• BIST 96.142
  • Altın 241,215
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C

Bozkurt: Gelecek yabancı hastada

Bozkurt: Gelecek yabancı hastada
Medicana International Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt: Amerikalılar sağlıkta bizi yeni fark ediyorlar. Sağlık sektörü turizmle iç içe olacaktır.
ÖZKAN ALTINTAŞ bildiriyor-TÜRKİYE TURİZM

LOS ANGELES/ABD- Amerika"nın Los Angeles Hayat Regency Century Plaza Oteli"nde düzenlenen 2.Global Dünya Medikal Turizm Kongresi"ne katılan Medicana International Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt “Amerikalılar bizi yeni fark ediyor ve tanıyorlar” dedi. Amerika"nın Huston kentinde hastaneler ile otellerin iç içe olduğunu hatırlatan Bozkurt, “Gelecekte içersinde otelleri, eğlence yerleri bulunan sağlık köyleri olacaktır. Sağlık sektörünün turizmle iç içe olacağını düşünüyorum. Gelecek yabancı hastada ve sağlık turizmindedir” dedi.
Amerikan Sağlık Turizmi Derneği"nin (American Medical Tourism Association) düzenlediği Türkiye"den Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi - THTDC üyesi turizmciler ve önemli sağlık kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı dünya kongresine 60 ülkeden katılımcı ve 2 bine yakın sağlık sektörünün temsilcisi konuşmacı olarak katıldı.Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi - THTDC üyesi turizmciler ve önemli sağlık kuruluşlarının destekçisi Türk Hava Yolları İstanbul Harbiye Corporate Satış Müdürü Orhan Atasoy, İstanbul Harbiye Satış Arttırma Müdürü Ozan Boztuna, Chicago Midwest Pazarlama ve Satış Direktörü Rahşan Acar ile yer alıyor.KÖTÜ MAL SAHİBİ BİZİ HASTANE SAHİBİ YAPTI

Türkiye"de 20 önce kurulan özel hastanelerin öncülerinden olan Medicana International Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, 2.Global Dünya Medikal Turizm Kongresi"nde Medicana International İstanbul"dan Banu Başaran, Erman Süsler ve Ankara Hastanesi Genel Müdürü Oğuz Engiz ile katıldı.
1962 yılında İstanbul"da doğan Hüseyin Bozkurt, Gedikpaşa"de ilk öğrenimini tamamlayarak Pertevniyal Lisesi"ni bitirdi. Bir süre mimarlık eğitimi gördü. Ancak ailesi "doktor olmacasın" deyince diş hekimliği seçerek İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi"ni bitirdi.1989 yılında Bahçelievler Ömür Hastanesi"nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Ancak bir süre sonra işler istenildiği gibi gitmeyince “Kötü ev sahibi insanı mal sahibi yapar” diyerek arkadaşları ile birlikte hastaneyi devraldı. Hüseyin Bozkurt “Onlara kızıp işin içine girdim. 15 doktorla birlikte adı Medicana International şeklinde değiştirdik ve ilk hastanemizi kurduk. Sonra Ankara hastanemizi açtık” dedi.TÜRKİYE BÖYLE FUARLARA DAHA KALABALIK KATILMALIDIR

Türkiye"de sağlık sektörünün uluslar arası boyutlarda giderek geliştiğini ve devletin sağlık turizmine sahip çıkması gerektiğini söyleyen Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Los Angeles"te düzenlenen ve benzeri dünya kongrelerine katılmanın şart olduğunu belirtti. “Yaklaşık 5 yıl önce bugün geldiğimiz noktaları düşünmek hayaldi” diyen Hüseyin Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü.
“bunları gerçekleştirdiğimizi çini gurur duyuyoruz. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi – THTDC"nin yaptığı işler Türkiye"nin geleceği için önemli adımlardır. Böylebir girişimi başlatan başta THTDC kurucu başkanı Emin Çakmak olmak üzere tüm konsey üyelerini kutluyoruz. Artık her zaman onların yanında yer alarak Türkiye"nin sağlık turiz minin önünün açılması için katkıda bulunacağız. Bu gibi çalışmalar gelişerek devam edecektir. Yarına bir gün bu gibi fuarlara, workshoplara, kongrelere katılımlar daha kalabalık ve görkemli olacaktır. Türkiye dinamik ve yenilikçi ülkedir. Sağlık sektöründeki altyapısı ve doktorları dünyanın birçok ülkesindekilerden üstündür. Bu işte emeğe geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.”AMERİKALILIR İÇİN TÜRKİYE İYİ BİR DESTİNASYON OLACAKTIR
Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Los Angeles kongresinde dünyanın bir ülkesinden gelen temsilcilerle görüşmeler yaptıklarını, Amerikalıların Türkiye"yi yeni fark ederek tanıdıklarını söyledi. Amerikalıların hastalarını tedavi için daha çok Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkelerine gönderdiklerini ve bunların arasına Hindistan"ın girdiğini anlatan Bozkurt, şöyle devam etti:
Türkiye hastanecilikte bunların çoğundan daha iyi seviyededir. Türkiye"de sağlık sektörü çok hızlı gelişiyor. Hastanelerimiz çok modern teknolojiye sahip ve kalitesi yüksektir. Akreditasyon çalışmalarını tamamlayan hastanelerimiz dünya ile yarışıyorlar. Son yıllarda hizmete giren hastanelerimizin çoğu dünyada sıralamaya girdiler. Amerikalıların bunu gördüklerini ve önümüzdeki yıllarda Türkiye"nin önemli bir destinasyon alacağını düşünüyorum”

