• BIST 104.862
  • Altın 229,909
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Bostancı'da Şeb-i Aruz kutlaması

Bostancı'da Şeb-i Aruz kutlaması
Şeb-i Aruz tarihte ilk kez 17 kişilik kadınlardan oluşan Bayan Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Revnak’ın ‘kadınlar matinesi’ ile kutlanacak

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Şeb-i Aruz, Bostancı Kültür Merkezi"nde Dream Hill Business Deluxe Hotel sponsorluğunda 17 Aralık"ta yapılacak etkinlikte tarihte ilk kez 17 kişilik kadınlardan oluşan Bayan Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Revnak"ın "kadınlar matinesi" ile kutlanacak.

 

Markaj Grup tarafından Maltepe Dream Hill Oteli"nde yapılan basın toplantısıyla proframı açıklayan Markaj Grup Koordinatörü Rıfat Sakin, sema gösterilerinin yapılacağı Şebi-İ Aruz"ta Feyz Trio"nunda görsel destekle müzikleri çalacaklarını belirtti.Projelerini dünyanın bir çok ülkesinde sergileyeceklerini belirten Rıfat Sakin, Çin"den gelen teklife sıcak baktıklarını ünlü düşünür Konfiçyus"un düşüncesi ile Mevlana"nın düşüncesini harmanlayarak 150 kişilik ekibin gösterisiyle Pekin"den 10 bin kişilik merkezde çeşitli etkinliklerle sunulmasının hedeflendiğini anlattı.Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Abdülhamit Çakmut amaçlarını Türk kültürünün önemli bir ögesi olan Mevlana"nın düşüncelerini dünyaya yayarak Türkiye turizmine katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Bir çok ülkeden işbirliği teklifleri geliyor. 21 ülke ile işbirliği içindeyiz. Mevlene"nin görüşleri islam sevgi,sini gösterir. Tarikatlerden uzak , islamın hoşgörüsünü anlatır. Şimddiye kadar kadın semazenlere kapılar kapalıydı. Ancak bize yapılan başvurular üzerine kadınları kazanmak için kadın semazenler grubu oluşturduk. Revnak grubu başkanı Birsen Çakmak ile çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.WORLD OF MEVLANA İLE HEDEFİMİZİ DÜNYA

Markaj Grup Koordinatörü Rıfat Sakin, World Of Mevlânâ sözüyle dünyaya Mevlana görüşlerini yaymayı hedeflediklerini belirterek şunları anlattı:
"Mevlânâ Celâleddîn Rûmî"nin 800. Doğum Yıldönümü nedeniyle ülkemizde 2007, “Mevlânâ Yılı” ilan edilerek çeşitli etkinliklerle kutlandı. Oysaki, Büyük Düşünür Mevlânâ ve hoşgörüsü bir yıla sığamaz, sığdırılamaz.
Bu bağlamda Mevlânâ"nın “Sevgi ve Hoşgörü” felsefesiyle yola çıkan Markaj Grup, kutlama ve anma etkinliklerini her yıl İstanbul"da ve İstanbul"dan başlayarak tüm dünyada devam ettirmek için World Of Mevlânâ yani; Mevlânâ Dünyası"nı oluşturmuştur.
O'nun hoşgörüsünün tüm kâinatı kaplayarak, tüm insanlığı sardığı şüphesizdir.
Bu vesile ile İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi"nde ilki gerçekleştirilecek Mevlânâ"yı anma etkinliklerimiz önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.
Mevlânâ"nın uluslararası tanıtımının yanı sıra, O"nun ortak paydasına dayanarak Türkiye"nin uluslararası planda tanıtımını da sağlama amacı güdüyoruz.

NEDEN İSTANBUL?
1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul"u fethederek, binlerce yıllık Türk kültürüne beşiklik eden Anadolu topraklarına kattı.
İşte o tarihten günümüze kadar İstanbul, Anadolu"nun dünyaya açılan penceresi konumundadır. Kültür ve ticaretin başkentidir.
Mevlânâ alçak gönüllülükte; kabahatleri ve kusurları örtmekte sınır tanımayan bir değerdir.  O"nun “Sevgi ve Hoşgörü” felsefesini, kültür başkentimiz İstanbul"dan tüm dünyaya yayma gayreti içerisindeyiz.İLK ETKİNLİK BOSTANCI GÖSTERİ MERKEZİ"NDE 

Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği"nin katkıları ve Dream Hill Business Deluxe Hotel sponsorluğunda 17 Aralık Çarşamba günü, Bostancı Gösteri Merkezi"nde gündüz ve akşam olmak üzere iki etkinlik düzenledik.
Gündüz etkinliğimiz saat 10.00"da Mevlâna ve Mevlevilik Sergisi ile başlayacak ve bayanlara yönelik düzenlenecektir.
Mevlâna ve Kadın adlı panelin de yer aldığı etkinlikte Türkiye"nin ilk Bayan Türk Tasavvuf Musiki Topluluğu REVNAK, semâ gösterimi eşliğinde aslına uygun kalarak modern tarzda eserlerini seslendirecek.
Akşam ki etkinliğimiz ise saat 18:00"de Mevlâna ve Mevlevilik Sergisi ile başlayacak.

FEYZ TRİO
Klasik ve modern enstrümanlar eşliğinde Feyz Trio özellikle dinlemenizi öneririm. Bu genç arkadaşlar, kendi deyimleriyle klasik ve modern tasavvuf müziği anlayışını gösterilerine yansıtıyorlar… Ardından ise, Bayan Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu REVNAK sahne alacak… Bu gösteriyi de özellikle dinlemenizi isterim… Son olarak, Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği tarafından geleneksel Şeb-i Arus Töreni düzenlenecektir…

AMACIMIZ
Her yaştan insana Mevlâna ve hoşgörüsünü Türk Tasavvuf Musikisi"nin aslına uygun kalarak, modern tarzıyla aktarmaktır. Çünkü Mevlana 800 yıldır hem modern, hem de popülerdir…
Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin inanç ve yaşama bakış felsefesini anlamada esas unsur teşkil eden noktalardan biri de Tasavvuf Musikisi"dir.
Bu vesile ile Mevlâna"nın felsefi görüşünü benimseyenlerin ortak hareket noktası olan Türk Tasavvuf Musikisi"nin içerdiği endamlı ve gizli çağırıcı ezgileri daha da yaymak, sevdirmek ve tanınmasını sağlamak ana hedeflerimizden birisidir.ŞEB-İ ARUS :
Mevlânâ"nın aşkların en büyüğüne, Hakk"ın rahmetine kavuştuğu gündür. Mevlânâ'nın ölüm gününe, gelin gecesi manasına gelen “Şeb"i Arus Günü” denir. Zira Mevlânâ öldüğü zaman sevdiğine, aşkına yani Allah'a kavuşacaktır. Bu yüzden Şeb-i Arus, Mevlânâ için ölüm günü değil, düğün günü, gecesidir. Bu yüzden Şeb-i Arus gününde müzik eşliğinde semâ yapılarak mevlâna anılmaktadır…
Hz. Mevlana'nın hayatını kaybettiği gün olan 17 Aralık 1273 tarihi, o günden sonra Şeb-i Arus yani sevenin sevdiğine kavuştuğu gece olarak adlandırılıyor.Her yıl 17 Aralık'tan önce başlayan etkinlikler 17 Aralık günü düzenlenen sema töreni ile son buluyor.Şeb-i Arus Törenleri Hz. Mevlana kendi ölümüne rabbine duyduğu aşktan dolayı sevgiliye kavuşma yani düğün gecesi demiştir.

Nitekim bir gazelinde;
Öldüğüm gün tabutum götürülürken, bende bu dünya derdi var sanma...
Benim için ağlama, yazık, vah vah deme; Şeytanın tuzağına düşersen, o zaman eyvah demeni sırasıdır,Cenâzemi gördüğün zaman firâk, ayrılık deme,Benim kavuşmam, buluşmam işte o zamandır,Beni toprağa verdikleri zaman, elvedâ elvedâ demeye kalkışma,Mezar, cennet topluluğunun perdesidir. Batmayı gördün değil mi? Doğmayı da seyret, güneşle aya gurûbdan hiç ziyân gelir mi? Hangi tohum yere ekildi de bitmedi? Ne diye insan tohumunda şüpheye düşüyorsun? Hangi kova kuyuya salındıda dolu dolu çıkmadı ? Can Yusuf"u ne diye kuyuda feryad etsin ? Bu tarafta ağzını yumdun mu, o tarafta aç. Zîrâ senin Hayy u Hû"yun, mekânsızlık âleminin fezâsındadır. Bu manaya istinaden her yılın Aralık ayında Vuslat Yıldönümleri çerçevesinde Şeb-i Arûs törenleri yapılır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.