• BIST 103.998
  • Altın 230,752
  • Dolar 5,4388
  • Euro 6,1973
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

Çakmak: THY’nı destekliyelim

Çakmak: THY’nı destekliyelim
Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak Seul Golf Fuarı’ndan “Gitmeden önce katıldığı THY’nin İstanbul toplantısını ve son kazanın değerlendirmesi”ni yaptı.

KORE/ SEUL - Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak Kore"nin Seul kentinde düzenlenen Golf Fuarı"ndan “Gitmeden önce katıldığı THY"nin İstanbul toplantısını ve son kazanın değerlendirmesi”ni yaptı.

Emin Çakmak"ın yazısı şöyle:

Değerli meslektaşlarım,

Geçtiğimiz salı günü İntercontinental otelde THY geleneksel sabah kahvaltı toplantılarından birini daha 400 davetli acenta yetkilisi ve tam kadro THY üst yönetimi katılımları ile gerçekleştirdi.

Toplantı kahvaltı alındıktan sonra,THY nın son çekilen reklam filmi ve perde arkasını seyrettik. Açılış konuşmasını yapan THY Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya,önemli bir cümle söyledi.
“Krizde çalışan kazanır” dedi. THY"nın gelişmelerini kısaca özetlerken “Acentelerle THY et ve tırnaktır biribirinden asla ayrılamayacak ortaklardır” dedi.

ULUSOY BANKALARLA GÖRÜŞÜRKEN BİZİ DE YANINIZA ALIN
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy konuşmasına mesajlar içeren espirilerle başladı ve “ Madem ortağız bir hesap görelim” dedi. Ağırlıklı olarak IATA acentelerinin taleplerini göndeme getirdi. “Bankalarla anlaşmaya giderken bizi de alın. Yanınıda bizim tarafı kollayalım” diyerek THY"nın daha çok teşviklerle acentelerı ödüllendirmesini istedi.

THY GENEL MÜDÜRÜ: AVRUPA'NIN EN HIZLI BÜYÜYEN HAVAYOLUYUZ
THY Genel Müdürü Doç.Dr.Temel Kotil son çekilen reklamların açıklamasıyla başladığı konuşmasında “Yolcunun bizim için bir star olduğu şeklinde mesajı vermeye çalıştık. Gerek first, gerek business, gerekse ekonomi yolcularımız bizle uçarken bir yıldızdır” dedi.
Geçen yıl 25 milyon yolcu taşıdıklarını belirten Kotil, “Yani 25milyon yıldızımız oldu, Bu yıl ki hedefimiz 5 yıldızlı bir hava yolu olmak ve Avrupa"nın en hızla büyüyen hava yolu ünvanını elde etmek olcaktır”şeklinde konuştu.

THY GENEL MÜDÜRÜ: PROJE GETİRİN PARA YATIRMAYA HAZIRIZ
THY"nın filosunun anadolu jetle beraber 135 uçağa ulaştığını ancak yine hedeflerine ulaşmak için 105 uçak siparişi için pazarlıkların sürdüğünü belirten Kotil, yakında 6 milyar dolarlık bir sipariş vereceklerini ve bu alımlarla 200 uçaklık bir filoya sahip olacaklarını sözlerine ekledi.
Kotil, özellikle kriz ortamında uçak fiyatlarının hayli düştüğünü ve bunu fırsat bilip bu siparişi gerçekleştireceklerini belirtti.
Temel Kotil, sektöre “Proje getirin yapalım. Cince düşünceleriniz varsa değerlendirelim. Tüm projelere açığız. Yeter ki önerin. Para yatırmaya hazırız. Tutumlu bir hava yoluyuz ve kasamızda 1 milyar dolar nakit paramız var” dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ: THY"NIN TUTUMU BİZİ BATIRIYOR
Sektörün sorularını cevaplamak için sektör temsilcilerine söz verildi. Söz alan sektör temsilciler, internet satışları ve bankaların taksitli satışlarından dolayı müşteri kaybına uğradıklarını ve THY nin haksız rekabetle acentalardan daha ucuza bilet sattığını, böyle bir yaklaşımın acenteleri batıracağını ve yok edeceğini söylediler.
THY Genel Müdürü soruları cevaplandarımaya çalıştı. Ancak IATA acenteleri aldıkları cevaptan memnun kalmadıklarını belirterek çözüm üretilmesi gerektiğini belirttiler.

