• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C

Çakmak: 500 etkinlik yaptık

Çakmak: 500 etkinlik yaptık
GHTC Başkanı Emin Çakmak, yurtdışında 150 sağlık turizmi etkinliğine katıldık. 350 turizm etkinliğinde Türkiye’nin sağlık turizmini anlattık

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Monako’da 38 ülkenin ve Asya Pasifik Konseyi’nin katılması sonucu 45 ülkenin oyuyla Dünya Sağlık Turizmi Konseyi–GHTC Başkanı seçilen Türsab Başkan adayı Emin Çakmak, Türkiye’nin süper hastanesi Liv Hospital’de turizmcilerle sağlık sektörünü buluşturdu.

emin-liv-5.jpg

Liv Hospital’deki toplantıda Türkiye’nin 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir kazanmasında sağlık turizminin önemli bir güç olduğunu belirterek tüm seyahat acentelerini sağlık turizmi yapmaya çağırdı.

emin-liv-grup3.jpg

emin-liv-grup2.jpg

emin-liv-13.jpg

TURİZMCİLERLE HASTANELERİ BULUŞTURDUK

Seyahat acenteleri, otelci, hastane yöneticisi, doktor ve sağlık turizmine ilgi duyanın katıldığı toplantıda Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC Başkanı Emin Çakmak, turizmcilerle, hastaneler arasında birlik beraberlik sağlayarak dünyaya açıldıklarını belirterek şöyle konuştu:
“7 yılda 94 ülkede 500 etkinliğe imza attık. 65 ülkede Türkiye’ye yabancı hasta getirmek için network ofisi açtık. Yurtdışında 150 sağlık turizmi etkinliğine katıldık. Ayrıca 350 uluslar arası turizm etkinliğinde Türkiye’nin sağlık turizmini anlattık. 3-4 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında yer alarak dünyanın 5 büyük fuarında sağlık turizmini tanıtmak için çalıştık. Seyahat acenteleri birikmiş borçlarını ödemek, ofis ve personel giderlerini karşılamak istiyorlarsa sağlık turizmi yapmalıdır. Seyahat acentesi meslektaşlarımı sağlık turizmi yapmaya çağırıyorum. Bilgi almak isteyenler için telefonum 7 gün 24 saat açıktır”

emin-liv-11.jpg

SAĞLIK TURİZMİNDE ZİNCİRİN HALKALARI KOPUK

Emin Çakmak, Türkiye’de herkesin sağlık turizmini sadece konuştuğunu ancak bir tarafından bu işe girmekten çekindiklerini belirterek şöyle devam etti: “Biz sağlık turizminin işlemesi için yapdaşları bir araya getirmeye çalışıyoruz. Sağlık turizminde zincirin halkaları kopuktur. Turizmciler hastaneye ve karakola girmekten korkarlar. Biz turizmcileri hastaneye sokarak sağlık turizmi yapmaları için işbirliği kurmalarını istiyoruz. Turizmci sağlık turizminde hastayı bulmak için pazarlama, uçak bileti, transfer, konaklama ve gezdirme bölümünde vardır. Tedavi bölümü ise hastaneler ve sağlık kuruluşlarının görevidir. Paylaşımı doğru yaparsak, zincirin halkaları birleşirse seyahat acenteleri kazançlı çıkar. Bugüne kadar hiçbir hastadan sorun yaşamadık ve memnuniyetsizlikle ülkemizden göndermedik.”

emin-liv-7.jpg

THY’NİN BÜYÜK ULAŞIM DESTEĞİ BULUNUYOR

THY’nin İstanbul’u dünyada 220 havalimanı ile bağladığını ve 41 iç hatta ulaşımı sağladığını belirten Emin Çakmak, “Türkiye lokasyon olarak dünyanın en önemli yerindedir. İstanbul’dan 3 saatte 1 milyar nüfusa, 6 saatte ise 2 milyar nüfusa ulaşılıyor. Böylesine büyük bir pazar çevremizde iken Türkiye’nin aldığı turist sayısı hakkımız değildir. Bu ülkenin hakkı Fransa ve İspanya’dan aşağı değil. Tarihi ve kültürüyle açık müze olan İstanbul’un 30-40 milyon turist almayışından hicap duyuyorum. Rakamlar içler acısıdır. Paris tek başına 30 milyon turist alıyor. İstanbul’a hala 8-9 milyonu reva görüyoruz.”

