• BIST 103.262
  • Altın 227,043
  • Dolar 5,3290
  • Euro 6,0432
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

'Beyaz Yıldız' için start verildi(1)

'Beyaz Yıldız' için start verildi(1)
TÜROFED önderliğindeki Beyaz Yıldız projesi için bakan Günay ve bakan Güler'in katılımıyla yapılan toplantıda start verildi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-“Sürdürülebilir Çevre ve Verimlilik Zirvesi”nde bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler ve turizm sektörü temsilcileri İstanbul Swissotel Bosphorus salonunda yapılan toplantıda “Beyaz Yıldız” projesinin startını verdiler. “Beyaz Yıldız” projesi ile Turistik işletmelerde kullanılan su, elektrik, enerji, kimyasal ve katı atık miktarının kontrol altına alınması hedefleniyor.
Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın neden olduğu çevresel felaketler her geçen gün artarken, turizm sektörü nün en büyük kuruluşu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından hazırlanan zirveye katılanlar projeye katkıda bulundular. JohnsonDiversey, Electrolux ve Grundfos"un desteği ile daha temiz, sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamak için düzenlenen “Sürdürülebilir Çevre ve Verimlilik Zirvesi”nde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler de katılarak destek verdiler.
Zirvede Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden Türk turizmini uluslararası arenada “Çevreye Saygılı Turizm Destinasyonu” yapmak amacıyla hayata geçirilecek olan “Beyaz Yıldız Projesi”nin de startı verildi.

İŞLETMELER İÇİN YÜZBİNLERCE DOLAR, ÜLKE İÇİN YÜZ MİLYONLARCA DOLAR TASARRUF
Zirvede açılış konuşmasını yapan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, bilinçli tüketim ve uluslar arası standartlara uygun çalışmalarla sadece turizm sektöründe ortalama su ve enerji tüketiminde, yüzde 25"lerden yüzde 90"lara kadar oranlarda tasarruf edebilme olanağının yaratılabileceğini belirterek, şunları söyledi:
“Bu da işletmeler için yüz binlerce dolar, ülkemiz genel tüketimi ve kaynakların korunması paralelinde yüz milyonlarca dolar tasarruf demektir. İşte bu noktada; yatırım başlangıç aşamasından itibaren tüm işletmelerimizin bu bilinçle planlama yapmalarının önemi kadar, turizmde rekabet gücümüzü artıran yeni tesislere sahip olma avantajını sürdürebilmek için yenileme yatırımlarında da bu konuların dikkate alınması büyük önem taşımaktadır. Burada özenle vurgulamak istiyorum ki; yaşanabilir çevre yaklaşımını destekleyecek tesis yenilemeleri için de mutlaka bir finansman modeli geliştirilmeli, teşvik ve destek sağlanmalıdır. Umuyorum ki, 2010 yılında yüzlerce tesisimiz TÜROFED Beyaz Yıldız Sertifikası"nı gururla duvarlarına asmış olacaktır.”

HİRFANLI HİDROELEKTRİK SANTRALİNİN ÜRETİM KAPASİTESİNİN İKİ KATI TASARRUF BEKLENİYOR
“Beyaz Yıldız Projesi”nin sponsorlarından JohnsonDiversey"in Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Onat Bayraktar, turistlerin tercihlerini çevreye duyarlı ülke ve otellerden yana kullandıklarını belirterek, Beyaz Yıldız Projesinin turizm sektöründe su ve enerji gibi çok değerli iki unsurun optimum düzeyde tüketilmesine zemin oluşturmayı hedeflediğini söyledi. Beyaz Yıldız Projesi sayesinde Türkiye"deki turizm tesislerinde yüzde 25"den yüzde 80"lere varan su ve enerji tasarrufu sağlanabileceğine değinen Bayraktar, şöyle dedi:
“Beyaz Yıldız Projesi ile kontrolsüz tüketimin engellenerek bilinçli bir tüketime dönüşmesini hedeflemekteyiz. Şöyle ki, bu projeye Türkiye"deki tüm oteller dahil olduğunda toplamda 40 hektometreküp su tasarrufu sağlanabilecek. Bu miktar, Elmalı Barajı su rezervinin yaklaşık 3 katı ya da 1 Alibeyköy Barajı"nın su kapasitesine eşit miktardır. Öte yandan sadece %30"luk bir enerji tasarrufuna gidilmesi durumunda Hirfanlı Hidroelektrik Santrali"nin yıllık elektrik üretiminin 2 katı enerji tasarrufu sağlanabilecektir”
Beyaz Yıldız Projesiyle turizm sektörü ile birlikte çevre konusunda küçük ama çok anlamlı bir adım atıldığını belirten Electrolux Genel Müdürü Semih Orcan da, “Sürdürülebilir turizm, ancak içinde bulunduğumuz çevrenin korunup, yaşamın devamlılığını sağlayan eko-sistemlerin sürdürüldüğü bir ortamda gerçekleştirilebilir” dedi.
Projenin diğer sponsoru Grundfos"un, Türkiye Genel Müdürü Okay Barutçu ise yaptığı konuşmada “Grundfos bir vakıf şirketi olarak gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakılması için sorumlu ve bilinçli bir anlayışla teknolojiler geliştirerek, hem tüm insanların yaşam standardının gelişimine katkıda bulunmak, hem de hızla tükettiğimiz kaynaklarımızın bilinçli ve verimli kullanımını teşvik edebilmeyi kendisine ilke edinmiştir. Beyaz Yıldız bu anlamda bizler için son derece önemli bir projedir" şeklinde konuştu.
“Beyaz Yıldız Projesi”nde Turistik işletmelerde kullanılan su, elektrik, enerji, kimyasal ve katı atık miktarının kontrol altına alınması, çevreye ve doğal kaynaklara yönelik oluşabilecek zararın minimize edilmesi hedefleniyor. Projede tesislerin misafirlerinin konforundan taviz vermeden, onların da bu çevresel duyarlılığa katılımcı olmalarının sağlanması amaçlanıyor. Gerekli kriterleri yerine getiren işletmeler “Beyaz Yıldız” almaya hak kazanıyorlar. Beyaz Yıldız projesine katılan turizm işletmeleri, sürdürülebilir bir çevrenin sağlanmasına katkıda bulunmakla kalmayıp, artan müşteri memnuniyeti sonuçları ile birlikte ekonomik kazanımlar da sağlayacaklar.

