• BIST 102.209
  • Altın 226,099
  • Dolar 5,3001
  • Euro 6,0000
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 12 °C

Bu Projeler yarımadayı uçurur

Bu Projeler yarımadayı uçurur
İzmir Belediyesi'nin Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası için açtığı ulusal fikir yarışmasında birinci olan eserin pilot uygulama projeleri açıklandı.

İZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası için açtığı ulusal fikir yarışmasında birinci olan eserin pilot uygulama projeleri açıklandı. İşte bu projelerin satır başları:
- Gastronomi turizmi ve ekolojik pazar (Farklar ve Tatlar: Sofrada Yarımada)
- Rüzgar santrali yatırımlarının sakız bitkisi üretimi entegrasyonu (Sakız Esintisi)
- Bilginin tek çatı altında toplanması (Yerel Ağlar ve İletişim Merkezi)
- Termal, medikal, kür (spa), yaşlı ve engelliler için uluslararası turizm olanakları (Yaşamda Sağlık)
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Temmuz ayında başlayan ve Kasım ayında sonuçlandırılan "Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması"nda birinciliği, Yarımada'yı 4 farklı pilot uygulama projesi çerçevesinde planlamayı öngören proje kazandı. Ekip temsilciliğini Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu'nun yaptığı "Yarımada'nın yerel varlıklarını fırsata çevirmeyi" amaçlayan proje kapsamında, Yarımada'nın termal kaynakları, rüzgar enerjisi, sakız ağacı, gastronomi kültürü gibi yerel zenginlikleri öne çıktı. Proje, Yarımada'nın yerel zenginliklerinin farklı turizm kolları ile hem gelecek nesillere hem de yerel, ulusal ve uluslararası arenaya aktarılmasını ve bölgede yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedefliyor.

Birinci olan proje kapsamında Yarımada için önerilen 4 pilot uygulama projesi şöyle:

- "Farklar ve Tatlar: Sofrada Yarımada" ana başlığı çerçevesinde gastronomi turizminin geliştirilmesi. Bu kapsamda, yerinde tatma aktiviteleri, uygulamalı mutfak atölyeleri, Güzelbahçe'de "Ekolojik Pazar" kurulması, yerel ürünlere ve mutfak kültürüne dayalı geleneksel ve mevsimsel tematik rotaların oluşturulması, arkeolojik parklar kurulması

- "Sakız Esintisi" ana başlığı ile Yarımada'da temiz ve sürdürülebilir bir çevrenin yaratılması. Bu kapsamda geniş alanlar kaplayan rüzgar santrali yatırımlarını tarımsal aktivite ile birleştirmek ve bu alanlarda sakız bitkisini yaygınlaştırmak hedefleniyor. Böylelikle, Yarımada genelinde gelişen rüzgar enerjisi santrallerini sosyal ve çevresel değerlere zarar vermeden, yerel ekonomik kalkınma hedefleriyle bütünleştirerek sürdürülebilir bir tarım yapısı yaratmak amaçlanıyor.

- "Yerel Ağlar ve İletişim Merkezi Oluşturma Projesi" kapsamında, bilginin tek bir çatı altında toplanarak verimliliğinin artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda da, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampusünde Yarımada İletişimi Yerel Ağları Merkezi (YİYAM) kurulması öneriliyor.

- "Jeotermal Kaynak Odaklı Bölgesel Sağlık Merkezi: Yaşamda Sağlık" ana başlığı çerçevesinde, Yarımada'da yaygın olarak bulunan jeotermal enerjiye ağırlık veriliyor. Jeotermal kaynaklar çerçevesinde bölgenin diğer doğal-çevresel ve tarihi-kültürel varlıklarını birleştirebilen sağlık turizminin bölgede uygulanmasının önemine değiniliyor. Bu kapsamda, termal, medikal, kür (spa), yaşlı ve engelliler için özel turizm olanakları uluslararası anlamda ön plana çıkarılıyor.

Ödüller bugün dağıtılıyor
20 eserin başvurduğu yarışmanın ödül töreni, bugün (20 Aralık 2008 Cumartesi günü) saat 14:00'de Fuar 1 No'lu Hol'de yapılacak. Yarışmada birincilik ödülü 100 bin YTL, ikincilik ödülü 50 bin YTL, üçüncülük ödülü ise 25 bin YTL olarak belirlendi. 5 adet verilecek olan mansiyon ödüllerinin bedeli ise 10 biner YTL olarak açıklandı.-

Birincilik ödülünü kazanan ekip şu isimlerden oluştu:
Koray Velibeyoğlu, Şehir Plancısı (Ekip Temsilcisi)
Rabia Bolposta, Şehir Plancısı
Ahmet Kıvanç Kutluca, Şehir Plancısı
Uğur Bozkurt, Şehir Plancısı
Gülnur Vuruşkan, Şehir Plancısı
Murat Çevikayak, Mimar
Arzu Uçal Şengel, Peyzaj Mimarı
Sema Ertuğrul, Ziraat Mühendisi
Hasibe Velibeyoğlu,Danışman, Şehir Plancısı
Gökhan Çam, Danışman, İhracat Uzmanı
Hamidreza Yazdani, Yardımcı, Şehir Planlama Öğrencisi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.