• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Bursa'ya 5. bölge teşviği

Bursa'ya 5. bölge teşviği
Bursa Valisi Şahabettin Harput: Termal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenler 5. bölge imkânlarından yararlanacak.

BURSA- Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Bursa birinci bölgede yer almasına rağmen; Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Uludağ 2. Gelişim Bölgesi ve Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenler 5. bölge imkânlarından yararlanacak." dedi.Vali Şahabettin Harput, yeni teşvik paketiyle birlikte Bursa'nın; turizm, eğitim, savunma ve stratejik yatırımlarda Türkiye açısından sahip olduğu konumunu daha da güçlendireceğini belirterek, "Bursa, Cumhuriyetimizin 100. yaşında sadece Türkiye'nin değil, her alanda dünyanın yıldızı bir kent olacak." diye konuştu.
Vali Şahabettin Harput, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik paketini Bursa açısından değerlendirdi. Pakette yer alan destek kalemleri ile asgari tutarların nasıl olacağına ilişkin nihai kararın, Bakanlar Kurulu'nca belirlenip Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini hatırlatan Vali Harput, "Yeni teşvik paketi, önceki teşvik uygulamalarına esas olan değerler ile kıyaslandığında yatırımcımızın önünü açmaktadır. Her şeyden önce girişimcilerimiz devletin koruması ve desteğini yanında hissedecek." şeklinde konuştu.
Şimdiden onlarca yatırımcının, büyük bir heyecanla bu teşvik paketinden nasıl yararlanabileceğini araştırdığını açıklayan Vali Harput, şunları söyledi: "Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere söz konusu teşvik paketi, Kalkınma Bakanlığı'mızca yapılan 'İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Düzeyi' ve'İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması'araştırması sonuçları dikkate alınarak hazırlandı. Bu araştırma neticesinde teşvik paketinde Türkiye'nin 81 vilayeti 6 ayrı bölge kapsamında değerlendirilmeye alındı. Bursa; İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Muğla ve Kocaeli ile birlikte birinci bölgede yer almakta. Bursa, açıklanan teşvik paketinden özellikle turizm sektörü ile eğitim sektörü, savunma sanayi sektörü ve stratejik yatırımlardan en iyi şekilde yararlanması öngörülen illerin arasında yer alıyor."

TURİZME 5. BÖLGE DESTEĞİ
Özellikle turizm yatırımları açısından yeni teşvik paketinin büyük önem taşıdığına işaret eden Vali Şahabettin Harput, şöyle devam etti: "Bursa, birinci bölgede yer almasına rağmen; Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Uludağ 2. Gelişim Bölgesi ve Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenler 5. bölge teşvik imkânlarından yararlanacak. Yani; Bursa'nın yer aldığı 1. Bölgede olmayan ve 5. Bölgeye yönelik açıklanan Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV istisnası, arsa tahsisi, 7 yıl süreyle sigorta prim desteği ve 50 milyon TL'ye kadar faiz desteği, yatırıma katkı oranı yüzde 50 olmak üzere yüzde 90 vergi indirimi, 500 milyon TL ve üstü yatırımlara bina inşaat harcamaları için KDV iadesi, Bursa'nın 3 önemli turizm merkezine yatırım yapmak isteyenler için geçerli olacak." Vali Harput, bunun da Bursa turizminin geleceği için büyük önem taşıdığını söyledi.

EĞİTİM YATIRIMLARI
Yeni teşvik paketi kapsamında, turizm gibi eğitim yatırımlarının da 5. Bölge desteklerinden yararlanacağına işaret eden Vali Harput, "Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek olan ilk, orta ve lise eğitim yatırımlarının yanı sıra motorlu kara taşıtları sanayi ve yan sanayisi raylı sistem ve vagon imalatı, savunma sanayiine yönelik yatırımlar için de bu destek geçerli olacak." diye ifade etti.
Bursa'nın, Türkiye'nin ihracatta üçüncü kenti olduğuna işaret eden Harput, "Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden biri. Teknik eğitim oranlarının en yüksek olduğu kentlerimizden. Yani sahip olduğu üretim gücü, doğası, turizmi ve tarımı ile Bursa, yeni teşvik paketiyle var olan konumunu daha da güçlendirecek ve Cumhuriyetimizin 100. yaşında sadece ülkemizin değil dünyanın yıldızı marka bir kent haline gelecektir. Tabi ki Bursa, Cumhuriyetimizin 100. yaşında en büyük 10 ekonomi, 500 milyar dolar ihracat ve kişi başına 25 bin dolar milli gelir hedefine en önemli katkıyı sağlayacak illerimizden biri olacaktır." şeklinde konuştu.

BURSA'DA TEŞVİKLER
Bu arada, Vali Harput, 2007-2011 yılları arasında Bursa'ya verilen yatırım teşvik belge sayısı, sağlanan istihdam ve sabit yatırım miktarları hakkında da bilgi verdi. Vali Harput'un verdiği bilgiye göre; belge sayısı 2007 yılında 191, 2008 yılında 204, 2009 yılında 124, 2010 yılında 168 ve 2011 yılında 214.
Sağlanan istihdam; 2007 yılında 9 bin 41, 2008 yılında 14 bin 785, 2009 yılında 7 bin 67, 2010 yılında 6 bin 631 ve 2011'de ise 5 bin 260. Sabit yatırım tutarı ise 2007 yılında 1.4 milyar, 2008'de 1.7 milyar, 2009'da da 4.5 milyar, 2010 yılında 1.7 milyar ve 2011 yılında 1.8 milyar TL olarak gerçekleşti.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.