• BIST 85.241
  • Altın 249,558
  • Dolar 6,0869
  • Euro 6,7974
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

Bursalılar turizm gücünü bilmiyor

Bursalılar turizm gücünü bilmiyor
Vali Harput, "Bursalılar sahip olduğu turizm potansiyelinin farkında olmazsa ve bu potansiyeli açığa çıkarmazsa, Turizm Bakanlığı ne yapsın?"

BURSA- Turizm ve Kültür Bakanlığı, kongre, termal ve sağlık turizminde, teşvik edilmesi gereken iller arasında Bursa’ya yer vermiyor. Oysa ki Bursa, zengin termal kaynakları bakımından Türkiye’nin sayılı bölgeleri arasında yer alırken, 100 milyon dolarlık parmakla gösterilen bir kongre kültür merkezine sahip.
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 2013 Eylem Planı’nda ve 2023 Stratejik Planı’nda Bursa’yı yok saymasına çok tartışılacak bir yorum yaptı. Vali Harput, "Bursalılar sahip olduğu turizm potansiyelinin farkında olmazsa ve bu potansiyeli açığa çıkaracak aktivitelerden uzak durursa, Turizm Bakanlığı ne yapsın?" diyerek sorumluluğu kendimizde aramamız gerektiğini söyledi. Yazı dizimize bugün de turizmle devam ediyoruz. Dün, son yıllarda Bursa’ya gelen turist sayılarını ve Vali Harput’un açıklamalarına yer vermiştik. Bugün de Vali Harput’un açıklamalarını aktarmaya devam edeceğiz. Vali Harput’un açıklamalarını, Turizm Bakanlığı’nın Bursa’ya bakış açısıyla birlikte vermeyi tercih ettik. Ayrıca, rakamlarla Bursa’ya gelen turistlerin ülkelerarası dağılımı, TÜRSAB Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş’un görüşlerini ve Bursa’da gezilmesi gereken yerleri sizin için derledik.

BURSA TURİZMDE TEŞVİK İLLERİNDE VE 2023 STRATEJİK PLANDA YOK!
Bursa, sahip olduğu tüm doğal zenginliklerine rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm alanında ivedilikle teşvik edilmesi gereken iller arasında Bursa’yı almadı. Üstelik, Bakanlığın 2023 Stratejik Planı’nda teşvik uygulamasına girecek iller arasında Bursa yine yok.

TERMAL TURİZM KENTLERİ PROJESİNDE BURSA YOK
Turizm Bakanlığı, turizm türleri ile entegre olabilecek ve destinasyon oluşturabilecek kapasiteye sahip olan öncelikli geliştirilecek bölgeleri belirledi.
Buna göre termal turizminde şu bölgelere teşvik sağlanacak:
*Güney Marmara Termal Turizm Bölgeleri:
Çanakkale, Balıkesir ve Yalova.
*Frigya Termal Turizm Bölgeleri:
Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir ve Ankara.
*Orta Anadolu Termal Turizm Bölgesi:
Yozgat, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde.
*Güney Ege Termal Turizm Bölgesi:
*İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli.
Görüldüğü gibi Bursa, zengin termal kaynaklarına rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dikkatini çekmemiş!

BURSA KONGRE MERKEZLERİNDE DE YOK SAYILIYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa’yı kongre turizminde de yok sayıyor. Oysa ki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, İstanbul’dan sonra en büyük salona sahip olan yaklaşık 300 milyon dolarlık Türkiye’nin en önemli kültür merkezinden ikincisi. Bakanlığın resmi internet sitesinde bakın hangi kültür merkezleri duyuruluyor: İstanbul Kültür Merkezi , Ankara Kültür Merkezi , Adana Hacı Ömer Kültür Merkezi , Batman Kültür Merkezi , Bartın Kültür Merkezi , Bolu Kültür Merkezi , Bingöl Kültür Merkezi , Bitlis Kültür Merkezi , Bitlis Tatvan Kültür Merkezi , Çankırı Kültür Merkezi, Erzincan Kültür Merkezi , Erzurum Kültür Merkezi.

