• BIST 97.956
  • Altın 235,308
  • Dolar 5,4900
  • Euro 6,1994
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

Bodrum Yarımadası’nda tepkiler

Bodrum Yarımadası’nda tepkiler
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Bodrum Yarımadası’nı bölerek iki ayrı imar planı hazırlaması tepki çekiyor.

BODRUM- Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı"nın Bodrum Yarımadası"nı kuzey ve güney şeklinde ikiye bölerek iki ayrı imar planı hazırlaması Bodrum yöresinde tepki çekiyor.
Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Mahmut Yıldırım, bakanlıkların korumaya değil, aksine kullanma ve rant sağlamaya yönelik olduğunu ifade ettiği planlamaları nedeniyle Bodrum"un öne çıkan turizm, tarih, kültür ve doğa değerlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

BELİRSİZLİK VAR
Türkiye'nin dünyaca ünlü gözde turizm merkezi Bodrum"da, yarımadanın kuzeyinde yer alan Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü beldelerinin geçen yıl turizm merkezi olarak ilan edilmesinin ardından, imar planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlandığı, güneyde yer alan Bodrum, Konacık, Yalı, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Ortakent-Yahşi ve Mumcular beldelerinde belirsizlik olduğu ortaya çıktı.
Güneyde Çevre ve Orman Bakanlığı'nca üç yıl önce hazırlanan 1/100 binlik planlara sadık kalmak şartıyla belediyelerin kendilerine özgü 1/1000 ve 1/5 binlik planlar hazırlamaya başladığı bildirildi.PLANLARDA YAĞMA GÖRÜNÜYOR

Bodrum Yarımadası"nın kuzey ve güney olarak ikiye bölünüp iki farklı bakanlıkça parsellenerek imar planlarının hazırlanmasını yeni beton mezarlar yaratılmak istenmesi diye diye nitelendiren Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar “Her iki bakanlığın yaptığı planların Bodrum Yarımadası"nın SİT alanlarını oluşturan Hazine ve orman arazilerinin yağmasına yönelik olduğunu belirten çekincelerimizi üniversitelerin ve mimarlar odasının raporları ile bakanlığa sunmuş, ilgi gösterilmeyince planların iptali için dava açmış, kazanmıştık. Bu kez bakanlıklar, yarımadayı ikiye bölerek hem yerel idarelerin elini kolunu bağlamış hem de turizm bölgesi olursa altyapı hizmet birlikleri ile alt yapıya destek vereceğiz, diyerek tutulması imkansız vaatlerle yerel idarelerin gözünü boyamaya çalışıyor. Bu planlara itiraz için 100 bin imza atılmış, 100"ün üzerinde dava açılmıştı. Hala aynı planları farklı taktiklerle uygulamaya koymaya çalışıyorlar. Yerel yönetimlerin görüşlerinin alınmayıp itirazlarının değerlendirilmediği hiçbir plan Bodrum için yararlı olmayacaktır. Bodrumlular olarak durmak yok ranta devam diyenlere, planlara karşı mücadeleye devam, yağmaya izin yok, demeyi sürdüreceğiz,” şeklinde konuştu.KORUMA DEĞİL RANT VAR

Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Mahmut Yıldırım ise bakanlıklarca korumaya değil, kullanma ve rant sağlamaya yönelik olarak hazırlanan planlar nedeniyle Bodrum"un öne çıkan turizm, tarih, kültür ve doğa değerlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.
Yıldırım “Türkiye"nin 1/250 binlik planı dahi henüz yapılamazken bakanlıkların rant sağlanacak bölgelerde birbirleriyle yarış edercesine planlar yapıp uygulamaya koyması, bunu yaparken de yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almaması nedeniyle sık sık dava açmak zorunda kalıyoruz. Açılan davaları kazanırken imar planlarının iptal edilmesi nedeniyle ortaya çıkan başıbozukluk Bodrum ve benzeri bölgelerde aşırı çarpık yapılaşmayı artırıyor. Bakanlıkların Bodrum ile ilgili planlamaların ayrıntılarını ise mimarlar olarak biz bile ancak inşaata başlandığı an farkına varabiliyoruz. Plansızlık artık Bodrum"un kaderi olmamalı,” dedi.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, geçmişte bakanlıkların hazırladığı planlara karşı rant ve yağmaya yönelik oldukları gerekçesiyle üç ayrı dava açıp kazandıklarını anımsattı.KOCADON: BİZE 20 YIL KAYBETTİRDİ