emin-liv-4.jpg

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN YURTDIŞI ETKİNLİK ŞARTTIR

Emin Çakmak Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’ni kurmak için 22 Nisan 2008’de 32 kurucu üye ile yola çıktıklarını ve halen 278 üyeye ulaştıklarını belirterek “Dünyanın en büyük sağlık turizm konseyiyiz. Monako’da yapılan kongrede İstanbul’u sağlık turizmi konseyinin merkezi yaptık” dedi.

emin-liv-8.jpg

Emin Çakmak, sağlık turizmi yapmak için yurtdışı etkinliklere katılmanın şart olduğunu belirterek “Sağlık turizmi insan ilişkileriyle yürüyor. Fuarlara katılmadan sağlık yapmak ve güven sağlamak hiç mümkün değildir. Sağlık turizmi kolay değildir. Yabancı hasta tedavi için 10 defa düşünüyor. Ancak yurtdışı temaslarda birebir görüşmelerde karşılıklı güven ortamı oluşuyor.

emin-liv-6.jpg

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ETKİNLİK FIRSATLARI

Sağlık turizmi için katıldığımız yurt dışı etkinliklerde güven sağladık, istikrarı yakalayarak ileri safhalara taşıdık. 19- 22 Nisan’da İzmir’de 3.Yaş Turizmi Fuarı ve Kongresi’ne yurtdışından 58 ülkenin temsilcisini ve 110 alım heyeti getiriyoruz. İzmir, Türkiye’nin sağlık turizmi için büyük fırsattır.

emin-liv-3.jpg

Türkiye'nin sağlık turizmi Arap dünyası ve Körfez ülkelerinin ön önemli fuarı olan 6-9 Mayıs'ta Dubai'de düzenlenecek Arabian Travel Market-ATM Turizm Fuarı’nda Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi-THTDC tarafından tanıtılıyor. Türkiye’nin sağlık turizmini tanıtmak için için fuarın en değerli yeri olan, içersinde 1 ana toplantı salonu 4 adet 4 er kişilik toplantı salonu, 8 adet 3’er koltuklu oturma grubu bulunan Ajman Shekhi’ne ait “Makateb Lounge”ı kiraladık. 11-12 Mayıs’te Londra’da İleri Yaş Fuarı’na katılıyoruz. 28-30 Mayıs’te Dubai’de Beauty World Fuarı’nda, 22-25 Ekim’de Rusça konuşan 21 ülkenin yer aldığı Kiev Sağlık Turizmi Fuarı’na katılıyoruz.

emin-liv-grup1.20130416114839.jpg

emin-liv-md1.jpg

AYŞEGÜL BOYSAN SAYIN, 45 ÜLKENİN HASTASINA HİZMET VERİYORUZ

Liv Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Boysan Sayın, hastanede 48 branşta 110 hekim bulunduğunu ve sağlıkta butik yaklaşımla kişiye özel tedavi imkânı sunduklarını söyledi.

emin-liv-md2.jpg

Dünyanın en son sistemlere sahip cihazlarını bulundurduklarını belirten Ayşegül Boysan Sayın “Meme test cihazı 1.4 mm’lik tümorü tespit ediyor. Radyoterapinin son teknolojilerindenTrubeam STx cihazı kanser türleri tedavisinde kullanılıyor. Robotik cerrahi araçları ise sağlıkta son teknolojik imkânları sunuyor.

emin-liv-md3.jpg

Hastane Kafkasya, Balkanlar ve Ortadoğu’dan 45 farklı ülkenin hastasına hizmet veriyor. Genellikle ortopedi, göz, kalp ve damar cerrahisi, estetik alanlarında hizmet alıyorlar. Yapılan çalışmalarla dijital medyadan “Altın Steteskop Ödülü” aldık.