CUMHURİYETİN 100. YILINDA, 2023 STRATEJİK PLANINDA DA YOKUZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 stratejik planı, geleceğe yönelik planını ortaya koyan çok önemli bir projeksiyon. Bakanlık, bu çalışmasını, 2023 Stratejik Plan’da özetliyor. Ancak, yine Bursa’yı yok sayarak. Çünkü Bursa, 2023 Stratejik Plan’da da gelişmesi öngörülen turizm illeri arasında gösterilmiyor. Son olarak, Bakanlığın Türkiye’deki ilan ettiği turizm merkezlerini aktaralım: Oymapınar, Kuzey Antalya, Çeşme-Alaçatı ve Didim.

VALİ HARPUT, BAKANLIĞI SORUMLU TUTMUYOR
Tüm bu veriler ışığında, Vali Şahabettin Harput’a, Turizm Bakanlığı’nın Bursa’yı yok saymasını sorduk. Vali Harput, bu durumun sorumlusunun Bakanlık değil, Bursalılar olduğunu öne sürüyor.
Harput, Bursa’nın var olan zenginliğine rağmen, turizm pastasından yeterli payı almadığının farkında. Ancak Harput, bu durumdan Bursalıların sorumlu olduğunu bakın hangi sözlerle ifade ediyor:
Bursalılar, turizm teşvik kapsamında olmadığımız için Turizm Bakanlığı’na sitem ediyor. Oysa ki Bursalılar sahip olduğu turizm potansiyelinin farkında olmazsa ve bu potansiyeli açığa çıkaracak aktivitelerden uzak durursa, Turizm Bakanlığı ne yapsın?
Bakanlığı biz harekete geçireceğiz.

ARAP TURİSTLERDE PATLAMA!
Rakamlardan da anlaşılabileceği gibi geçen yıl Arap turist sayısında adeta patlama yaşandı. Öyle ki 2009’da Bursa’ya 19 bin 67 Arap turist gelirken, geçen yıl 31 bin 84 Arap turist kentimizi ziyaret etmiş. Turizm çevreleri, bunun nedenini Vali Şahabettin Harput öncülüğünde yapılan tanıtım çalışmalarına bağlıyor. (Ortadoğu’da düzenlenen Türk geceleri ve fuarlar)

2023’TE BURSA KONUŞULACAK
TÜRSAB Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, son yıllarda Bursa’nın turizmde atağa geçtiğini söyleyerek, 2023’te turizm alanında Bursa’nın konuşulacağını belirtti.
Termal kaynakları bakımından zengin bir kent olmasına rağmen, tesisleşmeye gidemediği için Afyon’un kaplıca merkezi olduğuna dikkati çeken Akkuş, "Son yıllardaki sondaj çalışmalarıyla Türkiye’nin en zengin şifalı sıcak su kaynaklarına sahip olduğumuz ortaya çıktı" diyor. Akkuş, Vali Harput’un turizmcilerle birlikte yaptığı çalışmalarla, Dağyenice’nin Türkiye’nin en büyük sağlık turizm merkezi olmasına aday olduğunu sözlerine ekliyor.

AKKUŞ’UN ÖNERİLERİ
Uludağ’ı biran önce pazarlamamız gerekiyor. Çünkü Uludağ, dünyanın ve Türkiye’nin markasıdır.
Son yıllarda Arap turist sayısında çok büyük artış elde edilmiştir. Bunda, Valimiz Şahabettin Harput’un önderliğinde yapılan fuar ve etkinliklerle birlikte, Ortadoğu’da Bursa gecelerinin düzenlenmesinin çok önemli katkısı vardır. Bu çalışmalar sayesinde, Ortadoğulu turistlerin en çok tercih ettiği yer Bursa’dır. Ayrıca Bursa denilince akla inanç turizmi gelmesi gerekiyor. Özellikle İznik, başlı başına bir inanç ve tarih kentidir. İncil’in 1. ve 7. konsülünün İznik’te yapılması, kutsal kitabın adının bu bölgede verilmesiyle İznik’i en önemli destinasyon bölgelerinden biri kılıyor. Hıristiyan ülkeleriyle irtibata geçerek, İznik’i medeniyet köprüsü haline getirebilirsek, inanç turizmi pastasından çok önemli bir pay alabiliriz. BTSO, Valilik ve TÜRSAB olarak 7 Mart 2010 tarihinde Katar’ın, 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası’na, sivil toplum örgütleri, devlet yetkilileri ve işadamlarıyla birlikte bugünden çok ciddi hazırlıklar yaptıklarını görünce, 2023’ün uzak bir tarih olmadığını görebiliriz. Bu sebeple, 2023 yılında Bursa’nın nüfus, ekonomi, turizm, tarım ve sanayi alanlarında Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biri olması gerekiyor. Dünyada nüfusu en fazla artan illerden birisi Bursa’dır. 2023 yılında, İstanbul’dan sonra Bursa’nın geleceğini ve her platformda Bursa’nın konuşulacağını düşünüyorum. Çünkü İstanbul’la Bursa bütünleşti.

