• BIST 101.035
  • Altın 226,866
  • Dolar 5,3045
  • Euro 5,9849
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Bursa nasıl gezilir?

Bursa nasıl gezilir?
Kar istersen 15, deniz dersen 20 dakika mesafede.. Önün, arkan, sağın, solun, hangi taşı kaldırsan altı hep tarih...

Dünyada eşi yok...
Havası güzel, suyu bol, doğası yemyeşil...
Kar istersen 15, deniz dersen 20 dakika mesafede...
Önün, arkan, sağın, solun, hangi taşı kaldırsan altı hep tarih...
Uludağ sularının canlandırdığı zengin bitki örtüsü nedeniyle "Yeşil Bursa" olarak ünlenen Bursa, günümüzde benzersiz kumaşları, ipekçiliği, havluları, şifa kaynağı kaplıcaları, Kebapçı "İskender"i, kestane şekeri ve kış turizminin merkezi Uludağ'ı ile birlikte anılıyor.

Bursa nasıl gezilir?
Bursa, öyle bir iki günde gezilip görülecek illerden değil. En azından bir iki hafta ayırmak gerekiyor. Hangi taşı kaldırsanız altından tarih çıkan kenti tanımak için yapılacak gezilerde "doğudan batıya" Uludağ eteklerini takip etmek pratik bir kolaylık sağlıyor.
Yıldırım Beyazıt Camii, Medresesi ve Türbesi, ilk Osmanlı hastanesi (1394) doğudaki Yıldırım semtinde yer alıyor.
Bursa'daki mistik yerlerin en önemlisi Emir Sultan Camisi (1507) ve Bursa'nın mimari simgesi "Yeşil Türbe" Yeşil semtinde bulunuyor.20 kubbeli cami

Yeşil'den batıya doğru Atatürk Caddesi takip edilirse Cumhuriyet Meydanı'na (Heykel) ulaşılıyor. Bursa'nın en eski camilerinden Orhan Camii (1339), Koza Park, Kozahan (1492), Uzun Çarşı, eski Bakırcılar Kapalı Çarşısı hep burada sıralanıyor.
Kozahan'ın önündeki parkın sonunda Bursa'nın simgelerinden 20 kubbeli Ulu Cami, bütün görkemiyle karşımıza çıkıyor.
Ulu Cami'den sonra Tophane'ye doğru çıkan yol sizi Bursa'nın panoramik görüntüsünü en iyi bir biçimde izlemenizi sağlayan Tophane Parkı'na ulaştırıyor. Parkın girişinde Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey ve oğlu Orhan Bey'in türbeleri ile Bursa Saat Kulesi (1906) bulunuyor.

Her yerde termal var
Tophane Parkı önünden geçen cadde Muradiye'ye uzanıyor. Muradiye Camii'nin (1455) hemen karşı köşesinde XVII.Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi bulunuyor.
Muradiye'nin önündeki cadde Bursa'nın eski evlerinin, Çelik Palas Oteli'nin ve Atatürk Müzesi'nin önünden geçerek Çekirge'ye uzanıyor. Kültürpark ve Arkeoloji Müzesi caddenin alt yanında yer alıyor.
Kaplıcalar termal sular üzerinde kurulu Çekirge'de bulunuyor. Burada, set üstündeki kahveden Bursa'nın panoramik görüntüsünü izlemeye doyum olmuyor.Kozahan

Yıllarca Bursa ipekçiliğinin kalbinin attığı Kozahan, günümüzde de canlı bir alışveriş merkezi görevi görüyor. Giriş katında ve avlusunda onlarca kafenin yer aldığı hanın üst katında binbir çeşit ipek kumaş ve giysi satılıyor.

Kozahan'ın arkasındaki alanlar, Bursa'da ticaretin en canlı olduğu noktalar olarak dikkat çekiyor. Fidan Han, Pirinç Han, Emir Han, Bursa'nın en büyük hanı İpek Han, Uzun Çarşı ve eski Bakırcılar Kapalı Çarşısı hep burada bulunuyor.

