• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C

Çakmak:Türsab'ta birlik lazım

Çakmak:Türsab'ta birlik lazım
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak: Turizmi tek çatı, tek kanun ve tek gövde altında toplayarak acentelerin tüm sorunlarını çözeceğiz.

İSTANBUL – İstanbul’da Asya, Avrupa ve Boğaziçi Bölge Yürütme Kurulu üyesi seyahat acenteleri ile üç toplantıda buluşan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkan Adayı ve Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak “Turizmi tek çatı, tek kanun ve tek gövde altında toplayarak tüm sorunları çözeceğiz. Birlikte hareket etmek tek çözümdür” dedi.

emin-istanbul-1.jpg

emin-istanbul-2.jpg

GENEL KURULDA YENİLİKLER YAPILACAK
Emin Çakmak “İlk 3 ayda olağanüstü genel kurul yapılacak. Göreve geldiğimizde 1618 yasası tartışılarak yenilenecek. Başkanlık süresini 3+3 olmak üzere 6 yıl iki dönemle sınırlayacağız. Kimse kazık çakamayacak. BYK’lar seçimle gelecek, 21 BYK 40’a çıkarılacaktır. Şeffaf olmayan Türsab şeffaf olacaktır. Türsab’ın ve iştirakçi olduğu kurumların denetimini dışarıdan bağımsız uluslararası denetim kurulu yapacaktır. Elde edilen gelirdeki kâr payı acentelere hizmet olarak verilecektir” şeklinde konuştu.

emin-istanbul-21.jpg

SORUNLAR ÇÖZÜLMEZSE MAKAMDA OTURMAM
Emin Çakmak, iddialı konuşarak “30 Mayıs 2014’te kaçak acente faaliyetinin yüzde 85’i çözülmezse ben o makamda oturmam Altı ayda bu sorunların üstesinden gelemezsem istifa eder giderim. Turizmde oteller ile acenteler arasındaki KDV’nin eşitlenmesi halledilecektir”dedi.

emin-istanbul-12.jpg

TÜRSAB ÜYELERİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Emin Çakmak, “Kavga etmeye gerek yoktur. Sorunları diyalogla çözeceğiz. Türsab artık üyeleri için vardır ve Türsab üyelerinin yanında olacaktır. Türkiye’de e-Devlet vardır, artık üyeler için e-Türsab olacaktır. Havayolları ile 20 yıldır bilet sorunu yaşanıyor. Bakanları, başbakanları ve bütün kapıları çalacağız. Sonuç çıkmazsa gerekirse Türsab üyeleri için yumruğumuzu masaya vuracağız” dedi.
“Türsab Hepimizin sloganı ile yola çıkarken, daha güçlü ve öncelikli olarak tüm üyelerinin menfaatini düşünen bir Türsab hedeflediklerini belirten Emin Çakmak, Türkiye’nin 81 ili ve 50 ilçesini ziyaret ederek 4500 acente ile yaptığımız birebir toplantıda durumun daha vahim olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

emin-istanbul-13.jpg

2020’DE 100 MİLYON TURİSTİ GÖRECEĞİZ
Emin Çakmak, Türsab’ta 6 ay sonra olağanüstü genel kurula giderek 3+3 şeklinde iki dönem başkanlık sistemi ile sınırlanacağını belirtti.
Emin Çakmak, Türsab’ın değişime ve yeni yönetime ihtiyacı olduğunu belirterek “Yaptığımız toplantılara bölgelerin BYK başkanlarını davet ettik. Biz bir aileyiz ve böyle toplantılara katılmak demokratik haktır. Toplantıya katılan Türsab Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler’e katılımı için yürekten teşekkür ediyorum” dedi. Emin Çakmak’ın Ottoman Life’s Hotel’de acentelerle buluşmasına ise Avrupa BYK İkinci Başkanı Ekrem Usta katıldı. Emin Çakmak her iki toplantıda seyahat acentelerine projelerini anlattı.

emin-istanbul-17a.jpg

EMİN ÇAKMAK’İN İSTANBUL TOPLANTILARI
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak’i ilk toplantısı Asya BYK üyeleri ile saat 10.00’da Cevahir Hotel Asia İstanbul’da (Dragos Sahili) yapıldı. Saat 14.00’te Ottoman Life’s Hotel’de Avrupa BYK üyesi acentelerle buluştu. Aynı gün son toplantıyı ise saat 19.00’da Boğaziçi BYK üyeleriyle Elit World İstanbul Hotel’de yaptı.

emin-istanbul-4.jpg

YURTDIŞINA GİDEN 15 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI
Emin Çakmak’ın kaçak acenteler, online siteler ve yabancı tur operatörleri yüzünden Türkiye’nin 15 milyar dolar kaybı olduğu sözlerini Üçkardeşler, “ihbar” olarak tanımladı. Ancak bu gibi çalışmaları yapanların paralarının yurtdışında kaldığını hatırlatan Emin Çakmak “Aslında bu iyimser bir rakamdır. Belki Türkiye’nin kaybı daha fazladır. Bu ödemeler faturasız ve yurtdışındadır. Türkiye’ye bir faydası yoktur. Türkiye’deki acentelerin kazancından yurtdışına götürülen para büyük bir kayıptır. Bu hizmet seyahat acentesi üzerinden olsa kayıt altına alınır ve Türkiye kazanır” dedi.