Belediye Başkanı Kocadon şunları söyledi:
“5 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan Bodrum"un yağmalanmasına ve ranta yönelik planların hazırlanması, yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerinin çekincelerinin dikkate alınmaması, kentin beyaz beton mezarlığına çevrilmesi bize en az 20 yıl kaybettirdi. Son olarak Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100 binlik planlara sadık kalarak 1/1000 ve 1/5 binlik planları yaptık. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"nun onayına sunduk. Yaptığımız plan onaylanırsa 20 yıldır bekleyen otogar, hal binası, sanayi sitesi, eğitim ve kültür tesisleri ve hal binalarını Torba Mahallesi"ndeki yeni yerlerine taşıyabileceğiz. Bodrum plansızlıktan veya Bodrum"un mimari özellikleri dikkate alınmadan yapılan planlardan çok çekti. Asla 5 veya 7 kata izin vermeyeceğiz. Artık planlarla boğuşmayı değil, kentimizin 50 yıllık geleceğini düşünerek yapılacak uzun vadeli planlara ihtiyacımız var. Çalışmalarımızı bu yönde hızlandıracağız. Bodrum plansızlıktan çok çekti. İmar konusunda Bodrum çok çekti. Rant, yağma ve günübirlik planlar nedeniyle 5 bin yıllık tarihi kent beton kenti haline geldi. Kaçak yapılara bundan böyle müsaade etmeyeceğimiz gibi imar konusundaki hassasiyetimizi de sürdüreceğiz, yapılaşmada ince eleyip sık dokuyacağız. Bodrum"un estetiğini bozacak hiçbir çalışmada olmayacağımız gibi bundan sonra yapacağımız tüm planları Bodrumluların isteklerini ve kentin güzelliğine güzellik katmak için yapacağız. Bodrum eskisi gibi kaçak yapılaşmaya ve beton yığınına teslim olunacak planlardan kurtulacak.”SARUHAN: BAKANLIK PLANLARINI DESTEKLİYORUZ

Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan da Gündoğan ve Göltürkbükü belediyeleri ile koruma ve kullanma amaçlı bakanlık planlarını desteklediklerini bildirdi.
Ancak plan notları ile ilgili bazı çekincelerinin var olduğunu ve bunları bakanlığa ilettiklerini ifade eden Saruhan, bu uyarıların dikkate alınacağına inandıklarını söyledi.
Saruhan “En kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Bodrum son yirmi yılı plansızlık ve yanlış planlamalarla geçirdi, tarihi yarımadaya plansızlığın zararı büyük oldu. Turizm Teşvik Kanunu gereğince, turizm merkezlerinde her türlü ölçekte planları yapma ve yaptırma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndadır. Planlama yetkisinin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı"ndan alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı"na geçmesi yöre halkını ve bizleri yıllardır bir türlü sonuçlanamayan planların tamamlanması konusunda umutlandırdı. Bakanlıktan öncelikli beklentimiz, son yıllarda hızla gelişim ile birlikte büyüyen katı atıkların geri dönüşümü, kanalizasyon şebekesi, Torba- Göltürkbükü, Göltürkbükü Yalıkavak yolunun genişletilmesidir. Koruma ve kullanma amaçlı, alt yapıyı ön planda tutacak her türlü plana destek vereceğiz, işbirliğine hazırız,” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.