Alışveriş sefası
Özellikle yabancı turistlerin gözdesi Yeşil Türbe'nin çevresi, antikacılardan, hediyelik eşya satıcılarından ve yeme içme yerleri açısından hayli zengin. Meydandaki "Hamam Antik Bazaar"ın adı üzerinde... Burası kurnaları, muslukları, göbek taşı yerli yerinde duran asırlık bir hamam. Ancak şimdilerde girenler yıkanmıyor, duvarlara sinen mis gibi hamam kokusu eşliğinde alışveriş yapıyor.

Burada mekan bol
Yeşil Bursa, salt tarihi ve doğal güzellikler açısından değil, yeme içme açısından da hayli zengin... Burada hem yemekler lezzetli hem mekanlar keyifli...
İpek yolu üzerinde bulunan tarihi şehrin verimli ovası üzerinde, yolun her iki yanına dizili son derece modern fabrikaları görünce önceleri sanki bir Alman kentine giriyormuş izlenimi uyanıyor. Fakat şehir merkezine yaklaştıkça standart Bursa'da olduğunuzu çok geçmeden anlıyorsunuz.
Sadece camiler, türbeler, ipek, kadife, kestane şekeri, şeftali, Uludağ, teleferik turu, kılıç kalkan oyunu değil tabii Bursa'da yaşanan. "Bursa" denince aklımıza tekstil ürünleri, özellikle havluları, bıçakları ve ipek böcekçiliği geliyor.
Daha bitmedi. Roma Bizans döneminden kalma tarihi eserleri, müzeleri, medrese, han, hamam, kervansaray, imarethaneler, köprüler, çeşmeler, parklar, anıt olmuş çınar ağaçları, kapalıçarşısı, yaşanası güzellikteki evleri, çevre köyleri, şifalı termal kaplıcaları gezip gördükten sonra iskender kebebını yemek için de sıraya giriliyor Bursa'da.
Tarihi Ulucami'nin mimarisini, iç duvar hat sanatı örneklerini ve fiskiyeli havuzu ziyaretinizde hayran kalıyorsunuz.
Yeşil Cami ve Yeşil Türbe'nini ihtişamı, duvar çinileri ve mermer çeşmesi tekrar tekrar gelmenize neden oluyor. Hepsi de son derece etkileyici Ata yadigarı eserlerimiz.
Bunlara ilave olarak bir yer daha var ki imrendirici yerlerin başında geliyor. Daha Bursa'ya girişte, 3 km kala yani çevre yolunun hemen altında, çölde vaha misali bir emekliler parkı var.
Emekli olunca toprakla ilgilenmek ne keyifli bir uğraştır. Ama araziniz, bahçeniz yoksa bu zevki nasıl tadacaksınız : Bu sorunun yanıtını Bursa Belediyesi veriyor.

Kiralık bahçeler
Bursa'nın eski Belediye Başkanı Ekrem Barışık, Almanya ziyaretinde gördüğü bir uygulama üzerine Bursa'da dere yatağını düzeltip 250 metre karelik bahçeler parsellemiş, etrafını tel örgüyle çevirip içlerine de ahşap küçük kulübeler kondurup emeklilere kiralamış.
Kiralama şartları çok basit:
Emekli olacaksınız ve her yıl bahçeyi ekip biçeceksin o kadar. Bursa'lı emekliler her sabah büyük hevesle kiralık bahçelerine geliyor, kimisi çiçek yetiştiriyor kimi sebze. Su sorunu yok; parkta buz gibi kuyu suyu var, kullanımı da ücretsiz. Emekliler parkında akla gelen her türlü hizmet düşünülmüş. Parkın 24 saat görev yapan bekçisi var, postacı bile geliyor, telefon kulubesi de var hemde çalışıyor. Bahçeler arası yarışmalar yapılıyor. Emekli Şükrü Çerezci gül birincisi olmuş. Eski Başkan sürekli hayır duasıyla anılıyor. Emekli İbrahim Albayrak ise "Emekliler parkındaki" bahçesinde marul, maydanoz, dereotu kısaca kış sebzeleri yetiştiriyor. Neredeyse gerçek tadını, yaprağının kokusunu unuttuğumuz domatesleri, taze soğanlardan yaptığı demeti sarıp evine götürüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce kiralanan bu bahçelerin benzerini de Yıldırım Belediyesi Vakıf köyde 50 dönüm araziyi parselleyerek yapmış ve hemen kapışılmış.
Şehirlerde apartmanlara sıkışmış sakinlerin böyle kiralık bahçelere ne büyük ihtiyacı olduğunu düşünerek yazdığım satırlar umarım diğer Belediye Başkanlarına da örnek olur. Hergün bir yenisi sırıtarak yükselen gökdelenlerden arta kalan arazilere bir de belki bu gözle bakarlar!