İNCOMİNG YAPANLARA SÖZ HAKKI KALMADI
Toplantı sona ermeden geçen yıl çok satan ve satışını yükselten acentalara takdirnemeleri verilirken bizim gibi incoming yapan acentelere pek söz hakkı kalmadı ve toplantı bitirildi.

Bende toplantıda söz hakkı alamadığım için buradan mesajımı tüm camiamız ile paylaşmak için kaleme almaya uygun gördüm..

Değerli meslektaşlarım,

THY geçmiş 5 yılda %100 büyüme kat etmiş bu günkü cesur ve riskleri seven yöneticileri ile çok cesaratli yatırımlara imza atarak 135 uçak sayısına ulaştı. Bu yıl verecekleri 105 uçak siparişi ile eskiyen bazı uçakların çıkarılacağı sayıları düşelim. 200 uçaklık bir filosu olan bayrak taşıyıcımız,akılcı ve doğru kararlarla bu noktaya geldı. Bu gün 150 destinasyona uçmaya başladı. Büyüyen bir çok pazarda uçuş sayılarını %100-150 artırdı. Türk turizminin gelişmesine büyük katkıda bulundu.

TURİZMDE BÜYÜMEDE THY"NİN PAYI BÜYÜKTÜR
Bu gün gururla diyoruz ki 25 milyon turist getirdik ve 20 milyar dolar direk girdi sağladık, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy"un bir sözü var ve bende buna katılıyorum; tTürkiye dış ticaret açığını turizm gelirleri ile kapatıyor” diyor. Bu doğrudur, ihracatta direk girdi olan tek turizm sektörüdür. İthal girdisi %5 bile aşmaz.
Bu sayılara ülkemizin ulaşması öncelikle kahraman seyahat acentelerinin ülkelerini ülke ülke dolaşıp pazarlama katkıları ile sonra da THY"nın bu günkü konumudur.
Şayet THY bu konumda ve bu güçte olmasaydı bizim 25 milyonlu sayıları görmemiz hayal olurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın 2023 hedefleri 50 milyon turiste ulaşmaktır. İşte bu sayıya ancak THY"nın bu günkü kararlılığı ve büyüme trendi ile ulaşmak mümkün olabilir.

IATA ACENTELERİ NE YAPMALI?
IATA"cı meslektaşlarım hep THY na kendi açıları ve pencerelerinden bakıp gerek internetlerde gerekse toplantılarda sadece kendi sorunlarını dile getirmeye çalışmaktadırlar.

Halbuki TÜRSAB üyesi olan ve incoming ve outgoing yapan acentelerinda konuşma haklarının olduğu gibi onların da bazı sorunları olabilir. Ancak biz incoming"ciler sorunumuzu doğru ve bugünkü teknolojiye ayak uydurarak çüzmeye çalışırken, IATA"cı meslektaşlarımız bu günkü dünya teknolojisine karşı savaş açamaya çalışıyorlar.

İNTERNETLE YAŞAMAYA ALIŞMALIYIZ
Artık dünyada internet icat oldu mertlik bozuldu. Eskiden” silah icad oldu mertlik bozuldu” derlerdi. Artık bu günün silahı ise IT ve internet teknolojisidir. Onun için hepimiz ya bu gemileri bu teknolojiye uygun yürüteceğiz yada bu gemiler batmaya mahkumdur.

Saygı değer meslektaşlarım,

Salı günkü toplantıyı yaptığımız otel geçen aylarda 89 Euroya internetten satış yaparken biz tur operatörlerine 150 Euroya teklif veriyorlardı. Biz derdimizi anlatacak kimseyi bulamadık ve paylaşamadık bile, IATA"cı meslektaşlarımız şanslılar. THY var ona çatarlar ve "Bizden daha ucuza bilet satamazsın" derler. TÜRSAB var onada biletçilerinizi kurumuyorsunuz batıyoruz gidiyoruz kapatıyoruz diyorlar,Biz incomincilerin öyle bir lüksü olmadı bundan sonrada olamayacak,bizlerde bu internet denen canavarla iyi anlaşarak işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.

