• BIST 98.455
  • Altın 219,215
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -4 °C

Bodrum'un tahammülü yok

Bodrum'un tahammülü yok
Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan imar planının Bodrum için büyük sıkıntı yaratacağını bildirdi.

MUĞLA- Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan imar planının Bodrum için büyük sıkıntı yaratacağını bildirdi.

Bodrum‘u her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini ifade edn Ağan “5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan kentin geleceğine yönelik imar planları yapılırken ilgili bakanlıklar, burada yaşayanlardan ve yerel yöneticilerden yararlanmıyor, görüş sormuyor. Bodrum’un rantı üzerine yapılan planlarda yarımadaya zarar veriyor. Bu nedenle Bodrum ve yarımadasını korumak amacıyla Bakanlığa sunduğumuz raporlar ciddiye alınmaması üzerine planların iptalini istedik,” dedi.

 

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca 17 Eylül 2003 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren ancak Bodrum’da dört belediye (Bodrum- Gümüşlük- Bitez- Göltürkbükü) ile Bodrum Deniz Ticaret Odası ile Mimarlar Odası‘nın açtığı davanın ardından Danıştay 6. Daire Başkanlığı'nca 24 Haziran 2004 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verilen 1/25.000'lik Bodrum Yarımadası ve Çevre Düzeni Planı Revizyonu’nun hala süren davasının bir türlü kesinleşmemesi nedeniyle birçok beldede 1/5000 ve 1/1000 lik haritaların yapılamaması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşandığını belirten Bodrum Yarımada Belediyeler Birliği ve CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan konuya lişkin açıklamasında plansızlığın büyük sıkıntılar yarattığını belirti.

 

Başkan Ağan, Bodrum‘un imar planıyla ilgili çalışmalarının 2003 yılında onaylandığını, imar yetkisinin Bakanlığa geçmesinin ardından durdurulduğunu anımsatarak “Bakanlığın imar yetkisini aldıktan sonra yaptığı planlama çalışmaları Bodrum merkezi ve yarımada için büyük sıkıntı yaratacak çünkü 2003 yılında onaylatmış olduğumuz imar planı Torba Mahallesi’nde yapacağımız çalışmalarla aynı orantılıydı. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onaylayıp bize gönderdiği imar planı ile 2003 yılındaki onayladığımız plan geçerliliğini yitirmiş oldu. Bakanlığı bu nedenle mahkemeye verdik. Konu Danıştay 6. Dairesi'nde görülüyor,” dedi.

 

Başkan Ağan, gerekli yazışmaları yapıp yeni planın Bodrum‘a zarar vereceğini Danıştay‘a, ilgili üniversitelerin ve odaların görüşleri ile birlikte anlatacaklarını belirterek "Bakanlığın yanlış planını ve Bodrum'a zarar vermesini önlemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bodrum Belediye Meclisi'nin aldığı, odalar ve kurumların görüşleri ile ortaya çıkan ve en az kentin 50 yıllık geleceğini korumacı zihniyetle garantiye alan planın durdurulmasının tek amacı ranta yönelik adımların kolay atılmasını sağlamaktır. Bakanlık, kent içerisinde yaşayan ve demokratik yolla seçilmiş kişilerin görüşlerini ve düşüncelerini almadan, burada yaşamadan karar verip yanlışlıklar yapmıştır. Eğer planlama burada yaşayan ve seçilmiş insanlarla beraberce yapılmış olsaydı belki de bunları tartışmıyor olacaktık. Bodrumluların üç yılda hazırladığı planı bakanlık iptal edip bir ayda masa başında alınan kararı yürürlüğe koymakta ısrar ediyor. Danıştay’ın vereceği karardan sonra yeni bir yol izleme kararı vereceğiz," dedi.

 

Bodrum‘daki bazı sivil toplum örgütleri ise 2007 yılının haziran ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planının 10 Ekim 2007‘de Bodrum Belediyesince yürürlüğe konulduğunu ve bu plana dayanılarak yapılan 1/25000‘lik Bodrum Çevre Düzeni Planı‘nın inşaatlarda kot farkı ve eğim dikkate alınmaksızın kat çıkılmasına imkan tanıdığını iddia ettiğini belirten Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği sözcüsü Bülent Bardak, haziran ayı içerisinde alınan yürütmeyi durdurma kararının ardından on ay geçtikten sonra bölgeye bu ay içerisinde bilirkişi göndermeye hazırlanan Çevre ve Orman Bakanlığı’nın plana ilişkin ne kadar ciddi yaklaştığının ortada olduğunu belirterek “Bodrum’ un yeniden bakanlık, belediyeler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hazırlanacak bir plana ihtiyacı var. Bodrum’un hızlı nüfus artışı ve reel ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanacak planın Ankara’da değil burada , yerinde hazırlanması gerekir. Yürütmeyi durdurma kararı verilen planla ilgili olarak ciddi kuşkularımız vardı, incelendiğinde bu konularda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.Bu nedenle Bodrum ile ilgili ciddi bir plan yapılana kadar davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Davadan vazgeçmek yarımadanın geleceğinden vazgeçmek demektir. Hazırlanacak planın idam planı değil imar planı olmasını istiyoruz” dedi.

 

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Adem Güner “Bodrum’un artık plansız, çarpık gelişmeye karşı mücadele etme gücü kalmadı. Birçok belediye, elinde plan olmadan hızlı gelişmeyi önlemeye çalışıyor. Ankara’da planlamayı yapanlar Bodrum’un gerçeğini görmeyebilirler. Bu nedenle Bodrum’un gerçeklerini yansıtacak ve yeni plan örneği hazırlanacak belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin bir komisyon kurarak hayati önem taşıyan unsurları planda belirterek Bakanlık nezdinde, hızlı bir şekilde acil eylem komisyonu oluşturmalılar. Aksi takdirde Bodrum’un yıllardır çözülemeyen katı atık, çöp, alt yapı, elektrik, su , ana arter yolları, oto garajı gibi mega sorunları daha yıllarca bekler, kronikleşen sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alır. Bodrum’un beklemeye tahammülü kalmadı. Bodrum yeni planın hazırlanıp onaylanması için tüm gücüyle Ankara’nın üzerinde baskı kurmalı,” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.