Türkiye'de tek
Bursa'da gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi de kendi konumu itibariyle Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğine sahip Ormancılık Müzesi. Çekirge semtinde aynıisimle anılan caddesi üzerindeki "Saatçi Köşkü", 19.yüzyıldan kalma Barok mimari tarzı mimari ve çevresiyle dikkat çekiyor. Köşk günümüzde ormancılıkla ilgili bir nevi ihtisas müzesi olarak da işlev görüyor.
Ormancılık Müzesi'nin kurucusu ve müdürü olan Bülent Zafer Öztaptık, ziyaretçilere ormancılık hakkında bilgi verildiğini, çevre bilinci konusunda fikir sahibi olmarı sağlandığını belirtiyor. Müze teşhir salonlarından doldurulmuş orman canlıları; vahşi hayvanlar ve kuşlar, orman hayatında görülebilecek zararlı ve faydalı böcekler, biyolojik mücadele, kudağ'da zirveye yakın yer bitkileriyle beslenen endemik kelebekleri görülüyor. Ayrıca dünyada sadece Amerika'da bulunan "Sekoya" ağaçlarının Anadolu'da bulunup ve doğadaki konservasyonu ile günümüze gelebilmiş fosilleri, ağaç kesitleri de sergileniyor. Pazartesi hariç her gün ücretsiz görülebilen Ormancılık Müzesi gezisinden sonra dönemin özelliklerini yansıtan Saatçi Köşkü bahçesindeki terasta kamelya ve havuz yanında oturup ağaçlar altında dinlenebilirsiniz.
Aynı cadde üzerinde Karagöz ile Hacivat'ın mezarı ve kendilerine ayrılan temsili maketlerinin bulunduğu bölüm de yer alıyor.Bursa Saat Kulesi

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Sultan 1.Osman ve Sultan Orhan türbelerinin kuzeyindeki Tophane Parkı içinde bulunuyor. Osmanlı devrinde Ramazan ayı iftar vaktini bildiren topun atıldığı yerde bulunması nedeniyle "Tophane" diye de anılan kule, Sultan 2.Abdülhamit'in tahta çıkışının 30'uncu yıldönümü olan 31 Ağustos 1906'da bitirilerek, Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle Bursalılar'ın hizmetine sokulmuştu. 4.65 x 4.65 metre planlı, 6 katlı saat kulesi, 25 metre yüksekliğinde. Günümüzde orijinali yerine elektronik bir saat takılan kule, Bursa Belediyesi'nce yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

Açık hava müzesi görünümündeki şehir turunuz bitince dönüşte alabilecekleriniz arasında şubeleri büyük şehirlere de yayılan ünlü havlucuların ürünleri olabilir. Bursa ile özdeşleşen iskender kebabın lezzet sırrı, Uludağ eteklerinin kokulu ot ve kekikleriyle beslenen koyunlarının eti ve özel mandıranın imali tereyağından geliyor.

İsmini de 4000 yıllık Türk yemeği kuzu çevirmeyi döner kebabına çeviren İskender'den almış. Yüzyıllarca yerdeki ateşe paralel olarak pişirilen kuzuyu sinir ve kemiklerinden arındırıp dikey metal çubuk üzerine kendi ekseninde dönmesini sağlayan İskender pişen kısımları uzun bıçakla yaprak yaprak keserek döner kebabını bulmuş.
Kuruluş tarihi 1867 olan Kebapçı İskender'in devamını oğulları Nurettin, Süleyman ve Cevat kardeşler sağlamış. Babaları Süleyman olan üçüncü kuşak Fahri, Yavuz ve torun İskender yüz yılı aşkın süreyi geride bırakmanın gururunu yaşıyorlar.