THY"NIN İNTERNET SATIŞI IATA ACENTELERİNİN YÜZDE 5"i

Değerli Meslektaşlarım,

THY'na yapılan yakınmalar ve dile getirilen dertler konusunda IATA"cı meslektaşlarımız haklı taraflarının yok olması da mümkün değildir. THY milyarlarca yatırımlar yaparak büyümeyi hedeflemiş ve ülke turizmine direk katkı yapan en önemli kurum olarak çalışmalarına devam edecektir.

THY genel müdürü Kotil konuşmalarında söyledi: “THY"nin internet satışı 100 milyon doları geçememektedir. “ Yani tüm IATA"cı acentaların satışının %5"ine takabül ediyor. Bu kadar bir satış için bunca yaygara, bunca internette yazmaların çizmelerin anlamı yok.

SADECE BİLET SATARAK AYAKTA KALMAK MÜMKÜN DEĞİL
THY"nı eleştirmek için internet sayfalarında ve platformlarda yazan arkadaşlara şahsen kendilerine bir çok kez ifade ettim. Yazmayı eleştirmeyi bırakında kendi ilşlerinizi nasıl geliştireceksiniz ona kafa yorun. Artık sadece bilet satarak işletmelerin ayakta kalması mümkün değildir. IATA"cı meslektaşlarımız da bizlerin kervanına katılıp, iç turizm,dış turizm veya eğitim turizmi yapacaklar. Aksi taktirde geçimlerini sağlamaları artık mümkün değildir.

Değerli meslektaşlarım,

Artık para aslanın midesinde değil aslanın kuyruğundadır. Oturarak ve eleştirerek hiç bir yere varılmadığı aşikardır. Biz incoming"ciler olarak yılımızın yarısından çoğunu yurtdışında fuarlar ve kapı kapı dolaşıp ülkemizi pazarlayarak ayakta duruyoruz.
Bu şubat ayında 20"ye yakın diğer meslektaşlarımızla omuz omuza 10 gün Hindistan"da 2 fuar 4 workshop ve 2 eğitim semineri düzenledik.
Bu yazıyıda sizlere Seul yolunda yazıyorum. Şimdi de golf turizmimizi tanıtmak için meslektaşlarımla Kore"ye Golf Fuarı"na gidiyoruz. Yani anlayacağınız, 30 günün 15 günü pazarlama ve tanıtım faaliyetleri yaparak ayakta kalıyoruz.

THY ÜLKE TANITIMINDA YARDIMCI OLUYOR
THY bizler gibi ülkesini pazarlayan bir çok meslektaşıma gerek uçuşlarda gerekse tanıtım materyellerinin taşınmasında büyük destek vermektedir. Ülkemizi tanıtmak için davet ettiğimiz tüm tur operatörlerimizi ve basın mensuplarını ülkemize bila bedel taşıyarak tanıtıma katkıda bulunmaktadır.

THY YURTDIŞINDA ATEŞELİK GİBİ ÇALIŞIYOR
Yurt dışında bir çok ülkede Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın, Kültür ve Turizm Ateşeliği"nin olmadığı 90 ülke ve 126 istasyonda ,THY ülke müdürleri bu görevi üstlenmişlerdir. En iyi şekilde ülkemeizin tanıtılması için gayret sarfetmektedirler. geçen ay Avustralya"daydım. Orada Trkiye"nin Tanıtma Ateşesi yok. Gözden uzak, gönülden ırak bir ülke. Ancak THY"nın ülke müdürü Mehmet beyih orada hem THY ülke müdürlüğü yaparken hem de kapı kapı dolaşıp ülkemizi tanıtmak için kültür ve turizm elçimiz gibi ülkemizi tanıttığına şahit oldum.
“Sizler kendi pencerenizden bakarak THY"nı acımasızca eleştiriyorsunuz dememin sebeplerinden birisi budur. Bizler THY"nı geniş pencereden bakarak değerlendirmek zorundayız.
THY geliştikçe ve dünya havayolu oldukça, kalitesi arttıkça, yeni uçaklar alındıkç, yeni destinasyonları açtıkça bizlere yeni açılımlar ve kazanç sağlamakta ve ufuklarımızı genişletmektedir.
Olumsuz hususları eleştirirken iyi taraflarını da söylemek ve yiğidin hakkını yiğide vermek lazımdır.

