• BIST 104.862
  • Altın 229,933
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2123
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Çakmak: Türsab’ın kasası boş

Çakmak: Türsab’ın kasası boş
Türsab Kongresinde Başkan Adayı Emin Çakmak’ın faaliyet raporu ve bilanço hakkındaki konuşması engellenmeye çalışıldı

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Kongresinde Başkan Adayı Emin Çakmak’ın konuşması sırasında Divan Başkanı Talha Çamaş’ın Başaran Ulusoy taraftarları konuşmasını engellemeye çalıştı. Emin Çakmak, bilanço hesapları sırasında ise Türsab’ın kasasının boş olduğunu ileri sürdü.

emin-tursab-14.jpg

emin-tursab-19.jpg

emin-tursab-13.jpg

Emin Çakmak konuşmasını kesmeye çalışanlara “Sizleri seviyorum, Türsab Hepimiz” diye cevap veriyor. Emin Çakmak, Başaran Ulusoy’un iddiaları cevap verdi.
Emin Çakmak: Bilançoya göre paralar buhar oldu. Yarım trilyon dolar ciro yapan kuruluşu 5 dakikada anlatamayız.Türsab Vakfı ve Türsab Ltd’nin mali tablolarını istedik, vermediler. Bilançoya göre paralar Vakfa ve Ltd Şti’ne aktarılmış ve buhar edilmiş. Yani burada belirtilen binaların hiçbiri Türsab’ın değil vakıfın ve şirketlerindir. Türsab’ın hiç mal varlığı boş.

emin-bilanco-1.20131201010226.jpg

TÜRSAB PARALARI İLE OYNAŞMA

Kongre öncesi Türab Başkanı’nı arayarak randevu istediğini söyledi. Ancak randevu alamadığını belirten Emin Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü: “Savcılığa gitmek yerine 644 ve 214 nolu delegelerin şirket kayıtları ve yetkililerin uyuşmadığını tespit ettikleri konusunda uyardıklarını belirtti. Tespit edilirse mahkeme yolu açık haklarımızı kullanacağız”
Emin Çakmak “Kaynaşma ve oynaşma” konusuna gelince Türsab başkanının adaylığını açıklanmaması üzerine “Türsab paraları ile yapılan oynaşmadır” dediğini söyledi.
Emin Çakmak, Gezi parkı olayları sırasında kendisi hakkındaki iddiaları cevaplandırırken “Gezi parkı olaylarında biz turistlerimizi Talimhane’ye sokamazken Türsab neredeydi?” diye sordu.
Sözlerinin tekrar kesilmesi üzerine “Başaran Ulusoy 1 saat 15 dakika konuştu benimde hakkım var” diyerek konuşmasını sürdürdü.
Emin Çakmak, kaçak faaliyetler konusunda konuşarak “Türsab nerede?” diye sordu.
Başkanın konuşmasında seyahat acenteleri için tek kelime yoktu şeklinde konuştu.

emin-bilanco-2.jpg

BİLANÇOYA GÖRE PARALAR NEREDE?

Emin Çakmak bilanço üzerine yaptığı konuşmada yarım trilyon dolar ciro yapan kuruluşu 5 dakikada anlatamayız.Türsab Vakfı ve Türsab Ltd’in mali tablolarını istedik, vermediler. Bilançoya göre paralar Vakıf’a ve Ltd Şti’ne aktarılmış ve buhar edilmiş. Belirtilen hiçbir mal Türsab’ın değil şirketlerin görünüyor. Türsab’ın hiç mal varlığı yok” dedi.

tursab-vedat-onndas-1.jpg

VEDAT ÖNDAŞ: ARTIK YENİLİKÇİ GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇIN

Emin Çakmak’ın listesinden TÜRSAB Yönetim Kurulu Adayı Vedat Öndaş, Türsab Başkanı’nın kendisine “at kuyruklu” demesini kınayarak, “ Yönetimin değişerek biz gençlerin önünü açılmasını istiyoruz. İlerici, yenilikçi bir genç kuşak olarak Türsab’ı çağdaş bir seviyeye getirmek istiyoruz” dedi.

tursab-vedat-onndas-3.jpg

Seyahat acentelerinin en büyük sorununun internetten yapılan satışla haksız rekabet yapıldığını belirterek “Online satışta seyahat acentelerinin internetle barışık halde yaşamasının ve para kazanmasının sırrı bizdedir. Bizi seçerseniz korkularınıza son vereceğiz” dedi.