BALKANLAR VE ORTADOĞU"DAN HASTA ALIYORUZ
Hüseyin Bozkurt, Medicana International olarak çalışmalarına İstanbul, Ankara ve Konya"da devam ettiklerini belirterek “Yurtdışından hastalar daha çok İstanbul"a geliyor. Aslında Türkiye"nin her tarafından hasta alıyoruz. Ancak Balkanlar ve Ortadoğu"dan ciddi miktarda hasta alıyoruz” dedi.ÇOCUK KALP CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ MERKEZ OLDUK

Medicana International olarak çocuk kalp cerrahisinde iddialı ameliyatlar yaptıklarını, gelen hastaların çoğunun doğuştan anemisi olan ve "artik ameliyat edilemez" teşhisi ile gelen çocuk hastalar olduğunu söyleyen Hüseyin Bozkurt, “Dünyada çocuk cerrahisinde ameleyat yapan merkez çok az. Hatta yeni doğan bebeklere bile ameliyat yapıyoruz. Iraktan gelen hastaların önemli bir bölümünü bu tür hastalar oluşturuyor. Medicana International Irak"ta , Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde bu özelliği ile tanındı” dedi.YURTDIŞINA HASTA GÖNDERİRKEN ALAN ÜLKE OLDUK

Yeni doğan çocukları herkesin ameliyat edemeyeceğini söyleyen Hüseyin Bozkurt, “Çocuk ameliyatları yeterli teknoloji ve bu konuda uzman doktorlar olmadan yapılamaz. Tıbbi kadro çok önemlidir. Ameliyat kadar, amileyit sonrası bakım önemlidir. Bu konuda dünya ölçeği ortalaması üzerinde sonuçlar alıyoruz. Türkiye"deki hastanelerimiz çok başarılı. Yurt dışına hasta gönderirken alan ülke haline geldik” dedi.

HASTANELERİMİZ JCI BELGESİ ALDI
Sağlıkta başarılı olarak tanınmanın diğer branşlara da yansıdığını belirten Bozkurt şunları söyledi:
“Organ naklinde en çok vaka yapan üç özel hastaneden biriyiz. Diyalizde en çok hastası olan özel hastanelerden biriyiz. Tüp bebekte başarılı sonuçlar alıyoruz. Amerika"dan Joint Comission International-JCI belgesi aldık ve bu sertifikayı yeni hastanelerimize de alıyoruz. Hedefimizde Amerikalı hasta bulunuyor.”

BALKANLAR, RUSYA VA AVRUPA"DA YATIRIM YAPACAĞIZ
Dünyayı saran ekonomik kriz nedeniyle yatırımlarını ertelediklerini belirten Hüseyin Bozkurt, hedeflerinin balkan ülkelerinde hastane kurmak olduğunu söyledi. Ortadoğu, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk ve Rusya"dan yatırım yapmaları için yoğun talep geldiğini anlatan Bozkurt, “Avrupa"dan birkaç ülkeden de hastane kurmamız için teklifler var” dedi.

BİR HASTA 4-5 TURİSTE BEDELDİR
Medicana International Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, devletin sağlık sektörünün önünü açması gerektiğini belirterek
“Türkiye artık dünyanın sağlık üssü oldu. Türkiye"ya normal bir turist 750 dolar getiriyor. Halbuki sağlık turizmi için gelen hasta 3-4 bin dolar getiriyor. Bir hasta 4-5 turiste bedeldir.

ÖZEL SEKTÖR TIP FAKÜLTELERİ AÇABİLMELİDİR
xDünyada doktor kıtlığı var. Tıp fakültelerinin sayısı artırılmalı. Özel sektöre ve hastanelere belli yatak sayısı üzerinde tıp fakültesi açma imkanı verilmelidir. O zaman Türkiye dünyaya doktor ihraç eden ülke ve sağlıkta çekim merkezi haline gelir.”