“BEYAZ YILDIZ” NASIL DOĞDU
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), çevrenin ve kaynakların korunmasına daha fazla katkı sağlayabilmek için “Yaşanabilir Çevre Projesi”ni başlattı.
Dünyanın karşı karşıya kaldığı çevre kirliliği ve küresel ısınmadan kaynaklanan çevresel felaketlerin önlenmesi için resmi-özel tüm kişi, kurum, kuruluş ve sektörlere sorumluluk düştüğünün bilinciyle bu projeyi başlatan TÜROFED, çalışmayı “Beyaz Yıldız” ile sembolize ediyor.
Üyesi olan tesislerden, tesis çalışanlarına, tesis yöneticilerinden müşterilerine kadar genişleyen içerikteki bu projesini, turistler (misafirler), tur operatörleri, acenteler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile temasa geçerek en geniş şekilde duyuracak olan TÜROFED, “Yaşanabilir Çevre Projesi”ne katılan turistik işletmelerin tercih edilmelerine ve yaratacağı farklılık ile Türk turizminin imajına olumlu katkıda bulunmayı da hedefliyor.
TÜROFED şemsiyesi altındaki tüm turistik işletmeleri, isteğe bağlı olarak kapsayan proje, birer yıllık iki aşamadan ve enerji, su, tehlikeli kimyasallar, deterjan ve dezenfektanlar, atık, yönetim ile diğer servisleri kapsayan 55 kriterden meydana geliyor. Proje katılımcısı tesislerden, birinci yıl çevreyi korumaya yönelik kriterlerden 25 adedinin, ikinci yıl ise 30 adedinin yerine getirilmesi bekleniyor. İkinci yılın sonunda, bu projede yer alan turistik tesisler aynı zamanda, Avrupa Birliği ekolojik etiketleme kriterlerini de yerine getirmiş oluyorlar.

“BEYAZ YILDIZ” PROJESİ NASIL İŞLEYECEK
Kriterleri yerine getirdiğini beyan eden işletmeler, TÜROFED"in ve üye derneklerin internet sayfasında açıklanacak ve bunun yanı sıra, uluslar arası tur şirketleri, acenteler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarına proje ve katılımcıları ile ilgili bilgi aktarımında bulunulacak.
TÜROFED"in; Electrolux, JohnsonDiversey, ve Grundfos tarafından desteklenen Beyaz Yıldız Projesi kapsamında tesis yöneticileri ile çalışanları için Akdeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara"da yer alan 12 bölgede, projeyi anlatan bilgilendirme seminerleri ve çevre eğitimleri düzenlenecek. Ayrıca kitapçıklar, eğitici poster ve dokümanlar hazırlanarak dağıtılacak, çalışanların ve genel olarak toplumun bilinçlenmesine katkı sağlanacak.
TÜROFED bu projeyle; Çevre Bakanlığı"nda Eko-Etiketleme ile ilgili yapılmaya başlanan çalışmalara destek oluyor. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevreye Duyarlı Konaklama İşletmelerinin Sınıflandırması ile ilgili çalışmasına da alt yapı oluşturması hedefleniyor.
Not : Projenin detayları , kriterler ve uygulama esasları ile ilgili tüm detaylara www.turofed.org.tr internet sitesindeki “Yaşanabilir Çevre Projesi” linkinden ulaşılabilir.

