• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 1 °C

Bursa’da İstanbul turizmi-1

Bursa’da İstanbul turizmi-1
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'İstanbul Turizminin sürdürülebilirliği' konulu “beyin fırtınası” şeklinde Arama Konferansı Bursa'da yapılıyor

ÖZKAN ALTINTAŞ- HALİL TUNCER
BURSA
-İstanbul Turizminin sürdürülebilirliği geliştirmek ve yeniden kazanmayı sağlamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5-7 Mayıs tarihlerinde organize ettiği 'İstanbul Turizminin sürdürülebilirliği' konulu “beyin fırtınası” şeklinde Arama Konferansı Bursa'da yapılıyor. Üç günlük çalıştayın açılışını Kadir Topbaş yapıyor. İBB, Bursa Çalıştayı’nda İstanbul turizmi için turizmin önemli katılımcıları ile ortak akıl yaratıyor.

bursa-ibb-1a.jpg

bursa-topbas-44.jpg

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "Göreve geldiğimizde turizm platformu kurarak turizme verdiğimiz önemi gösterdik. Turizm için birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Her türlü görüşü bir yana bırakmak lazım. Belediye başkanı bir CEO gibi olmak zorundadrır. Bürokratik anlayışla gitmiyoruz. Artık birlikte yol alabiliyoruz. Elimizdeki kıymetin farkındayız ama nasıl yol alacağımızı bilmiyoruz. Nasıl algılanacağını görmeden hareket edemiyoruz. Elimizdeki çok kıymetli obje için pazarlama eksiğimiz yoksa başarılı olamayız" dedi.

bursa-izle1.jpg

ÖNEMLİ KATILIM OLDU

Bursa Hilton Oteli’nde düzenlenen toplantıya İstanbul Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul REğinlioğlu, Rehberler Odası –İRO Başkanı Hakan Eğinlioğlu, Türkiye Otelciler Birliği, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TYD Bakanı Oya Narin, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün ile çok sayıda turizmci katıldı.

bursa-ibb-b.jpg

bursa-ismail-gultekin.jpg

İSMAIL GÜLTEKIN: İSTANBUL’DA TURIZMI DAHA IYI YAPABILIRIZ

İstanbul Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul’da turizmi daha iyi yapabiliriz ve yapmalıyız. Verilen daha iyi yapılabileceğini gösteriyor. Konuyacak takvime, sorun ve çözüm önerilerinde aktif rol almaya hazırız. İstanbul’un aldığı turistin iki katını alabilecek durumdadır. Ciddi çaba yanında kaynak ayırmak gerekiyor.

bursa-topbas.jpg

KADIR TOPBAŞ: TERÖRE KARŞı BAŞKALDıRı TURIZM ILE MÜMKÜNDÜR

İBB Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul ve Türkiye için Bursa’dayız. İstanbul turizmi için yapılacak her hareket Türkiye’nin gelişmesine etki yapar” diye sözlerine başladı.
Kadir Topbaş şöyle devam etti: “Arkeoloji Müzesi’ndeki tek lahit için bile bir müze gerekmektedir. Ancak bir terör belası, vebası olarak ortaya çıktı. Bu arada bilgi kirliliği ortaya konuluyor. Teröre karşı başkaldırı turizm ile mümkündür.

BIR ÇOK HEYETLERI DAVET EDIYORUZ
İstanbul’u İstanbullular bilmiyor. Arkadaşlarımı dünyanın heryerine gönderip taşı kaldırıp altına bakın dedim. Sonra onların verdiği bilgiler ışığında uygulama yaptık. İstanbul’a 18 delikli bir golf sahası yapmak için çalışma başlatıyoruz. Bir çok heyetleri davet ederek kongre turizmine ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz. Bunların yansımasının kente olan ilgiyi artırıp, gidilebilirliğini gösterecektir.

