken sektörün 2009 ileilgili görüşlerine yer verdi. GM Center sahibi Selçuk Meral tarafından yönetilen derginin “2009 nasıl bir yıl olacak?” şeklindeki sorusunu cevaplandıran Calista Otel genel müdürü Ali Kızıldağ "Kriz dönemlerinde çok feryat figan ediyoruz. Öncelikle belli tespitleri yapalım,  sonra çözeri" diyerek soruları şöyle cevaplandırdı.

BELLİ TESPİTLERİ YAPALIM
Benim krize karşı alınacak önlemler karşısında aklaşımım biraz farklı. Kriz dönemlerinde çok feryat figan ediyoruz. Öncelikle belli tespitleri yapmak lazım. Tespitlerden bir tanesi ve değişmez olan şu ki; biz ülke olarak, lokal krizlere çok alışığız, çok adapte olduk, bu bir gerçek. Diğer sektörlerin kriz yaşamadığı dönemlerde de turizm farklı nedenlerden dolayı kriz yaşadı. Bu anlamda sektör; dünyada ki diğer rakiplerimiz ile ve diğer destinasyonlar ile kıyasladığımızda, bu krizleri yönetmede ciddi anlamda ustalaştı. Ancak yapmamız gereken en önemli tespitlerden bir tanesi şu; bu lokal veya ulusal bir kriz değil, global bir kriz. Biz sektör olarak böyle bir kriz ile ilk defa tanışıyoruz. Bunun tahlillerini çok iyi yapmak lazım, bunu çok iyi çözmek lazım. Bunun sorularını önce bir tartışmak sonra sektör olarak bununla ilgili çözümleri konuşmak lazım.

'ÖLDÜK', 'BİTTİK'LE BU İŞ ÇÖZÜLMEZ
Her zaman olduğu gibi işte ""öldük, bittik"""" şöyle oldu, böyle oldu"". Bunlar farklı ama ben bu krizin bize yansımalarının fırsata dönüştürülebileceği kanısındayım. Bence Türkiye için eğer bu krizde fırsat yaratabilecek, global pazarlarda rekabet üstünlüğü olan bir ürün konuşuluyorsa, bu konuşulacak tek ürün; turizm!
Çünkü hangi ürünler ile rekabet edebilirsiniz? Sanayi ürünleri; dünya bu konuda bizden iyi, eğitim; teknoloji; dünya bu konuda bizden iyi, ham madde; dünya bu konuda bizden daha iyi, enerji anlamında zaten dışa bağımlısınız; petrol üretmiyorsunuz vs. gibi. Hakikatten elimizde uluslar arası
alanda, global marketlerde, rekabet edebileceğimiz ve rekabet üstünlüğü olan tek ürün; turizm.

KRİZ ORTAMINDA İYİ PAZARLAMA GEREKİYOR
Şimdi böyle bir kriz ortamında da bu ürünü çok iyi işleyebilirsek, bu anlamda ki pazarlara çok iyi mesajlar verebilirsek; biliyorsunuz hangi ürünü pazarlarsanız pazarlayın tüketicinin baktığı bir şey var, verdiğiniz paranın karşılığında almış olduğunuz ürünün kalitesi. Bunu ülke olarak A"dan Z"ye hem bu sektörün aktörleri hem kamu hem bu sektörle bağlantılı diğer sektörler, iyi kabullenip iyi işleyebilirsek, iyi pazarlayabilirsek ben bu krizden turizm anlamında, turizm sektörü anlamında, artışla ve daha karlılıkla, gerek gelen turist sayısında gerek turizm gelirlerinde bir artış sağlayarak çıkacağımızı düşünüyorum..

HERŞEY DAHİL'İ ÇOK İYİ KULLANABİLİRİZ
Krizin etkisi ile orta seviyede daha pahalı destinasyonlara giden tüketicilerin, ""biz bu kadar bütçe ayırmayalım bu sene seyahate, daha az bir bütçe ayıralım ama yine aynı servisi alalım belki de daha iyi servis alalım, böyle bir yere gidelim"" dediğinde gidebilecekleri en önemli destinasyon Türkiye. Bir kere her şey dahil"i burada çok iyi kullanabiliriz. ""Bütçenizi ayırın, tatilinizi belirleyin, başka para harcamayın"" bağlamında hakikatten iyi bir pazarlama stratejisi ve tanıtım stratejisi yaratabilirsek, sektör olarak, 2009"da, 2008"den daha az olmayacak rakamlara ulaşırız diye düşünüyorum.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.