• BIST 94.976
  • Altın 268,511
  • Dolar 5,8201
  • Euro 6,6277
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

Beyoğlu belediyesine alkış

Beyoğlu belediyesine alkış
Eurocities Kültür Forum Başkanı Malcolm Wood, başarılı organizasyon nedeniyle salondakilere Beyoğlu Belediyesi’ni alkışlattı.

İSTANBUL- AB"nin alt organlarından olan Eurocities, bu yılın üçüncü toplantısını Eurocities Kültür Forum'u Beyoğlu"nda yapılıyor. Beyoğlu, belediyesi Avrupa"nın 14 ülkesinden 120 kentin temsilcilerini ağırlıyor.Toplantının açış konuşmasında Eurocities Kültür Forum Başkanı Malcolm Wood, İstanbul"da olmaktan duydukları mutluluğu dile getirirken Beyoğlu Belediyesi"nin başarılı bir forum düzenlediğini kaydederek salondan alkış istedi. Alkışlar arasında başlayan konuşmasında “İstanbul kültürlerin, dinlerin buluştuğu ve bir arada yaşadığı şehir. Birlikte paylaşacağımız ve birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu açıdan baktığımızda Beyoğlu"nda olmak çok önemli. Yeni kararlarımızı, kültür, sanat ve şehircilik alanında yapacaklarımızla ilgili fikirlerimizi Beyoğlu"nda geliştirmekten mutluluk duyacağız” dedi.
Erocities-Avrupalı Kentler Birliği, “Kültür Forumu” için Beyoğlu"nu seçti. Forum, Beyoğlu Belediyesi"nin ev sahipliğinde 16-19 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenleniyor. Eurocities Kültür Forumu"nun temaları: Gençlik, Kültür, Diyalog ve Katılım olarak dört başlıkta belirleniyor.

Beyoğlu"na şu ülkelerden belediye başkanları ve temsilcileri geliyor: Almanya, Belçika, İngiltere, İsveç, Norveç, Hırvatistan, Fransa, İspanya, Polonya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Letonya, Litvanya

Eurocities Kültür Forumu, kentlerin temsilcilerinin kültürel işbirliği, bu konularda fikir alışverişinde bulunmalarına imkan sağlıyor. 1986 yılında kurulan EurocitiesS, Avrupa şehirlerinin kültür, ekonomi vb. alanlarda biraraya gelmesini, ortak çalışma içinde olmalarını sağlamayı, bu şehirler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmeyi amaçlamaktadır.Eurocities, üye şehirler arasındaki bilgi ve fikirlerin paylaşması yönünde bağlantı sağlamakta, tecrübeleri aktarmada aracı olmakta, ortak problemleri analiz etmeyi sağlamakta, ve yenilik getiren çözümleri geliştirmede yardımcı olmaktadır.

Tarih, kültür, sanat merkezi olarak İstanbul"un ve Türkiye"nin dünyaya açılan kapısı Beyoğlu için Beyoğlu Belediyesi, Avrupa şehirleri ile olan ilişkilere özel bir önem veriyor.

Bu amaç doğrultusunda Beyoğlu Belediyesi, Eurocities-Avrupalı Kentler Birliği"ne üye oldu. Ardından oybirliği ile 2007"de Kültür Forumu Gençlik ve Kültür Çalışma Grubu Başkanlığı"na seçildi.

Beyoğlu Belediyesi; Eurocities Kültür Forumu Gençlik ve Kültür Çalışma Grubu Başkanlığını yürüttüğü dönemde, Eurocities üye şehirlerinin gençlik ve kültürü adına ortak çalışma programları belirlemiş, şehirlerin bu alandaki görüşlerini sunan araştırmalara ve en iyi uygulama çalışmalarına öncülük etti.

Eurocities-Avrupalı Kentler Birliği, yılda üç kere düzenlediği “Kültür Forumu” toplantıları için ayrı ayrı şehirleri ev sahibi olarak belirliyor. Foruma katılan 120 kentin temsilcilerİ toplantı yapılan şehirleri yakından tanıma imkanı buluyorlar.

Point Otel"de düzenlenen forumun açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, foruma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek “2010 İstanbul Avrupa Kültür başkenti sürecinde bir kültür ve sanat merkezi olan Beyoğlu"nun Eurocities Kültür Forumu üyeliği daha anlamlı hale geliyor. Misafirlerimize medeniyetlerin, kültürlerin kaynaştığı Beyoğlu ve İstanbul"u gezdirerek onlara hazırladığımız sosyal programları ile güzel bir tanıtım yapacağımıza da inanıyoruz” dedi.

Başkan Demircan, Beyoğlu"nda farklı dillerden, farklı milletlerden ve farklı dinlerden olan insanlar, yüzyıllardır bir arada barış içinde yaşadıklarını vurguladı. Demircan “Konsoloslukların, ticaret ataşelerinin, yabancı kültür merkezlerinin yerleşik olarak bulunduğu Beyoğlu; geçmişten bugüne İstanbul"un batıya açılan kapsı olmuştur. Bugün çalışanları, ikamet edenleri, gezmeye gelenleri ile sayısı her gün milyonları bulan insanların buluşma

yöresidir. Sinemaları, tiyatroları, sergi salonları, mağazaları, kafeteryaları, lokantaları, eğlence mekânları, birbirinden çok farklı tarihi ve kültürel eserleriyle her zaman cazibe merkezidir” dedi.