TÜROFED OTELCİLERİN GÜÇ BİRLİĞİNİ TEMSİL EDİYOR
Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye"nin en geniş şemsiye örgütlerinden biri olarak Türk turizminin en önemli ayağı olan konaklama kesiminde güç birliğini temsil ediyor. Türkiye"nin tüm turistik beldelerindeki konaklama kuruluşlarını bünyesinde barındıran Türofed, üyesi olan toplam 2000"i aşkın tesisi temsil ediyor. Her sınıftan tesisi bünyesinde barındıran Türofed"in üyeleri yaklaşık 500 bin yatak kapasitesine sahip. Bu rakam, Türkiye"nin reel yatak kapasitesinin yaklaşık yüzde 85"ini ifade ediyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Ahmet Barut"un yaptığı ve 12 bölge derneğinin bağlı olduğu Türofed"in merkez ofisi İstanbul"da bulunuyor.

PROJEYE DESTEK VEREN KURULUŞLAR

JOHNSON DIVERSEY TURİZM ENDÜSTİRİSİNE HİZMET VERİYOR
JohnsonDiversey Hakkında: Mutfak hijyeni, çamaşır hijyeni, kişisel hijyen ve yer bakımı alanında ürün ve sistemleri ile endüstriyel sektöre hizmet veren JohnsonDiversey, dünyada 1886, Türkiye"de ise 1986 yıllarından beri faaliyet gösteriyor. Türkiye"de Pazar lideri olan JohnsonDiversey, Türkiye"nin 7 bölgesindeki bölge müdürlüklerinde 300"den fazla çalışanı, 20"den fazla bayisi ve ISO kalite belgeli fabrikası ile hijyen çözümleri alanında standardı belirliyor. Konaklamadan gıda endüstrisine, sağlık sektöründen temizlik firmalarına, ofislerden okullara, hijyen ve temizliğe ihtiyaç duyan tüm sektör ve kurumlara hizmet veriyor. Öte yandan stratejik iş birimi olan JohnsonDiversey Consulting, danışmanlık birimi vasıtasıyla müşterilerine kalite yönetimi sistemleri ve başta gıda güvenliği yönetim sistemleri olmak üzere danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetlerini sunmaktadır.

ELECTROLUX MUTFAK PROFESYONELLERİ İÇİN ÇALIŞIYOR
Electrolux Professional Hakkında: Electrolux, profesyonel mutfak ekipmanları ve çamaşırhane çözümleri üretiminde ve dağıtımında bir dünya lideridir. AR-GE yatırımına büyük önem veren Electrolux Profesyonel, sahip olduğu 200"den fazla özel patentle müşterilerinin hayatlarının kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Electrolux Profesyonel, yeni teknolojilerin öncüsü olmakla kalmayıp, satın alma sürecinden danışmanlığa, tasarımdan, montaja ve eğitime kadar müşterisine entegre çözümler sunar. Satış sonrası hizmetler sadece teknik destekle kalmaz, garanti süresince ürünlerin tam kapasiteyle çalışmasına ve müşterilerinin her zaman bir adım önde olmasına olanak veren diğer özel eğitimleri de içerir.

GRUNDFOS POMPA SANAYİİ 50 ÜLKEDE ÜRETİM YAPIYOR
Grundfos Pompa Sanayi Hakkında: 1945 Yılında Poul Due Jensen tarafından kurulan Grundfos Şirketler Grubu, tüm dünyada 50"den fazla ülkede, 25 üretim tesisi ve 75 satış şirketi ile temsil edilmektedir. Grundfos, yılda 16 milyondan fazla pompa üretmekte olup, sirkülasyon pompası pazarında dünya pazarının %50"sini elinde bulundurmaktadır. Pompalara ilave olarak Grundfos, pompalarının elektrik motorlarını üretmekte olup, ayrıca önemli bir elektrik motoru üretimine de sahiptir. Bir vakıf şirketi olarak gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakılması için sorumlu ve bilinçli bir anlayışla teknolojiler geliştirerek hem tüm insanların yaşam standardının gelişimine katkıda bulunmak hem de hızla tükettiğimiz kaynaklarımızın bilinçli ve verimli kullanımını teşvik edebilmeyi kendisine ilke edinmiştir. Grundfos,bu doğrultuda dünyada pompalarda “enerji seviyesi sınıflandırması”nı ilk uygulayan firmadır.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.