bursa-topbas11.jpg

PROJELERİ ANLATTI

Boğaziçi İmar Müdürlüğ alanı 1 milyon 200 bin metrekaredir. Burayı çiçeklerle donatıp bir eğlence ve dinlenme alanı haline gitirilerek konuşulabilir bir mekan haline gitirmeyi planlıyoruz. Seul’da dere islahı var. Üzeri yol haline geldi ve çevre ödülü aldı. Bunu yapan mimarı çağırıp Cendere için proje yaptırdım. Koreli mimara ‘Dünyanın konuşmasını istiyorum’ dedim. Ayamama, Çırpıcı deresini aynı şekilde yaptık. Kurbağalıdere çalışması sürüyor. Yenikapı’da 9600 m2 lik çadır yaptık. İçine 6 tenis kortu ve buz pateni sığıyor. 7 bin kişiye konser 10 bin kişiye yemek verilebiliyor.
İstanbul Maltepe sahiline 3 bin kişilik açıkhava tiyatrosu gibi amfi yapıyoruiz. Topkapı parkinin yanına 2500 kişilik şeffaf örtüyle kapalı aktivite alanı yapıyoruz. Üsküdar’dan kabataş’a yürümede konulacak fotoğraf noktası bile önemli olacaktır. Unkapanı köprüsünü Haliç’in içine alıyoruz. Kaba yapı ortadan kalkıyor tarihi kurtaracağız. Haliç Tersanesine bilim teknolojisi ve inavasyon müzesi yapıyoruz. Dünyanın sayılı merkezi olacaktır. Criesa limanı projse tamamlandı. Çatladıkaypı’dan sultanahmet’a finüküler yapıyoruz. Çemberlitaya kadar şüüyen bantlar konulacak. Sultanahmet Meydanı’na insanlar çıkmasın içine çıksın ve insanlar oraya çıksın. Tarihi yarımadaya otobüsler girmesin istiyoruz.

bursa-topbas22.jpg

ISTANBUL’UN SILUETI IÇIN KODLAMALAR KOYDUK

İstanbul’un gravürlerindeki İstanbul’u İstanbul yapan silueti bozulmasın. Topofğrafya çıkardık ve hattın bozummaması için hiçbir yapıpın etkileşim noktasına girmemesi için kodlamalarla koyduk. Yükseklik serbest lafını kaldırdık. Tarihi kendi kouyabilseydik,. Ihtiyaçlarını dengeli ve planlı olsaydik bugühn bunları konuşmayacaktır. İstanbul’un yerleim alanlarının tadına doyum olmazdı.

DİZİ PLATFORMLARINI TEMİZLEDİK
AmaçTurizm birinci önceliklidir. 2 milyon 800 binden 12 milyon turiste geldik. Maalesef şimdi 11 milyonları konuşuyoruz. Terörü farklı değerlendirip, oluşturdular. İstanbul için gökten avize atsanız turizmi patlatır deseniz razıyım.
Bir yerlere reklam vererek insanların düşüncesini değiştiremezsiniz.
En çok okuyan toplamda en çok satan roman yazarını getirelim İstanbul ile ilgili roman yazsın istedim. Dizilerde ABD’den sonra ikinci ülke olduk. “Dizilerde görüntülenen platformları temizleyelim ve tertemiz bir İstanbul istiyorum dedim. İstiklal Caddesi’nde çalışıyoruz. Büyük saksılarda mevsimlik ağaçlar koyacağız. Yağmuda su birikintisi olmasın diye çalışıyoruz. 8500 yıl önce insanlarını ayak izleri olan ‘müze istasyon’ Yenikapı da yapılıyor.