emin-liv-11a.jpg

emin-liv-kamil2.jpg

KAMİL YÜCEORAL: İLERİ YAŞTAKİ AVRUPALI ZENGİN TURİSTTİR

Turizm Bakanlığı eski Müsteşarı ve Başbakanlık eski Başdanışmanı Kamil Yüceoral sağlık turizmindeki 8 segmente bakış ve ileri yaş fırsatları hakkında verdiği bilgilerde sağlık turizminin golaballeşen dünyanın gerçeği olarak ortaya çıktığını söyledi. Kamil Yüceoral, Avrupa’da 500 milyon kişinin yaşadığını, bunun yüzde 25’inin 60-65 yaşında olduğunu belirterek “İleri yaştaki Avrupalı zengin turisttir. Bunun yüzde 10’unu Türkiye’ye çekebilirsek 300 milyar dolarlık bir pazardır. Türkiye’nin bugünkü GSMH’na bedel bir rakamdır. Sağlık turizmi müthiş bir cevherdir. Sağlık turizminin önünü açmak gerekir” dedi.
Medikal turizmin ileri yaş turizmin kardeşi olduğunu belirten Kamil Yüceoral, “Yaşlılar gezmek için hastane ve sağlık imkânları olmayan ülkeye gitmek istemezler. 60 yaşını geçenler hem medikal turizmi, hem de ileri yaş turizmine hizmet veren imkanları ister” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin ciddi sağlık altyapısı nedeniyle sağlık turizminin konuşulduğunu belirten Kamil Yüceoral, 80’lardan itibaren özel hastanelerin gelişmesi ile sağlık turizminin daha çok konuşulur hale geldiğini ve dünyanın neresinde uygun fiyatlı iyi tedavi olduğunun internetten araştırıldığını söyledi.

emin-liv-kamil3.jpg

SAĞLIK TURİZMİNDE 8 SEGMENT

Bunun sonucunda sağlık turizminde ihtisaslaşmaların başladığını söyleyen Kamil Yüceoral, sağlık turizminin hepsinin medikal turuzm olmadığını belirterek 8 segmenti anlattı. Medikal turizmin tedavi ağırlıklı olduğunu ve sağlık turizmi yapanların ilgilenmesi gereken konuları şöyle belirtti.
”Dental turizm diş tedavisidir.Türkiye uluslararası plânda dental turizmde istenilen noktaya henuz ulaşamadı. Termal turizm, bir çok branşya engegre olabilecek daldır. Spa-wellness ise iyileşmeye yönelik bir turizm şeklidir. İçeriği yogadan terapiye kadar uzanıyor. Stress atmak, rahatlamak için ne yapılıyorsa wellness turizmidir. Engelsiz turizm ise engelli hastaların engelsiz olmalarını sağlayacak altyapının bulunduğu mekânlarda verilen hizmettir. Spor turizmi denilince oyun bölümü değil, sporla kazanılan sağlık hedeflenmektedir. Sağlıklı beslenme turizmine bakarsak, Akdeniz mönüsü ile veya doğal beslenme şeklinden bahsedilir.

emin-liv-kamil1.jpg

MEVZUAT ENGELLERİYLE KENDİ KENDİMİZİ KISITLIYORUZ

İleri yaş turizmi, Türkiye’de neredeyse varlığı bulunmayan, ancak ülkemizin imkânları ile büyük gelecek vadeden turizm şeklidir.
Bütün bunlar için Türkiye’de misafirperverlik, güneş, temiz hava ve doğal ortam var. Ancak mevzuat engelleriyle gereksiz şekilde kendi kendimizi kısıtlıyoruz.
Yaşlı turist imkânları bilirse Türkiye’ye gelir. Bunun için tanıtım şarttır. Kışın boş duran oteller iyi bir organizasyonla ileri yaş turizmine adapte olabilir.

DOĞRU İSTATİSTİKLERİN OLDUĞU ORTAM LÂZIMDIR
Türkiye İstatistik Kurumu’nun doğru rakamları verdiğine inanmıyorum. Turizmi tümüyle ele geçirmek üzere olan sağlık turizminin genel turizme büyük katkısı var. Vize problemi olmayan, uygun fiyatın verildiği, doğru istatistiklerin olduğu ortam lâzımdır.
Almanya’dan gelen turistin yüzde 25 i ileri yaştır. Turizm gelirinin yüzde 70 ‘ini bunlar oluşturur. İleri yaş hedefinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Ortak aracı kurumlara destek verilmesi gerekiyor. Hastaneler kendi aracı kurumlarını kuruyorlar ve bu durum onlara pahalıya maloluyor. Sağlık turizminde büyümemize engel oluyor. Sağlık turizminde halkaların yerine oturmasıyla Türkiye turizminin daha ileriye gireceğini düşünaüyorum.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.