KAZA HEPİMİZİ ÇOK ÜZDÜ
Son yaşanan bahtsız ve çok üzücü kaza esnasında bizler TK 090 ile Seul"e uçuyorduk. İndiğimizde eşim kötü haberi verdi. Çok üzgün bir halde haberin o anki detaylarını verirken “ölen yok” deyince çok sevinmiştim. Ancak daha sonra CNN"de haberleri dinleyince 9 ölü olduğunu söylemeleri bizleri derinden üzdü.
20 yıllık sanayicilik ve turizmcilik hayatımda 1 milyon milin üzerinde sadece THY ile uçtum. THY uçaklarına her zaman güvenle bindim. ömrümün sonuna kadarda THY uçaklarına güvenle binmeye devam edeceğim.
Uçak teknolojisi malum en üst teknoloji ve en küçük bir hatada özücü sonuçlar doğurabiliyor,bu her uçakta yaşanabilir ancak THY en az seviyede olduğundan eminim.
THY Teknik"de çok değerli ve tecrübeli bakım mühendisleinin olduğunu ve mevcut yönetiminde teknik ve bakımda en ufak bir kısıtlama yapmadıklarınıda adım kadar eminim. Teknikte çalışan çok yakın arkadaşlarım ve yanımda staj yapmış uçak mühendislerimiz var.

YABANCI TELEVİZYONLARDA KAZAYI BAHANE EDEREK TÜRK TURİZMİNE BALTA VURMAK ÇABASI
CNN"nin kaza haberi karşısındaki tutumu tamamen bir karalama kampanyası gibi oldu. Saatlerce başka bir haber yokmuş gibi THY uçağının ve bu güne kadar düşen uçaklarını sıraladı durdu. Halbuki geçen nehire inen uçakları ve son düşen uçaklarında ölen 50 yolcuyu çok hızlı unuttular. Düşen uçaksa bir Amerikan markası ve Boeing üretimidir. Ben dünkü yayına bir türlü anlam veremedim. Sanki bu kazayı bahane ederek Türkiye turizmine büyük bir balta vurur gibiydiler.

Yine uluslararası yayın yapan Alman Devlet televizyonu DW"de bir teknik bilir kişiyi konuşturdular. Konuşmacı son derece küstahca THY"nı karalamak adına atılabilecek tüm çamurları attı tutu. Bana “Olmaz bu kadar” dedirtti.

THY'NA DESTEK VERELİM
Evet saygıdeğer IATA"cı meslektaşlarım. İşte bu gün sizin gününüz. Sizler THY"na hep güvendiniz ve güvenmeye devam edin. Edeceğinizdende eminim. Bu günden tezi yok tüm yolcularınızı THY ile uçurmaya gayret edin ve tavsiye edin. THY biletini satmaya çalışın. Bu gün bu toplu harekete ve toplu duruşa ülkece milletçe ve sektörce en çok ihtiyaç duyduğumuz gündür. Bu gün sizin gününüzdür.

Dış etkenli tüm medya bizi hedef almış hepimizi aşağı çekmeye çalışıyorlar. Nedeni ortadadır. Bizi aşağı çekip kendileri yukarı çıkmaya çalışıyorlar. Dış etkenlere karşı hep birlikte el ele ülkemizi, sektörümüzü ve milli hava yolumuzu onlara mal etmeyelim ve etmeyeceğinize de eminim.

Kazada kaybettiğimiz THY uçuş ekibi ve yolculara yüce Allah"tan rahmet diliyor, aile fertlerine sabır ve metanet temmeni ediyorum. Hepimizin başı sağolsun. Başımız yüz yıllarca dış etkenlere karşı hep dik oldu olmaya da devam edecektir. Hep birlikte el ele yolumuza devam edelim.

Hepinize Seul"den selamlarımı ve saygılarımı yolluyorum.

Emin Cakmak
Hello Tourism Travel Agency Inc.(TURSAB A-2373)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.