• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Bursa’ya termal kür merkezi

Bursa’ya termal kür merkezi
BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, termal kent olmak için dünyadaki örneklerinde olduğu gibi termal kür merkezinin Bursa'ya kurulması gerektiğini söyledi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
MUDANYA / BURSA--
BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, termal kent olmak için dünyadaki örneklerinde olduğu gibi termal kür merkezinin Bursa'ya kurulması gerektiğini söyledi.
Başkan Esgin, "Dünya çapında bir termal kür merkezi ve yanında termal kür parkı Bursa'yı termal turizmin dünyadaki yeni destinasyonu yapar" dedi.

busad-mudanya-1b.jpg

ÖNEMLİ KATILIM OLDU

Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT), Mudanya Montania Otel'de gerçekleştirdiği toplantıda Termal Kür Merkezi ve Termal Kür Parkı'na yönelik önerilerde bulundu. Toplantıya Bursa'daki sağlık ve turizm sektör temsilcileriyle birlikte Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk,Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak,Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi(THTDC) Başkanı Emin Çakmak ve Senegal’in Ankara Büyükelçisi İsaak MBacke ve Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel katıldı.

busad-mudanya-11.jpg

Toplantı öncesi Sağlık Turizmi Derneği’nin kuruluşuna katkıları nedeniyle Müsiad Bursa Başkanı Hasan Çepni’ye teşekkür plaketi verildi.

busad-mudanya-15.jpg

busad-mudanya-20.jpg

EMİN ÇAKMAK: BURSA’YA MACAU ÖRNEĞİ ULAŞIM ÖNERDİ

Toplantıya katılan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi(THTDC) Başkanı Emin Çakmak Bursa’nın ulaşım sorunun çözdüğünde sağlık turizminde önemli adımlar atabileceğini belirterek “Hong Kong’ un güneyinde bulunan Macau Adası intermodel sistemle dedi. Yılda 25 milyon turist çekiyor. Bursa’da İstanbul üzerinden aynı sistemi uygulayarak turizmde arzuladığı rakama ulaşabilir”

busad-mudanya-6.jpg

THTDC BAŞKANI ÇAKMAK: "TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE LİDERLİĞE GİDİYOR"

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTDC) Başkanı Emin Çakmak Türkiye'nin Sağlık Turizminde lider ülke olacağına yürekten inandığını belirterek Bursa'nın sağlık turizminde son yıllardaki çıkışını dikkatle takip ettiklerini kaydetti. Çakmak konuşmasını şöyle sürdürdü:

busad-mudanya-14.jpg

busad-mudanya-19.jpg

"Bursa'daki sağlık turizmi çalışmalarında BUSAD'ın başarılarını takdirle karşılıyoruz. Bursa'nın termal turizmde bir yeniden dirilme hareketi içinde olduğunu görmemek mümkün değil. Ne zaman yurtdışı fuar ve kongrelere gitsek Bursa'yı yanımızda görüyoruz. Sağlık Serbest Bölgesi'nin Bursa'ya kazandırılmasında yine Bursa dinamiklerini çok istekli görüyoruz. Yatırımlar gün geçtikçe artıyor.Bursa'nın uluslar arası arenada daha iyi tanıtılması başarıyı kaçınılmaz hale getirir" dedi.

busad-mudanya-3.jpg

busad-mudanya-18.jpg

"TERMAL KÜR MERKEZİ BURSA’NIN TERMAL KENT OLMASINI TESCİLLER"

Toplantıya ev sahipliği yapan BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, Bursa'nın turizm alternatifleri arasında kış turizminden doğa turizmine sağlık turizminden inanç turizmine kadar birçok turizm çeşidine imkân tanıdığını belirterek bunların içinde termal turizme dikkat çekti. Başkan Esgin sözlerini şöyle sürdürdü;

busad-mudanya-18a.jpg

"Bursa 1500 yıllık termal bir termal kent. Ama son 50 yıldır bölgesinde bile termal kent algısını kaybetmiş durumda. Son yıllarda yapılan yatırımlar çok önemli. Ancak 5 yıldızlı termal otel yaparak termal kent olamayız. Termal kent olmak için dünyadaki örneklerinde olduğu gibi termal kür merkezini Bursa'ya kurmak durumundayız. Termal kür merkezleri termal suyu bilimsel tıp yöntemleriyle tedaviye dönüştüren merkezlerdir. Dünya çapında bir termal kür merkezi ve yanında termal kür parkı Bursa'yı termal turizmin dünyadaki yeni destinasyonu yapar. Bursa'nın gelecek vizyonunda medikal ve termal turizm vazgeçilmez başlıklardır."