emin-istanbul-7.jpg

NEZİH ÜÇKARDEŞLER: TÜRSAB’I GENÇLERE BIRAKMAK LAZIM
Cevahir Dragos Asia İstanbul Hotel’de yapılan toplantıya katılan Türsab Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler Emin Çakmak’ın “Türsab Hepimizin” sloganına katılarak “Türsab Hepimizin, Türsab’ı bugünlere getiren kaybettiklerimiz ve halen yaşayanlara minnet borcumuz vardır. Ancak Türsab’ı gençlere bırakmak lazım. Bizlerde gideceğiz” dedi.
Nezih Üçkardeşler, toplam 768 üyesi olan Asya BYK üyesi seyahat acentelerinin toplantıya az sayıda katılmalarını eleştirerek “Bu bir demokratik yarıştır. Tüm üyelerin bu toplantıya katılarak gelecekleri için ileri sürülen fikirleri dinlemeleri lazımdır” şeklinde konuştu. Üçkardeşler “Emin Çakmak’ın eleştirilerinin hepsini biliyoruz ve bunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Aslında kaçak acente denetimi bizim işimiz değildir. Ama ne yazık ki Türkiye’de bu denetimi yapmak durumunda olan sadece Türsab’tır” şeklinde konuştu.

emin-istanbul-17.jpg

EMİN ÇAKMAK: TÜRSAB ACENTELERİ KORUYACAK
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, Kasım ayı sonunda yapılacak Türsab Genel Kurulu 21. Dönem seçimleri öncesi son 3 ay içinde Türsab üyesi acentelerin sorunlarını yerinde tespit etmek üzere 81 ili ve 50 ilçeyi ziyaret ettiğini söyledi. Çakmak, ziyaretlerinde 4500 acente ile birebir görüşmeler yaparak, Anadolu'nun nabzını tutan seyahat acentelerinin sorunlarını dinlediğini söyledi.
Emin Çakmak Türsab’ın acenteleri her bakımdan koruyacak bir yapıya kavuşacağını belirterek “Bunu sağlamak için bakanlık, başbakanlık, TBMM’ye kadar girişimlerde bulunacağız. Türkiye’de kaçak acenteler yüzünden Türsab üyesi acenteler ikinci sınıf duruma düştüler. Türkiye’de 65 ilde yüzde 99 acente biletten kazanıyor, yüzde 1’i ise hac, umrecidir. Yüzde 90’ı ise eleman bile çalıştıramıyor. Karı-koca çalışıyor. Türsab’tan gelen giden yok. Acenteler sahipsizdir. Sorunları bölgelerde oluşacak hukukçularla çözeceğiz” dedi.

ACENTELERİN D2 KAMBURU
Emin Çakmak, BYK’larda atama yoluyla yönetimin demokrasiye aykırı olduğunu belirterek “Türsab demokratik bir yönetime kavuşacaktır” dedi. Kapadokya’da meydana gelen kaçak bir taşımacının kazasının faturasının seyahat acentelerine fatura edilerek D2 gibi bir kambur yüklendiğini belirterek “8+1 boyutlu araçların ticariden çıktı. Seyahat acentelerinin kendi mülkü olan araçlarıyla Turizm Bakanlığı İşletme Belgesi olan acentelerin çalışması engelleniyor. Dünyada 180 ülkede turizm destinasyonu var ve hiçbirinde böyle uygulama yok. 1618 özel bir kanundur, D2 belgesi genel kanundur. Turizm sektörüyle ilgisi yoktur. İlgili bakanlıklarla ön görüşme yaptık. Bunu çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantı sırasında söz alan seyahat acenteleri sorunları dile getirdiler.

ibrahim-guler.jpg

İBRAHİM GÜLER: TÜRSAB’TA DEĞİŞİM ŞARTTIR
TAI Turizm’den İbrahim Güler söz alarak Türsab’ın beklenen düzeye bir türlü gelemediğini belirtti. Bölgesel tanıtımlarda Türkiye’deki acenteleri yalnız bırakarak pazar paylarının artmasına katkıda bulunmadığını belirtti. Hataylı olduğunu belirterek, “100 bin yıllık tarihi ve 6 devlete başkentlik etmiş şehir bile dünyaya tanıtılmıyor” dedi.

salih-okullu.jpg

SALIH OKULLU: DİYANETE DAVA AÇTIM
Salih Turizm’den Salih Okullu, hac ve umre turizmi için Diyanette 6 kez sistem değiştiğini belirterek “Sistemler daima güçlünün yanında oldu. Ayakkabıcılar, tespihçiler hac ve umre turizmi satıyor. Bakanlık Diyanet’le Türsab’ı karşı karşıya bırakıyor.

salih-coskun.jpg

SALİH COŞKUN: MUSLUĞU KAPATACAK DELİKANLI YOK
Babamdan kalan şirkette otomobil ticaretini yapıyordum. Tesadüfen turizme girdim ve pişman oldum.Bu meslekte birlik v beraberlik hiçbir zaman olmadı. Günde 4 bin bilet satıyorum.150 çalışanım var. Ayda 900 milyar giderim var. Devlete 125 milyon KDV ödüyorum. Yaklaşık 8 yıldır Türsab’ın fuar komitesinde çalışıyorum. Başladığımızda 30 kişi vardı. Şimdi 8 kişi kaldı. Herkes görevden kaçıyor. Havayolları disiplin altına almak için ben musluğu kapatmaya hazırım. Ama seyahat acenteleri arasında kapatacak delikanlı yok.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.