YILLARA GÖRE BURSA’YA GELEN TURİSTLERİN ÜLKELERE DAĞILIMI

2008 YILI

İLK 5 ÜLKE KONAKLAMA
ALMANYA 19.295
S. ARABİSTAN 13.731
ABD 10.046
YUNANİSTAN 8.595
FRANSA 7.231
RUSYA 6.204
İTALYA 6.066
İSPANYA 4.015
İNGİLTERE 3.553
HOLLANDA 2.505
TOPLAM 81.241

2009 YILI

ÜLKE SN TURİST SAYISI
ALMANYA 1 17.431
S.ARABISTAN 2 13.869
ABD 3 9.637
YUNANISTAN 4 8.094
ITALYA 5 5.277
FRANSA 6 4.188
RUSYA FED. 7 2.874
ISPANYA 8 2.747
HOLLANDA 9 2.512
KUVEYT 10 2.198


2010 YILI

ÜLKE SN TURİST SAYISI
S.ARABISTAN 1 23.350
ALMANYA 2 16.012
YUNANISTAN 3 9.950
FRANSA 4 6.778
ABD 5 6.337
ITALYA 6 4.782
BAE 7 4.024
RUSYA FED. 8 3.778
İNGİLTERE 9 3.739
KUVEYT 10 3.714

BURSA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

*Uludağ
*İnkaya Tarihi Çınar
*Çekirge 1. Murat Hüdavendigar Cami ve Türbesi
*Çekirge Eski Kaplıca
*Karagöz ve Hacivat Anıtı ve Karagöz Evi
*Süleyman Çelebi Türbesi
*Orman Müzesi
*Kükürtlü Kaplıcaları
*Yeni Kaplıca
*Arkeoloji Müzesi
*Atatürk Evi Müzesi
*Muradiye Külliyesi ve Osmanlı Evi
*Uluumay Müzesi
*Hüsnü Züber Yaşayan Özel Müze Ev
*Seyyid Usul Kültür Merkezi
*Sukay Park
*Atatürk Kongre Kültür Merkezi ve Merinos Parkı
*Osman ve Orhan Gazi Türbeleri
*Balibey Hanı
*Bursa Surları-Saltanat Kapı
*Yer Kapı ve Surlar
*Üftade ve Molla Fenari Türbeleri
*Haraççıoğlu Kültür Merkezi
*Yazma ve Eski Eserler Müzesi
*Ulucami
*Hanlar Bölgesi ve Uzun Çarşı
*Karabaşi Veli Tekkesi
*Eskici Mehmed Dede
*Irgandı Köprüsü
*Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
*Hünkar Köşkü
*Yeşil Cami-Yeşil Türbe
*Yeşil Medresesi
*Emir Sultan Cami ve Müzesi
*Yıldırım Külliyesi
*Cumalıkızık
*İnegöl Oylat Kaplıcaları
*İznik Ayasofya Müzesi
*İznik Surları
*Nilüfer Gölyazı
*Misi Köyü
*Tirilye
*Karacabey Boğazı-Issız Han-H Ulubatlı Hasan-Dayı HKaracabey Dede Türbesi
*Mustafakemalpaşa Su Uçtu H Şelalesi-Tümbüldek Kaplıcaları-Mağara
*Büyükorhan Görecik Yaylası-Derecik Köyü Bazilikası
*Keles Kocayayla-Gelemiç Köyü Mağarası
*Kestel Saitabat Şelalesi
*Kestel Babasultan Köyü
*Kestel Kalesi
*Orhaneli Sadağ Vadisi
*Orhaneli Kalesi
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.