Bursa, tarihi ve turistik yerlerin yanısıra daha çok iç turizme ve günübirlik etkinliklere hitap eden mesire yerleri açısından da zengin bir coğrafyadadır.Uludağ Ulusal Parkı

Uludağ'da üzerinde 11 teleski çalışan takriben 104 hektarlık kayak yapılabilecek alan mevcuttur. Mevcut tesisiler 2950 kayakçıya hizmet verebilmektedir. 1961 hektarlık bir alanda kurulmuş bulunan Uludağ Ulusal Parkı Bursa'ya 36 km. Uzaklıktadır. Ulusal Park içinde yer alan yaylalar ve mesire alanları, Karabelen, Kadıyayla, Sarıalan, Çobankaya, Bakacak, Devetaşı, Gölcük Kampı, Hamur Alanı ve Kirazlıyayla'dır.
Ayrıca Kazancıbayırı ve Mezit Boğazı Orman İçi Dinlenme Yerleri vardır.

Osmangazi İlçesi
İnkaya Köyü tarihi Çınarı : Uludağ çıkışında yer alan tarihi çınarın 570 yaşında olduğu sanılmaktadır. Manzara, seyir olanağı vardır.

Kireç Ocakları : Bursa-Uludağ yolu üzerinde Bursa kentini kuş bakışı seyretme olanağına sahip olan yörede park yerleri, TCK'ca düzenlenmiş dinlenme yerleri bulunmaktadır.Nilüfer İlçesi

Gümüştepe : Bursa'ya 6 km. Uzaklıkta Misi köyü yakınında bulunan Gümüştepe Orman İçi Dinlenme yerinin kapasitesi 2000 kişi/gün'dür.

Gölyazı : Bursa-Karacabey yolu üzerinde Karacaoba köyü'nü geçince 6 km.lik bir yolla ulaşılan Gölyazı'nda tarihi çınar, kale ve kilise kalıntısı bulunmaktadır.Yıldırım İlçesi

Cumalıkızık Köyü : Tarihsel dokunun tümüyle korunmuş olduğu yerleşimde Osmanlı mimarisinin özelliklerini görmek ve incelemek olanağı bulunmaktadır.

İnegöl İlçesi
Oylat : İnegöl'e 27 km. Uzaklıkta yer alan Oylat Kaplıcaları ve Orman İçi Dinlenme yerinin günlük kullanım kapasitesi 1000 kişi/gün'dür.

Cerrah Köyü : İnegöl'ün 5 km. Batısında yer alan Cerrah Köyü doğal güzellikleryle ilgi çekmektedir.

Karacabey İlçesi
Yeniköy : Marmara kıyısında Karacabey'e 33 km. Uzaklıkta plaj ve orman içi dinlenme yeridir. Haziran - Eylül aylarında yoğun olarak kullanılmakta olup günlük kapasitesi 2500 kişi/gün'dür.

Keles İlçesi
Kocayayla : Keles'e 5 km.uzaklıkta Orman İçi Dinlenme yeridir. Günlük kullanım kapasitesi 800 kişi/gün'dür.

Kestel İlçesi
Derekızık Köyü : Kestel'e 7 km. Uzaklıkta bulunan bu köy orman içinde, içerisinden nehir geçen doğal güzelliklere sahip bir köydür.

Saitabat Şelalesi : Derekızızk köyüne 3 km. Uzaklıktaki bu şelalae bir kanyondan dökülmektedir.Mudanya İlçesi

Çanaklıçeşme : Bursa'ya 30 km. Uzaklıkta yer alan Orman İçi Dinlenme yerinde günlük kapasite 1000 kişi/gündür.Mustafakemalpaşa İlçesi

Mustafakemalpaşa ilçesindeki mesire yerleri :

Tümbüldek Şelalesi
Su Uçtu Şelalaesi
Karataş Mesire Yeri

Orhaneli İlçesi
Çınarcık : Orhaneli'ye 2 km.uzaklıkta, Karaçam Ormanları ile kaplı alanda, orman içi dinlenme yerididr. Günlük 1000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Yenişehir İlçesi
Yarhisar Köyü : Yenişehir-İnegöl karayolundan ayrılan bir yolla ulaşılan köy, Yenişehir'e 16 km. Uzaklıktadır. Doğal ve tarihsel zenginliklere sahiptir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.