• BIST 98.991
  • Altın 219,865
  • Dolar 5,5632
  • Euro 6,4169
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

Bölünmüş kabinli taksi bekliyor

Bölünmüş kabinli taksi bekliyor
TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Kabinli Taksi' modelinin devreye sokulabilmesi için esnafa bir defaya mahsus ÖTV - KDV indirimi sağlanmasınınşarttır,

ANKARA- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu(TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın, ülke genelinde 1 buçuk milyon kişinin şoförlük ve nakliyecilikten geçimini sağladığını, araç sahibi olmayan şoförlerin büyük bölümünün sosyal güvencesinin bulunmadığını söyledi.

Yurt genelinde gaspa uğrayan taksici sayısının 160'ı bulduğunu anlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, 'Bölünmüş Kabinli Taksi' modelinin devreye sokulabilmesi için esnafa bir defaya mahsus ÖTV - KDV indirimi sağlanmasının şart olduğunu vurguladı. TŞOF Başkanlığı'na seçilen Fevzi Apaydın sorularımızı cevaplandırdı.

Şoför esnafı ve ticari araç sayısı nedir?

Türkiye'de geçimini şoförlükten ve nakliyatçılıktan sağlayan esnaf sayısı 1 buçuk milyon. Ticari araç sayısı ise Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2006 yılı verilerine göre şöyle: Otomobil (taksi-taksi dolmuş): 152 bin 033 adet, Minibüs: 144 bin 381 adet, Otobüs: 129 bin 479 adet, Kamyonet: 89.984 adet, Kamyon: 433 bin 805 adet, Motosiklet: 18 bin 930 adet

Son bir yıl içinde kaç taksici, kaç otobüs ve kaç kamyon şoförü işini bıraktı?

Son bir yıl içinde kaç şoförün işini bıraktığı konusunda elimizde kesin rakamlar yok. Ancak, Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği uygulamaları dolayısıyla eski model araç sahibi binlerce nakliyeci esnafının Yetki Belgesini alamadığı dolayısıyla nakliyeciliği bıraktığı biliniyor. Şoförler için 63 yaşından gün almamış olmaları şartının aranması nedeniyle mesleğini icra edemez şoför sayısı her geçen gün artıyor.

Taksi ve kamyon şoförlerinin sosyal güvencesi var mı?

Taksi ve kamyon şoförlerinin sosyal güvenceleri yok. Araç sahibi olanlar Bağ-Kur'a kayıt yaptırabiliyorlar. Fakat şoför olarak çalışan kişilerin sosyal güvencesi yok.

Büyükşehirlerde 'Taksi ağaları'ndan bahsediliyor. Bu konu da düşünceniz ne? Taksiciler AB'ye hazır mı?

Taksiciler, Türkiye'nin ve Türk Halkının muasır medeniyetin önüne geçmek için gerekli her türlü cesarete, beceriye ve atılıma hazır. Yeter ki, Federasyonumuzca gösterilen çabalara merkezi idare ve yerel yönetimler katkı sağlasın.

Direksiyon başında kaç taksici gaspçıların kurbanı oldu?

Ekmek parası peşinde iken gaspa uğrayan ve hayatını kaybeden taksi şoförü sayısı yurt genelinde 160.

Güvenli Taksi Projesi hangi aşama da?

'Güvenli Taksi Projesi'nde son aşamaya gelindi. İçişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Federasyonumuz ve Otomotiv Sanayiciler Dernek temsilcileri toplanıp çalıştılar. Bölünmüş Kabinli Taksi modelinin yerli imalat olarak üretilebileceği belirlendi. Sadece; bu tür taksileri satın alacak taksici esnafına bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV - KDV alınmaması noktası kaldı. Bu konuda yasa değişikliğine gidilmesi için TBMM'ne teklifler verildi. Teklifler yasalaştığı takdirde bölünmüş Kabinli Taksiler üretilerek piyasaya verilecek.

İstanbul'da dolmuşlar ana hatlardan kaldırılıyor. Alternatif ulaşım sistemleri devreye sokuluyor. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

İstanbul'da çalışan minibüslerin, gerçekleştirilen ulaşım sistemleri ve ağları nedeniyle işsiz kalmaları söz konusu değil. 12-15 milyon nüfuslu İstanbul'da ulaşım sistemleri ve ağları ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın, belirlenecek çaplar ve çevreler dışında minibüslere her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, minibüsçü esnafın kooperatifleşme veya şirketleşme şeklinde örgütlenip yerel yönetimlerle anlaşmak suretiyle Otobüs İşletmeciliğine geçmeleri de mümkün.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.