bursatulin.jpg

TÜLİN ERSÖZ: İSTANBUL OLARAK BU DURUMU HAKETMIYORUZ.
İBB Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz, İstanbul turizmi için sektörün duayenlerini Bursa’da buluşturduklarını belirterek “Turizmde zor günlerden geçioruz. İstanbul olarak bu durumu haketmiyoruz. Endülüs gezimde turist kalabılığını görünce üzüldüm ve ağladım. Bunun üzerine birşeyler yapmak gerektiğini gördük ve ortak akıl yaratmak için bu toplantıyı kararlaştırdık” dedi.
Tülin Ersöz daha sonra Başkan Topbaş’ın konuşmasında eksik olanları tamamlayarak İstanbul’un aydınlatma master planları bittiğini söyledi ve İstanbul’un tanıtımını ABD menşeili APCO’ya verdiklerini belirterek ABD İngiltere Fransa Almanya Çin ve Ortadoğu ülkelerinde anlatacaklar” dedi.

bursa-imbat.jpg

APCO’NUN Temsilcisi İmat, ise konuşmasında “Hayatım boyunca İstanbul’a 19 kez geldim. Hem iş hem de turist olarak. Teknolojiyi kullanarak nasıl anlatacağımız sunumlarda göstereceğim” dedi.

bursa-bel-bsk.jpg

RECEP ALTEPE: BİRLİKTE PROJELER ÜRETEBİLİRİZ

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa İstanbul’la birlikte hareket eden ve birlikte büyüyen şehrimizdir. Bursa İstanbul bir bütünün iki parçasıdır. İstanbul’dan sonra en çok üreten, ihracat yapan ve kültür eserleri açısından Bursa geliyor. İstanbul ile birlikte yapacağımız ortak projeler olabilir. Geleceği birlikte yürürüz.

bursa-timur-bayindir.jpg

TİMUR BAYINDIR: TURIZME SARıLMAMıZ LAZıM.

Timur Bayındır, Bursa’da İstanbul’u nasıl kuratacağımızı konuşacağız. Biz İstanbul’u bir kaç kez kurtarmak için çalıştık. Bir noktaya kadar getirdik ama birilerini alıp götürmesi gerektiği için kimin yapacağını bulamadık. İlk defa son 10 yıldır bir belediye turizmle meşgul oluyor. Ancak bu da yetmiyor. Arkadan biri bir şey söylüyor gündem birden değişiyor. Kopenhag belediye başkanı ‘Ben Kopenhag’a 1 milyon kişiyi kongreye getireceğim’ sloganı ile kazanmıştı. Bizim turizmi ihmal etmemize imkan yok. İncelemeler turizmin 72 sektörü ilgilendirdiği ortaya çıkıyor. Turizme sarılmamız lazım.

bursa-ulusoy.jpg

BAŞARAN ULUSOY: İSTANBUL’UN KORUNMAYA IHTIYACı VAR.

Başaran Ulusoy, Beyoğlu belediye başkanlığı dönemini hatırlatarak Topbaş gelin bina alın demişti. Eşim üç bina aldı biz ondan kazandık. İstanbul güzel bir sevgilidir. Sevgilisi güzel olanın gözüne uyku girmez. 1202 Haçlı orduları Ayasofya’da tahribat yapıyorlar. Fatih İstanbul’u alınca korumaya aldı. Cumhuriyet dönemindede İstanbul korundu. İstanbul’un Silueti değişmemeli. İstanbul’un korunmaya ihtiyacı var. Kongre bitmiş, kruvaziyer bitmiş. Bu dertler konuşulacak. İstanbul ayağa kalktığında, Türkiye’yi uçurursunuz.”