Zenginlikleriyle kültürlerarası diyalogun en güzel şekilde yaşandığı çok önemli ve örnek bir ilçe olduğuna dikkat çeken Demircan “Burada; kültürlerarası diyalogun nasıl sağlandığının bir örneğini en güzel şekilde mimariyle özetleyebiliriz.

Hepinizin malumu olduğu üzere; dünyada mimari açıdan çok gelişmiş, mimari güzelliği ön planda olan ülkeler, şehirler vardır. Bunlar; çok düzenli mimarisi ve estetik açıdan iyi mekanlar olsalar da; her zaman ve hepsi için mimari farklılıkları ve mimari çeşitlilik açısından zengin olmadığı tespitini yapabiliriz. Yani birbirine benzeyen, birbirinin aynısı olan büyüklü-küçüklü binalardan oluşan bir şehir estetiği görürüz” dedi.

Başkan Ahmet Misbah Demircan şöyle devam etti: “Bu zenginlik aslında Beyoğlu"nda; geçmişten günümüze yöneticilerin kültürlere ne kadar hoşgörülü olduğunu ifade etmektedir. Buraya farklı dinlerden, farklı kültürlerden, farklı milletlerden gelen insanlara hayat hakkını, kendi mimari stilini inşa etme fırsatını vermekle tanıdığını söyleyebiliriz. Çünkü o kültürler, kendi mimari tarzlarını buraya taşırken; aynı zamanda kendi yaşam tarzlarını, kendi zevklerini, kendi renklerini, kendi yeme içme adetlerini, kendi giyim tarzlarını, kendi müziklerini ve kendi dini anlayışlarını, kendi örflerini bir şekilde içinde yaşadıkları binalara yansıtma imkanına da sahip olmaktadırlar. Sonrasında bu binaların içinde yaşayan kültür sokağa inmiş, sokakta diğer kültürlerle buluşmuş, birbirleriyle ilişki kurmuş, birbirleriyle diyaloga geçmiştir. Böylelikle bu mekânlar; birbirlerinden etkilenen, aykırılıklarını törpülemiş, birbirlerinin farklılıklarını, güzelliklerini ve zenginliklerini keşfetmiş daha rafine bir kültürün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu anlayış, hoşgörü, tolerans; Beyoğlu"nda kültür ve sanatının gelişmesinin ana dinamiğini oluşturmuştur. Burada farklı insanlar özgürce yaşayabilmiş, her biri getirdiği farklılıkla kendini ifade etme imkânını bulmuştur. Diyebiliriz ki; Beyoğlu"nun kültürlerarası diyalogda başarıya ulaşmasının temelleri bu oluşuma dayanmaktadır”

Demircan, Beyoğlu"nda mimariyle başlayan hoşgörünün yüzyıllarca devam ederek bugünlere geldiğini kaydetti. Demircan “Bu haliyle; geçmişte dünyaya örnek olmayı başarmış bir Beyoğlu"nun, bu tutumuyla bugün de, gelecekte de kültürlerarası diyalogda dünyanın önemli bir merkezi olacaktır. Birlikte ve barış içinde yaşama kültürünü en üst seviyede hayat bulduğu önemli bir merkez olma iddiasını sürdürecektir “ dedi.

Eurocities Kültür Forum Başkanı Malcolm Wood, konuşmasını şöyle sürdürdü,
“Türkiye"nin Kültür Politikası: Istanbul, - Birlikte yaşama Kültürü” başlığında Beyoğlu Belediyesi Başkan Danışmanı, 500. Yıl Vakfı Başkan Vekili, Türk Musevileri Müzesi Proje Koordinatörü ve Küratörü Naim Güleryüz bir konuşma yaptı. Güleryüz “Kozmopolit İstanbul, Farklı Kültürlerin ve Dinlerin Buluşma Noktası” içerikli konuşmasında Avrupalı belediyecilerin Beyoğlu"ndan edinecekleri tecrübeye dikkat çekti. Güleryüz “İstanbul pek çok modern şehirde yaşanan trafik sıkıntısını, farklı kültürlerin bir arada yaşarken yaşadığı bazı sıkıntıları çeken bir şehir. Ancak tarihsel gelişimine baktığımızda Beyoğlu merkezli olmak üzere farklı kültürlerin birlikteliğini, yüzyıllara dayanan kaynaşmayı görüyoruz. İstiklal Caddesi"nde gezerken bunu görüyoruz. Çiçek Pasajı"na gittiğinizde Ermeni kültürünün dolmalarını yiyorken, Arap kültürünün tatlılarını yiyorsunuz” diye örnekler verdi.

2010 Istanbul Proje Başkanı 2010 Nuri Çolakoğlu, “Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” başlıklı bir sunum yaptı. “İstanbul Avrupa Kültür Başkenti program ve genel bilgi Avrupa Birliği- Türkiye ilişkileri: Üye ülkeler ve Türkiye arasında işbirlikleri ve Türkiye"nin katılım sürecinde sanatın yeri” başlığında ise Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi, AB Merkezi Direktörü, Dr.Cengiz Aktar konuştu. Aktar, Avrupa Birliği 3 Ekim 2005 tarihinde Türkiye"nin üyeliği için müzarekelerini içeren bir konuşma yaptı. Kültürlerarası diyalog için Anna Lindt AB- Akdeniz Ülkeleri İşbirliği Vakfı Türkiye Ağı Başkanı Esra Nilgün Mirze, ise “Avrupa Birliği- Akdeniz ülkeleri ilişkileri” üzerine bir konuşma yaptı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.