• BIST 84.596
  • Altın 252,389
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C

Bursa potansiyelini kullanamıyor

Bursa potansiyelini kullanamıyor
Vali Şehabettin Harput, Bursa`nın 1 trilyon dolarlık dünya turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için herkese görev düştüğünü bildirdi.

BURSA- Bursa'nın 1 trilyon dolarlık dünya turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için herkese görev düştüğünü bildiren Vali Şehabettin Harput, sivil toplum kuruluşları ile medyanın desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Vali Harput "Bursa bu sektörden potansiyeli oldukça zengin olmasına rağmen istifade edemiyor" dedi.
Bakanlar Kurulu kararıyla kısa bir süre önce kurulan Kültür ve Turizm Tanıtma Birliği'nin ilk meclis toplantısı Vali Harput'un başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan Vali Şahabettin Harput "Bursamız kültür ve turizm değerleriyle Türkiye'nin en zengin yeri. Artık dünyada yükselen sektör turizm ve hizmet sektörü. Bursa bu sektörden potansiyeli oldukça zengin olmasına rağmen istifade edemiyor. Dünyada 1 trilyon dolar turizmden elde edilen bir kaynak var. Biz bundan ne kadarını alabiliyoruz? İnsanlar deniz, kültür, tarih, dağ, sağlık ve termal turizm için bir yerlere gidiyorlar. Bursa bunların hepsini bünyesinde barındıran bir şehir`` dedi.

2008 yılında Bursa"ya 150 bin civarında turistin geldiğini anımsatan Vali Harput, şöyle konuştu:
``Bursa gibi bir yerin bu rakamı kabul etmesi mümkün değil. İşte bu birliğimizle tek elden ve daha organize bir şekilde Bursamız'ın bu zenginliklerini ortaya çıkararak tanıtımına büyük önem vereceğiz. Özellikle uluslararası fuarlarda firmaların yanında genel olarak Bursa"mızın bütün zenginliklerini oraya götürerek orada tanıtmak çok önemli. Ayrıca 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un bünyesinde Bursa'nın da bundan nasıl faydalanacağı konusunu görüşmek, Kültür Yolu Fuarı projesiyle Kuruluştan Kurtuluşa Kütahya'dan başlayan bu büyük projede Bursa'nın en güzel şekilde faydalanması, Uludağ'ın uluslararası düzeyde tanıtılması ve tanıtımına da yakışır hale getirilmesi için tüm fuarların takip edilerek birlik bazında Bursa olarak orada olmamız gerekiyor. İl Özel İdaresi olarak başlattığımız termal sondaj çalışmalarını da bu nedenle çok önemsiyor ve gelecek açısından çok büyük bir turizm potansiyelinin oluşacağını görüyorum. Tüm bu çalışmalar inşallah oluşturduğumuz bu birliğin bünyesinde ileri ki zamanlarda yine turizm sektöründe ki arkadaşlarımızla da bir araya gelerek neler yapacağımız konusunda tam bir mutakabat içinde dünyadaki bu büyük turizm pastasından daha fazla pay alma noktasında önem kazanacak."

Bursa'da 1892 den 1953'e kadar tren olduğunu, bundan sonra demir yolu ulaşımının ihmal edildiğini bildiren Vali Harput, daha sonra şunları ifae etti:
"Hızlı tren projesinin Bursa'ya uzaması için Devlet Bakanı Faruk Çelik ile birlikte Ankara'da görüşmelerimiz sürüyor. İstanbul ile İzmir arasında 5 milyar TL'lik otoyol projesinin önemli bir bölümü de Bursa üzerinden gidecek. Ulaşımın hızlanması turizm bakımından Bursa için çok önemli bir konudur. Oylat, Mudanya ve Gemlik'te üçüncü şeritlerin açılması için çalışmalarımız hızlandı. İznik ve Uludağ turizm için çok önemli unsurlarımızdır. Vatikan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne yazı yazdım. Hıristiyan alemi için çok önemli olan konsil toplantısının yapıldığı İznik'te bu yerin bulunup restore edilmesini arzuluyoruz. Bu konuda onların da desteği ile çalışma yürüteceğiz. İznik'te inanç turizmini geliştireceğiz. Uludağ'ın tabii güzelliklerinin yanı sıra kayak turizminin gelişmesi için başta Alaçam imar planı değişikliğini tamamlıyoruz. Buraya yabancı yatırımcılar gelecek. Uludağ Milli Park bölgesinde de silüet projelendirmesi bitiyor. Oteller bölgesinde de bazı binalar yıkılacak. Burası güzelleşecek." diye konuştu.

Termal şehir özelliği Roma, Bizans ve Osmanlı'da ön planda olan Bursa'da şu anda bu sektörden bahsetmenin mümkün olmadığını kaydeeen Vali Harput, sözlerine şöyle devam etti:
"Parmak kalınlığında su ile bu turizmi yapamayız. Özel sektörün sondaj masraflarını biz yapalım, çıkan sıcak suyun yüzde 75'ini biz alalım diyoruz. Şu anda 500 metrede 47 derece suya ulaşıldı. Bizim hedefimiz yüz derecelik suya ulaşmak. 2 bin metreye kadar ineceğiz. Dördüncü ve beşinci sondajları da başlatacağım. İlk iki sondajı canlandırıp oradaki suları da kullanacağız. Başta turizm ve SPA yatırımlarını teşvik edeceğiz, ardından bu suyu bölgesel olarak ısınma ve seralarda kullanacağız. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir şirketimiz var. Bu şirketi canlandırıyoruz. Bursa'nın tanıtımı için de metaryaller üreteceğiz. Bu konuyu da Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya ve İznik belediyelerinin iştirakiyle kurduğumuz Turizm Tanıtma Birliği üzerinden yürüteceğiz. Muradiye'deki şehzade türbeleri ile iç Kozahan'ın restorasyonunu Özel İdare imkanları ile gerçekleştireceğiz. Yeşil Cami'nin 1 milyon lira civarındaki restorasyonu için sponsorluk görüşmelerimiz sürüyor"

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.