ÇALIŞTAYDA ORTAK AKıL YARATILIYOR
İstanbul Buyukşehir Belediyesi Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz’ün koordinatörlüğünde yapılan çalıştayda ortak akıl yaratma amaçlanıyor. Böylece bir grup iddia sahibi metodolojinin ön gördüğü mantık içerisinde en ideal gelecekleri ortaya çıkartacak yaratıcı stratejileri, işbirlikçi bir tutumla ele alacaklar.
Klasik olmayan konferans düzeni içinde, ortak akıl aramak üzere “iddia sahiplerini” 2 – 3 gün süre ile bir araya getirileceği çalışmada İddia sahipleri, konu ile ilgili, o konuda çalışıp bir tecrübe kazanmış karar vericiler ve bilgi birikimi olan kişiler ortak akıl arayacağı belirtilen açıklamada şöyle deniyor:
Klasik konferans düzenlerinde bir veya birkaç kişi çıkıp belirli konuları anlatıyor. Böylece , katılanların tamamı bir düzen içinde konuşarak bir sonuca ulaşılıyor. Beyin fırtınaları, tartışma ve yorum konuları genelden özele doğru yürüyor ve önceden tanımlanan "konferans görevi" tamamlanınca sona erer. Bilim adamı Fred Emery tarafından sistem düşünüşü ve grup dinamiği teorilerine dayandırılarak kurulmuş bir metodolojidir. Çok çeşitli sorunlarda ve kurumlarda Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Norveç gibi ülkelerde son 40 yıldır kullanılmaktadır. Son yirmi beş senedir Türkiye'de çeşitli holding, dernek, sektör kuruluşu, kamu kuruluşu ve şirketlerde 900’ün üzerinde uygulamaya sahiptir.

ARAMA KONFERANSı PROGRAMı
5 Mayıs 2017, Cuma
14:30-15:30 Açılış Konuşmaları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın Açılış Konuşması
15:30-17:00 Çalışma Yöntemin Anlatılması ve Tanışma Seansı
17:00-18:00 Turizmde Değişim Gündemi (Akımlar ve Tespitler) Beyin Fırtınası
18:00-18:30 Ara
18:30-20:00 Değişim Gündemi Grup Çalışmaları ve Sunumlar
20:00-21:00 Akşam Yemeği
21:00-21:30 Ortaklaştırılmış Değişim Gündemi Sunumları ve Değerlendirme
21:30-22:00 APCO Sunumu ve Değerlendirme
6 Mayıs 2017, Cumartesi
09:00-12:00 Çözümler (Kısa-Acil ve Uzun-Yapısal) Grup Çalışmaları ve Sunumlar
12:00-13:00 Ortaklaştırılmış Çözümler Sunumları ve Değerlendirme
13:00-14:00 Öğle Yemeği
14:00-16:00 Tematik Çözüm Odak Grupları Eylem Planı Çalışması
16:00-16:30 Ara
16:30-19:00 Tematik Çözüm Eylem Planı Sunumları ve Geribesleme
19:00-20:00 Akşam Yemeği
20:00-21:30 Tematik Çözüm Eylem Planı Sunumları ve Geribesleme – devam
7 Mayıs 2017, Pazar
09:00-13:00 Projelendirme ve Mutabakat Grup Çalışması ve Sunumları
13:00-14:00 Öğle Yemeği
14:00-16:00 Uygulama ve Takiple İlgili Final Öneri ve Değerlendirmeler
16:00 Kapanış

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • En Büyük Da Vinci Sergisi İstanbul’da15 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
 • Genel Dünya Turizmi Forumu Antalya'da13 Kasım 2017 Pazartesi 16:00
 • European Outdoor Film Tour Turkey heyecanı13 Kasım 2017 Pazartesi 13:00
 • Selanik Fuarı’nda 2018 Troia Yılı konuşuldu12 Kasım 2017 Pazar 13:00
 • Brand Week İstanbul sona erdi10 Kasım 2017 Cuma 17:00
 • Dünya Türk mobilyası kullanıyor08 Kasım 2017 Çarşamba 19:30
 • Adıyaman’da 'av turizmi' başladı08 Kasım 2017 Çarşamba 19:00
 • Brand Week'te pazarlama liderleri “Basitlik” dedi08 Kasım 2017 Çarşamba 18:00
 • Zambia is the ITB Berlin 2018 partner08 Kasım 2017 Çarşamba 12:30
 • Alışveriş Şenliği Gaziantep’i canlandırdı08 Kasım 2017 Çarşamba 12:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.