emin-tursab-7.jpg

49 MİLYON DOLAR ORTADA KALDI

Emin Çakmak'ın söz alarak ortaya koyduğu bilançonun eksikleri olduğu konuşmasında  tartışmalar büyüdü. Türsab’ın mal varlıklarının ve şirketlerinin bilançoda yer almadığı anlatıldı. Türsab’ın SGK’ya Maliye’ye borçları olduğu anlatıldı. Bu arada 1 milyon dolarlık alacakları bulunduğu anlatıldı. Bu arada Türsab’ın kasasından Vakıfa ve Ltd. şirketine 49 milyon TL aktarıldığı bildirildi.Emin Çakmak, "Türkiye'yi uçuruyoruz diyorlar. Paraları uçuruyorlar. Paralar buhar oluyor, hesap veremiyorlar" dedi.

tursab-kongre-4.20131201015716.jpg

Bilançoyu savunan Başaran Ulusoy, “Siz benim neler çektiğimi biliyor musunuz?” diyerek “Ben yaptım oldu” şeklinde tavır sergiledi. Yetki olmadan Ltd şirketinin sermaye artırımı için paranın verilmesi hakkında ve verilen paranın akibeti hakkında tatmin edici bir açıklama yapamadı. 

tursab-kongre-5.jpg

KAÇAK ACENTELERDEN KAYIP 15 MİLYAR DOLAR
Emin Çakmak’ın kaçak acenteler tarafından yapılan turizmcilik ile Türkiye’nin 15 milyon dolar kaybı olduğu hakkında Sabah gazetesine verdiği demeç gündeme oturdu. Emin Çakmak Türkiye’nin 30 milyar dolar turizm geliri dışında olan 15 milyar dolarlık kaçak pazarı oluştuğunu ve bunun acentelerin kaybı olduğunu anlattı.
Ancak Başaran Ulusoy, gazete haberini yanlış değerlendirerek bunun Maliye’ye acenteleri ihbar etmek olduğunu ileri sürdü. 

emin-tursab-21.jpg

İSKENDER ÇAYLA: EMİN ÇAKMAK VE EKİBİNE DESTEK VERİLMELİ
TÜRSAB’ta daha önceki dönemlerde Başkan Adayı olan, İskender Çayla, Türk turizmi için en büyük tehlikenin internet olduğunu belirterek “Bütün kısır tartışmaları bir yana bırakarak internete karşı önlem alınmalıdır. Türkiye’de bir kuruş vergi ödemeden büyük paralar kazanan uluslar arası rezervasyon siteleri için çareler aranmalıdır. Bu konuda Emin Çakmak ve ekibi önlem almayı planlıyor. Kendilerine destek verilmelidir” dedi.

EKRANLAR KARARTILDI VE AHMET KOŞAR TARTAKLANDI
Konuşmalardan sonra hesapların ibrasına geçildi. Oyçokluğu ile Türsab'ın bilonçosu ibra edildi.
Daha sonra Emin Çakmak hazırladığı kısa bir film ile projelerini açıkladı. Salonda buluna Ulusoy taraftarları salonu terkettiler. Ancak aynrı şekilde kongre ekranını dışarı yansıtan koridorda açık olan televizyon ekranları birdenbire kapatıldı. Divan'a ise arıza var denildi.
Emin Çakmak ekibinden Ahmet Koşar, ekranların nasıl kapadığını araştırırken, teknik servisin "Emir aldık onun için kapattık" dediğini öğrendi. Bu arada yanına gelen Ulusoy ekibinden Feyyaz  Yalçını'ın "Ben kapattım" diyerek ona saldırdığı bildirildi. Güvenlik görevlilerini araya girmesiyle Ahmet Koşar'ın tartaklanmadan az zararla kurtulduğu belirtildi.

tursab-divan.20131201022034.jpg

DİVAN BAŞKANI TALHA ÇAMAŞ: TÜRSAB'I KÜÇÜK DÜŞÜRÜYORLAR

Ekranların kasten kapatıldığı Divan başkanı Talha Çamaş'a iletildi. Bunun üzerine Çamaş "Böylesine küçük düşürücü bir davranış sergileyenler Türsab kongrelerine zarar veriyorlar. Bunları kim yapıyorsa Türsab'a zarar veriyorlar. Bu gibi oyunlarla bir fayda görmezler. Onları telin ediyorum" dedi.
Talha Çamaş, her Türsab kongresinde konuşanlara saldırılar yapılması ve ekran karartma gibi eylemlerin yapılmasının önüne geçemediklerini belirterek "Herhalde yeni yönetimler geldiğinde böyle olaylar sona erer. Yeni dönemlerde böyle olaylar bitecek diye düşünüyorum" dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.