busad-mudanya-12.jpg

VALİ HARPUT: "BURSA DEMEK SAĞLIK DEMEKTİR

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise yaptığı konuşmada Bursa'nın turizmdeki avantajlarını dile getirerek "Bursa demek yeşil demek. Bursa demek sevgi demek. Bursa demek su demek, sağlık demek. Son yıllarda yapılan çalışmalarla her geçen gün yabancı turist sayısı hızla artıyor.2013 yılı Bursa'nın özellikle Ortadoğulu turist sayısında önemli artış beklediğimiz bir yıl olacaktır. Bursa'nın uluslar arası düzeyde tanıtımına büyük önem veriyoruz. Bu yapılan çalışmalar Bursa'yı turizmde hak ettiği yere getirecektir" dedi.

busad-mudanya-13.jpg

REKTÖR PROF:DR:SOLAK: BURSAYA SADECE GÜÇ BİRLİĞİ GEREKİYOR

Afyon Kocatepe Rektörü Prof.Dr.Mustafa Solak Afyon'da termal turizm alanında yapılan çalışmaları anlatarak, Bursa ve Afyon'nun termal turizmin Türkiye'deki en önemli merkezleri olduğunu belirtti. Prof.Dr.Solak “Bursa’da hazır potansiyel var. Sadece güç birliği gerekiyor.“ dedi.

busad-mudanya-5.20121228030354.jpg

Termal Otellerinin imkanlarını ve yatak potansiyelini Kocatepe Üniversitesi bünyesinde kurulan termal kür merkezindeki tedavi olanaklarıyla bütünleştirdiklerini anlatan Rektör Solak, "Bunun hukuki alt yapısını da çalışıyoruz. Afilasyon adını verdiğimiz bu yöntemle özel -kamu, otel-hastane elindeki olanakları bütüncül bir yapıda hizmete dönüştürüyor. Türkiye'de sağlık turizminin bu çalışmalarla daha da gelişeceğine inanıyorum. Bursa'nın bu kadar avantajı ile termal sağlık turizminde daha iyi noktalara geleceğine yürekten inanıyorum. Bu konuda Afyon elindeki tüm bilgi ve deneyimi Bursa ile paylaşmaya hazırdır" dedi.

busad-mudanya-22.jpg

busad-mudanya-1.jpg

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK: SERBEST BÖLGELER GELECEK 100 YILIN DÖNEMECİ OLACAK

Ak Parti Milletvekili Mustafa Öztürk, sağlıkta serest bölgelerin kurulması için çalışan komisyonda bulunduğunu belirterek, “THTDC Başkanı Emin Çakmak’ın bilgilerini ihtiyacımız var. Serbest bölgeler gelecek 100 yılın sağlık turizminde dönemeci olacaktır. Dünyanın 5 bölgesinde sağlık serbest bölgesi kurmak isteyen bir grup Bursa’yı tercih etti” dedi.

busad-mudanya-9.jpg

SENEGAL BÜYÜKELÇİSİ: BAŞBAKANIN EŞİ BURSA KUMAŞINI BEĞENİYOR

Senegal’in Ankara Büyükelçisi İsaak MBacke, Senegal Başbakanı’nın eşinin Bursa ziyaretinde aldığı kumaşları çok beğendiğini belirterek “Biz mobilya üretiyoruz.Siz mobilyaları kaplayın bizde üretelim” dedi. Türkiye’nin Senegal’e hastane kurmasını isteyen Büyükelçi, ülkemizde tedavisi yapılamayan hastalır Türkiye’ye gönderebileceklerini söyledi.

busad-mudanya-10.jpg
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.