DEVLET SAĞLIK TURİZMİNE SAHİP ÇIKMALIDIR
Hüseyin Bozkurt, Türkiye"nin bilimsel çalışmalara önem vererek destek olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:
“Yurtdışından hasta getirmek için devletin desteği lazamdır. Avrupa"da 6.5 milyon Türk yaşıyor. Bunların çoğu bulundukları ülkenin dilini konuşamıyor. Onların kendi vatanlarında tedavi olmaları sağlanırsa mutlu olurlar. Türkiye"deki tedavi masrafları Avrupa"nın yarısı kadardır. Yapılacak anlaşmalarla ülkeye hasta gelmesi halinde ekonomik kazanç sağlanır. Türkiye"ye döviz girer ve sağlık sektörü gelişir. Bundan herkes kazançlı çıkar.

SAĞLIK BAKANININ HASTANELERLE AVRUPAYI GEZMESİ LAZIM
Türkiye"ye Avrupa"dan hasta gelmesi için devletin çalışmalar yapması lazımdır. Bunu hastanelerin birebir yapması mümkün değildir.
Sağlık bakanı hastaneleri toplayıp birlikte Avrupa"nın ülkelerini gezmeli ve hastaların bakım fiyatlarınız yetkili kuruluşlarla giderek anlatmalıdır.

ÖZEL HASTANELERİN ÖNÜ AÇILMALIDIR
Öte yandan sağlık mümkün olduğu kadar özelleştirilmelidir. Sağlık cihazları getirmede gümrük muafiyeti dışında herhangi bir hakkımız yok. İstatistiklere bakılırsa özel sağlık sektör sektörü Çalışma Bakanlığı sağlık bütçesinin yüzde 25"ini genel bütçenin ise yüzde 5"ini kapsıyor. Ekonomiye sağlığın katkısı çok büyüktür.
Ciddi ameliyatların çoğu özel sektörde yapılıyor. Hastaneleri doktorların adıyla kişiselleştirmeden kurumsallaştırmak lazımdır.
Bu bir ekip çalışmasıdır. Hastanenin yaptıklarını ekip çalışması olarak görmek lazımdır. Doktor iyi olabilir, ama sonraki bakımda hemşire kötüyse o hastanın yaşama şansı yoktur.”

GELECEKTE SAĞLIK KÖYLERİ OLACAKTIR
Hüseyin Bozkurt, hastanelerin içinde otel gibi konaklama tesislerinin bulunmasının tedavinin hızlı yapılması adına faydalı olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.
“Amerika"nın sağlık merkezi olarak bilinen Huston"da hastaneler otellerle iç içedir. Bunlar olmalıdır. Gelecekte Türkiye"de sağlık köyleri olacaktır. Bunlar havalimanın yakında bir yerde olacaktır. Ona bağlı alışveriş ve eğlence merkezleri olacaktır. Sağlık sektörünün giderek turizmle daha çok iç içe olacağını düşünüyorum.
İstanbul"da sağlık köyü kurdunuz. Oradan çıkan insanlar tarihi bölgeleri gezecek, ülkenin havasını suyunu alıp tedavisini görerek ülkesine dönecektir. Sağlık sektöründe otelcilik yapılmalıdır.
Bizde yabancı hastanın konaklama ile ilgili problemleri olacağını düşünüyorum. Yerimiz olsa yanına bir otel yapmak isterim.”

GELECEK YABANCI HASTADADIR
Türkiye"de ki sağlık sektörünün yabancı hasta transferi için yaptığı çalışmaları olumlu bularak geleceğin bunda olduğunu söyleyen Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt. “Türkiye"de tedavi hem ucuz hem de kalitelidir. Amerika"nın onda birine tedavi yapılıyor. Hastanelerimiz son sistemlerle donanımlıdır. Doktorlarımız dünya çapında üne kavuşmuştur. Türkiye"nin yabancı hastayı tedavi etmede hiçbir sorunu yoktur. Sadece Türkiye"nin sağlık turizminin iyi pazarlanması ve dünyaya tanıtılması lazımdır. Önce Chicago, sonra Los Angeles toplantıları ile Türkiye"nin sağlık sektörünün dünyaya açılması son derece sevindiricidir. Bu gibi faaliyetlerin devamı Türkiye"ye büyük kazanç getirecektir. Sağlık sektörünün tüm çalışmalarında devlet tüm birimleri ile yanında olmalıdır. Gelecek sağlık turizmindedir.”
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.